Hoofdcategorieën

Fujifilm introduceert 3d-fototechnologie en 'super ccd exr'-sensor

Door Hielko van der Hoorn, maandag 22 september 2008 21:02, views: 17.195

Fujifilm heeft maandag het ‘Finepix real 3d system’ aangekondigd, waarmee 3d-foto’s geschoten kunnen worden. Tevens is een nieuwe sensor geïntroduceerd die een hoge resolutie, een hoge gevoeligheid en een groot dynamisch bereik biedt.

Het bedrijf heeft de twee aankondigingen gedaan in aanloop naar de Photokina-beurs die dinsdag in Keulen van start gaat. Met de 'Finepix real 3d'-technologie kan een camera 3d-beelden vastleggen door het gebruik van twee sensoren en lenzen die tegelijkertijd dezelfde scene vastleggen. Een belangrijk onderdeel van de camera is de nieuwe 'real photo processor 3d'-chip die de informatie van de twee sensoren synchroniseert, combineert en opslaat.

Fujifilm heeft tegelijkertijd ook producten ontwikkeld die de 3d-foto's kunnen weergeven. De camera is uitgerust met een 2,8" lcd-scherm dat een verschillend beeld in de richting van elk oog kan sturen. Verder heeft het bedrijf een 8,4" digitaal fotolijstje ontwikkeld met dezelfde technologie en een printer die met speciaal papier ook 3d-beelden kan afdrukken. Concrete productaankondigingen op basis van de 'Finepix real 3d'-technologie heeft Fujifilm echter nog niet gedaan.

Fujifilm Finepix Real 3D

De tweede technologie die vandaag het daglicht ziet is de 'super ccd exr'-sensor. Bij deze sensor zijn de verschillende subpixels anders gerangschikt dan gebruikelijk, waardoor volgens Fujifilm een hoge resolutie gecombineerd kan worden met weinig ruis en een groot dynamisch bereik. De verschillende subpixels zijn allemaal naast een subpixel met dezelfde kleur geplaatst.

Om een hoge gevoeligheid met weinig ruis te bereiken kunnen de twee subpixels als één enkele subpixel gebruikt worden. Doordat de subpixels direct naast elkaar liggen levert dit minder ruis op dan bij traditionele sensors. Foto's met een groot dynamisch bereik kunnen geschoten worden door de belichting van de naast elkaar gelegen subpixels te variëren. Hierdoor worden effectief twee foto's tegelijkertijd geschoten met een andere belichting, die vervolgens gecombineerd worden tot een enkele foto met een groot dynamisch bereik. Camera's op basis van de nieuwe 'super ccd exr'-sensor zijn ook nog niet aangekondigd.

Fujifilm Super CCD EXR wide dynamic range illustratie
Volgende 08:43
Vorige 20:34

Reacties

«  1  2  »


Artikel gelezen?

"Verder heeft het bedrijf een 8,4" digitaal fotolijstje ontwikkeld met dezelfde technologie en een printer die met speciaal papier ook 3d-beelden kan afdrukken. "

'echt' 3d beeld op e-paper blijft voorlopig onmogelijk omdat papier gebruik maakt van reflectie.

Traditionele schermen zenden zelf licht uit, om 'echt' 3d beeld te creëren worden er bepaalde lichtstralen naar het ene oog gezonden en andere weer naar het ander ;]

Hm das niet helemaal juist. In het verleden was het ook mogelijk om 3d foto's op papier af te drukken waarbij een geribbeld plastic ervoor werd geplakt. Hiermee kon je onder bepaalde hoeken toch 3d zien. Maar spectaculair was het niet echt.

Verder kun je op papier natuurlijk in anaglyph afdrukken en dan met een rood groen brilletje ernaar kijken.

Ideaal is het niet, maar het kan dus wel ook met E paper.

[Reactie gewijzigd door benbi op maandag 22 september 2008 22:21]


ePaper zendt geen licht uit en maakt gebruik van reflectie.

@Larsie
'echt' 3d beeld op e-paper blijft voorlopig onmogelijk omdat papier gebruik maakt van reflectie.
Traditionele schermen zenden zelf licht uit, om 'echt' 3d beeld te creëren worden er bepaalde lichtstralen naar het ene oog gezonden en andere weer naar het ander ;]
Of het reflectie is of zelf licht uitzendt maakt voor de 3D waarneming niet uit. Voorbeeld: een spiegel is een en al reflectie en geeft behoorlijke 3D beelden ;)
Het gaat erom hoe de lichtstralen in je ogen komen.

[Reactie gewijzigd door Fireshade op dinsdag 23 september 2008 09:49]


Je zult het niet geloven, maar een spiegel is echt 2D ;)
Probeer maar eens jouw spiegelbeeld vast te pakken :)

Een spiegel geeft wel een 3D-beeld, maar het is inderdaad geen hologram die je kan vastnemen. Qua zicht heb je echt wel een verschillende "input" voor je linker- en je rechteroog, en als je je hoofd beweegd kan die "input" zelfs veranderen (bvb. over een muurtje kijken e.d.). Dus echte 3D...

Op e-paper is een stereoscopisch beeld realistischer, zoals deze camera ook opneemt. Als er een manier wordt gevonden om de de foto's bedoeld voor linker- en rechteroog te scheiden en naar het juiste oog te sturen, is het gebeurt ;)

Momenteel nog niet mogelijk om te realiseren, maar dus niet fysisch onmogelijk... :)

[Reactie gewijzigd door Valaraukar op dinsdag 23 september 2008 22:46]


Gaaf zeg. Die 3D technologie is echt aan het uitpakken. Ben erg positief en benieuwd naar deze ontwikkelingen!

Mijn vermoeden was dat de platte foto - het papiertje zeg maar.. - eigenlijk wel z'n laatste jaren had geslagen, maar wie weet is er zó nog een positieve draai aan te geven.

Bijna alles is digitaal tegenwoordig...

Eerst maar eens goedkope weergavetechnologie ontwikkelen he ;)

Niet gelijk te hoog willen springen :)

Zo nieuw is het niet, het is een digitale versie van een hele oude techniek.

Wel ben ik benieuwd naar de printer, maar 3D komt het best tot z'n recht op dia's en dergelijke.

ik zie dit nog wel (na een jaar) een hoge vlucht nemen :P

Ik zie de techniek ook absoluut wel zitten. Een vriend van me en ik hadden hetzelfde idee een tijd geleden (van een '3d'-camera met 2 lenzen) dus hadden we er een filmpje over gemaakt voor een project van school. Wel jammer dat we het niet gepatenteerd hadden =P.
http://www.youtube.com/watch?v=D8Vt7Hc5bIw

Die dingen bestaan al heel lang hoor. In het analoge tijdperk bestonden ze zelfs al heel lang.

De enige manier voor Fuji om nog in leven te blijven, van de fotorolletjes moeten ze het al lang niet meer hebben.

"Fujifilm Holdings Corporation or Fujifilm is a Japanese company known for its photographic film and cameras. Fujifilm is the world’s largest photographic and imaging company [2]. Fuji operates 223 subsidiary companies for research, manufacture and distribution of products, with manufacturing facilities in Asia, Europe, and the United States of America."
Jaaromzet 17 miljard euro, dik 650 miljoen euro winst, bijna 76.000 man in dienst.

Ja, het gaat dramatisch slecht met Fujifilm. :X


Vraag je ook eens even af waarom het verschil tussen omzet en winst zo groot is.
Misschien worden er heel vel investeringen gedaan.
Zou natuurlijk altijd nog kunnen dat er idd iets fout is.

Tja, maar extreem grote investeringen in productinnovatie kunnen ge-activeerd worden. Dus of dat werkelijk hun winst drukt is maar de vraag - tenzij ze all onderzoek expensen...

Dergelijke omzet is geen kunst? be my guest ;)

Aan deze redenatie valt ook veel op te merken. Misschien wordt er wel meer in research gestoken, betalen ze hun werknemners meer loon ect. ect.

It annually invests approximately 200 billion yen in R&D, approximately 200 billion yen goes into capital investment, approximately 100 billion yen into M&A and approximately 65 billion yen into environmental investment in such key growth business fields as medical and life sciences, documents, graphic arts, highly-functional materials and optical devices.
Bron: FUJIFILM Global website

Ter info: 200 miljard Japanse Yen is (momenteel) ongeveer 1,9 miljard Amerikaanse dollar.

Vergis je niet in de grootte van Fuji

Fuji maakt prima camera's in het goedkope segment.

Filmrolletjes is een maar klein stukje Fuji.

De F30 en F31d mogen beschouwd worden als legendarische compact camera's.

Als je deze "oude" camera's nog kunt vinden wisselen ze van eigenaar op ebay voor zo'n 300/350 Dollar.

Ze hebben een hele sterke troef in hun handen met hun sensoren die echt heel goed zijn.

Beetje jammer alleen dat ze nu om marketingreden met de megapixel race mee moeten doen, omdat de meeeste mensen denken dat meer megapixels een betere foto opleverd.

Fuji is onderdeel van Fuji Heavy Industries. Ze maken meer dan enkel filmmateriaal hoor.
Bijvoorbeeld het automerk Subaru is van Fuji.

FUJIFILM (niet "Fuji") is geen onderdeel van Fuji Heavy Industries.

Er zijn in Japan heel wat (onafhankelijke) bedrijven die genoemd zijn naar "Fuji", de hoogste berg van Japan. In het originele FUJIFILM logo was de Fuji berg trouwens te zien.

Je comment is op zich wel correct: FUJIFILM houdt zich, net als vele grote bedrijven, met veel meer bezig dan "foto film", wat de stabiliteit (cfr. ondergang van het fotorolletje) van het bedrijf verstevigt.

Dit ding maakt digitaal stereo foto's, zoals dat heet.
Op een beurs een keer http://www.courtesy.nl/tac/general/tradeshows.htm, via AmazingCard.nl geloof ik, gezien.
Die maakt foto's met twee gesynchroniseerde digitale camera', waarna je in een minuutje een foto van jezelf in 3D mee naar huis krijgt. Ziet er best vet uit.

Off topic:
Die kartonnetjes zijn volgens mij zelfs wereldwijd gepatenteerd, er was nooit iemand eerder op het idee gekomen een uitsparing voor de neus te maken, en een vouwbare kaart te maken zodat iedereen de juiste focus afstand kan kiezen en hij ook nog in een normale enveloppe past.

Ziet ernaar uit dat de opvolger van de populaire S5 Pro (gehuisvest in een Nikon D200 behuizing) niet lang op zich laat wachten (maybe in D700 behuizing :D ???). Kon alleen niet zo snel vinden dat het ging om een Full Frame variant of APS-C sensor (net zoals die van de S5 Pro).

Hoop alleen dat de snelheid kan worden opgekrikt, want de S5 Pro kan maar maximaal 1,4 fps schieten in Wide Dynamic Range (in RAW uiteraard).

Ben benieuwd wanneer de eerste testen zich laten zien!

[Reactie gewijzigd door aramdin op maandag 22 september 2008 22:19]


Fujifilm toonde ook al wat beelden op de IBC.
Uberhaupt was de IBC al behoorlijk 3D georienteerd met films van RealD en natuurlijk veel demonstraties van Philips WOWvx 3D technologie.

Allemaal zonder anaglyph...!

Dit is in mijn ogen gewoon ordinaire stereofotografie in een digitaal jasje, en weinig 3D. Dus alleen maar een ruimteijk beeld

3d impliceert dat je helemaal om het object heen kan fotograferen, dat zie ik dat ding nog niet doen

ofwel de innovatie is imho zo oud als de weg naar rome

dit dacht ik ook al. 3d kan je dit niet echt noemen.
In de filmindustrie gebruiken ze al beter defineerbare 3d beelden.
met 64 cameras over een kwart cirkel gepositioneerd.
Toch wil ik wel keer met dit nieuwe gadget keer spelen

Een echt 3D afbeelding is erg lastig te maken.
Dan zou je dus een fototoestel in de vorm van een ring krijgen die je om het voorwerp heen moet plaatsen.
Probeer zo'n ding waar in je zak te steken...

Stereofoto's zijn al heel oud! Leuk dat je dat nu digitaal kunt doen, mbv 1 toestel.
Heb vroeger ooit eens een spoetnik stereocamera gehad...
http://cgi.ebay.nl/Sputni...IMSfp=TL080908144001r1428
Het probleem was altijd de juiste viewer, zodat je de foto's op de juiste manier kon bekijken.
Dat moet met het linker oog naar de linker foto en met rechts naar de rechter foto. Volgende link :
http://www.nopapers.nl/expo/0/e0005/e0005-05.html

Als je een betere viewer wilt dan de foto types, moet je eens naar zoiets kijken, daar gaan dia's in en ziet er 100x mooier uit.

Mooi om te zien dat dit, gezien het ontwerp van het cameraatje, zijn weg maakt naar de consumenten markt.
Echter heb je er niets aan zonder een apparaat wat de foto's in "3D" weer kan geven.
Waarschijnlijk zal deze techniek dan ook pas gecommercialiseerd worden eens de eerste "doorontwikkelde" 3D televisies/fotolijstjes bij de early adopters zijn.
Ik vraag me echter ook af of dit vooral een gimmick zal worden of dat het een tijdje zal duren alvorens professionele fotografen ook werkelijk beter werk leveren met een 3D camera dan met een normale camera.
Ik zie er de potentie zeker van in, 't wordt straks een hele andere werkelijkheid.
Photoshoppen in 3D, een heel andere manier van opmaken etc.
«  1  2  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Volgende 08:43
Vorige 20:34
VNU Media logo Powered by True

© 1998 - 2009 Tweakers.net - Alle rechten voorbehouden - Uw Privacy - Algemene Voorwaarden

Uitgever van: