Hoofdcategorieën
Device Settings

Mogelijk eind 2009 eerste alternatieve aanbieders op kabel - update

Door Dimitri Reijerman, dinsdag 10 februari 2009 14:07, views: 20.590

Eurocommissaris Viviane Reding heeft de OPTA toestemming gegeven beleid te gaan voeren voor het openstellen van de kabel. Volgens de OPTA kan mogelijk al eind dit jaar een alternatieve aanbieder een plek op de kabelnetwerken veroveren.

Reding heeft laten weten zich geheel te kunnen vinden in de zienswijze van de OPTA dat concurrentie op de Nederlandse kabelmarkt hard nodig is. De marktanalyse van de toezichthouder zou correct zijn en aan alle Europese randvoorwaarden is voldaan, meldt Reuters. De OPTA liet in augustus weten dat de verplichte openstelling voor analoge signalen alleen van toepassing is op de marktleiders UPC en Ziggo, terwijl de openstelling voor digitale pakketten ook voor de kleinere kabelaanbieders CAIW en Delta moet gaan gelden.

Volgens Cynthia Heijne, woordvoerder van de OPTA, is met de toestemming van Reding het liberaliseren van de Nederlandse kabelsector een feit. De OPTA is al enige tijd van mening dat er met name op de markt voor analoge en digitale televisiesignalen te weinig dynamiek is, waardoor de keuze voor de consument beperkt is. UPC heeft echter in een persverklaring aangekondigd dat het zijn bezwaren tegen de plannen van de OPTA zal voortzetten, omdat de Nederlandse televisie- en communicatiemarkten tot de meest concurrerende van Europa zouden behoren.

De stellingname van UPC-directeur Diederik Karsten in Het Financieele Dagblad maandag dat het openstellen van de analoge kabelnetwerk niet zal leiden tot nieuwe investeringen of innovatie, wuift Heijne weg. "We zien de prijzen van de analoge pakketten van UPC niet dalen, terwijl er wel zenders verdwijnen", aldus Heijne tegenover Tweakers.net. UPC stelt echter dat het niet op het lagere prijsniveau van KPN's Digitenne kan gaan zitten, omdat dit niet rendabel zou zijn. Ook het argument van de UPC-directeur dat de toezichthouder onvoldoende naar andere markten zou hebben gekeken gaat volgens Heijne niet op. Deze twee onderdelen van de triple play-markt - internet en telefonie - zouden mede dankzij eerdere ingrepen van de toezichthouder inmiddels al voldoende concurreren.

De OPTA wil op korte termijn met de kabelaars en mogelijke nieuwe aanbieders om de tafel gaan zitten om zo de randvoorwaarden voor het liberaliseren van de kabelmarkt te bespreken. Op basis van de gesprekken binnen deze industry group wil de OPTA de definitieve basisvoorwaarden gaan vaststellen, waaronder de tarieven voor het doorverkopen van kabelaansluitingen, het gebruik van elkaars decoders en de kosten van de nieuwe pakketten. Tevens stelt de telecomwaakhond dat het voor de consument eenvoudig moet worden om naar een nieuwkomer over te stappen.

Of er al serieuze gegadigden zijn voor het aanbieden een alternatief kabelpakket kon Heijne nog niet zeggen, maar het is in theorie mogelijk dat bijvoorbeeld Ziggo pakketten wil gaan aanbieden op het kabelnetwerk van UPC. Wel spreekt de woordvoerder de verwachting uit dat eind dit jaar de eerste nieuwe aanbieder zijn opwachting zal maken op de netwerken van de kabelaanbieders.

Update 16:25: Inmiddels heeft Tele2 aan de Telegraaf laten weten dat het interesse heeft om een analoog tv-pakket op de kabel te gaan aanbieden. Volgens het bedrijf zal de prijs van dit pakket onder dat van UPC liggen. Ook noemt Tele2 het een pluspunt dat er voor analoge televisie geen decoders nodig zijn.

 

Volgende 14:45 Rockstar kiest iTunes voor muziekdownloads in GTA IV
Vorige 13:43 Consumentenautoriteit beboet sms-aanbieder voor ruim een ton
Advertentie

Reacties

«  1  2  3  4  »

Geldt dit nu ook voor andere kabeldiensten? Zoals Internet en Digitale TV? Zo ja dan ben ik zeker geinterreseerd hier in en juich dit ook alleen maar toe om van Ziggo af te komen.

Het lijkt me dan ook belangrijker dat er nieuwe ISP's komen dan dat de gevestigde bedrijven groter worden

[Reactie gewijzigd door GrooV op dinsdag 10 februari 2009 14:11]


Blijkbaar niet. Volgens mij draait het alleen om digitale televisie.

Volgens mij wel.

Lees het artikel eens.

Het gaat voorlopig alleen om het analoge tv signaal.In de toekomst zullen er wel meer diensten naast komen,maar daar zal de opta goedkeuring voor moeten geven,dat is nu nog niet van toepassing.En dan zullen de grote kabelaars automatsich weer protest aantekenen,want die voelen nu eindelijk eens de hete adem in hun nek.

Analoge en Digitale TV worden genoemd in zowel het bericht van Reuters als in de berichtgeving van OPTA. Alleen Internet staat niet genoemd. Een en ander zou ook moeilijk te rechtvaardigen zijn gezien de concurrentie van DSL en wireless.

Ik weet niet of je helemaal van Ziggo af bent, hoor. Hoewel de diensten dan door andere providers aangelevert kunnen worden, zit je nog steeds aangesloten op het fysieke koper van Ziggo.

Je aanspreekpunt wordt wel een ander, maar die kan dan alsnog met Ziggo in de clinch. De lijntjes zijn tussen providers hopelijk wel korter dan tussen consument en provider, maar toch.

Ja maar dat is nou juist wat je vaak wilt. Een ander aanspreekpunt.

Er zijn zat mensen die problemen hebben gehad met UPC of Ziggo waardoor ze bijvoorbeeld foute rekeningen kregen, niet betaalden en afgesloten werden.
Deze waren gedoemd tot Digitenne.

Heijne nog niet zeggen, maar het is in theorie mogelijk dat bijvoorbeeld Ziggo pakketten wil gaan aanbieden op het kabelnetwerk van UPC.
Waar kan ik me opgeven? :D

Ik kan niet wachten tot ik van die klunzen af ben, en nee digitene geen dekking, en nee sataliet kan ook niet omdat ik hem niet de goede kant kan oprichten. Met ziggo(multikabel) heb ik niets dan goede ervaringen. Die verhogen niet hun abonnement en daar heb ik wel gewoon alle gebruikelijke zenders.

Als ik de rest van de reacties lees is het iig zo dat er toch wel wat mensen ontevreden zijn en met keuze iig wel blij zijn. Dus zelf zonder die "nieuwe investeringen of innovatie" worden er ook al genoeg mensen blij gemaakt.

Ik vraag me af hoe ze dit willen realiseren? Ik dacht dat er al te weinig bandbreedte was op de kabel waardoor we nog maar weinig HD-zenders kunnen hebben, daarom schrappen ze komende tijd zelfs analoge zenders. Als Ziggo/UPC ruimte moet maken voor andere aanbieders duurt het misschien niet meer lang voordat het analoge signaal stopgezet wordt. Als ze de bitrate maar niet terugschroeven.

Maar het kan ook zo zijn alleen het laatste gedeelte van de wijkcentrale naar jou huis te weinig bandbreedte heeft. Dan is het natuurlijk geen probleem, maar dan moeten misschien wel de wijkcentrales aangepast worden.

[Reactie gewijzigd door wiene op dinsdag 10 februari 2009 14:16]


volgens mi is het toch alleen naar de centrale koper en daarna glasvezel?

In nederland hebben we een HFC netwerk (Hybrid Fibre Coax).
Tot aan de wijkcentrale is het in veel gevallen glasvezel, en vanaf daar is het coax naar de huizen toe.
Deze coax heeft een bandbreedte van 5 tot 860 MHz (retourband meegerekend) en daarmee moeten we het doen, meer kun je niet doorsturen.

Het idee dat je over glasvezel zoveel als je wilt kunt sturen en dan vanaf de wijkcentrale naar elk huis een bepaald pakket sturen werkt echt niet zo simpel.
Dan moet je voor elk huis een aparte modulator hebben. Geen optie dus.

Bovendien worden de tv paketten niet in de wijkcentrales samengesteld, maar nog steeds in het headend. Hier wordt het al gemoduleerd naar een QAM signaal. Dit wordt wel digitaal verstuurd.

Tegenwoordig is het wel mogelijk om een transport stream over IP naar een wijkcentrale te sturen, om het daar te moduleren naar een QAM signaal. Maar dit is niet iets wat al veel toegepast wordt. Daarnaast kun je op die manier slechts een wijk een aangepast TV pakket geven, maar niet per huis.

Goed verhaal.
Daarom vind ik het eigenlijk ook niet zo leuk.
Dit betekent waarschijnlijk dat tv via de kabel ook een soort on demand stream wordt. Dit komt dan weer niet ten goede voor de tijd bij het zappen.
Daarbij moet je decoder dan ook een verplicht retoursignaal hebben om aan de provider door te geven dat je wilt zappen. Daar gaat mijn tv op zolder :'(

Ik zie ook niet welke wonderlijke droom technologie onze boys van de OPTA dan in gedachten hebben... ze kunnen moeilijk van de kabel maatschapijen verlangen dat die alle straten in een wijk even open breken over al glas het huis in schieten en dan een concurent van dat nieuwe netwerk gebruik laten maken tegen de vergoeding van alleen onderhouds kosten. Nog denk ik dat er in eens een oplossing is om heel veel meer kanalen via de coax kabel te versturen (past gewoon niet).

Het enige wat ik me voor kan stellen is dat de OPTA iedereen aan een decoder wil hebben om vervolgens met een digitaal signaal deze doosjes te voeren en alleen het allerlaatste stukje van de decoder naar de TV analoog dan wel digitaal te maken. Maar ook dat vraagt grote investeeringen van o wel de bestaande kabel maatschapijen als hun huidige klanten, want ik geloof nooit dat de huidige kabel maatschapijen na een opdracht van de OPTA al hun klanten van een gratis decoder gaan vorzien om op die manier hun concurenten een eerlijke kans te geven deze klanten af te pakken.

Er is dus voldoende bandbreedte om meedere analoge basispakketten over deze last mile infrastruktuur te zenden. Verder is het niet ondenkbaar dat hiervoor verder in het netwerk (op straat niveau) aanpassingen gedaan kunnen worden om beter meerdere aanbieders naast elkaar te realiseren.

Werd een tijd. KPN moet ook het glas netwerk openstellen voor andere aanbieders. Tevens waren zei ook verplicht om het koper netwerk open te stellen. Nu kunnen eindelijk meerdere aanbieders via de kabel gaan aanbieden wat hooenlijk een stuk betere prijzen met zich meebrengt. Want persoonlijk vind ik de prijzen van UPC en Ziggo vrij hoog.

De klachten van de Nederlandse kabelaars klinken een beetje als krokodillentranen. Aanvankelijk klaagden ze om het hardst bij de OPTA dat KPN geen concurrentie toeliet op zijn telefoonnet, maar nu ze zelf aan de beurt zijn om hun kabelnetten open te stellen voor derden vinden ze dat niet eerlijk.

Haha ja inderdaad, KPN kaartte het kabelmonopoly dan ook al tijden aan bij de OPTA (en terecht). Er gaat waarschijnlijk een fles champagne open op de afdeling Televisie bij lands oudste telco :P Ik hoop dat er dan eindelijk eens een kabelaanbieder komt die DVB-C kaarten voor (media center) PCs uitbrengt als optie naast de standaard TV decoder!

Sinds wanneer brengt een kabelaanbieder hardware op de markt? Ze bieden vaak een aantal decoders aan (meestal met korting) die gegarandeerd werken met hun encodering en CAM.

Dat betekend natuurlijk niet dat je zelf geen alternatieve decoder kunt aanschaffen. Ik heb zelf DVB-C van Caiway, en dit werkt prima op mijn FloppyDTV (ik kan hiermee ook HD kanalen ontvangen en bekijken)

Zou perfect zijn als Ziggo zijn pakketten mag aanbieden op de kabel van UPC. Heeft het eindelijk eens zin een TV met inbouwde DVB-C te kopen :P. En zijn we verlost van die brakke media boxen die UPC je in de maag splitst.

Weet niet of dat veel uit gaat halen. De reden dat we hier op eigen kastjes aangewezen zijn is omdat Ziggo en co graag andere coderingen gebruiken dan standaard zijn...

Een dreambox werkt anders prima hoor. Ze hebben idd wel wat gerommeld, maar het is niet zo dat het onmogelijk is om met iets anders dan de standaard meuk die zij je willen verkopen te kijken. Ook mijn HTPC doet het prima, en ik heb er niet eens een Alphacrypt in zitten (ik kijk via een interne Newcs cardserver met Acamd).

Wat UPC heeft is nagenoeg niet met andere boxjes te doen. Alleen de FTC kanalen kun je oppikken. De boxkey is wel te achterhalen, maar daarvoor moet een box geofferd worden en dan nog is het best wel wat werk. En UPC kan dan ineens weer iets veranderen waardoor het allemaal umsonnst is geweest. Is al eerder gebeurd.

Betekend dit dan ook dat door bijvoorbeeld een tv van Sony gebruik kan maken van de ingebouwde DVB-C en DVB-C HD tuners?

Want als dit zo is, kan ik eindelijk met een gerust hart een nieuwe tv aanschaffen.

Want wat ik echt niet wil is een extra kastje naast m'n televisie.

Op dit moment vind ik het erg onduidelijk welke tv's met ingebouwde DBV-C tuners geschikt zijn.

Da's dus niet waar! Ziggo gebruikt juist wél standaard codering, de enige die dat niet doet is UPC. Dus ook ik, woonachtig in een UPC-gebied, ben al voorzichtig blij aan het worden met dit bericht. Ik zal dolgraag overstappen op Ziggo en zodoende eindelijk mijn media center kunnen uitrusten met digitale tv, ipv het analoge UPC-prutje waar ik nu aan gebonden ben. En nee, Digitenne is geen alternatief! Een schotel zou het enige alternatief zijn, maar ik wil niet zo'n overmaatse wokpan aan mijn balkon schroeven...

[Reactie gewijzigd door rb338 op dinsdag 10 februari 2009 14:50]


Niet waar, Ziggo gebruikt een aangepaste versie van Irdeto2.
Buitenlandse ontvangers zijn NIET te gebruiken bij ziggo.

Er is 1 CI module die je kan gebruiken, en de vraag is altijd hoe lang nog, want Ziggo is daar niet blij mee.

Natuurlijk is er met houwtje-touwtje oplossingen te werken, maar denk niet dat het bij ziggo heel veel makkelijker is.

Bron?

Ziggo heeft juist aangegeven DVB-C op de PC te gaan ondersteunen. Ziggo heeft zelfs een site waar ze media centers promoten met DVB-C tuners. En wat moet je met een buitenlandse ontvanger? Het gaat er juist om dat er voor Ziggo gewoon een CAM te koop is (Alphacrypt) en voor UPC niet. Dat bepaalt precies of je DVB-C op je PC (of TV met DVB-C tuner en CA-slot, die er ook steeds meer komen) kunt gebruiken zonder STB.

En ja, ik denk (nee: weet) dat het met Ziggo makkelijker (of zelfs: überhaupt mogelijk) is. Heb al meerdere media center systemen gebouwd met FloppyDTV's en Ziggo werkt perfect, tot de EPG, teletext, taalkeuze, ondertitels en HD aan toe!

Mijn bronnen:
http://www.ziggoziet.nl/jesse/
nieuws: Ziggo wil meer smartcards per abonnee digitale tv toelaten (1 na laatste alinea)

PS: wat is een houwtje?

[Reactie gewijzigd door rb338 op dinsdag 10 februari 2009 16:06]


Hah, meerdere smartcards per abonnee? Dat artikel is van augustus vorig jaar, en zegt dat Ziggo het "dit jaar" (2008 dus) nog mogelijk wil maken.

Bij Ziggo's veelgestelde vragen lees ik echter al sindsdien: Let op: Je moet er rekening mee houden dat het bij Ziggo nog niet mogelijk is om meerdere smartcards te koppelen. D.w.z. dat wanneer je op twee smartcards Film1 wilt hebben, je daar ook twee keer voor moet betalen. Ziggo werkt hard aan een oplossing voor dit probleem.

Bij Canal Digitaal (satelliet dus) is het voor een klein bedrag (2,50 per smartcard per maand) wel mogelijk.

En dat is nou precies waar we het niet over hadden :D

Eindelijk!

Mijn familie in VS en Canada kunnen al jaren zelf bepalen welke kabelaanbieder ze kiezen. Tevens gaat het daar ook heel snel, binnen 2 a 3 dagen zit je bij een andere provider.
Hoop alleen dat UPC niet teveel gaat dwars liggen net als KPN doet bij z'n netwerk (hoge kosten voor gebruik).

Laat de OPTA eerst maar eens beginnen met het kijk en luistergeld af te schaffen of de regels dermate veranderen dat wanneer mensen via een digitale box kijken minder of helemaal niet betalen.

De overheid heeft geen omkijken meer naar de netwerken, geprivatiseerd en voor doorgifte van Ned. 1,2 en 3 kan men gewoon een prijs voor afspreken, net zoals de doorgifte van andere kanalen. Willen ze het nog "beter" doen dan bepaald de consument straks induvidueel welke zenders men wil ontvangen en betaald dan per zender, zeker met de decoders moet dat ogelijk zijn :)

Kijk en luistergeld is al op 1 januari 2000 afgeschaft.

niet afgeschaft, het gaat gewoon via de belasting. vroeger kon je er vrijstelling van krijgen als je geen tv of radio had, dat is wel afgeschaft

Het Kijk- en luistergeld, of later de 'omroepbijdrage' genoemd is in 2000 al afgeschaft. Zie bijvoorbeeld hier: http://nl.wikipedia.org/wiki/Kijk-_en_luistergeld

aan wie betaal jij nog steeds je kijk en luistergeld?

Misschien wat ongelukkig uitgedrukt, kijk en luistergeld, wat naderhand is verder gegaan als omroepbijdrage en de laatste jaren beter bekend staat als vast tarief analoog pakket :

http://www.upc.nl/televisie/tips_vragen/tarieven/

Steeds een ander naampje maar al jaren hetzelfde bedrag/principe. Zoals UPC het nu zelf noemt, het vastgoedrecht wat regelrecht aan Den Haag word doorbetaald.

Voor mij blijft het punt dat wanneer ik decoders gebruik niet meer voor analoge doorgifte wil betalen maar dat toch moet. Dus buiten je digitale abbo's, TV/telefonie/internet ben en blijf je verplicht die analoge lijn te betalen, wat dus die verkapte kijk en luistergeld is ;)

En van dat geld maken ze nou fatsoenlijke televisie ;) In Groot-Britannië betaalt elke inwoner nog steeds een paar pond kijk en luistergeld per maand (onafh. van TV aanbieder / TV type), waarmee de BBC grotendeels gefinancierd wordt. En wat zeggen (vooral) hoger opgeleiden (of mensen die zich zo willen voor doen) in dit land altijd: de Engelse televisie is zoveel beter dan de Nederlandse, waarom hebben we hier reclame, bla bla bla, waarom hebben we hier geen fatsoenlijk xxxxxx-programma bla bla etc... Klagen doen we wel, maar ja, dat programmageld komt ook ergens vandaan natuurlijk ;)
Dat is overigens ook de reden waarom mensen buiten de UK niet gebruik kunnen/mogen maken van BBC iPlayer; die hebben niet betaald voor de content.

Het standaardtarief van UPC gaat niet naar Den Haag hoor. Dat geld is (meestal) helemaal voor UPC. In sommige gebieden bestaan contractuele afspraken met "slapende" voormalige kabelmaatschappijen (bijvoorbeeld TebeCai), gemeenten etc. waardoor een deel van het geld wordt afgedragen. Soms is er contractueel een beperking op tariefverhogingen afgesproken bij de overname van het net (bijvoorbeeld regio Hilversum).

De Publieke Omroep, de instelling waarvoor we voorheen Kijk- en Luistergeld betaalden, wordt per 1 januari 2000 uit de Algemene Belastingen gefinancierd. Dat is nog steeds zo.

Wel moet UPC verplicht deze zenders minimaal in het basispakket opnemen (net als VRT, je provinciale omroep en een eventuele gemeentelijke omroep die uit publieke middelen wordt gefinancierd). De regionale programmaraad (in Fryslan de provinciale programmaraad) bepaalt daarnaast nog wat zenders die er ook verplicht op moeten. Het restant mag door UPC worden opgevuld. Als je een slimme programmaraad hebt, nemen zij zenders op waar UPC niet aan zou denken (bijvoorbeeld de duitse omroepen, culturele zenders en marokkaanse/turkse zenders). Het heeft niet zo veel zin om RTL 4,5,7, SBS6, Net5, Veronica, TMF etc. te eisen: UPC zet die er uit commercieel belang toch wel op.

Sommige zenders vragen daarnaast een bijdrage aan het kabelbedrijf voor doorgifte. Die zenders ontvangen dus een deel van het geld. De BBC is hier een voorbeeld van. De BBC is echter extreem populair in Nederland (voor een buitenlandse zender dan) en in een positie om dit te vragen.

[Reactie gewijzigd door heroicnonsense op dinsdag 10 februari 2009 21:47]


Ik ben het er mee eens.
Ik begin Ziggo echt vervelend te vinden.
Soms dan valt om de minuut mijn internetverbinding weg.
Ze zijn me te onbetrouwbaar en te irritant.
Nu mijn vader overhalen om UPC te gaan nemen.

En ik vind het managing ook slecht.
Bij Ziggo hebben we een bepaalde maximale downloadsnelheid, maar dat is alleen te gebruiken als de online snelweg niet te druk is en er dus niet te veel klanten van Ziggo tegelijk online zijn. Dat kan ik nog begrijpen, maar dat we daarom meestal de helft van de downloadsnelheid kunnen benutten dan die waar we voor betalen, vind ik ook ronduitslecht.
We hebben hier een family-bundel (of hoe dat nu ook heet).
Met iets van 8 of 10 Mbit ps.
In de praktijk dus meestal 5.

Wat meer concurrentie zal ervoor zorgen dat Ziggo wat beter zijn best zal moeten doen.
Dat vind ik zeker erg goed, maar het is nog de vraag of we dan nog wel lid zijn.

Volgens mij gaat dit bericht alleen over televisie, niet over andere diensten. Op dat gebied houden UPC en Ziggo hun monopolies (vraag me niet waarom). Als je 't aan mij vraagt loopt de OPTA een paar jaar achter de feiten aan, maar een onderzoeksinstituut prees laatst juist de rol van de OPTA in het bevorderen van concurrentie (Nederland was zogenaamd nummer 1 op dat gebied).

Ik heb een (beetje) dure champagne fles in de kast staan voor wanneer ik eindelijk UPC kan opzeggen, maar ik vrees dat die niet meer goed is tegen de tijd dat ik 'm wil openen.

Dus als je straks een storing hebt op je kabelinternet kan ook daar het kastje-muur verhaal ingezet worden tussen netbeheerder en dienstaanbieder. Ik heb zo'n gevoel dat het een grote puinzooi gaat worden... Leuke combinaties; tv van de ene en internet van de andere aanbieder via de kabel. Lijkt me een behoorlijke administratieve uitdaging.

Ben zeer benieuwd hoe ze dit technisch op willen gaan lossen!

Idd een zeer goede zaak dit.

Ik heb het rapport ingelezen en kan ook niet anders stellen dan dat deze kabelaars veels en veels te duur zijn.

Concurentie op de kabel en 1 of meerdere aanbieders op jouw locatie kan goed zijn om de woeker prijzen eens flink naar beneden te halen.

voor standaard radio tv is 16.25 behoorlijk duur en kan zeker 5 euro per maand naar beneden met het zelfde zender aanbod.

Ziggo en UPC zijn 2 boeven eerste klas.
«  1  2  3  4  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Volgende 14:45 Rockstar kiest iTunes voor muziekdownloads in GTA IV
Vorige 13:43 Consumentenautoriteit beboet sms-aanbieder voor ruim een ton
VNU Media logo Hosted by True

© 1998 - 2012 Tweakers.net B.V. - Alle rechten voorbehouden - Contact - Jouw privacy - Algemene Voorwaarden

Uitgever van:

Website van het jaar 2011