Hoofdcategorieën
Device Settings

'Sony zet oled op laag pitje'

Door Pieter Molenaar, dinsdag 18 augustus 2009 11:50, views: 21.138

Sony stelt de introductie van zijn tweede oled-tv, met een 27"-scherm, met minstens een jaar uit. De nieuwe tv had nog dit jaar moeten uitkomen, maar de fabrikant kampt met productieproblemen. Het bedrijf voert wel al een 11"-oled-scherm.

Sony-logoHet uitstel van de introductie van de grotere oled-tv is een gevolg van de slechte resultaten van de tv-divisie van Sony. De tv-afdeling was in het afgelopen boekjaar, dat eindigde op 31 maart, met een verlies van ongeveer 950 miljoen euro verantwoordelijk voor meer dan de helft van het verlies van het elektronicaconcern. De tv-divisie draagt echter maar voor 16,5 procent aan de omzet bij.

Massaproductie van de grotere oled-tv zou de verliezen bij de tv-divisie te veel doen oplopen, zo schrijft The Washington Post. In februari van vorig jaar investeerde Sony nog ruim 139 miljoen euro in technologie voor de productie van grotere oled-panels en zei Sony-topman Howard Springer dat een 27"-oled-tv voor 2009 op de planning stond. Eerder dit jaar temperde Stringer het optimisme echter al: "We krijgen veel lof voor onze oled-technologie, maar dat leidt niet tot veel verkopen".

De Sony XEL-1, de eerste commercieel verkrijgbare oled-tv, heeft een beelddiagonaal van slechts 11" en vooral een stevige prijs. Dat hangt onder andere samen met problemen bij de productie: de uitval bij het maken van de XEL-1 zou volgens onderzoeksbureau DisplaySearch meer dan veertig procent bedragen. De productie van grotere oled-panelen levert nog aanzienlijk meer uitval op en dergelijke televisies zouden daardoor praktisch onbetaalbaar zijn.

Het uitstel van Sony geeft concurrenten LG en Samsung wat lucht. LG kondigde in juli van dit jaar aan dat de productie van 32"-oled-panelen tot 2012 wordt uitgesteld, terwijl Samsungs ontwikkeling van een 31"-amoled in een vergevorderd stadium verkeert. Wel zou LG in december een 15"-oled-tv op de markt willen brengen. Ook Matsushita zou oled-plannen hebben.

Sony oled 27"-prototype

Volgende 12:16 Microsoft vraagt rechter om opschorting van verkoopverbod Word
Vorige 11:13 Lenovo werkt aan nettops en homeserver
Advertentie

Reacties

«  1  2  »

De zoveelste technologie die wel even de bestaande markt in no-time zou gaan vervangen.

Voor Sony ook niet de eerste keer dat ze een technologie alleen rond krijgen voor kleinere schermmaten (Indextron), maar we wachten af! Laten we hopen dat de grote schermmaten geen slap aftreksel of compromis worden (in de huidige markt verwacht ik niet dat Sony daar nog een keer mee weg zou komen).

Sony is veel ste duur tov andere merken. Nogal logisch dat ze verlies lijden.

Sony heeft inderdaad een beetje grillig prijsbeleid, maar dankzij marketing blijven ze niet beter of slechter overeind dan andere merken. Technisch gezien hebben ze soms leuk spul (innovatie en miniaturisatie), of dingen waar ze op wonderbaarlijke wijze goed mee zijn weggekomen (Trinitron). Waar het prijsbeleid van Sony wel altijd werkte en mogelijk oorspronkelijk vandaan komt, is de professionele sector. Die schijnen ook wat betere service te krijgen dan de consumenten.

Dat zal volgens mij nog steeds gebeuren, echter is het nu wat uitgesteld. De reden van uitstel ligt niet aan oled technologie zelf maar aan de investering die moet gedaan worden om aan de massaproductie te kunnen beginnen, zie dat in het huidige financiele klimaat en het is normaal dat de producenten het rustiger aan willen doen.

Probleem is uitval. Jij lijkt te suggereren dat het probleem een eenmalige start investering is. Bij uitval zijn het echter je variabele kosten die omhoog schieten. Dat is (vaak) een graadje erger. Per product kun je met de huidige technologie gewoon geen geld verdienen. Bij een startinverstering kun je altijd een break-even punt berekenen. Hier gaat dat dus niet werken

Ik bedoelde echt geen eenmalige start investering hoor, maar de langdurige aanloop en investering die het kost om de productie van een nieuwe technologie op punt te krijgen, het produceren van 11" schermen levert voor sony niks op, het voornaamste is de ervaring, verbetering van de techniek en het productieproces die ze daarmee opdoen, die langdurige investering dus waartoe ook de uitval beperken hoort. In die zin is het dus een logische stap dat een techniek die pas over enkele jaren mainstream zal worden wat uitgesteld wordt nu er geen geld is.

Gewoon een kwestie van waar behoefte aan is en de prijsstelling.
Als je gaat kijken gaat het gros van de mensen geen vermogen neertellen om een iets ( of misschien wel veel, maar dit is een waarde oordeel ) beter beeld op je tv te krijgen.

Platte schermen ( waar ook estetische voordelen aan zaten naast de beeldkwalteit ) werden ook pas echt populair toen ze voor de gewone consument betaalbaar werden en dat zal met oled dus zeker niet anders zijn.

dan vraag ik me af wat de specificaties zijn en hoe duur deze 27" wordt want ik zag laatst die 11" oled van sony met een resolutie van 960 x 540, en die werd voor ruim 3200 euro verkocht! :/

[Reactie gewijzigd door Crp op dinsdag 18 augustus 2009 12:03]


Dat zal voor een groot deel R&D kosten zijn.
De early-adopters betalen meestal een groot deel voor de R&D.

Als je dan ook nog naar het hoge uitvalspercentage kijkt dan is die hoge prijs al gauw te verklaren.

OT: Toch jammer, ik zit stiekem toch al weer een tijdje te wachten op een wat groter OLED scherm. Wat ik van de demo schermpjes heb gezien zag het er allemaal wat levendiger qua kleuren uit.

Een 27" TV heeft 5.7x zoveel oppervlak, dus de prijs van de 11" maal 5.7 zou je zeggen. Echter, een 27" scherm heeft natuurlijk wel meer uitval dan een 11" scherm. Als de uitval van een 11" scherm al 40% is, dan wil ik niet weten wat de uitval van een 27" scherm is, dat zou zomaar 60-80% kunnen zijn. Dan wordt het scherm wel erg duur.

Een 11" scherm heeft 40% uitval, dus de prijs van 3200 * 0.6 = de prijs als er geen uitval zou zijn = 1920 euro. Voor een 27" scherm zou je dan minstens 10944 euro over moeten hebben, maar met een uitval van 60% wordt dat al 27360. Dus realistisch zou zo'n 27" TV rond de 30.000,- of meer (pats factor moet er ook nog overheen) moeten kosten.

Toch knap van Samsung dat ze een aanzienlijk beter productie process hebben weten te creëren dan het toch grotere Sony.

EDIT:
Ik was me echt niet bewust dat Samsung zo'n enorm bedrijf was.
Ik ging er altijd vanuit dat ze een soort meeloper waren die proviteerden van noviteiten van anderen (lees Philps/Sony). Het product goedkoper en completer op de markt zetten en zo hun deeltje meepakten.
Blijkt nu dat ze zo'n beetje de grootste electronica gigant op aarde zijn en hoewel ze niet zozeer bedenker van nieuwe technologiën als CD, DVD, Bluray, LCD, etc... zijn, ze toch een aardige vinger in de pap hebben.
Op OLED gebied zijn ze riant marktleider met aanzienlijk betere productiemethoden.
Sony heeft blijkbaar een goed marketing apparaat, want is in ieder geval in Nederland bekender dan Samsung.

[Reactie gewijzigd door smartsys op dinsdag 18 augustus 2009 14:38]


Zover ik weet maakt Samsung geen OLED TV's maar alleen LED TV's. Wel mooie platte trouwens.

Of mis ik iets?

Als het goed is, heeft samsung een AMOLED TV (Waar de A en M staan voor Active Matrix) op de markt gebracht (van de reclame met de vogel)

Volgens mij heb je geen idee hoe groot Samsung is :)

Sony groter dan Samsung?? Samsung 1.5x zo groot als Sony. Sony is alleen bekender vanwege o.a. de PlayStation, waardoor het meer in het nieuws is, meer niet.

...en de Walkman, Discman, MiniDisc, de compact disc (i.s.m. Philips), enz, enz.... ;)

Sony is misschien wat sterker in marketing dan Samsung.

Consumenten electronica. Een zeer lastige markt momenteel btw. Voor zowel samsung als sony. Overigens lijkt Samsung het op het gebied van mobiele telefonie en Tv's e.d. tegenwoordig veel beter te doen dan sony. Hoewel dit natuurlijk mijn persoonlijke indruk is.

Wat te vinden is op wikipedia is dat samsung totaal 309 miljard dollar waard is tegenover een waarde van sony van 230 miljard. Omzet is respectievelijk 174 miljard en 78 miljard. Hoe accuraat deze cijfers zijn durf ik niet te beoordelen.

Wel kan men stellen dat men samsung niet moet zien als klein tov sony. Samsung is veel groter dan de meeste mensen weten. Hier in het westen kent men alleen de consumenten electronica tak, terwijl het bedrijf in Azië ook grote belangen heeft in de zware industrie en chemische industrie. Zoiets als Siemens in de nucleare industrie.

edit: winst moest uiteraard zijn omzet

[Reactie gewijzigd door morten op dinsdag 18 augustus 2009 13:28]


Winst moet omzet zijn. Een winst van 174 of 78 miljard zou echt enorm zijn.

je hebt volgens mij helemaal gelijk en dit is gewoon slordig vertalen geweest, excuses.

Volgens mij is sony vertegenwoordigd in alle markten waar Samsung zit, witgoed uitgezonderd, en dat weet ik niet eens zeker.

en welke markten zijn dit dan zoal?

Samsung maakt ook koelkasten, magnetrons e.d. (witgoed) en hardeschijven.

Computerbeeldschermen van Sony heb ik ook wel gezien, maar ik zie ze eigenlijk veel minder. Geen idee waarom.

Sony is begonnen in het witgoed (rijstkokers), maar is daar nooit verder in gegaan bij mijn weten. Samsung doet ongeveer alle witgoed en bruingoed. Sony doet ongeveer alle bruingoed en wat grijsgoed (maar maken zelf dan weer geen harde schijven). Sony doet ook professionele markt (studioapparatuur), waarvan ik niet weet of Samsung zich daar mee bezighoudt.

Samsung 1.5x zo groot als Sony
Wat is anderhalf keer zo groot? De omzet, de oppervlakte van de bedrijfspanden, de hoeveelheid personeel? Ik weet dat Samsung nog wel het 1 en ander doet naast electronica (schepen, auto's etc) dus erg gemakkelijk vergelijken is het niet,.

Volgens wikipedia draaide sony in 2009 ruim 78 miljard $ omzet en samsung in 2007 ruim 174 miljard $. Daarnaast had samsung in 2008 277.000 werknemers tegen 180.500 bij sony. Het lijkt mij dus dat je samsung als groter dan sony kan zien.

Jij weet echt niet wat Samsung voor bedrijf is :

http://en.wikipedia.org/wiki/Samsung_Group

Het is zogezegd één van de grotere bedrijven ter wereld, Sony is daarbij een dreumes :)

Maar het is uiteraard eerlijker om naar Samsung Electronics te kijken omdat iets als Samsung Heavy Industries natuurlijk niet concurreert met het productengamma van Sony. Electronics deed in 2007 104 miljard dollar omzet, terwijl Sony in dat jaar 87 miljard dollar deed. Kleiner, maar geen dreumes (hoewel bij Sony natuurlijk de muziek- en filmbusiness ook weer wordt meegerekend, terwijl Samsung dat niet heeft)

Het gaat niet zozeer om de eerlijkheid maar om een martkstrategie. Samsung electronics an sich had weinig in te brengen als nieuw merk, destijds, maar door zoveel kapitaal achter zich te hebben hoefde ze in de aanloop jaren niet te kijken naar omzet maar naar marktaandeel. Nu een aantal jaren later werpt dat vruchten voor ze en begint het onderdeel steeds meer netto winst te draaien daardoor.

Dus imho is Sony wel een "dreumus" puur vanwege het feit, als één onderdeel slecht draait treft het ze direct, terwijl bij Samsung dat word opgevangen door andere takken. Vandaar ook de vele overname's de afgelopen jaren om meer risicospreiding te creeeren. Bedrijven zoals Apple, Google, MS, staalindustrie etc etc. zijn daar mooie voorbeelden van.

Stel dat Samsung het in de kop krijgt om ook een game console te ontwikkelen dan zullen Sony en Nintendo het moeilijker krijgen. In ieder geval, onderschat Samsung niet, het is een reus die pas net wakker is geworden en nog lang niet verzadigd is. Heb wel eens een uitzending van hun gezien meen ik op NGC, of dat het van Hitachi was, weet het niet meer zeker. Je ziet nergens anders in de wereld zulk vrolijk en dankbare werkenemrs rondlopen. Ze houden er een bedrijfs filosofie op na waar de Westerse wereld nog een puntje aan kan zuigen :)

offtopic:
Mochten ze een gameconsole willen ontwikkelen, dan zullen ze het nog moeilijk krijgen.
Ik kan me niet voorstellen dat de drie groten die nu aanwezig zijn zitten te wachten op een nieuweling. Ik verwacht dat ze er alles aan zullen doen om die nieuweling dwars te zitten.
Verder vind ik het jammer dat Sony de ontwikkeling van deze techniek uitstelt. Ik ben altijd fan geweest van de ontwikkelingen van Sony en ook zeer tevreden over de kwaliteit tot nu toe.

En toch kunnen wij er allemaal gif op innemen dat oled het helemaal gaat worden. In theorie biedt deze techniek superieure prestaties op alle vlakken. Tijd en onderzoek en ontwikkeling zorgen ervoor dat theorie ook praktijk zal worden.

Superieure prestaties op alle vlakken... Zoals Betamax en V2000?

Canon is anders weer voorzichtig met SED gestart. Sony heeft ook nog FED in het lab liggen. De strijd is toch echt nog niet gestreden. Ik denk persoonlijk op de korte termijn dat de LED backlights echt gaan doorbreken bij de consument.

Dat wordt nog minstens 4 a 5 jaar voor de eerste betaalbare schermen komen. Blij dat ik toch maar besloten heb mn panasonic 42G10 te kopen.

Het zou mij niet verbazen als die nieuwe ontdekking mbt verbetering OLED productie/levensduur hier mogelijk ook wat mee te maken heeft..

Kan niet wachten tot het eerste 30" 2560x1600 amoled scherm uitkomt met de juiste range aansluiting voor minder dan €2000. Eentje van Dell of waar ik m'n Dellvoet kan op monteren. Tegen dan zal de levensduur ook al mooi omhoog zijn.

Voor de grote jongens lijkt het mij belangrijk om als eerste met iets te komen. Daarna begint de rest je toch te kopiëren en moet je op prijs beginnen concurreren. Dus heel spijtig dat ze nu een volledig jaar pauze nemen.

Het verbaasd me weer hoe slecht het gaat met Sony. Ook in de voorgaande, doorgaans economisch goede jaren ging het al slecht maar ook nu hakt het er weer keihard in. Volgens mij heeft Sony de laatste 10 jaar meer verlies dan winst gemaakt. Ik vraag me ook langer af waarom Sony niet bepaalde divisies laat vallen. Ik ken werkelijk helemaal niemand met een Sony tv behalve ik zelf en dat was een uit een erfenis verkregen Sony Trinitron breeld beeld CRT. Verder zijn er wel meer van die producten die weinig aftrek vinden.

Wat ik me ook afvraag is het nut van 11" schermen. Ik heb op mijn telefoon bijna groter en je moet er dik voor betalen. Voor dat geld kun je een hele HD bioscoop laten installeren bij je thuis. Logisch dat er verlies geleden wordt. Dat zijn voor dat geld ook geen producten. Sony is de laatste jaren behoorlijk stuurloos geraakt in mijn ogen. Veel te groot, allemaal producten die maar net maar vaak ook net niet het hoofd boven water houden. Grote verliezen op verschillende divisies. PS3 die er voor gezorgt heeft dat het bedrijf al jaren verlies draait met soms een lichtpuntje uit een andere divisie. Ik heb serieus wel het idee gekregen dat het bedrijf gewoon te groot, te log is geworden zonder een duidelijk visie, iets wat hun tegenhanger Philips iets meer heeft, die hebben wel een duidelijk lijn die ze aanhouden.

Sony zit met een probleem waarmee philips in het verleden ook wel kampte ( als je puur consumenten electronica bekijkt dan ): Kleine winstmarges op massaproductie artikelen. Daarnaast heeft het te kampen met heftige concurrentie van Samsung en Panasonic ,etc. Sony heeft inmiddels ook redelijk wat overhead en de productie kosten voor sony zijn ook vrij hoog vergeleken met concurrende bedrijven.
Daarnaast heeft de muziektak het natuurlijk ook gewoon lastig gehad , of dit nu komt door het illegaal downloaden, terug lopen van cd verkopen om andere reden of weer anderen redenen doet er verder niet toe. De tak liep ook niet zoals het gelopen heeft iig.

Mijns inziens heeft philips het dan ook de laatste jaren iets beter gedaan op het gebied van lange termijn visie. De veranderde focus op medische apparatuur, professionele led verlichting, etc etc, patenten , etc. Het richt zich in elk geval meer op producten waar meer op verdiend kan worden.

Sony moet je nog lang niet afvlakken, maar inderdaad ik denk ook dat ze er goed aan zouden doen bepaalde takken grondig te reorganiseren dan wel compleet af te stoten.

Ehm Steffy, tegenhanger Phillips gaat ook niet goed, misschien wel slechter als met Sony, consumenten electronica dan. Om een idee te geven, in de VS , Canada & Australië is Phillips met zijn TV's uitgestapt. Ik ben benieuwd hoe Phillips er over een paar jaar voor staat met hun consumenten electronica.

Wat betreft OLED , denk ik wel dat dit de toekomst wordt. De techniek is eigenlijk de opvolger van plasma, enorm contrast en geen externe lichtbron nodig zoals bij LCD. Alleen het grootste probleem is de levensduur en hoge productiekosten.

steffy gaf al aan dat het soms beter is om bepaaalde producten af te stoten, dat hoeft nog helemaal niet te betekenen dat het "slecht" gaat met de firma als geheel.

Sterker nog: ik durf te beweren dat ik meer vertrouwen heb in de continuiteit van philips nu dan dat ik dat tien jaar geleden zou hebben..
Overigens neemt dat niet weg dat philips net als sony heel wat desastrieuze ideeen heeft gehad...

Jammer dat al die mooie/superieure technieken, oled, sed en en in mindere mate plasma zo achter blijven bij het inferieure LCD qua verkrijgbaarheid en verkopen.

Zo zie je maar weer, de bedrijven bepalen in grote mate wat de (simpele) consument koopt, en hun marges zijn groter op LCD, dus LCD it is. En zo wordt de media markt overgoten met LCD's, zodat de (simpele) consument denkt dat LCD de betere techniek is... tsja, marketing.

Ze hebben helemaal nog geen productiecapaciteit om LCD snel te vervangen. Ook is het nog te kostelijk om iedereen OLED al te laten gebruiken en de consumenten zouden simpelweg weigeren een tv te kopen.

Dat is natuurlijk omdat die nieuwe technieken alleen in theorie superieur zijn. Tegen de flexibiliteit (grote en kleinere formaten, hoge resoluties) en de prijsprestatieverhouding kan in de praktijk nog geen andere techniek op.
Het is wel jammer dat nu plasma doodgebloed is, SED vaporware blijkt te zijn en Oled vertraagd is de innovatie in de platte schermen wel wat afgeremd kan worden.
«  1  2  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Volgende 12:16 Microsoft vraagt rechter om opschorting van verkoopverbod Word
Vorige 11:13 Lenovo werkt aan nettops en homeserver
VNU Media logo Hosted by True

© 1998 - 2012 Tweakers.net B.V. - Alle rechten voorbehouden - Contact - Jouw privacy - Algemene Voorwaarden

Uitgever van:

Website van het jaar 2011