Hoofdcategorieën
Device Settings

Japanners maken projector voor voelbare hologrammen

Door Willem de Moor, vrijdag 7 augustus 2009 15:02, views: 26.686

Onderzoekers van de universiteit van Tokyo hebben een holografische projector gekoppeld aan een ultrasound-display en een paar Wiimote-sensors. Daarmee kunnen ze interactie tussen een gebruiker en een hologram mogelijk maken.

Het haptische holografische systeem wordt getoond tijdens de SigGraph 2009, een internationale tentoonstelling voor computergrafici en interactief ontwerpers. Het systeem is opgebouwd uit diverse vrij verkrijgbare onderdelen. Zo werd de holografische projector ontwikkeld door Provision Interactive Technologies en de Japanse makers hackten het feedback-mechanisme bij elkaar met behulp van Wiimotes en een ultrasound-display.

De afstandsbedieningen van de Wii werden gekozen voor hun sensors: die detecteren de handbewegingen en -posities van een gebruiker die met de holografische afbeelding wil interacteren. De ultrasone display, voluit Airborne Ultrasound Tactile Display geheten, werd vorig jaar al tijdens de SigGraph gedemonstreerd. Hiermee worden ultrasone golven op de gebruiker afgeschoten. De projector bestaat uit 324 ultrasone zenders die individueel bestuurd worden: op de snijpunten van twee of meer geluidsgolven voelt de gebruiker druk.

De druk die de ultrasone zenders kunnen genereren, is vrij laag: het brandpunt is 20mm in diameter en daar wordt 0,016 newton aan kracht gegenereerd. Dat zou volgens de onderzoekers voldoende zijn: de Japanners demonstreerden onder meer hoe hun opstelling gebruikt kan worden om holografische regen te genereren, die gevoeld wordt als iemand zijn hand onder de virtuele regendruppels houdt. Ook demonstreerden de wetenschappers zien hoe een kleine olifant voelbaar op een hand rondloopt.

Hier had een filmpje kunnen staan maar je browser heeft blijkbaar geen flash-support of javascript is uitgeschakeld...

 

Volgende 15:30 Microsoft demonstreert aanslaggevoelig toetsenbord
Vorige 14:20 Scratch: The Ultimate DJ krijgt nieuwe ontwikkelaar
Advertentie

Reacties

«  1  2  3  »

Wow, dit klinkt wel heel erg sci-fi! Maar super cool..

Maar goed, eerst maar eens een fatsoenlijk (consumenten) 3d scherm ontwikkelen?

Eerste vraag natuurlijk is hoe waarmee we dit kunnen toepassen.
Is dit alleen functioneel voor entertainment? Of weten we hier ook andere funties voor?
- Een spiegel welke je een gezichtsmassage geeft?

tactical feedback is bvb enorm belangrijk voor operaties op afstand, dat kan gaan van het manipuleren van hoog-toxische materialen tot échte lichaamsoperaties

Als ik het filmpje zo bekijk lijkt het wel alsof de "hologram" op het zwarte scherm wordt vertoond en niet los in de lucht...

de hologram wordt inderdaad op een 3d scherm weergegeven..

Het is een soort van gebogen spiegel die een 3d effect oplevert.
Een effect dat niet met 1 enkele camera op te nemen is.

Het hologram zie je in werkelijkheid wel degelijk als zwevend in de lucht. Hier wordt hetzelfde holografische principe gebruikt als in HUD's van straaljagers, echter zonder de visuele projectie op 20 meter o.i.d. achter het scherm, maar iets van 10 cm voor het scherm.
Op een 2D youtube filmpje kun je daar echter niets van zien behalve de suggestie door parallax.
Het driedimensionele beeld blijft evenwel alleen zichtbaar binnen de kaders van de spiegel. En het 3D object zal natuurlijk nooit voor een ander echt object (hier de hand) getoond kunnen worden.

Maar dit wordt weer "leuk" voor onze huisdieren :P

[Reactie gewijzigd door Fireshade op vrijdag 7 augustus 2009 16:59]


Is zie m'n kat al op virtuele muizen jagen :)

Begrijp ik nou goed dat het hologram nog niet voor het aparaat zweeft, maar alleen van voren te zien is?

Maar natuurlijk is dit wel een leuke stap verder naar het ontwikkelen van geavanceerde hologrammen

Als je recht op die plaat kijkt klopt 't diepte perspectief.
Maar het is geen star trek achtig ding.

Te zien en te voelen! :)

Voelen omdat er dat er lucht op je hand wordt geblazen.
Ik zou van zo een gadget al snel moe worden (en zie dat alleen op games toepast worden, het heeft in mijn ogen in media of dergelijke al helemaal niks te zoeken)

Het holografische zie ik wel toekomst in, in game of media. (video messaging hologram ofsow)
Vind alleen dat hier wat knullig wordt gedaan, en dat deze jongen:
http://www.youtube.com/watch?v=Jd3-eiid-Uw
Het beter presteert.

Of dit moet zwaar het leger induiken dat iedereen er met helmpjes rondloopt met informatie voor hun neus over hun squad of dergelijke (wat ook geinig is in games)

Geen lucht, geluid! Echt weer een sprong vooruit imo; Lijkt me wel mooi, de stofdeeltjes of granaatscherven in een game te voelen op mijn huid :)

Wel niet té hard uiteraard xD

Waarom draait de camera niet verder als het echte hologrammen zijn? het balletje verlaat het scherm niet... lijkt me meer op hand-face-camera-watdanook-tracking.

Het scherm kun je vergelijken met een lepel.
Kijk daar eens in het holle gedeelte, dan krijg je allerlei vreemde diepte perspectieven.

Het is dus niet een in de lucht geprojecteerd iets, maar eerder een scherm dat een 3D effect oplevert.

dus het is geen hologram

waarom niet?

het scherm projectreert het hologram, dus vandaar dat je het hologram allen ziet "voor" het scherm.echte hologrammen zie je ook niet naast het object waar het instaat.(starwars en startrek buiten beschouwing gelaten)

Jij bedoelt met "echt" Star Wars hologrammen ... het probleem is dat echt echte hologrammen zo niet werken ;) Licht gaat geen hoekjes om, een echt hologram functioneert als een soort raam. In een deel van je gezichtsveld wat buiten het raam valt kan een hologram geen beeld geven.

Nou word dit effect gedaan met een spiegel, maar dat heeft precies dezelfde limitatie als een echt hologram in dit geval.

Een opgepompte eye-toy. Daar zaten we op te wachten.


@ sjc lubben & marcustweaker,

Off-topic : Als jullie ergens ruzie over maken willen jullie dat dan op een andere plek uit vechten? Dit soort berichten op tweakers zijn best wel serieus en om met jullie woorden dat hier nu te verpesten voor anderen is niet heel erg aardig van jullie beide.

@ sjc lubben,

Nee dat is echt niet zomaar een opgepompte eye-toy.. Hoewel het misschien erg primitief lijk, en kun jij misschien niet direct het praktisch nut zien, het ziet er uit als een behoorlijk staaltje engineering.. Ik kan ze het iig niet nadoen.. en ik weet niet of jij het zou kunnen. Het gaat soms ook gewoon puur om het onderzoek zonder direct toepassingen als je zulke dingen uit ontwikkeld dan kan het misschien heel erg praktisch worden in gezet. (lees ook andere reacties met goed ideeen)

[Reactie gewijzigd door martijnvanegdom op vrijdag 7 augustus 2009 18:34]


Het probleem is... Hoe film je 3d hologrammen die optische illusies zijn?

Het antwoord: Met meerdere camera's die ongeveer 10 centimeter van elkaar afstaan (afstand tussen je ogen). Vervolgens afspelen op een 3D medium (bijvoorbeeld 1 scherm per oog) en klaar ben je. :)

Zijn geen echte hologrammen, een beetje het concept van zo'n 3d tv heb ik zo het idee, dat je maar van 1 hoek kan kijken. Maar het gaat hier volgens mij vooral om het feit dat je 't kan voelen en niet om het feit dat het 3d is

Nee, het zijn hologrammen. Decennia-oude techniek mbv spiegels en holografische lenzen zoals in HUDs van straaljagers.

Als je bij een 3D-tv maar vanuit 1 hoek kan kijken, en het alleen DAN 3D is, dan is het dus GEEN 3D!
Want om die diepte te kunnen zien moet je juist vanuit meerdere hoeken KUNNEN kijken wil je echte diepte zien...

Overigens bestaan er al wel wat "echte" hologram dingen, die dus buiten het scherm projecteren.. maar die werken alleen met groene lasers en op een HEEL lage resolutie...
Misschien is dat ondertussen beter geworden, maar 2 jaar terug was het nog niet zo heel ver.

Nou fijn hoor ik ben juist blij als ik de regen eindelijk eens een dagje niet hoef te voelen, laten ze het via de TV ook gewoon binnen regenen, rare jongens die Japanners.

Maar om eerlijk te zijn wel een leuk idee, niet die regen natuurlijk, als je een hologram ook echt kan voelen dan komt de hele Holodeck ervaring van de Star Trek serie weer een stapje dichterbij. En dal lijkt me toch wel wat gewoon even een andere realiteit maken en er niet alleen naar kunnen kijken of het met een controller kunnen besturen maar ook echt interacties mee kunnen hebben, aanraken en verplaatsen, etc.
Natuurlijk is het een test opstelling en erg simpel allemaal maar het toont wel aan dat het met meer geld heel goed mogelijk moet zijn om een redelijk geloofwaardig hologram te maken dat je ook kunt voelen waardoor de interactie met het hologram een heleboel intuïtiever zal zijn dan een gekleurd stukje lucht dat reageert op een beweging van je hand of hoofd.


Dr is al een lange tijd geleden besloten dat dat alleen maar zo was bij de VHS.. en niet bij de DVD en andere dingen.. Tegenwoordig is het te makkelijk te krijgen en veel alternatieven dat het geen doorslag meer kan betekeken.. De consument is hierin de échte kiezer.. met andere woorden:

als de consument die soort dingen ECHT leuk vind, dat kan de doorslag van "voelbare" holografie betekenen.. Anders wordt het over een jaartje of 10 nog een keer geprobeert om te kijken of het dan aanslaat..

persoonlijk vind ik dit erg vet.. maar ja: zijn er ook échte applicaties, of is dit een matige gadget?

In star trek gingen commander Ryker en die dude die vroeger Murdock van the A-team speelde er toch ook de fout mee in?

allereerst is het Riker, ten tweede is het Lt Barclay..en ten 3e...kdenk dat ik weet wat je bedoeld...

Riker was eens aan boord van een schip dat crashte...door een onbekende fout bleef een kopie van hem achter in de buffers van de transporter en DIE personage ging de foute kant op...

Lt Barclay wilde de Voyager helpen door een hologram van hemzelf met informatie te versturen...echter de Ferengi onderschepten die verzending en herprogrammeerde de hologram...

of was dit een verwijzing naar de porno?? :+

Vast de porno. Net als Cmdr. Tuvok en z'n Pon-Far avontuur. (Wat jammer genoeg net voor de actie werd onderbroken.)

3D TV heeft zijn tijd nodig en er komt wel een tijd dat er oplossingen zijn voor alle tekortkomingen.

Voor de rest: je kunt met een videocamera geen optische illusies registreren.
«  1  2  3  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Volgende 15:30 Microsoft demonstreert aanslaggevoelig toetsenbord
Vorige 14:20 Scratch: The Ultimate DJ krijgt nieuwe ontwikkelaar
VNU Media logo Hosted by True

© 1998 - 2012 Tweakers.net B.V. - Alle rechten voorbehouden - Contact - Jouw privacy - Algemene Voorwaarden

Uitgever van:

Website van het jaar 2011