Hoofdcategorieën
Device Settings

First-person shooter ingezet voor evacuatie-oefeningen

Door Mick de Neeve, woensdag 4 februari 2009 21:11, views: 18.083

Britse academici hebben Half Life 2 aangepast voor het gebruik bij trainingen voor evacuaties uit in brand staande gebouwen. Dat zou effectiever zijn dan traditionele evacuatie-oefeningen en goedkoper dan het gebruik van virtual reality-toolkits.

Durham University-logo De wetenschappers van de Britse Durham University hebben naar verschillende fps-spellen gekeken, naast Half Life 2 werden onder meer Doom 3, Quake III Arena en Counter Strike: Source onder de loep genomen. Al deze games zouden in principe geschikt zijn om brandoefeningen mee uit te voeren, maar Half Life 2 werd uiteindelijk als basis gebruikt. Dat spel zou het gemakkelijkst aan te passen zijn om zaken zoals zich verspreidend vuur en alarmbellen aan een omgeving toe te voegen. Ook wind en rook konden eenvoudig worden geprogrammeerd, evenals het bluswater.

Een programmeur bleek een week nodig te hebben om een evacuatieprocedure voor een gegeven gebouw en brandtype op basis van de Half Life 2-engine te ontwikkelen, wat volgens onderzoeksleider Shamus Smith een stuk sneller is dan wanneer er traditionele virtual reality-toolkits worden gebruikt. Naast het inzetten van de virtuele omgeving om mensen te trainen aan een eventuele vuurhaard te ontsnappen, is deze volgens de onderzoekers ook geschikt om problemen met de lay-out van gebouwen van te voren aan te kunnen wijzen. Dat kan weer helpen om de vluchtroutes te optimaliseren.

evacuatiespel op basis van Half Life 2 De 'evacuatie-game', die zich afspeelde in een kantoor van drie verdiepingen, compleet met receptie en vergaderzalen, werd vervolgens op de eigen medewerkers getest, waarvan de meesten aangaven de gesimuleerde omgeving realistisch genoeg te vinden. De onderzoekers merken wel op dat proefpersonen met gamingervaring er sneller dan anderen in slaagden om de uitgang te bereiken. Het is overigens onduidelijk of de simulatie ook zo realistisch is dat men door het vuur of de rook de pijp uit kan gaan.

Volgende 08:33 Onderzoekers doorgronden mechanisme nanomotoren
Vorige 20:35 Sony komt met draagbare 3G-transmitter voor video
Advertentie

Reacties

«  1  2  3  »


ALs je het artikel leest staat er onderandere dat de source een stuk gemakkelijker is van HL 2.

Vind dit wel leuk idee. Hoop dat er gratis versies ook uitkomen (demos desnoods). Al vind ik dat een brandoefening per jaar wel noodzakelijk is. Het is misschien stom maar degene die de brandoefening begeleiden komen elke keer weer bij de evaluatie wel weer op punten die men verbeteren kunnen.

alsnog apart. UT is nog makkeljker te modden. en dat is in essentie alles wat ze doen. ik zou UT3 ofwel UT2k4 gaaan modden. nog sneller. kan makkelijk binnen 2 dagen ( voor een middelgroot gebouw)

voordeel van source is natuurlijk wel de realistiche feel en lighting die het heeft.
en lage systeem eisen

[Reactie gewijzigd door freaq op donderdag 5 februari 2009 10:03]


Counterstrike: Source draait toch op dezelfde engine als Half Life 2?

Klopt, draait allebei gewoon op de Source-engine.

Alleen de source-engine wordt als je Half-Life 2 gebruikt vol benut, met CS: Source echter niet. Waar CS: Source slechts een remake is van Counterstrike is Half-life 2 een game die 100% ontwikkeld is voor en met de source engine waardoor je dus veel meer mogelijkheden hebt met de engine.

Heeft er waarschijnlijk mee te maken dat je via Source SDK Base de basiscode van HL2 krijgt, en daar makkelijker op kan doorbouwen. Van Counter-Strike source is er gewoon geen code (legaal) te vinden.

Vraag me verder af wat Counter-Strike in dat lijstje doet, want dat is inderdaad gewoon een mod.

maar css is al een "mod" van HL2, dus draait al een beetje gemodificeerde code en de css engine word momenteel niet meer geupdate terwijl de source engine wel verder word geupdate (mede door de nieuwe effects in de Episodes)

Half-Life 2 meer geschikt dan Counter-Strike: Source vanwege de engine? CS:S is een mod op HL2! En CS:S heeft dan ook dezelfde enige. Verder lijkt de Source engine mij ook heel erg geschikt vanwege de realistische feel die het heeft. Vooral sommige stukken uit HL2 leken mij tijdens het spelen té logisch om in een spel te passen.
@ hieronder: Ja, was typo ;)

[Reactie gewijzigd door Krentenbol op donderdag 5 februari 2009 15:37]


Het is een 'engine' (motor), geen 'enige'...

Counter-Strike: Source én Half-Life 2 naast elkaar?
Die gebruiken toch dezelfde engine?
Ik speel geen CS (ga mijn geld voorlopig uitgeven aan belangrijkere dingen, en als ik het geld heb, verkieds ik toch nog andere spellen), maar volgens mij zou het niet al te veel verschil moeten maken.
Maar in Half-Life 2 krijg je misschien wel meer van de engine te zien, omdat je een heel verhaal doorloopt. In genoeg andere multiplayer source spellen krijg ik ook niet veel bijzonders te zien.
Maar leuk zijn ze zeker!

Ik vraag me wel af hoe betrouwbaar dit is.
IMHO kunnen we niet zonder proeven in werkelijkheid.
De beste manier om evacuatie te oefenen is door zelf een fikkie te stoken, maar om de kosten te beperken is het misschien het best om dat niet te vaak te doen en gewoon te gaan Half-Lifen.
Maar ik vraag me af hoe snel die gamers zijn in werkelijkheid, en of de chaos in het echt niet te veel groter wordt dan in een spel.

[Reactie gewijzigd door Amanoo op woensdag 4 februari 2009 21:28]


Ik zou het zelf vergelijken met een vliegtuig simulator. Je laat eerst beginnelingen virtueel oefenen alvorens ze praktijklessen te geven. Het geeft in ieder geval eerst een basis, zo goedkoop mogelijk, en dan pas een echte ervaring.
Ik ben het wel met je eens: je niet alles uit een boekje kan leren (een spel in dit geval :)).
Wel vind ik het een leuk initiatief, en wie weet misschien binnekort een nieuwe spel: The Sims: Playing Firefighter :P.
Wat zou Valve eigenlijk vinden van dit, is dit een mod of copyright schending?

Gewoon een Mod, als je HL2 koopt kan je gewoon aan de slag met de Source-engine, kun je via steam downloaden geloof ik ;)

Een mod, zoals hierboven gezegd.
Eentje van velen.
Valve moedigt juist aan om hun engine te modden.

Nu weten we trouwens dus waarom de releasedate van The Sims 3 is verschoven...

[Reactie gewijzigd door Amanoo op woensdag 4 februari 2009 21:57]


Is het ook bekend of dit wordt doorontwikkeld / beschikbaar wordt gesteld aan andere instanties? Ik kan me namelijk voorstellen dat dit (commercieel) erg interessant kan zijn voor bijvoorbeeld opleidingen BHV.

Misschien is het zelfs interessant voor een Valve-release.
Wie weet een leuke game, misschien ook niet.
We kunnen het uitproberen...

Iets achtigs is al eerder gebeurd: America's Army
Maar daar is het doel veel meer zoals in een klassieke shooter.

[Reactie gewijzigd door Amanoo op woensdag 4 februari 2009 21:55]


Er zijn reeds vele bedrijven die in 3D comercieel trainingen aanbieden ten behoeve van brandweer en ambulance persooneel. Zie VSTEP (www.vstep.nl) en e-semble (http://www.e-semble.com).

Zij werken echter met Quest3D als 3D engine voor dit soort simulaties en niet met de Source engine van HalfLife 2.

Correct, echter commercieel gebruik van de engine van HalfLife 2 is vele malen duurder dan een licentie van een commecieel product als Quest3D.

Een universiteit komt er mee weg, als ze het verder gewoon vrijgeven onder de voorwaarden van de engine. Echter wanneer (zoals in SandaX z'n reactie) er bedrijven diensten mee willen aanbieden, en de IP rechten willen behouden, kan er geen gebruik gemaakt worden van de Durham university.

Mijn ervaring met dit soort projecten is dat universiteiten dit vaak in samenwerking met het bedrijfsleven ontwikkelen. De kans dat dit dus beschikbaar komt is klein; er is immers geld betaald voor deze ontwikkeling. Waarschijnlijk gaat het achterliggende bedrijf dus gewoon de applicatie intern gebruiken om door te verkopen of diensten aan te bieden aan architecten/projectontwikkelaars.

Ik kan je vertellen dat het niet heel rendabel is om 3D architectuurvisualisatie commercieel aan te bieden met een moderne engine als CryEngine, Source of UT3. De kosten voor commercieel gebruik van een dergelijke engine inclusief NDA liggen beduidend hoger dan alternatieven als bijvoorbeeld Quest3D of Unity.

[Reactie gewijzigd door d3vlin op donderdag 5 februari 2009 08:33]


Dus moeten ze de applicatie inderdaad gratis beschikbaar stellen om tegemoet te komen aan Valves community eisen.

ik denk hierbij grappig genoeg aan TF2 en wat alle characters roepen als ze in de fik gezet worden door de pyro.

Source engine heeft inderdaad veel mogelijkheden qua vuur en modellering van vuur en andere fysische verschijnselen.

En nou oppassen voor de gasflessen ;)

Ik vind dit wel leuk onderzoek. Een collega van mij gebruikt Halflife 2 om kunstmatige beelden voor surveillance te verzamelen. Het maken van de beelden is eenvoudig, maar de toepasbaarheid is maar matig; De modelletjes voor de personen lijken te veel op elkaar en de variantie in de data is eenvoudig met een AdaBoost classifier te verklaren. Detectie op dat soort beelden werkt dus van huis uit al een stuk beter. Toch is het een makkelijke snelle methode om flexibel algorithmen te testen nog voor dat je dure cameras ergens gaat ophangen. Om nog maar te zwijgen over de dure optische firewire repeaters en achterliggende infrastructuur.

De toepasbaarheid is in dit geval denk ik een stuk beter. Ik heb me altijd al afgevraagd tijdens zo'n brandoefening hoe het zou zijn als er echt brand is (en vooral wat je doet als het precies voor je deur zit of je eigenlijk gewoon niet zinnig de brandtrap kunt bereiken). Dat kan nu getest en dat is mooi! :)

En nou oppassen voor de gasflessen ;)
Gasflessen kun je normaal prima langslopen, je moet er alleen niet op gaan schieten. :+

Lijkt me handiger dan die ellendige brandoefeningen. Moet je met z'n allen het gebouw uit lopen omdat er *geen* brand is.

Sorry hoor maar als je hier niet t nut van in kan zien...
Meten is weten maar in de praktijk zit je sneller in de zijk.

Snap dan ook niet waarom jouw reactie niet is weggemod.

Het is toch logisch dat ze dit soort oefeningen in de praktijk doen? Dit redt mensenlevens. Och ellendig he zon oefening?
Tevens schijnt dat bij elke brandoefening er nog nieuwe manieren worden bedacht om het proces nog beter te laten verlopen.

Ik kan me die brandoefeningen van de basisschool nog wel herinneren. Dat sloeg eigenlijk achteraf nergens op. Iedereen liep gewoon rustig naar buiten want er was toch geen brand. Denk je echt dat iedereen rustig blijft lopen als er brand is, en je zomaar de dichtsbijzijnde uitgang kan pakken? Ik denk niet dat ik door de gang zou lopen (wie weet kom je daar wel vuur tegen), maar gewoon een raam open zetten, en daar uit klimmen :+

Waardoor jij een extra luchtstroom het pand in jaagt die hele negatieve gevolgen kan hebben voor de brand ;) Voor je het weet is de brandhaard 3x zo groot geworden.

Hint: zoek eens op wat de elementen van de branddriehoek zijn ;)

[Reactie gewijzigd door Whieee op donderdag 5 februari 2009 11:26]


Gast je vergelijkt peren met appels.
Wel es een brandoefening bij een vliegtuig gezien en hoe streng en snel dit allemaal moet verlopen?

Als we dan de middennoot nemen tussen een basischool en een vliegtuig dan lijkt mij een brandoefening nog steeds erg nuttig.

Ik kan me die brandoefeningen ook goed herinneren. Dan gaat er verdieping-voor-verdieping een bel. Verdieping-voor-verdieping! Come on!

En dan die bel. Geen mens die weet wat een bel of een alarm of een sirene of wat dan ook betekent. Daar zijn die oefeningen goed voor, maar om dan ook echt net te doen alsof je weg moet wezen? Gewoon weten wat het geluid betekent is mij voldoende.

En ja hoor, we moesten - verdieping-voor-verdieping - de trappen af. 2 trappenhuizen voor 400 man. Uhhuh. Goeie oefening: meer/grotere trappenhuizen.

En waar moesten we heen? De KANTINE. Die staat verdorie toch het eerst in vuur en vlam!

[Reactie gewijzigd door _Thanatos_ op vrijdag 6 februari 2009 21:53]


Ik neem aan dat men deze game speelt met het scherm uit. Is het in een realistisch scenario niet zo dat men geen hand voor ogen ziet en men op tast de uitgang moet zoeken in veel gevallen?

Ik neem aan dat men deze game speelt met het scherm uit. Is het in een realistisch scenario niet zo dat men geen hand voor ogen ziet en men op tast de uitgang moet zoeken in veel gevallen?
Je hebt volkomen gelijk. daarom hangen de groene "UIT" bordjes ook altijd verkeerd aan het plafond (je moet zo laag mogelijk blijven). Aan de andere kant blijjft het "maar" een simulatie natuurlijk. Beter iets dan niets.

Tegen de tijd dat er zoveel rook is dat je op de tast de uitgang moet zoeken is de kans dat je het overleeft uitermate klein.
Na ongeveer 5 meter lig je bewusteloos op de grond, en een paar minuten later ben je dood...

De groene UIT bordjes zijn er voor om een snelle evacuatie te doen VOOR het zover is. En in een menigte is een bordje aan een plafond dan een stuk beter te zien, dan een bordje bij de grond.

Daarnaast zijn veel gebouwen in brandcompartimenten verdeeld. Op het moment dat je kruipend een branddeur doorgaat, is de hoeveelheid rook een stuk minder, en kan je de bordjes weer zien.

ik snap ook het hele idee van virtueel niet... alsof je dan ook maar een klein beetje het gevoel krijgt van Real Life?? Tuurlijk je ziet wat er kan gebeuren enzo, maar ik denk dat mensen meer lopen te pielen met de hand-oog coordinatie van muis en toetsenbord dan dat ze werkelijk iets opsteken van die programma.

ik heb zo'n vermoeden dat als je 10 situaties krijgt, en je 3 pogingen per situatie krijgt, en je virtueel uit je eigen pand moet "ontsnappen" dat je toch wel oplet, en dat dit zeker meer vruchten afwerpt dan die dooie brandoefening waar iedereen op zijn dooie gemak naar buiten gaat...

Natuurlijk zal er tijd nodig zijn om te oefenen, toch denk ik dat de meeste het best vlot oppakken, links is nog altijd links en rechts is nog altijd rechts...

Verder hebben ze het over oefeningen, meervoud dus wordt dit vaker gedaan, nu moet het in mijn ogen makkelijk mogelijk zijn om na verloop van tijd variaties toe te voegen om te zorgen dat mensen alert blijven. (kan saai worden anders)

Tot slot Top idee, maar wel braaf ieder jaar een brandoefening waar iedereen mag lopen ;)

De jaarlijkse brandoefening zal denk ik niet verdwijnen. Er zijn namelijk nog een aantal aspect aan een brand die denk ik niet in deze simulatie zit en dat is bijvoorbeeld de protocolaire afloop van zo'n brand. Je zult toch eerst het alarm moeten activeren (voor zover dit niet al vanzelf middels rook- of hittemelders afgegaan is) en dan je collegas verwittigen/redden waar mogelijk. Ook een belangrijk punt; het verzamelen buiten het gebouw om de koppies te tellen. Dat is ook niet iets wat je in zo'n simulatie handig kunt verwerken. Daarnaast is bijvoorbeeld de portier van een gebouw vaak belangrijk bij het assisteren van de brandweer. Zijn er nog mensen in het gebouw. Hoe ziet het gebouw eruit. Waar is de brand gemeld? Etc.

Daarnaast; "echte" brandoefeningen zijn wettelijk voorgeschreven en het is niet gezegd dat een simulatie wettelijk gezien ooit een echte brandoefening kan vervangen. Het zal dus waarschijnlijk altijd een aanvulling blijven, tot het moment dat je in een holodeck-achtig ding de afloop van een brand kunt oefenen.
«  1  2  3  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Volgende 08:33 Onderzoekers doorgronden mechanisme nanomotoren
Vorige 20:35 Sony komt met draagbare 3G-transmitter voor video
VNU Media logo Hosted by True

© 1998 - 2012 Tweakers.net B.V. - Alle rechten voorbehouden - Contact - Jouw privacy - Algemene Voorwaarden

Uitgever van:

Website van het jaar 2011