Hoofdcategorieën

Cray brengt 'mainstream'-supercomputer met Windows en Intel uit

Door Mick de Neeve, woensdag 17 september 2008 09:34, views: 16.066

Supercomputerbouwer Cray heeft de CX1 geïntroduceerd, een machine met Windows HPC Server 2008 aan boord. Het apparaat, dat voor prijzen vanaf 25.000 dollar van de hand gaat, is de eerste Cray met Intel-cpu's.

Windows HPC Server 2008 en Intel Xeon (Cray CX1) De CX1 kan volgens Cray ingezet worden voor een breed scala aan taken binnen onder meer de financiële sector, de lucht- en ruimtevaart, de olie-industrie, de universitaire wereld en de overheid. Cray noemt de machine zijn most affordable supercomputer tot dusver, en zegt bovendien dat de CX1 het krachtigste apparaat is dat genoeg heeft aan stroom uit een kantoorstopcontact. De keuze voor Windows HPC Server - dat overigens op 22 september officieel wordt gelanceerd - komt voort uit de wens van veel kleinere bedrijven, met name in de financiële sector, om financiële modellen en simulaties in de backoffice met frontofficeactiviteiten zoals verkoop te verbinden. Op de 'deskside'-supercomputer kan desgewenst ook Redhat Enterprise Linux worden voorgeïnstalleerd.

De CX1 is voorzien van maximaal acht blades of nodes, die kunnen worden geconfigureerd als compute node, storage node of visualization node. Iedere node bevat twee Intel Xeon-processors, waarbij kan worden gekozen uit dual- of quadcoremodellen, en kan worden voorzien van maximaal 64GB geheugen. Het apparaat, dat plaats biedt aan een maximum van 4TB diskopslag, is het eerste model met processors van Intel aan boord sinds Cray in april aankondigde nauw met de chipgigant samen te gaan werken. De krachtigste configuratie, die is voorzien van 64 cores en een 3,4GHz-bus, is goed voor 786 gigaflops. Volgens Cray zou de CX1, als deze vier jaar geleden was uitgebracht, in de wereldwijde top 500 van supercomputers terecht zijn gekomen.

Cray CX1

Volgende 09:57
Vorige 08:53

Reacties

«  1  2  »


good luck, dan moet ge al graphic nodes van 8000$ kiezen, waarvan ge de quadroFX4600 weggooit

iets zegt me dat ge voor da geld wel krachtigere game-computers kunt bouwen, want de rest is dan nutteloos (als ge er al xp of vista op geïnstalleerd krijgt, want onder HPC server 2008 zal da ni lukken)

Mac Pro? 32 GB ramgeheugen en een 8 cores, leuke game PC en óók 25.000 euro;)

Als je dat geheugen ergens anders koopt kan het een stuk goedkoper.

Zelfbouw, 32 cores (2.5GHz) en 64GB RAM, en leuk Quadro SLI setje. Zit je alleen wel aan AMD processoren. Moet voor 25K makkelijk realiseerbaar zijn.

Zit je met hetzelfde probleem met je Mac Pro. Een standaard XP of Vista install zal je niet (meer) lukken, daarentegen zal het waarschijnlijk sneller lukken een game aan de praat te krijgen op een MS server OS dan onder Mac OS (ik generaliseer, uiteraard zijn er zat games voor de Apple). Dit achterwege, zijn drempels die je met ervaring prima kan overbruggen.

En dan kom je er achter dat een gemiddelde game geen baad heeft aan meer dan 2 cores zonder tweaks, en houd het met tweaks vaak met 3 cores op. Is je buurman met zijn single CPU bak voor 5K sneller.

Welke game ondersteund nou quadcore... laat staan 8-core :S

of OSX for that matter ;)

Gezien het feit dat veel games zelfs weinig kunnen doen met een multi core denk ik dat er helemaal weinig tot geen snelheidswinst is met cluster systemen. Het spel gaat daar echt voor gemaakt moeten zijn.

Ik denk zelfs dat een cluster helemaal geen threads kan splitsen over verschillende nodes. En dat dat alleen met forks automagisch zou kunnen. Omdat threads in hetzelfde geheugen draaien.

[Reactie gewijzigd door kluyze]


Maar, als er wel een spel voor gemaakt zou worden :P :9 O+

Over een jaar of 5-10 zijn desktops net zo krachtig als een van deze systeempjes, bring it on :D

[Reactie gewijzigd door barfieldmv]


en precies waar wilde je die er in prikken dan ?

Volgens Cray zou de CX1, als deze vier jaar geleden was uitgebracht, in de wereldwijde top 500 van supercomputers terecht zijn gekomen.
Als een high end PC van nu 10 jaar eerder uitgekomen was, zou hij waarschijnlijk ook vrij hoog in de supercomputerlijst hebben gestaan.

Zwaktebod dus van een bedrijf wat ooit eens de absolute top in supercomputing was

Tien jaar geleden stond Cray bovenaan in de top 500 met een machine die 13360Gigaflops peak leverde. Een 'moderne' Core2Duo is goed voor 10-12Gigaflops. Een tien jaar oude Cray is dus duizend keer zo snel als een moderne high-end PC.

Maar er is nogal een verschil tussen 'bovenaan' de top 500 en 'in' de top 500. Deze bak levert 786 GFlops en zou daarmee vier jaar geleden 'in' de top 500 hebben gestaan volgens Cray. Dat klopt: ze zouden op plaats 337 hebben gestaan. Die 'moderne' core2duo zou 10 jaar geleden net niet in de top 500 gestaan hebben, aangezien plaatsen 496-500 bezet werden door machines die 13.39 GFlops leveren. Maar zo vreemd is de opmerking van boner dus niet

Daar heb je toch echt een 0 te veel in staan, de snelste supercomputer in 98 was een intel systeem met een Rpeak (theoretisch maximum) van 1830 Gflops. De Cray (2e plaats) had een theoretisch maximum van 1300.8Gflops (niet 13360!!), maar kwam in de Linpack niet boven een Rmax van 891Gflops uit. De Rmax is nog altijd de belangrijkste waarde.
Het eerste systeem dat (ruim) over de 13TFlops piek heen ging, was de Earth Simulator in 2002.

Maar zolang we het over theoretische piek capaciteit hebben: Een Core2 Quad heeft volgens mij een theoretisch maximum van rond de 50GFlops, daarmee zou de Cray uit '98 maar 25x zo krachtig zijn, flink verschil met jouw "duizend keer"!
En als je de videokaart erbij rekent (die kan immers ook gebruikt worden voor berekeningen) heb je in een hedendaags high-end PC meer rekekracht zitten als in een supercomputer van 10 jaar geleden.

[Reactie gewijzigd door knirfie244]


Ik denk dat ze daarmee willen zeggen dat de supercomputer van 4 jaar geleden (die een hele serverruimte in beslag nam) nu in een klein pakketje gestopt kan worden. Deze gebruikt dus maar een fractie van de ruimte, en een fractie van het vermogen van een (qua performance) vergelijkbare supercomputer 4 jaar geleden

[Reactie gewijzigd door knirfie244]


Niks zwaktebod. Waar ze waarschijnlijk op doelen is dat deze computer 4 jaar terug in de top-500 had gestaan, ondanks zijn kleine formaat en lage stroomgebruik. Ik denk dat ze ermee willen aangeven dat je "vroeger" veel grotere, stroomvretender apparaten nodig had om hetzelfde te kunnen.

Zwaktebod dus van een bedrijf wat ooit eens de absolute top in supercomputing was

Vergeet niet dat 'deze' Cray weinig meer te maken heeft met het oorspronkelijke Cray uit 1972. SGI heeft in 1996 Cray met alles erop en eraan gekocht, de technologie in haar HPC systemen verwerkt (NUMA-link) en de term 'Cray' gereduceerd tot een marketingterm, omdat iedereen het kende.

In (of rond) 1999 hebben ze de merknaam Cray aan Tera Computer verkocht, die nu dankbaar gebruikt maakt van de naamsbekendheid, maar er is geen technologie of architectuur meeverkocht, dus we hebben het hier feitelijk over een HPC systeem van Tera Computer en Microsoft, met een Cray logo erop ;)

Staat HPC voor: High-performance computing

Of is het een andere afkorting?

De krachtigste configuratie, die is voorzien van 64 cores en een 3,4GHz-bus, is goed voor 786 gigaflops. Volgens Cray zou de CX1, als deze vier jaar geleden was uitgebracht, in de wereldwijde top 500 van supercomputers terecht zijn gekomen.
Als ik dan de wet van moore aanhaal, dan is dat toch nog al logisch 8)7. De power is de laatste 4 jaar gewoon keihard toegenomen. Ook in super computer land. Mijn core 2 duo zou 10 jaar geleden ook bijna een super computer zijn. Verder levert mijn HD4850 meer flops(1 teraflop) en kost maar 130,- :Y) (ja ik weet dat dat geen eerlijke vergelijking is). Ik vind het een beetje een loze uitspraak.(i.e. open deur in trappen)

@hier onder:
Ik denk dat ik dan van het top model van dat jaar droom en niet die van 4 jaar geleden. O-)

[Reactie gewijzigd door Reinman]


Wat Cray aan geeft met de uitspraak is dat een super computer die vier jaar geleden alleen nog maar in dromenland van een klein financieel bedrijf was nu binnen handberijk is.

Wat Cray dus eigenlijk aan geeft is dat de wet van Moore nog steeds op gaat, en is mischien wel logisch voor jouw maar voor een inkoper in de financieele sector mischien helemaal niet zo bekent. En dus is het een mooi verkoop praatje.

Denk je maar eens in je bent op zoek naar een nieuwe auto en de verkoper vraagtje of je die auto waar je vier jaar gelede van droomde voor een tiende van de prijs wilt hebben. Ik kan me best wel voor stellen dat als jij niet zo veel van die markt weet dat je best wel onder de indruk bent van zo'n aanbod.

Volgens Cray zou de CX1, als deze vier jaar geleden was uitgebracht, in de wereldwijde top 500 van supercomputers terecht zijn gekomen.
Dat is zo makkelijk! Als je maar lang genoeg teruggaat vind je altijd wel een gunstig referentiekader. Zo zal mijn laptop ook wel in de top 500 van supercomputers van pakweg 20 jaar terug gestaan kunnen hebben.

Maar 4 jaar geleden kan een zinnig referentiekader zijn. Want die computer van 4 jaar geleden, is nu ongeveer aan vervanging toe, en kan dus door dit systeem vervangen worden, als je niet meer performance nodig hebt dan toen. Of, meer waarschijnlijk, als je toen een beperkter model supercomputer had die niet in de top-500 stond, bv half zo snel als dit, en je hebt nu wel iets nodig wat sneller en moderner is, maar het hoeft niet extreem veel sneller te zijn.

Dit apparaat doet me erg denken aan de Personal Super computers van Tyan.

http://www.engadget.com/2...percomputer-now-shipping/

Die machines zijn zo te zien op de zelfde markt gericht, Snap alleen niet zo goed waarom Cray ineens deze machines met windows verkoopt, Puur als nieuws eye-catcher?

Omdat MS een speciale versie van Windows uitbrengt die er voor zorgt dat een ervaren systeembeheerder ook een server voor HPC kan gebruiken/installeren, op deze manier kunnen meer bedrijven die de power graag willen hebben ook mee doen aan HPC, ondanks dat ze geen (geld voor) speciaal personeel hebben.

Dit is natuurlijk een leuke nieuwe Niche en ik denk dat Cray daar dus in springt, vooral ook omdat de markt voor echte super computers niet al te groot is en er ook nog is grote concurrentie is van bedrijven als IBM.

Dat enerzijds, ik kan me ook goed voorstellen dat een klein grafisch bureau wel de wensen van een heuse supercomputer heeft maar simpelweg niet de financiele middelen noch de projecten heeft om een supercomputer aan de gang te houden. En dan is een instap model als deze een stuk interessanter omdat dit financieel wel haalbaar is maar ook omdat dit naar alle waarschijnlijkheid een stuk hapbaarder is.
Toch is het imo ergens wel jammer dat Cray die ooit een marktleider was nu afgezakt is tot een leverancier die het moet zoeken in de niche-markt. Zeker hun aparte hardware van vroeger was op z´n minst extreem. Ik herinner me nog plaatjes van super computers die de vorm van een ronde bank hadden.

De keuze voor Windows HPC Server - dat overigens op 22 september officieel wordt gelanceerd - komt voort uit de wens van veel kleinere bedrijven, met name in de financiële sector, om financiële modellen en simulaties in de backoffice met frontofficeactiviteiten zoals verkoop te verbinden.

Daar snap ik geen drol van, eerlijk gezegd. Waarom heeft een financiële instelling die zich met transacties bezighoudt een 'supercomputer' nodig? Die hebben een computer nodig die betrouwbaar en nauwkeurig is en snel veel data foutloos verwerkt (foutcorrectie, 'atomaire' uitvoer van handelingen e.d. en dergelijke); en supercomputers zijn dat meestal qua architectuur niet omdat dat voor supercomputers niet geeist wordt.

Of willen ze er graag grote lineaire systemen met b.v. het Leontief model zoals uhm... de hele economie mee doorrekenen? Dat is namelijk de enige reden dat een financiële instelling zo'n ding nodig heeft.

ed: Sorry, antwoord staat hieronder. Vast risico's inschatten met Monte Carlo methoden, die blijkbaar ook te vectoriseren zijn.

[Reactie gewijzigd door kidde]


Kan iemand mij zeggen waar 'kleinere' bedrijven dit soort machines voor nodig hebben en voor wat voor 'financiele modellen' want dat is mij niet echt duidelijk.

Kijk bijvoorbeeld eens hier: http://en.wikipedia.org/wiki/Monte_Carlo_methods_in_finance

Dat soort berekeningen worden veel gebruikt bij het inschatten van risico's bij de grotere financiele instellingen.

Blijkbaar niet genoeg. Maar idd, grote banken besteden heel wat mankracht aan dit soort simulaties om de risico's van aandelen pakketten en leningen in te schatten.

Dit lijkt me een soort van concurrent voor bijvoorbeeld deze ?
http://en.wikipedia.org/wiki/SX-9

Niet echt. De SX-9 is een Vector Systeem, dus het bevat CPU's die gespecialiseerd zijn in vector berekeningen zoals matrix transformaties en dergelijken. Bloedsnel als je applicatie veel van dat soort rekenwerk doet (en er dus voor gemaakt is).

De systemen die Cray (en veel anderen) tegenwoordig maken zijn op basis van Scalaire CPU's, die veel vaker gebruikt worden in de 'mainstream' systemen, en moeten het van een hoge kloksnelheid hebben.

Het is daarom erg lastig om de twee typen systemen 'even snel' met elkaar te vergelijken.

EDIT: even het semi-verplicht wikipedia artikeltje erbij voor wie dat interessant vinden:
http://en.wikipedia.org/wiki/Vector_processing

[Reactie gewijzigd door bu11frog]




Hij zegt game server, jij zegt game machine, Wereld van verschil. Als game server zie ik het persoonlijk ook beter zitten als jou idee van gamemachine. Aangezien dat je meerdere virtuele machines kan draaien om elk een ander spel of zo op te hosten.

Al weet ik dan niet waarom er grafische rekenkracht bij zou moeten zitten.

[Reactie gewijzigd door kluyze]


dit soort antwoorden geeft wel blijk van je onwetendheid ten opzichte van het computergebeuren en meer nog van het onvermogen juiste interpretaties te maken van hetgeen men schrijft..
dit voegt echt totaal niets toe aan dit topic .. misschien een hoop irritatie.. je kunt je afvragen of je daar je tijd graag mee wilt verspillen...

Sinds wanneer hebben game servers grafische rekenkracht nodig? |:(
Een echte server hangt niet eens een monitor aan...

[Reactie gewijzigd door kozue]

«  1  2  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Volgende 09:57
Vorige 08:53
VNU Media logo Powered by True

© 1998 - 2008 Tweakers.net - Alle rechten voorbehouden

Uitgever van: