Hoofdcategorieën

Psystar klaagt Apple aan wegens concurrentievervalsing

Door Arie Jan Stapel, woensdag 27 augustus 2008 10:25, views: 14.095

De door Apple aangeklaagde Mac-klonenmaker Psystar heeft teruggeslagen met een rechtszaak tegen Apple. Volgens Psystar handelt Apple in strijd met de wetten tegen monopoliemisbruik.

Psystar logoPsystar bracht in april van dit jaar de Open Computer op de markt, een goedkope kloon van de Apple Mac. Deze wordt samen met Mac OS geleverd, wat tegen het zere been van Apple bleek te zijn. Het gaat weliswaar om legale exemplaren van de software, maar de gebruikerslicentie verbiedt het installeren ervan op apparatuur die niet van Apple afkomstig is. Apple beschouwt de handel van Psystar dan ook als illegaal en heeft het bedrijf voor de rechter gedaagd om een eind aan de handel te maken.

Psystar heeft dinsdag met een aanklacht tegen Apple een tegenoffensief ingezet. Psystar beschuldigt Apple van het belemmeren van de concurrentie door te bepalen dat zijn besturingssysteem alleen maar op zijn eigen computers mag worden geïnstalleerd. Volgens Psystar is dit in strijd met de Sherman Antitrust Act en de Clayton Antitrust Act, zo meldt Computerworld. Het bedrijf eist een nog nader te bepalen schadevergoeding. Apple heeft nog niet op de aanklacht van Psystar gereageerd.

Volgende 10:54
Vorige 10:00

Reacties

«  1  2  3  »

Kan nog interessant worden wat hier de uitslag van gaat worden. Het mooiste zou zijn als je straks Mac OS op elke computer zou kunnen installeren of inderdaad zelf een computer zou kunnen bouwen en Mac OS kan installeren.

Daar zou ik dan meteen gebruik van willen maken, de vraag is echter..
Hoe stabiel is MAC OSX nog, als het ineens met miljoenen configuraties rekening moet houden, in plaats van de vooraf vastgestelde configuraties van Apple?

Waarschijnlijk lopen ze tegen de zelfde problemen op als bijvoorbeeld MS. Echter Apple heeft het voordeel te kunnen leren van de fouten gemaakt door andere in het verleden en hier hun voordeel mee doen. Zoals bijvoorbeeld alleen toestaan van gecertificeerde drivers etc.

...Zoals bijvoorbeeld alleen toestaan van gecertificeerde drivers etc.
Je bedoelt hetzelfde driver-model wat Microsoft in Vista heeft geintroduceerd? Het driver-model wat hele volksstammen tot wanhoop heeft gebracht om hun DeskJet510 uit het jaar kruik niet meer werkt? Het driver-model wat bij "driverfabrikanten" ervoor zorgt dat het weken kan duren voordat een driver een mooi WHQL-stickertje krijgt?

Ik vraag me dan wel af of Apple zich dezelfde problemen op de hals wil halen of dat ze hier een veel eleganter oplossing voor verzinnen. Niet in de laatste plaats omdat drivers voor MacOS gestaafd zijn op een Linux-achtige ontwikkeling en dus niet altijd centraal aangeleverd hoeven te worden. Hierdoor zou Apple een enorm repository moeten opzetten om drivers van derden (particulieren, hobbyisten etc) te moeten huisvesten en testen alvorens te certificeren.

Ik vraag me dan wel af of Apple zich dezelfde problemen op de hals wil halen of dat ze hier een veel eleganter oplossing voor verzinnen.
Ik denk dat Apple nog eerder zijn licentievoorwaarden zal aanpassen zodat het niet meer illegaal is om OS X op een andere computer te installeren (unsupported, volledig op eigen risico) dan dat het OS X aan gaat passen om op generieke hardware te draaien. Apple is geen OS fabrikant en wil dat ook helemaal niet zijn, ze hebben ook totaal de capaciteit niet om 1001 soorten hardware en alle aanverwante problemen te ondersteunen, en in termen van sales (winst) weegt het verkopen van een paar extra licenties echt niet op tegen de support nachtmerries die erbij gaan komen.

Ik denk trouwens dat Psystar deze rechtszaak gewoon verliest, want de OS X doos die je in de winkel koopt is een upgrade, geen los operating systeem. Je hebt dus al een geldige licentie nodig om het te kunnen installeren, net als bij zo veel software al het geval is. Dat de DVD die in de doos zit uiteindelijk wel het hele OS bevat, en ook nog eens op geen enkele manier beveiligd is, is niet relevant. Mogelijkerwijs zal Apple zwaardere copy-protection en validation invoeren zodat je echt alleen nog maar kan upgraden, en dan is het probleem wat dat betreft ook opgelost.

Last but not least is er wel iets meer aan de hand dan dat Psystar alleen maar 'een geldige kopie' levert die op hun generieke hardware draait. Er wordt het een en ander aan de OS X code op de DVD gepatched etc. na installatie om te kunnen booten, en dat is volgens de DMCA weer niet legaal.

[Reactie gewijzigd door johnbetonschaar op woensdag 27 augustus 2008 13:23]


Vroeger (nu nog?) had Microsoft bij het installeren van een upgrade-versie een ingebouwde check of het wel een upgrade was. Een installatiecd of -flop met een eerdere Windows-versie was voldoende om de installatie voort te zetten.

Heb nooit OS X leeg geïnstalleerd dus ik weet niet of OS X er om vraagt, maar het kan heel goed dat die check in de toekomst in het systeem komt ('Plaats de originele installatieschijf die u bij uw computer ontvangen heeft').

@Speedpete:
Apple kent verschillende soorten machines en maakt bij de retail dvd's (zoals die dingen officieel heten) gewoon een algemene versie voor al die machines. Je hebt echter ook installatie dvd's die je voor een klein bedrag kunt bestellen wanneer je in een bepaalde periode waarin een nieuw OS wordt gereleased een Mac koopt of gekocht hebt. Die dvd's zijn al wat restrictiever en doen eigenlijk wat Windows ook zou doen. Je hebt ook nog wat specifiekere installatie dvd's die je weer bij je Mac krijgt en die je niet op een ander Mac model kunt gebruiken (wat dan weer te maken heeft met support voor de hardware die erin zit, zoals een multitouch trackpad).

Het nadeel aan de Windows manier is dat je altijd een oudere OS moet installeren en dan pas het nieuwe OS. Dat zijn dus 2 installaties. Om het wat simpeler te houden is de retail dvd zodanig in elkaar gezet dat je dus gewoon je bestaande systeem kunt upgraden maar ook kan herinstalleren zonder gebruik te maken van het oude OS. In dat laatste geval heb je dus maar 1 installatie sessie en niet 2, dat scheelt tijd en is een stuk klantvriendelijker. Ik denk niet dat Apple snel de Windows manier gaat invoeren voor die retail dvd's.

De restricties van de OS X schijven ken ik, maar zover ik weet vraagt de installatie op een schoon systeem niet naar een eerdere versie van het OS.

Met Windows was het voorheen, mogelijk nu nog, dat de upgrade vroeg om de systeemlocatie van het te upgraden OS. De installatie-cd van dat eerdere OS plaatsen, daarnaar verwijzen en weer verder. Het bleef dus bij 1 installatie.

Mocht Apple de rechtzaak verliezen dan zouden ze dat pad kunnen gaan volgen.

Dat zou wel heel on-apple zijn. Ik denk niet dat Steve Jobs gediend is met consumenten die één van zijn producten bagger vinden en zeker het hart van Apple OSX. De kans dat ze hun voorwaarden (moeten) aanpassen is zeer klein lijkt me en indien het wel zou gebeuren denk ik dat ze het in één keer tegoed doen en de aanval op MS inzetten.

Simpel: Enkel driver support indien aangekocht en gebruikt met echte Apple Hardware.
Op andere hardware is het DIY en op eigen risico.

Het probleem daarmee is dat dat het imago van Apple zware schade kan toebrengen. Als elke dozenschuiver OSX mee gaat leveren en die lelijke beige dozen vervolgens gaan grossieren in de foutmeldingen omdat hun non-Apple standard hardware niet ondersteund wordt door OSX, dan zal dat mogelijk wettelijk wel volledig de schuld van de dozenschuiver zijn, maar reken maar dat het het imago van OSX als een stabiel OS en dus Apple ook zal schaden.

Welnee,

Gewoon je advocaten ter beschikking stellen van de 'benadeelden' om een class action suit te beginnen tegen dit soort bedrijven en 5 echte apples weggeven en iedereen sluit apple weer in de armen.

Niet heel erg stabiel. Het grootste probleem met OSX86 is het krijgen van werkende drivers. De meeste zijn geport van BSD of Linux, maar meestal zitten er allerlei haken en ogen aan.

Mocht Psystar dit dus winnen, dan is er voor Apple nog niet veel aan de hand want support leveren op andere hardware zullen ze toch nooit doen.

de problemen liggen dus bij de drivers. Mijn pc wordt prachtig ondersteund door osx86, ik heb het eens getest en het bevalt me wel. Mijn volgende pc wordt een mac denk ik.

Je moet gewoon zien dat je goed ondersteunde hardware neemt en dan denk ik niet dat er veel problemen met stabiliteit zullen zijn. Stel dat osx op pc uitkomt, dan zullen hardwarefabrikanten zelf drivers schrijven. Die zullen ongetwijfeld beter zijn dan de drivers die gemaakt zijn door een erg klein aantal osx86 ontwikkelaars.

de problemen liggen dus bij de drivers. Mijn pc wordt prachtig ondersteund door osx86, ik heb het eens getest en het bevalt me wel. Mijn volgende pc wordt een mac denk ik.
mooi he, dat je het toch kunt testen op je pc, maar dat je uiteindelijk toch voor een daadwerkelijk product van Apple zelf gaat. Ik denk dat dit ook tevens de reden is dat Apple OSX86 langs de zijlijnen in de gaten houd maar verder laat gaan.

Zo ben ik zelf overstag gegaan naar een iMac & Macbook.

Niets is zo heerlijk als OSX, gewoon met je applicaties werken ipv met je OS - want elke Windows ervaring die ik heb, heeft als basis dat je je systeem moet onderhouden en problemen moet (kunnen) oplossen. Klinkt misschien als "fanboy" maar doe jezelf een plezier met een Mac en na een week ben je net zo'n "fanboy".

Nou ik toch echt niet.. Ik MOEST voor mijn opleiding werken met Apple (stond niks anders) en was blij als ik thuis mijn pc weer kon gebruiken. En ja, dit was voor photo/video editing, datgene waar de Apples kennelijk zo ENORM in uitblinken..
Nu moet ik daarbij wel toegeven dat ik sowieso een hekel heb aan al dat "hype" gedoe rond Apple en daarom er al niks van wil hebben, maar maandenlang gebruik heeft daar ook geen verandering in kunnen brengen.

En je kan in zekere zin PC's en Mac's niet vergelijken. Heel moeilijk is het niet om software te ontwikkelen die goed draait als je zeker weet op wat voor hardware het komt te staan.


@bakman: Ik zou het juist onterecht vinden als de rechter dit bedrijf NIET in gelijk zou stellen, er is GEEN technische reden waarom OSX MOET draaien op Apple hardware, enuh, ook bij OSX op Apple hardware zijn er driver problemen..

enuh, jouw vergelijking met een diesel/benzine-auto gaat niet op, namelijk een diesel-auto rijdt niet op benzine en een benzine-auto rijdt niet op diesel, maar OSX werkt wel op zowel hardware van Apple als hardware die niet van apple af komt..

Dus omdat het technisch mogelijk is MOET Apple van jou OS X beschikbaar stellen voor PC's? Dus je enige reden is, omdat het kan? Nog eens mijn voorbeeld, als Nokia's telefoon OS KAN draaien op een Samsung telefoon, is Nokia dan ook ineens verplicht om haar software beschikbaar te stellen voor een Samsung? Nee tuurlijk niet, waarom zouden ze ook...

Als je Nokia software wil draaien koop je een Nokia telefoon, als je OS X wil draaien koop je een Mac. Soms is dat wat verrot, maar het is nu eenmaal zo...

[Reactie gewijzigd door Frietsaus op woensdag 27 augustus 2008 17:51]


Er is wel een reden waarom het niet op andere hardware moet kunnen draaien. Het is een product van Apple, ontworpen door Apple en betaald door Apple. Waarom zou OSX perse op een ander platform kunnen draaien. Als je geen mac computer wil om één of andere reden is er nog steeds windows (meestgebruikte os) of alternatieven zoals linux. Een mac is één product, de computer en het OS. Ik zou psystar nog kunnen verstaan als OSX op alle computers zou draaien en psystar dit niet zou mogen. Apple maakt geen misbruik van een monopolie omdat het nergens een monopolie bezit. Het is niet zo dat alle computers ter wereld mac zijn, integendeel zelfs. Als Psystar een goed product wil zoals de Mac dan moet het maar zijn eigen OS ontwikkelen. Apple verbiedt niemand eigen computers te maken met een eigen OS net zoals zij dat doen. Psystar wil gewoon voor een dubbeltje op de eerste rij zitten. Geen R&D hoeven te betalen maar wel van de kwaliteit genieten.

Dat gevoel van werken met het OS ipv met programma's heb ik net bij Linux, terwijl ik dat gevoel net niet heb in Windows.

Waarbij ik dus maar tot de conclusie wil komen dat zo'n argument zeer persoonlijk en subjectief is. Het hangt waarschijnlijk meer af van je eigen kennis en ervaring dan van de kwaliteit van het OS waarover je dergelijke uitspraken doet.

en laten we niet vergeten dat je ook OSX moet onderhouden....

O? Onderhoud staat bij mij bekend als "iets in goede staat houden". Ik hoef OS X echt niet te onderhouden om het in goede staat te houden.

Je moet gewoon zien dat je goed ondersteunde hardware neemt en dan denk ik niet dat er veel problemen met stabiliteit zullen zijn. Stel dat osx op pc uitkomt, dan zullen hardwarefabrikanten zelf drivers schrijven. Die zullen ongetwijfeld beter zijn dan de drivers die gemaakt zijn door een erg klein aantal osx86 ontwikkelaars.
Hardware uitzoeken op ondersteuning voor een bepaald OS doe ik al jaren aan, zo heeft dat tijden gewerkt met linux. Ook voor Vista is er een tijdje geweest dat je moet uitkijken wat je koopt.
Wat betreft het ongetwijfeld beter zijn van drivers: heb jij wel eens gezien wat de kwaliteit is van de ATI en Nvidia drivers onder linux? Ik word er iig niet vrolijk van. Stampvol met bugs en blijkbaar worden ze nooit gefixt, want sommige bugs zitten er al meer dan een jaar in. Verder geloof ik ook niet dat Apple alle drivers voor ATI, Nvidia en Intel hardware allemaal in-house ontwikkelt, dit gebeurt in samenwerking met de hardwarefabrikanten. Verschil tussen een opensource driver en een Apple driver is dat Apple voorzien is van specs over de hardware, waar opensource drivers over het algemeen met reverse-engineering totstand komen.

Linux is onzin, de drivers komen van FreeBSD (wat op zijn beurt misschien ooit aangepaste drivers voor linux waren, maar andersom gebeurd ook). Gezien dat in 'my personal experience' BSD systemen toch aanzienlijk stabieler en beter zijn opgezet dan Windows wil ik graag even een voorbeeld/argument van je horen...

Met de BSD drivers is niets mis, met het porten en/of aanpassen van deze drivers naar OSX86 kunnen fouten optreden.
(Gezien de reputatie van BSD qua stabiliteit vermoed ik dit toch :) )

Net zo stabiel als Windows.. :P Dus laat het maar mooi zo als het is.. heb ik tenminste een stabiele OS X draaien op mijn MacBook..

Misschien doen ze er wel niets aan en leveren ze alleen support als het besturingssysteem op Apple hardware draait. Zo kost het het minste voor Apple en aangezien veelal alleen hobby-isten MAC OS op andere hardware willen draaien zijn die vaak handig genoeg om het e.e.a. zelf op te lossen.

Mac OS ≠ Mac OSX. Mac OS is alles lager dan versie 9, ooit door Apple zelf gebouwd. Vanaf X is de basis Darwin, een combinatie van FreeBSD met een andere kernel en daarop weer allerlei eigen lagen. Zie hier voor meer info.

Helaas heeft de schrijver van het artikel dit verschil ook niet zo nauw genomen.

[Reactie gewijzigd door s463042 op woensdag 27 augustus 2008 11:07]


een combinatie van FreeBSD met een andere kernel
De vraag is natuurlijk, als je de kernel uit BSD haalt, is het dan nog wel BSD? Als je de kernel uit een Linux distributie weghaalt, is het dan nog Linux?

Als je b.v. voor Debian een andere kernel installeerd dan de Linux kernel, hoe noem je het resultaat dan?

Als je uit de op Linux gebaseerde distributies Linux (hetgeen dus de kernel is) weghaalt, dan kun je dat niet langer meer Linux noemen. Zo is er bijvoorbeeld een Debian GNU/NetBSD distributie, dat is een NetBSD kernel (omdat die op de meeste architecturen draait) tezamen met de standaard GNU userland tools die ook bij Debian GNU/Linux zitten.

In hoeverre een BSD distributie nog een BSD distributie genoemd kan/mag worden als je de kernel vervangt door een andere (ook op de BSD licentie gebaseerd natuurlijk) is een wat moeilijker te beantwoorden vraag. Wat maken een *BSD tot BSD-distributie?

Darwin is volgens mij de Mach microkernel met daarbij diverse *BSD userland tools - die tools zijn niet eens beperkt tot alleen FreeBSD.

En om nog even op de Mac OS vs. Mac OS X discussie terug te komen, inmiddels is het zo lang geleden dat er een niet 'X' versie uitgekomen is van Mac OS dat dit eigenlijk geen verwarring meer op zou mogen leveren, en aangeven Mac OS 9 en lager alleen op PowerPC en Motorole 68000-series kan werken moet het eigenlijk wel duidelijk worden dat het hier op OS X gaat...

Uhm, sorry hoor maar je zegt het zelf al. Linux distributie. Strikt genomen is Linux, alleen het Linux kernel! Alles er omheen is niet Linux maar maakt een Linux distibutie :) Lees maar eens goed wat Linus daarover te zeggen heeft, ff googlen :)

Lijkt me stug dat Apple gedwongen kan worden om Mac OS-X zodanig aan te passen op willekeurig welke x86 configuratie.

Apple maakt hardware en daarvoor ontwikkelt het ook specifiek haar software. Microsoft richt zich juist specifiek op de hardware van derden. Dit zijn volkomen verschillende strategieen.

Dat je OS-X installeert op hardware van derden lijkt me legaal niet zo'n probleem: je koopt zowel de software als de hardware netjes. Apple moet hier niet zeuren, en doet dat dacht ik ook niet actief ook al is dit een inbreuk op de EULA.

Het wordt voor Apple anders als je hardware met OS-X gebundeld gaat verkopen: je komt dan direkt aan hun hardware markt. Als er in de voorwaarden van OS-X staat dat je het niet gebundeld mag wederverkopen dan staat Apple hierin m.i. sterk en kan Spystar hoog en laag springen: ze zullen het vast niet redden (je weet het nooit met die rechters).

Apple kan nu enkele wegen bewandelen:

1) OS-X echt vrijgeven en compatible maken met de hele x86 markt. Ik hoop heel erg dat ze dit niet gaan doen - rekening houden met die miljoenen configuraties is een nachtmerrie voor ontwikkelaars en support medewerkers.
2) Juridisch de gevechten aangaan met eenieder die OS-X probeert te bundelen met hun eigen produkten. Lijkt me een voor de hand liggende en niet verkeerde strategie. Sowieso geen support geven op hardware configuraties van derden.
3) Vertrouwen op de hoge kwaliteit van de eigen hardware produkten en de concurrentie (een beetje) zijn gang laten gaan. Als OS-X werkelijk zo goed is, zal de acceptatie van OS-X exploderen en dat zal de eigen hardware verkoop ook goed doen. Dit is vast het nachtmerrie scenario voor Microsoft.

Hopelijk zal het optie 3 worden.
Zelf denk ik dat het misschien nog wel goed zal doen voor microsoft.
Ze hebben dan een goede concurrent bij en misschien zal dan de prijs van het OS dalen.
Als het zou dalen en er wordt in eens veel meer verkocht dan heb je ook gelijk de mensen die illegaal windows gebruiken te pakken.

Apple produceert geen hardware maar stelt deze samen met een mooi gestyleerde behuizing. De hardware zelf is merendeels standaard met een kleine afwijking om bv de slim-drive exclusief te behouden.
Deze koppeling van een selecte hoeveelheid hardware stelt Apple in de positie dat ze uiterst sterk zijn in het schrijven van een OS die zeer stabiel is. Men marginaal afhankelijk van andere variabelen integenstelling tot bv MS die alles probeert te supporten. Dit heeft dan ook als gevolg dat Apple als betrouwbaar wordt gezien, stel er komt nu een Psystar om de hoek kijken die naar eigen inzicht begint te bouwen valt deze garantie weg. Wie weet schrijft Psystar zelfs nog wat extra software wat dan uiteindelijk ten gunste gaat van Apple zijn naam aangezien de kwaliteit niet meer wordt gegarandeerd waardoor Apple vervalt tot het niveau van MS maar dan zonder een uitgebreide software arangement.
Apple zal dan ook zich blijven verzetten om enerzijds de hardware tak in eigen hand te kunnen behouden, maar anderzijds hun kwaliteit/naam hoog te houden. Ik zie voor Psystar dan uiteindelijk dan ook tot het hoge gerechtshof gaan wilen ze dit ooit winnen.

Sorry maar Apple ontwikkeld wel daadwerkelijk zelf hardware, je gaat me toch niet vertellen dat Apple verschillende componenten bij elkaar geveogd heeft in een mooi huisje en opeens een iPhone had? Hetzelfde geld voor bv. de MacBook Air, deze heeft een custom processor die Intel samen engineers van Apple samen heeft ontwikkeld. Apple heeft al zolang ze bestaan zelf hardware ontwikkeld, ze maken het misschien niet zelf maar het is wel daadwerkelijk meer dan componenten in een mooi kastje samen voegen. Die Velocity Engine die ze op de G3 processoren introduceerden is echt iets van Apple samen Motorola & BM.

Die custom processor is ontworpen door Intel, Apple heef daar niets aan gedaan.
De macbook air is gebaseerd op een ontwerp van Intel, met slechts vrij weinig kleine wijzigingen.
De velocity engine daar heeft Apple ook niets aan bijgedragen, Apple maakte alleen op papier deel uit van de R&D.

Ik zeg niet dat Apple niets zelf doet of zelf niets ontwikkelt, maar de voorbeelden die jij noemt kloppen gewoon niet.

Apple produceert geen hardware maar stelt deze samen met een mooi gestyleerde behuizing. De hardware zelf is merendeels standaard met een kleine afwijking om bv de slim-drive exclusief te behouden.
Apple produceert inderdaad de hardware niet zelf (dan doen diverse bedrijven in het verre oosten die zich in het produceren gespecialiseerd hebben), maar ze ontwerpt wel degelijk zelf de hardware die ze verkopen.

Natuurlijk wordt hierbij gebruik gemaakt van diverse min-of-meer standaard componenten, maar de combinatie en het moederbord e.d. is wel degelijk uniek voor Apple...

Juist, zoals Medion ook doet met hun computers: standaard componenten gaan branden en aanpassen dat ze net niet meer standaard zijn en alleen in Apple's werken en andere drivers nodig hebben.

Dat Apple in zijn voorwaarden schrijft dat OS-X niet gebundeld mag worden met wederverkopen, stelt juridisch niet zo veel voor. Een bedrijf kan zoveel schrijven... wanneer dat niet overeenkomt met de wetten van een land, dan zijn die voorwaarden waardeloos.

Verschrikkelijk veel voorwaarden die bedrijven opschrijven, zijn volkomen onhoudbaar voor een rechtbank. Dat weten ze zelf natuurlijk ook best, maar het is gewoon een stuk bangmakerij naar de consument.

Klopt maar zolang dat niet door een rechter is getoetst is er geen duidelijk kader wat wel en wat niet wettig is.

Dit lijkt mij een mooie testcase om een keer duidelijkheid te krijgen over zulke EULA's

@Rembert Dat is de aanklacht ook niet. Het gaat er niet om of OSX moet draaien op andere configuraties, maar of het mag draaien op andere configuraties.

uhhhhh.. je gelooft toch werkelijk niet wat je zegt.... Microsoft richt zich helemaal niet specifiek op hardware van derden, zij maken een OS dat op hardware kan draaien dmv drivers die (veelal) ontwikkelt worden door derden...

Ook bij Apple heb je drivers nodig om bepaalde hardware te kunnen ondersteunen, en ook die worden NIET door Apple gemaakt..

Apple maakt zich juist schuldig aan koppelverkoop, wat in veel landen verboden is. Tegenwoordig kan OSX draaien op andere hardware dan die van Apple zelf, dus is er geen technische noodzaak om ook de hardware bij apple te kopen.. Bijna alle overige drivers van randapparatuur etc worden ook bij OSX door derden ontwikkeld, en vergeet niet dat een iMac tegenwoordig niets anders meer is dan een normale PC met een applekastje er omheen..

Wanneer ik OpenVMS op een ES47 Alpha server heb draaien en ik krijg het voor elkaar om het op een Intel-bak te draaien is dat misschine leuk.
Echter is HP hierdoor niet gehinderd om zich ook maar iets aan te trekken van de instellingen op een Intel-doos.
HP ondersteund het op de Alpha's en niet op Intel.

Voordat de kenners gelijk over mij vallen dat de vergelijking mank gaat omdat het een andere architectuur is, en Apple een Intel architectuur heeft... JA dat weet ik ook.
Het gaat om de metafoor dat Apple zich niet hoeft te conformeren aan de rest van de markt.
Apple bouwt zijn MAC OSX voor zijn Apple-systemen, en niet voor de rest.

Maar gaat HP jouw aanklagen omdat jij dit doet, of dit aanbied aan anderen ?

dat doet hp niet (eigenlijk zou hij dit wel mogen doen)
maar ik denk dat deze mizerige firma psystar of whatever (heb er zelfs de moeite niet voor over om de naam correct te lezen) een grote fout begaat omdat ze de rechtzaak nooit nie zullen kunnen winnen.
Wat ze wel mochten doen is vooralleer hun systemen vrij te geven een rechtzaak aanspannen tegen apple om het te mogen gebruiken.
Nu hebben ze duidelijk de patent geschonden en daar is er geen enkele twijfel over mogelijk. (en geen enkele toegeving mogelijk)
Als er iets duidelijk zwart op wit staat wat er mag en niet mag dan kan je er simpelweg niet aan ontkomen.

Dan denk ik dat hun moeite tevergeefs is.

edit: idd BlackOwl:
Nu hebben ze duidelijk de patent geschonden en daar is er geen enkele twijfel over mogelijk.
==> Ze hebben dus de licentie geschonden. De gebruikerslicentie :P

[Reactie gewijzigd door PhantomBug op donderdag 28 augustus 2008 11:56]


Patenten hebben hier niets mee te maken
Lees het artikel en de bron nog eens goed.

Waarschijnlijk gaat HP je inderdaad aanklagen, omdat de gehackte versie die je aanbied de goede naam van OpenVMS te grabbel gooit.
HP is verantwoordelijk voor de kwaliteit van OpenVMS op HP hardware,
als anderen dan 'zomaar' hardware gaan leveren die de kwaliteit niet haalt, zal men toch naar HP kijken als schuldige.

Ook wel mee eens...
Maar het eigenaardige is dat apple zijn besturingssysteem nooit gebouwd heeft op een zijn eigen uitgevonden systeem.
Apple heeft altijd een customized architectuur gehad en niet die van hun zelf...
Dus denk ik, dat apple het moet vrij beschikbaar maken (natuurlijk voor een prijsje ;) ).
Inderdaad; ook voor de x86, x68-64 of whatever sort of processor - door een tweakerfreak - zelfbouw - casie ;)

nee nee nee, mensen, EFI ooit van gehoord?
http://en.wikipedia.org/wiki/Extensible_Firmware_Interface

als de OS wordt vrijgegeven dan zal dit zeker en vast niet lastig komen omdat er nu door omweggetjes OSX op een gewone <sse2 instructieset bevattende systeem kan geinstalled worden (natuurlijk met nog enkele voorwaarden) maar wat ik wil zeggen is, mac os is het stabielste OS dat er op de markt te verkrijgen is, en dmv efi is het zeker en vast mogelijk om de 'gewone' pc-gebruikers er ook van te laten genieten.
en ik denk dat apple zijn strategieën moet veranderen omdat de verkoop van hun "PC's" sterk zal dalen... However de echte apple fan's (zoals ik oa) zullen nog steeds een apple machine verkiezen voor de OS.

OSX is de stabielste die er te krijgen is OMDAT er maar een paar hardware combo's zijn. niet zo heel moeilijk dus. Kan windows ook als je voor specifieke hardware zou maken ;)

Toch mooi dat je onderbouwd waarom Mac OS het meest stabiele is. En foei, jij als fanboy moet toch wel weten dat het Mac OSX is en geen Mac OS!

.....

Kom maar op met die -1, maar dat zielige gedoe altijd dat Apple geweldig is en Mac OSX het beste en meest stabiele OS is slaat gewoon helemaal nergens op. De post boven mij bevestigd dat alleen maar.

Wat dat je zielig vind is mijn probleem niet hoor Jorn, maar de besturingssysteem van apple (de OS ja idd) is en blijft de stabielste. Wat jij nu beweert (als Apple/Macos'X' hater) slaat nergens op, en je verdient zelfs geen moderatie.
Ja idd, zielig.
Je zou moeten weten waarom dat het de stabielste is, dan zou je anders piepen.
de OS van apple MacOSX is nog steeds de stabielste zoals GravGunner het mooi onder woorden brengt omdat het gemaakt is voor specifieke hardware.
Wat ik in mijn voorgaande post duidelijk maakte over EFI is eigenlijk niets meer dan gewone desktop apparatuur die een soort van een basis shell krijgt waar de OS niet naar speciale drivers en of dergelijke moet zoeken. Je kan het vergelijken met een soort hardware emulator.
Er komt een laag tussen de firmware en de OS die de compatibiliteit van de BIOS/Firmware en de Besturingssysteem verbeterd.

edit: en de stabiliteit verbeterd:
The interface defined by the EFI specification includes data tables which contain platform information, and boot and runtime services which are available to the OS loader and OS.
dus moet er niet extra gezocht worden naar custom drivers en dergelijke.
Device drivers

In addition to standard architecture-specific device drivers, the EFI specification provides for a processor-independent device driver environment, called EFI Byte Code or EBC. System firmware is required by the UEFI specification to carry an interpreter for any EBC images that reside in or are loaded into the environment. In that sense, EBC is similar to Open Firmware, the hardware-independent firmware used in PowerPC-based Apple Macintosh and Sun Microsystems SPARC computers, amongst others.

Some architecture-specific (non-EBC) EFI device driver types can have interfaces for use from the operating system. This allows the OS to rely on EFI for basic graphics and network support until OS specific drivers are loaded.

[Reactie gewijzigd door PhantomBug op donderdag 28 augustus 2008 12:01]


maar wat ik wil zeggen is, mac os is het stabielste OS dat er op de markt te verkrijgen is
Volgens mij denken ze bij IBM (AIX), HP (OpenVMS en HP-UX) en Sun (Solaris!) hier toch echt anders over. Je kunt mij ook niet wijsmaken dat zij een OS maken dat minder stabiel is dan Apple's eyecandy-OS (hoe functioneel en geweldig het ook zijn mag).

Ik denk dat je bedoeld dat het een erg stabiel desktop-OS is, en da's net iets anders...

ja idd ;) foutje
natuurlijk bestaan er 'stabielere' maar voor de consumenten weet ik dat het de stabielste is :)

DIt probleem speelt hier nog niet. Psystar levert een beperkt aantal modellen, en elk model is zo gebouwd, dat het goed samen werkt met MacOSX.

Apple zal de Psystar producten niet ondersteunen, dus die hoeven alleen maar op compitabiliteit met hun eigen spullen te letten. Microsoft moet om de compatibilteit denken met alle OEMs die ooit een computer in de markt gezet hebben.

Niemand verbiedt je om dat nu al te doe. Het is perfect legaal om Mac OS X te kopen en dan thuis op een niet-Apple computer te installeren. Natuurlijk is enkel Apple-hardware gecertificeerd, dus als je problemen krijgt, dan hoeft Apple u niet verder te helpen. Daarnaast is het nog maar de vraag hoe goed Mac OS X gaat draaien op uw hardwareconfiguratie. Als je hardware hebt waarvoor er geen drivers in Mac OS X zitten, dan zal het moeilijk worden...

Apple verbiedt dat juist WEL, daar gaat die hele rechtzaak over. De OS X versie die je in de winkel kunt kopen is nu altijd een upgrade van een oude versie van OS X en mag alleen op computers van Apple geinstalleerd worden.

Nee het is illegaal om het dan te gaan verkopen...

Thuis prutsen kan niemand je verbieden, het enige wat je doet is je wetelijke rechten richting Apple verspelen. Het hacken van het OS, het vervolgens installeren op niet Apple hardware en dat VERKOPEN, ja dat mag volgens Apple niet.

Dat is dus niet legaal, als het aan Apple ligt.

Ten eerste kun je OS X niet los kopen, maar alleen een upgrade, waar je alleen recht op hebt als je al een vorige versie van OS X hebt. Hetzelfde als een Windows upgrade-pakket kopen terwijl je geen Windows hebt. Alleen Apple is iets beter van vertrouwen dan Microsoft en checkt niet of je daadwerkelijk aan deze verplichting voldoet (dmv een media-check).

Ten tweede staat het in de EULA dat het alleen op Apple-hardware geinstalleerd mag worden.

Hoe dit vertaalt naar de Nederlandse wet, weet ik niet. Ik weet dat de EULA alleen geldig is als je hem ook voor de aankoop in kunt zien (en dus niet in een shrinkwrapped verpakking zit), maar goed, ik ga daar m'n handen niet aan branden.

Ze gebruiken geen media check, maar een check op de hardware.
Er is een kernel extensie die in een stuk geheugen kijkt of daar een stuk encrypted tekst staat.
Die check is eruit gehackt in de versie die Psystar verkoopt.
Dat is ook de reden dat ze dit volgens mij gaan verliezen: Zo'n soort beveiliging mag je niet omzeilen volgens de DMCA...

Tenzij de rechter oordeelt dat die beveiling misbruik maakt van Apple's positie in een bepaalde markt en daarmee concurrentie onmogelijk maakt.

Ik ben geen jurist dus ik heb geen idee hoe zwak/sterk Psystar staat maar het zal iig een interessante uitspraak gaan worden.

Helemaal niet. Die check is er niet uit gehacked, maar er wordt een aangepaste kernel geladen. Aangezien de kernel van OS X open source is onder de BSD licensie, is dat gewoon toegestaan. DCMA zit er helemaal niet tussen, er wordt nl niets reverse-engineered oid.

De OSX die je in de winkel kan kopen is een upgrade net zoals de upgrade van xp naar vista er een is. je mag de vista upgrade niet installeren als je geen licentie hebt van XP. Aangezien je zoder de aankoop van een apple computer niet aan een basis licentie kan komen zal het instaleren van deze upgrade altijd illegaal zijn...

edit: staat hierboven al dus...

[Reactie gewijzigd door Yalopa op woensdag 27 augustus 2008 12:24]


Je kunt met de upgrade compleet een nieuw systeem installeren, waardoor er dus geen technische reden is dat je een upgrade zou kunnen kopen. Aangezien Apple geen mogelijkheid geeft om zonder HUN hardware een 'volledige' versie los te kunnen kopen geeft jou dat dus het recht om gebruik te maken van de upgrade versie, aangezien koppelverkoop in veel landen verboden is..

Fout hoor...
Neem eens de voorwaarden bij de hand en lees het even zeeeeer aandachtig.
Totaal verboden... :)

Kom dan op zijn minst met een citaat uit deze voorwaarden. Dan nog is het de vraag of de wet in het land van aankoop er iets anders over zegt, dan heeft zo'n voorwaarde in een licentie overeenkomst namelijk totaal geen waarde.

Zie http://www.apple.com/legal/sla/ -> Mac OS X (Leopard) Software License (PDF).
In Nederlands, sectie 2A:

2. Toegestaan gebruik en beperkingen.
A. Gebruik op één computer. Krachtens deze licentie is het u toegestaan om één (1) enkel exemplaar van de Apple software op één enkele van een Apple label
voorziene computer te installeren en te gebruiken. U verklaart dat u de Apple software niet op een computer van een andere fabrikant zult installeren en gebruiken of
anderen hiertoe in staat zult stellen. Het is u niet toegestaan de Apple software op meer dan één computer tegelijk te installeren en/of te gebruiken of de Apple
software beschikbaar te stellen via een netwerk zodat deze op meerdere computers kan worden gebruikt.

Klinkt voldoende alsof je dat niet mag...

Het mooiste zou zijn als je straks Mac OS op elke computer zou kunnen installeren of inderdaad zelf een computer zou kunnen bouwen en Mac OS kan installeren.
Als ik kijk naar de prijsstelling bij ms-windows, dan zul je voor zo'n retail versie van Mac OS X meer moeten betalen dan voor de meegeleverde versie. Het voordeel wordt dan gelijk geminimaliseerd, hetgeen je dus niet verder op weg helpt (als je het legaal wilt blijven gebruiken).

Verder is Mac OS X voor Apple een vehikel om meer computers te verkopen, volgens mij maken ze ook weinig winst op OS X en als men voor dezelfde prijs als nu Mac OS X moet leveren voor andere computers zal men minder geld binnenkrijgen en dus minder kunnen investeren in nieuws computers en verbetering van OS X.

ken je ook de regels van OEM licenties? iedereen mag zich uitgeven als OEM, het verschil is de support. als ji wilt kun je zo ms vista home basic kopen voor 8 tientjes OEM versie.
juridisch gezien behoort apple dat ook te doen als ze verschillende prijzen gaan hanteren.

De wet kan Apple niet dwingen OEM licenties uit te geven. Dat hoeven ze dus niet te doen.

Een microsoft OEM licentie dient voor een nieuw systeem en mag niet gebruikt worden op een bestaande computer. Wat verstaat men onder een nieuw systeem : processor, moederbord, harde schijf, voeding en behuizing. Al deze zaken dienen binnen een bepaalde termijn rond de aankoop van de OEM licentie ook te zijn aangekocht.

En hoewel hier geen controle op komt bij consumenten (net zoals het gebruik van OSX op gewone PCs) moet je wel aan de licentievoorwaarden voldoen wil je helemaal legaal werken.

Sterker nog, het moet MET hardware verkocht worden.
Mijn toenmalige baas verkocht er dan atijd een muis van 2 euro erbij :P

Nee, dat is niet juist. Een OEM licentie mag, volgens de EULA, alleen verkocht worden met een compleet systeem of een moederbord.

Vista OEM kun je alleszins LOS krijgen in de winkel. Je geeft dan aan dat je zelf de systeembouwer bent. Of je dat systeem bouwt met nieuwe of oude hardware doet er niet toe.

jullie lopen een beetje achter :)

ze hebben het niet over het 'kunnen krijgen' maar het 'juridisch mogen gebruiken'

Aan de ene kant zou dit mooi zijn voor een hoop gebruikers, waaronder ik, die dan eindelijk gebruik mogen maken van hun geweldige systeem (persoonlijke mening). Maar aan de andere kant is het zonde van een goed werkend systeem.
Apple kan namelijk garanderen dat zijn systeem goed werkt omdat ze het tot in de puntjes kunnen afstemmen op de hardware. Als hun systeem vrij bruikbaar is op alle hardware, dan verliest Apple juist iets wat ze onderscheidt van Windows.

Ik moet er niet aan denken dat mensen vervolgens gaan klagen omdat (bijv.) hun 2e hands geluidskaart gekraak geeft en Apple daar vervolgens oplossingen voor moet verzinnen terwijl ze dit eigenlijk niet ondersteunen.
Ik hoop daarmee dat Apple het wint en iedereen die gebruik maakt van hun systeem 'gegarandeerd' geen problemen heeft met hardware..

edit:
Mensen vergelijken ook de prijzen van hardware en klagen vaak dat Apple duurder is met dezelfde hardware. Maar ze vergeten daarbij dat als je een Apple desktop PC koopt dat je dan een mooie designkast krijgt waarin de binnenkant goed in elkaar zit en de airflow geoptimaliseerd is.

(Zelf heb ik geen mac..)

[Reactie gewijzigd door Anuskriebel op woensdag 27 augustus 2008 10:55]


Drivers zijn in feite een zaak van de hardwarefabrikant en niet van diegene die het OS schrijft. Daarnaast is een Apple op zich ook geen garantie op een feilloos systeem, ook de schrijfers van mac os x zorgen wel eens voor fouten.

Ik denk dat het geen ene moer zal uitmaken. Als er een stuk hardware niet ondersteund wordt, of slecht werkt, kan Steve mooi zeggen: "zie je wel dat PC's slechter zijn dan Mac's. Ons OS werkt perfect op AL onze hardware en slecht sop een handvol PC's".

Ik lees diverse posts van mac gebruikers op tweakers.net dat áls Mac OS X op willekeurige X86 pc's gaat draaien, dit zou betekenen dat Mac OS X op Apple hardware daardoor instabieler zou worden. Ik snap deze redenering voor geen meter: volgens deze redenatie zou Mac OS X de afgelopen jaren al veel instabieler geworden moeten zijn, omdat het in de afgelopen jaren ook mogelijk was om Mac OS X op 'gewone' X86 pc's te draaien. Ik heb echter nog nooit iets van deze klachten gehoord en het is ook helemaal niet logisch. Als jij een Mac OS X installatie hebt en ik installeer het op mijn PC in timboektoe, dan verandert dat toch helemaal niks in aan jouw installatie? (Tenzij Apple software heeft ingebouwd in Mac OS X die telepatisch alle Apples aan het hacken slaat op het moment dat je het op een gewone pc installeert, maar die kans schat ik dan weer tamelijk klein in).

Volgens mij is de voornaamste angst die de Apple gebruikers hebben de angst dat Apple zich bij de ontwikkeling van OS X gaat richten op meer dan alleen hun eigen hardware. Het klinkt haast als een soort 'verlatingsangst'. Maar het lijkt me zéér onlogisch dat Apple deze weg in zal slaan, aangezien het (vrijwel) altijd hun strategie is geweest om software en hardware goed op elkaar af te stemmen.

Over het punt van de slechte ondersteunde geluidskaart, of hardware in het algemeen - het lijkt me wel verboden om een clone-apple te verkopen die er ook echt exact uitziet als een Apple. Op het moment dat je op de website van Apple naar de support afdeling surft en ziet dat die lelijke cloonkast die jij onder je bureau hebt staan nergens te bekennen is tussen de modellen die Apple zelf verkoopt, snap je misschien wel dat je pc geen echte Apple is en dat je hardware probleem daar misschien aan ligt.

en dan nog offtopic over de prijzen van hardware: ik kan me herinneren dat ik een keer met iemand keek hoe duur het was om een extra hardeschijf in je apple te laten bouwen, en daar vroeg Apple toch echt wel een factor 2 tot 3 keer meer voor dan waarvoor je het hier in de pricewatch kunt vinden (toendertijd geloof ik 250 euro voor een 500gb sata hardeschijf die bij de goedkope winkels 100 en bij de duurdere winkels 140 kostte ofzo).

Ik lees diverse posts van mac gebruikers op tweakers.net dat áls Mac OS X op willekeurige X86 pc's gaat draaien, dit zou betekenen dat Mac OS X op Apple hardware daardoor instabieler zou worden.
Zo lees ik die reacties niet hoor: Wat ik lees, dat is dat een installatie van Mac OS X op niet-standaard hardware mogelijk minder stabiel is dan die op de echte Apple hardware.

Met de echte Apple hardware hoeft men slechts rekening te houden met een beperkt aantal mogelijke hardware-combinaties, dat wordt vele malen groter als je ook alle andere PC's wilt bedienen - en iedere extra uitbreiding (andere netwerkkaart, andere geluidskaart e.d.) die men moet ondersteunen levert wel weer tig nieuwe combinaties op, die allemaal ergens fout kunnen gaan of elkaar kunnen storen...

Daar gaat 't om...

Tiens, is dat niet net wat sirdupre probeert te zeggen?
-> "de voornaamste angst die de Apple gebruikers hebben [is] de angst dat Apple zich bij de ontwikkeling van OS X gaat richten op meer dan alleen hun eigen hardware"
met als gevolg de problemen die jij opsomt.
Vervolgens weerlegt sirdupre dan netjes jouw redenering door te stellen dat Apple nog nooit andere hardware heeft ondersteund, en dit ook niet zal blijven doen.

Waarom post je dan vervolgens een reactie die die hele redenering terug naar het beginpunt brengt, zonder nieuwe argumenten?

Veel mensen lijken "exclusief op eigen hardware" te verwarren met "geen ondersteuning voor andere hardware": het is niet omdat anderen zo nodig ook OS X willen gebruiken en OS X dus niet meer exclusief voor apple-hardware is, dat apple zich ook maar iets van de ondersteuning van die andere hardware moet aantrekken.

Maar er is helemaal geen 'echte Apple hardware' meer, het zijn krek dezelfde componenten als willekeurig welke OEM gebruikt van de Intel chipset tot de GPU tot de HDD en het RAM.

Apple ontwerpt de doosjes, thats it. (qua hardware dus)

[Reactie gewijzigd door Tijger op woensdag 27 augustus 2008 14:39]


De minder stabiliteit van meer hardware support komt omdat apple niet meer zelf de drivers goed onder controlle kan houden en dan krijg je bagger drivers zoals toen met vista en nvidia dat 40% van de crashes door nvidia drivers kwamen.

Ik denk niet dat Apple dit wil, anders hadden ze dit allang verkocht en uitgebuit. Ik denk dat het probleem is dat Mac OS niet met verschillende configuraties overweg kan.

Heel stiekem hoop ik dat ze winnen. Hopen dat Apple de dingen aanpassen zodat het ook op anders pc/machine's mag. En misschien in de toekomst gewoon ondersteuning voor Vmware.


Waarom een eigenlijk veel te dure mac kopen (voor hetzelfde geld heb je een betere PC) als je ook gewoon OSX op je PC zou kunnen draaien?

dat idee is toch wel redelijk achterhaald; de prijzen van mac's zijn tegenwoordig een stuk realistischer, zeker als je ziet wat je ervoor terug krijgt.

Apple heeft niet echt een low-end HTPC. De Mini is met zijn notebook-hardware wel mooi maar heel duur als je niet per se een superklein systeem nodig hebt. Ik heb vorig jaar voor minder dan 200 euro een 2160+GMA950+1GB systeem in elkaar gezet. Sneller dan een Mini, 400 euro goedkoper. Inmiddels is het prijsverschil nog meer opgelopen.

Mwoah, voor wat ik wil, en wat ik er voor wil uitgeven, kom ik met normale PC's prima weg (ruim zelfs), maar met Mac kan ik echt geen geschikt systeem vinden. Mijn XPS M1530 koste de helft (Ja, de helft > 850 euro) van een Macbook Pro met EXACT dezelfde specs ;) .

Daar gaat het niet om. We hebben hier genoeg mensen zitten die er ook willen op developpen. Maar er mag maar 1 desktop per bureau staan. Dus daarom Vmware. De mensen gebruiken hier meerder Vmware bakken. En er is vraag voor MacosX alleen dat mogen we niet installeren vanwegen de verklaring.

Als er vraag is naar OS X dan koop je toch een Apple met VMWare? Heb je gelijk een Apple en via VMWare kun je de andere OS'en blijven gebruiken.

Heb je voor de andere OS'en (en dan met name Windows XP en V) ook de retail-versie gekocht dan om te gebruiken onder VMWare? (Volgens mij moet dat namelijk wel). Van Mac OS X is er nu eenmaal geen retail versie...

Dat is weer lekker kort door de bocht.
Het grootste probleem is vooral dat als je een losse computer wilt hebben je al heel snel een een MAC PRO vast zit. Die is met 2 quad core's gelijk weer wat overkill voor de meeste mensen. De mac mini is gelijk weer het andere uiterste wat kracht en uitbreidbaarheid.
Als je een quadcore wilt hebben met 2 schijven en een losse monitor is het moeilijk shoppen bij Apple.

Het is een probleem omdat je het er zelf van maakt. Als je nu een iMac koopt zit daar zeer goede hardware in waarmee je zeker 3-5 jaar vooruit kan. Geheugen kan je bovendien altijd nog uitbreiden. Er is echt niet zoveel aan uitbreiding nodig als je denkt.

Oei, kon apple nog wel eens een smack in the face krijgen ook. Ben erg benieuwd hoe dit uitpakt, ga het zeker vanaf dichtbij volgen! Dit kon namelijk nog wel eens érg verregaande consequenties hebben voor de inhoud van de Mac OS licensie, als Psystar echt doorgaat hiermee en het tegenoffensief niet slechts gebruikt als schikmiddel natuurlijk.

Dat een bedrijf de licentie mag verkopen, wil nog niet zeggen dat Apple mee gaat werken met de ontwikkeling van de drivers. Dit is bij Linux / BSD het grootste probleem. Wil je OSX gebruiken, koop een Apple computer.

Oei, kon apple nog wel eens een smack in the face krijgen ook.
Waarom dan? Als ik dat artikel doorlees dan vind ik onderaan de volgende opmerking:
The Sherman Act was not specifically intended to prevent the dominance of an industry by a specific company, despite misconceptions to the contrary. (...) The law attempts to prevent the artificial raising of prices by restriction of trade or supply.
Bron: http://en.wikipedia.org/wiki/Sherman_Antitrust_Act

En ik kan in de Clayton Antitrust act eigenlijk ook niets vinden, maar als je die wel kan vinden sta ik open voor correcties hoor.

maar als je nu bedenkt dat een monopolistich systeem (wat Apple dus heeft) ongegeneerd zijn eigen prijzen kan bedenken omdat concurrentie onmogelijk is?

Dan hebben ze wel degelijk gelijk........ Niemand controleerd het "kosten-baten"plaatje van Apple t.o.v. hun "prijzen-winstmarge"....

eens, maar een monopolie is de situatie waarin slechts één aanbieder een product of dienst levert. Doet Apple dat? Ik kan niet zo snel een product of dienst bedenken die als enige door Apple geleverd wordt: in dit geval een computer + besturingssysteem.

Als je een product wilt wat voldoet aan ruwweg dezelfde specificaties, dan zijn er alternatieven. Het ligt er maar aan hoe je de markt definiëert en wat je specifiek op die markt onder "product of dienst" verstaat - ik denk dat hier al aardig veel jurisprudentie over is wat betreft dit onderwerp, en ik geloof niet dat iemand Apple al als monopolosit heeft kunnen aantonen.

lolz dit is eens het omgekeerde van door een paardenbril kijken.

Hun product : een imac+osx is hun product wat zij alleen mogen produceren/verkopen.

Natuurlijk wat is het verschil met een Senseo dat enkel Philips mag maken ?
=> Douwe Egberts mag ook niet exclusief de koffie-pads maken ook al hebben zij mee ontwikkeld aan het systeem.
Al denk ik dat er ook Senseo kloons bestaan die met die pads overweg kunnen.
Waaraan Philips niets kan doen.
Wat mag ik wel niet doen : een Filips Senseo bouwen, dat is een vervalsing.

..Doet Apple dat? Ik kan niet zo snel een product of dienst bedenken die als enige door Apple geleverd wordt: in dit geval een computer + besturingssysteem...
Je antwoord is juist die specificatie ... een PC+OS die alleen met elkaar mogen samenwerken (volgens Apple).

En inderdaad, het is maar net hoe je iets specificeert, m.a.w. alles is relatief.... dus dan heeft eigenlijk geen enkele regel (wet) zin.

maar als je nu bedenkt dat een monopolistich systeem (wat Apple dus heeft) ongegeneerd zijn eigen prijzen kan bedenken omdat concurrentie onmogelijk is?

Dan hebben ze wel degelijk gelijk........ Niemand controleerd het "kosten-baten"plaatje van Apple t.o.v. hun "prijzen-winstmarge"....
die theorie valt direct om. Als de MacBook ¤200 duurder wordt valt onomstotelijk te zien dat er minder verkocht zullen worden. De prijzen van Apple's computers zijn, wat betreft de goedkoopste varianten van ALLE modellen het afgelopen jaar alleen maar gedaald en de verkopen gestegen.

Het is inderdaad waar dat iemand die Mac OS X wíl gebruiken, daarvoor de portemonnee alleen bij Apple kan trekken. Is dat tegen de wet? Nee, immers bestaat het product Mac OS X niet op zichzelf, het is al sinds de Apple II zo dat Apple het OS aan de computer koppelt omdat ze voor elkaar gemaakt zijn. Als de Mac van tegenwoordig te duur is kan je precies hetzelfde met een Windows computer doen.

Volgens mij is het pas illegaal als Apple haar OS wél zou besluiten in licentie uit te geven, en dan dat limiteert tot twee bedrijven (bijv HP en Dell). Dán is er name sprake van koppelverkoop of kartelvorming etc.

[...]


die theorie valt direct om. Als de MacBook ¤200 duurder wordt valt onomstotelijk te zien dat er minder verkocht zullen worden. De prijzen van Apple's computers zijn, wat betreft de goedkoopste varianten van ALLE modellen het afgelopen jaar alleen maar gedaald en de verkopen gestegen.

Het is inderdaad waar dat iemand die Mac OS X wíl gebruiken, daarvoor de portemonnee alleen bij Apple kan trekken. Is dat tegen de wet? Nee, immers bestaat het product Mac OS X niet op zichzelf, het is al sinds de Apple II zo dat Apple het OS aan de computer koppelt omdat ze voor elkaar gemaakt zijn. Als de Mac van tegenwoordig te duur is kan je precies hetzelfde met een Windows computer doen.

Volgens mij is het pas illegaal als Apple haar OS wél zou besluiten in licentie uit te geven, en dan dat limiteert tot twee bedrijven (bijv HP en Dell). Dán is er name sprake van koppelverkoop of kartelvorming etc.
Omvallen doet het geenszins.... waarom denk je dat de prijzen lager worden? Mijn idee is dat ALLEEN als er een nieuw product van hunzelf aan de man gebracht moet worden. Of betaal jij netzoveel een "ouwe" versie als voor een nieuw ding?

In principe wordt er een hoeveelheid PC's gemaakt tegen een kostprijs die binnen een x-maanden(jaren) moet zijn terug verdiend. Meestal is de prijs van zo'n ding dus de kost prijs + winstmarge..... En wat kan je winstmarge zijn als er op jouw terrein geen concurrentie is?

The law attempts to prevent the artificial raising of prices by restriction of trade or supply.
Imho is dat net iets waar Apple zeer goed in is. Dankzij het verhinderen van de handel van OS X zijn zij in staat hun eigen systemen duurder te verkopen dan wanneer er wel concurentie zou zijn.

Apple is enkel monopolist op de markt van computers met Mac OS X.

De concurrentie van Apple bestaat uit alle andere computerfabrikanten. Als Apple _echt_ monopolist was en de prijzen zou verdriedubbelen, dan lopen de klanten weg naar die andere systemen. Apple is dan prettig werken, maar voor een fractie van de prijs heb je dan een Windows-pc met photoshop, om maar een dwarsstraat te noemen.

Apple heeft dus weldegelijk te maken met concurrentie en stelt zich ook op als concurrent van andere hardwarefabrikanten (vaak Dell) en Os-fabrikanten (vrijwel allen Windows).

Een goede advocaat brengt het op die wijze, maar met iets meer overtuiging, waardoor de antitrust-regels voor Apple niet meer gelden. Met nog geen 10% aandeel in de computermarkt kan je dan namelijk niet meer spreken over een monopolie.

"The law attempts to prevent the artificial raising of prices by restriction of trade or supply".
Imho is dat net iets waar Apple zeer goed in is. Dankzij het verhinderen van de handel van OS X zijn zij in staat hun eigen systemen duurder te verkopen dan wanneer er wel concurentie zou zijn.
Ook dat is onwaar. De Mac is het product, wat bestaat uit software en hardware. Die vallen niet los van elkaar te koppelen, ook niet omdat de prijs zogenaamd hoger is.

Kijk maar eens bij de Dell winkel, en stel maar eens een laptop samen met dezelfde specs als de MacBook. Inclusief dezelfde schermresolutie, ingebouwde webcam, 802.11N wifi (als ze dat al hebben), bluetooth 2.0 en Windows Vista Ultimate (want de enige versie van Mac OS X heeft meer dan Ultimate in huis). De prijs is zo'n beetje gelijk, tientjeswerk. Dus hoezo Apple haar prijzen hoger houdt? Oke, de Mac Pro met 8 cores is een beetje duur, maar dat ga je toch niet vergelijken met een simpele pc tower?

Apple heeft in haar productlijn de goedkope rommel weggelaten, waardoor het voor Jan met de korte achternaam ietsje langer doorsparen is. Om daar nou voor een bedrijf te verplichten haar verkoopstrategie aan te passen gaat een beetje ver. En heel ver tegen het idee van een vrije markt.

Bovendien zijn er wel meer fabrikanten die hun eigen systemen koppelen aan hun software. Zowel op computers, servers als op telefoons. De enige reden dat er om OS X zoveel gejammerd wordt is omdat mensen het eigenlijk wel heel goed vinden, maar te beroerd zijn om een paar tientjes meer te betalen juist voor de reden dat het zo goed is (op een PC komen driverproblemen en vastlopers wel terug hoor!)

Hoezo zijn de Mac hardware en software niet los te koppelen? De Mac gebruikt alleen pure standaard hardware. Er zit niets specifieks Mac in.

Met de software is het zelfs nog duidelijker.... was dat vroeger nog een echt eigen product, tegenwoordig is het een doorontwikkelde Unix.

Het idee dat de Mac een enkelvoudig product is, waarbij de hard en software één geheel vormen, is absoluut niet vol te houden.

Het idee dat de Mac een enkelvoudig product is, waarbij de hard en software één geheel vormen, is absoluut niet vol te houden.
wie bepaalt dat? theoretisch heb je gelijk. echter, het zal toch te zot zijn voor woorden als de wet gaat bepalen dat een onderneming twee eigen producten die zij gekoppeld verkoopt nu los moet gaan verkopen? de vrije markt is wel heel ver te zoeken dan.

overigens zitten er Mac-specifieke drivers in, welke de ellende van drivers zoeken, incompabiliteit en vastlopers reduceert. als je dat terug wilt blijf dan bij Windows of installeer Linux (aangezien dat toch hetzelfde is als Mac...)

nee, deze rechtzaak bedreigt de kwaliteit van Mac OS X, eigenlijk alleen maar omdat er een groot aantal mensen te beroerd is geld te investeren in de betere hardware, maar denkt dat met alleen de software de 'Mac ervaring' te evenaren valt. Wellnu, zonder ingebouwde iSight, écht multi-touch trackpadje, 802.11N en Bluetooth ingebouwd maar met driverproblemen en vastlopers vraag ik me af hoeveel daar nog van overblijft. (letterlijk) arme stakkers...

straks gaan mensen BMW nog aanklagen omdat ze de sterke motor in een Volkswagen Polo willen zien. Omdat ze geen geld hebben voor de BMW. Het is de wereld op zn kop vandaag.

[Reactie gewijzigd door t-h op woensdag 27 augustus 2008 13:06]


straks gaan mensen BMW nog aanklagen omdat ze de sterke motor in een Volkswagen Polo willen zien. Omdat ze geen geld hebben voor de BMW. Het is de wereld op zn kop vandaag.
Precies mijn gedachte, mensen denken hier het recht te hebben op OS X op PC "omdat het technisch mogelijk is". Het is technisch ook mogelijk om die sterkte BWM motor in een VW Polo te plaatsen, maar daar klagen we niet over?

Dat mensen hier serieus nog over doorgaan, wil je OS X? Dan koop je een Mac. Het is niet alleen met de Mac zo zeg, zat functies die je alleen bij een bepaalde fabrikant kan krijgen...

[Reactie gewijzigd door Frietsaus op woensdag 27 augustus 2008 18:17]


"Er zit niets specifieks Mac in"

Ehm. Jawel? Probeer maar eens een gewone videokaart in het PCI-e slot van je Mac Pro te stoppen. Zal 10 tegen 1 niet werken. De small-package processor uit de Air. Nog even los van het feit dat alle Macs van binnen uitermate slim in elkaar zitten en netjes zijn geconstrueerd (wel eens gekeken naar de Pro? Hoe die qua airflow enzo in elkaar zit?).

Bovendien wil ik jou nog wel eens een PC zien gebruiken waarbij de hard- en software niet één geheel vormen. Dat impliceert namelijk volgens mij dat de hard- en software slecht geïntegreerd zijn (zoals bij bijvoorbeeld gebrekkige drivers het geval is). Het omgekeerde, echter, dus als de drivers wél in orde zijn en zijn toegespitst op bepaalde hardware, is de integratie van hard- en software: deze vormen één geheel (zoiets als een Mac met OS X, of een versie van windows op hardware waar goede drivers voor zijn).

Volledig mee akkoord. Ook werkt Mac OSX perfect op de hardware waarvoor het geschreven is. Vanaf dat de Mac OSX vrijgegeven zou worden voor alle hardware dan gaat die software enorm log gaan werken, wat dan helemaal geen pretje is. Dan zal de consument wel weer gaan denken. We zulen dan wel weer een mac kopen als we Mac OSX willen op de computer.
een VW Polo is ook niet zo stevig meer met een sterke BMW-motor onder zijn kap.

Vraag me af wat Neelie hiervan vindt?
Geen idee of de zaken vergelijkbaar zijn, maar Tetrapak heeft 75 miljoen aan de EU moeten betalen omdat ze afnemers van hun inpakmachines ook verplichtten het verpakkingmateriaal bij hun te kopen (koppelverkoop).
Tetrapak voerde o.a. tevergeefs aan dat de kartons een onderdeel van het (verpakkings)systeem waren, een argument dat mogelijk wel voor Apple zou kunnen gelden.

Aangezien dit in Amerika speelt, zal ze hier weinig van vinden.

Mja, natuurlijk mbt tot verkopen in de EU 8)7
d'r loopt of liep bijvoorbeeld toch ook een zaak tegen Microsoft.

De Tetrapak-zaak is moeilijk te vergelijken. Na aanschaf van de hardware verplicht Apple je tot niks, je kan je software elders kopen of windows erop zetten en daar de software voor gebruiken.

Het zou anders zijn als Tetrapak kopers van verpakkingsmateriaal zou verplichten om hun machines af te nemen.

ik denk niet dat apple ooit support zal gaan geven op andere platformen.
wat ze wel kunnen doen natuurlijk is de bepaling dat het niet geinstaleerd mag worden op andere platformen eruit halen. en inplaats daarvan een bepaling inbouwen dat ze alleen ondersteuning geven op hun eigen hardware... dat zorgt ervoor dat de bedrijven altijd op apple hardware zullen blijven draaien. en voor consumenten komt apple dan ook iets meer binnen bereik (ivm de prijzen van huidige apple computers)

Nu ben ik geen anti mac, integendeel. Echter ik vind dit wel een leuke zaak om te volgen. Sterker nog ik ben erg gecharmeerd van MAC os. Echter ik vraag me zelf ook al enige tijd af hoelang het duurt voordat ook apple aangepakt gaat worden zoals MS in het verleden is gedaan. MS mag geen mediaplayer, iexplorer etc standaar op de PC geinstaleerd hebben. Apple is mijn inziens een stuk erger, naast dat je itunes en safari standaard word meegelever, draait MAC os alleen op apple hardware (the legal way). Er word IMHO met 2 maten gemeten tav de commeciiele OS markt.

Er wordt niet met twee maten gemeten.. bij microsoft was het misbruik maken van hun monopolipositie.. Dat wil zeggen, ze hebben een monopoli op de OS markt, waar niks op tegen is, maar ze hebben die positie gebruikt om bv Netscape de markt uit te drukken.

Aangezien Apple geen monopolipositie heeft, niet in de OS markt, en niet in de hardware markt, gaat deze regeling niet op.


netscape heeft zichzelf uit de markt gewerkt met zijn malafide praktijken en ingebouwde spyware
Welke malafide praktijken en welke spyware?

Netscape is de markt uitgedrukt door MS, die MSIE ging meeleveren met hun OS.

Netscape heeft zichzelf uit de markt verwijderd door met een compleet waardeloos product te komen.

lol. Netscape heeft de browserwars verloren door slecht managment en door te laat in te spelen op de wensen van de markt. Net dezelfde redenen waarom IE de laatste jaren redelijk wat marktaandeel verloren heeft.

offtopic:
Weer dat Netschaap verhaal. Sorry maar ik gebruikte jaren netscape todat netscape overkill werd. Te veel rommel te log.
Er wordt niet met twee maten gemeten..
Aangezien Apple geen monopolipositie heeft, niet in de OS markt, en niet in de hardware markt, gaat deze regeling niet op.
Sorry ik wil niet lullig zijn maar dat is dus met 2 maten meten. Apple mag alles in hun osje (wat je ook los kunt kopen dus imho een los commercieel product) stoppen en MS niet omdat hun marktaandeel groter is?

Juistem. Minder aandeel = minder invloed.

Al moeten ze niet te ver gaan en zodoende bieden ze veel bijgeleverde pakketten ook los aan.

precies. Dat is het verschil tussen een niche markt en een monopolie positie! Mooi he? ;)

Verder heeft Apple een aantal dingen wel beter begrepen dat MS, aangezien Apple wel aan opensource doet, en veelvuldig gebruik maakt van open standaarden.

Als hun zo'n fan zijn van open source en open standaarden. Dan snap ik niet waarom je OS X niet op een andere PC mag installeren. Dat het kan, oke, maar of het mag, ojé.

Als hun zo'n fan zijn van open source en open standaarden. Dan snap ik niet waarom je OS X niet op een andere PC mag installeren. Dat het kan, oke, maar of het mag, ojé.
Open-Source is niet het walhalla van de software industrie. Apple past het op bepaalde plaatsen toe, omdat het daar goed uitkomt. Omdat het bijdraagt aan haar systemen. Bovendien heeft Open Source niks te maken met vrijheid om het op elke computer te installeren, maar meer met vrijgeven van de code zodat daaraan kan worden bijgedragen door anderen (bijv. ontwikkelaars van andere applicaties).

Het mag niet omdat het Apple geld kost (wat mensen kennelijk raar vinden.. Apple mag dan wel begonnen zijn door hippies maar de tijd van het communisme, of sommigen verwachten zelfs anarchisme, lijkt me toch eentje die we heel ver achter ons hebben gelaten?). Daarnaast bezorgt het Apple imagoschade. Macs zijn wat duurder qua aanschafprijs, maar er zit wel hardware in die concurrentie niet voor een veel lagere prijs biedt. Door gebruik van eigen hardware (maar dat wist je stiekem al wel!) en eigen drivers is het systeem stabieler en scheelt het de gebruiker het zoeken naar drivers.

Juist dat soort zaken maken een Mac een Mac, en een Mac gebruiker een Mac gebruiker: iemand die gewoon zn dingen wil doen en niet bezig wil zijn met veiligheid, stabiliteit en compabiliteit. En gemak komt betaald. Je kiest met een Mac voor allevier. Is dat te duur, dan koop je maar een pc, dan ga je niet bij de overheid lopen jammeren...

Apple heeft geen monopolie. Bovendien kan je alle standaard apple programmas naar de prullenbak slepen en je bent er vanaf.

Bij quicktime (e.a.?) hangt een hele framework erachter waardoor het wat ingewikkelder wordt.

QuickTime Player zal je misschien wel weg kunnen doen. Het framework staat verder in ieder geval los van de player.

Als je het alleenrecht pretendeert op een OS-hardware installatie (volgens de licentie van dat OS), dan is dat wel degelijk een monopolie.....

Als je de markt maar nauw genoeg definieert heeft iedereen een monopolie. Maar dat maakt je nog niet strafbaar. Apple heeft van de Mac haar product gemaakt. De Mac bestaat uit hardware (de computer) en de software (het OS X en iLife). Echter, voor bezitters van een oude computer wordt deze software ook los uitgebracht. In de systeemvereisten staat dan: een Macintosh computer.

Dit is ook zo bij computerspellen en andere software, die hebben systeemvereisten. De reden daarvoor is omdat een stabiele en gebruikswaardige werking niet gegarandeerd kan worden op andere systemen. Mac OS X op de PC zal betekenen dat je je weer suf zoekt naar drivers, de software weer instabiel wordt en vastloopt etc. etc. Dat wil Apple niet ondersteunen, en haar klanten willen niet zo'n goedkope kudtbak waarvoor ze drivers moeten zoeken.

Dat nu opeens elke arme stakker met een iPod ook een Mac wil, maar er geen geld voor (over) heeft moet niet het probleem van Apple worden. En het moet er zeker niet voor zorgen dat het platform waarvoor huidige Mac gebruikers wel een wat grotere portemonnee hebben minder betrouwbaar wordt.

Ja, zoals Tefal een monopolie heeft op Tefal broodroosters. Ze maken hardware, ze maken software, en beiden zijn voor elkaar gemaakt, noem mij 1 goede reden waarom ze die band zouden moeten doorbreken?

Je kunt een software-maker mijns inziens niet verplichten tot het uitbrengen van software op bepaalde platformen.

Waarom toch? Apple kiest simpelweg niet voor dezelfde strategie als Linux en Microsoft. Waarom moeten zij zorgen voor Mac OS X op een PC...

Stel dat het mogelijk ZOU zijn om Nokia software op een Samsung te draaien, zou Nokia haar software dan vrijgeven? Hell no...

Apple heeft al gezorgd voor Mac OS X op PC's, de Intel Mac's zijn PC's

Natuurlijk is een Mac een Personal Computer, ik bekijk het alleen even niet zo. Voor het gemak noem ik een Apple computer die Mac OS X draait een Mac en een computer van een willekeurig merk die Windows/Linux draait een PC.

In dit opzicht heeft Apple natuurlijk niet gezorgd voor Mac OS X op PC's... Het is maar net hoe je het bekijkt. En al draait Mac OS X op een willekeurige Intel bak, Apple geeft het niet uit (ook al kan je een schijfje kopen, upgrade, maar goed) voor "Systemen die niet van Apple zijn"...

Niet alleen Intel Macs zijn trouwens PC's hoor, als je me dan toch wil verbeteren kan je gelijk zeggen dat ELKE Apple computer (dus ook de PowerPC's) een PC is. :Z

[Reactie gewijzigd door Frietsaus op donderdag 28 augustus 2008 17:22]


Als je zo redeneert heeft iedere fabrikant die geen merkloze meuk produceert een monopoly.
Alleen BMW mag BMW's leveren etc etc

nee, er zitten enorme verschillen tussen Microsoft en Apple, los van de machtsverhoudingen op de markt.

Microsoft maakt zelf geen computers, Apple is primair een Hardware fabrikant, en daarna pas een software producent. Je kan ook niet eisen dat je op je IBM mainframe het OS van een ander kan draaien, of IBM mainframe OS'en op hardware van een ander. Apple levert simpelweg een compleet afgestemt OS voor de door hun gebouwde hardware. Je kan en mag daar ook nog wat anders op draaien, zoals windows, sterker nog: Apple levert je met bootcamp de mogelijkheden voor.

heb je de EULA wel eens gelezen? je mag bootcamp alleen gebruiken als je in het bezit bent van een osx licentie. je mag dus niet pertinent het standaard OS afwijzen, je geld terug krijgen, en windows draaien.
Koop je een pc bij dell (bijvoorbeeld), en je wilt linux draaien, kan dat dus wel.

Dat is toch logisch? Bootcamp zit in Mac OS X, je kunt het niet eens gebruiken zonder Mac OS X, dus het is logisch dat je een licentie hebt er voor toch? En iedereen met een Mac heeft per definitie een Licentie op Mac OS X, want dat zit er standaard bij.

Een licentie is mooi, maar ben jij er mee akkoord gegaan op het moment van kopen. Indien nee, dan kun je dus geen OS-X draaien en moet je het deinstalleren. Indien ja, dan vraag ik mij af of jij dan van te voren wist wat er in de licentie stond. Heeft iemand in de Apple winkel jou de licentie voorgelezen, op een papiertje gegeven of stond het op de doos?

Kortom dit is precies het punt waarom Dell geld terugbetaald heeft aan een koper die niet akkoord ging met de licentievoorwaarden na het starten van zijn notebook. Dit zou dus theoretisch bij Apple ook van toepassing kunnen zijn.

Kortom dit is precies het punt waarom Dell geld terugbetaald heeft aan een koper die niet akkoord ging met de licentievoorwaarden na het starten van zijn notebook. Dit zou dus theoretisch bij Apple ook van toepassing kunnen zijn.
het zeer wezelijke verschil is: voor Mac OS X betaal je officieel niets, het zit inbegrepen bij de hardware. Bij Dell en HP zit de aanschaf van de OEM versie van Windows inbegrepen, en tikken Dell en HP bij iedere verkoop een X bedrag af aan Microsoft. DAT is koppelverkoop, wat Apple doet niet.

Het verschil lijkt het triviaal, maar juridisch gezien is dat een enorm verschil. ( te vergelijken met de statement dat Aarde en Mars hetzelfde zijn -> dat is absoluut niet zo). Strict gezien betaal je bij Apple alleen voor de hardware, nooit voor de software. (pakketen als Aperture, ilfe, iwork, etc daargelaten)

Ja maar dat is het punt. Zonder Bootcamp kan je geen windows draaien. Dus je kunt dan nooit alleen windows draaien ook al zal je dat willen ;) Dat is denk ik wat Razwer bedoeld.

Zonder Boot Camp kan je prima Windows draaien, alleen drivers zal je ergens anders vandaan moeten halen...

Ja inderdaad dus je hebt OSX nodig om bootcamp te draaien en ja je bent licentie technisch verplicht om een OSX licentie te hebben, laat Apple die nu aan iedereen die een Mac aanschaft geven dus IEDEREEN heeft een OSX licentie die een Mac heeft.

Ja maar dat is het punt. Zonder Bootcamp kan je geen windows draaien. Dus je kunt dan nooit alleen windows draaien ook al zal je dat willen ;) Dat is denk ik wat Razwer bedoeld.
dat ligt meer aan Microsoft dan aan Apple. Vista en XP kunnen niet omgaan met EFI, inmiddels kan de x86-64 versie van Vista sinds SP1, wel overweg met EFI, maar de 32 bit versie weer juist niet. Apple ligt daar geen strobreed in de weg iig.

maar los daarvan: je krijgt bij een Mac automatisch OS X, dus is bootcamp gebruiken een kleine moeite.

Dat is niet helemaal waar, Microsoft mag Media player en Internet Explorer wel leveren, maar je moet het er makkelijk uit kunnen halen als je het niet wilt.

Quicktime en Safari en itunes kan je met 1 druk op de knop volledig van je Apple systeem verwijderen.

Hmm, zat er in Mac systemen geen TPM chip of speciale codes in de EFI? Ik dacht dat MacOS bepaalde hardwaresleutels of -items nodig had om te booten, en dat Apple op die manier voorkomt dat andere systemen voorzien kunnen worden van MacOS.
En als dit inderdaad zo is, heeft Psystar zich dan niet schuldig gemaakt aan reverse engineering van een product? Of mag dat zomaar?

reverse engineering is zelfs in de DMCA expliciet toegestaan, echter, dit is in weze een soort van DRM omzeiling, iets wat de DMCA expliciet (en ernstig heftig) verbied.

Nou ben ik absoluut geen voorstander van de DMCA, maar in dit geval werkt die wet zeker in het voordeel van Apple denk ik. Echter, psystar kan aankaarten dat de OSX86 community al tijden bestaat, en Apple daar niet tegen op treed. Wat een soort van gedoog beleid creeert die de eisen van Apple zou kunnen ondermijnen.

Dat was een beetje te verwachten, ik neem toch aan dat de mensen bij Psystar hebben nagedacht 'what to do als Apple een rechtzaak tegen ons begint'.

Kan nog een interresante ontwikkeling worden, als dit doorgaat komt MacOS wat meer in de buurt voor de thuisgebruikers (vanwege de vaak duurdere hardware) alleen krijg je waarschijnlijk compatibeliteitsproblemen met de hardware en daar kun je Apple niet voor bellen neem ik aan :P

@hieronder: ik bedoelde inderdaad dat wat t-h zegt. Mac is al erg ingeburgerd in de grafische wereld (zakelijk) en bij particuleren die wat meer te besteden hebben over het algemeen.

[Reactie gewijzigd door JapyDooge op woensdag 27 augustus 2008 12:45]


os x is juist een consumenten os, alles is zo intuitief mogelijk gemaakt en je kunt er je 'digital life' mee handlen. daarnaast is apple hardware uitermate competitief geprijsd en kwalitatief hoogstaand met een 'graag in de huiskamer' design.

dus ik begrijp je opmerking dat het door dit gedoe met psystar 'in de buurt van de thuisgebruikers' komt niet.

[Reactie gewijzigd door BreezahBoy op woensdag 27 augustus 2008 10:42]


Sorry, maar een mac is imho niet competitief geprijsd. En de meerprijs zit niet alleen in het design.

Sorry, maar een mac is imho niet competitief geprijsd. En de meerprijs zit niet alleen in het design.
nee klopt. de meerprijs zit hem in het OS, standaard stevige en snelle hardware, ingebouwde iSIght, ingebouwde 802.11N Wifi, bluetooth 2.0, multitouch trackpad, slot-in superdrive en hogere resolutie displays.
os x is juist een consumenten os, alles is zo intuitief mogelijk gemaakt en je kunt er je 'digital life' mee handlen. daarnaast is apple hardware uitermate competitief geprijsd en kwalitatief hoogstaand met een 'graag in de huiskamer' design.

dus ik begrijp je opmerking dat het door dit gedoe met psystar 'in de buurt van de thuisgebruikers' komt niet.
heel bot gezegd: hij bedoelt Jan met de korte achternaam, die zogenaamd geen geld heeft voor een Mac. jongens toch... vanaf ¤450 heeft ook Jan al een Mac... Daar koop je nog niet eens een losse Windows Vista ultimate voor :S

[Reactie gewijzigd door t-h op woensdag 27 augustus 2008 12:28]


ik ben blij dat eindelijk iets gebeurd hier tegen. Alle Microsoft haters schreeuwen het uit over monopolie misbruik, maar de praktijken die Apple uitvoert is zwaar aansturen op monopolie. Het grote verschil is het marktaandeel, maar dat begint ook te groeien voor Apple.

Anderzijds zou, als Apple dit verliest, het nog eens goed uit kunnen pakken voor Apple. Wanneer het marktaandeel stijgt van OSX, zullen er meer schaapjes over de dam gaan qua aanschaf van een Mac.

Eeuh.. je snapt dat marktaandeel de enige indicator is voor een monopoli?? Je haalt dus jezelf even onderuit, door eerst te zeggen dat Apple een monopolist wordt, en daarna te zeggen dat ze geen groot marktaandeel hebben..

En ik denk persoonlijk dat het alleen maar slecht voor Apple kan uitpakken, als hun OS ook op andere machines mag worden geinstalleerd. Of het werkt perfect, daardoor zullen mensen geen Mac kopen, omdat die duurder zijn.. Apple verdient daardoor een stuk minder geld, of het werkt voor geen meter, door compatibiliteitsproblemen bv, en dat gaat ten koste van het imago van Apple en OSX

Apple kan best een monopolie hebben. Als je OSX beschouwt als iets totaal anders dan andere OS'en. Dan heeft Apple het totale marktaandeel daar op (monopoli).

Echter kun je OSX ook zien al gewoon een besturingssysteem met functies die het onderscheiden van andere OS'en (Ik ben de economische term hiervoor even kwijt, semi-monopoli oid.) Dit mag wel. Je product features geven die de concurrentie nie theeft om zo een betere positie te krijgen tov. andere bedrijven en zo de hogere prijs te rechtvaardigen.

Ik denk dat de rechter OSX als dit laatste zal beschouwen. Als dit zo is dan staat Psystar zeer zwak. Het is immers niet verboden om als bedrijf je concurrentiepositie te verbeteren. Als de rechter echter vindt dat OSX niet in dezelfde productgroep valt als Windws en linux maar iets aparts is kan Apple het nog wel eens moeilijk krijgen.

Apple kan best een monopolie hebben. Als je OSX beschouwt als iets totaal anders dan andere OS'en. Dan heeft Apple het totale marktaandeel daar op (monopoli).
Als je dat zo op moet vatten, kan je ook niet terugvallen op jurisprudentie in de zaak microsoft (mbt monopoliemisbruik).

Als je OSX als een compleet ander product moet zien dan Windows, dan gaan uitspraken gedaan mbt. Windows dus niet op bij OSX.

@eswip
ik zal het nog eens voor je quoten wat ik schreef
maar de praktijken die Apple uitvoert is zwaar aansturen op monopolie
hoe haal ik mezelf hiermee onderuit?

Door te stellen dat ze geen groot marktaandeel hebben.. Dat betekent dat ze ook geen monopolie hebben. Het marktaandeel van OS X is een procent of 8 (afhankelijk van welk marktonderzoek je pakt), dat is dus LANG geen monopolie.. dat heb je pas bij >85%. Dus hoe kunnen ze in hemelsnaam op een monopolie aansturen? Ja tuurlijk willen ze hun marktaandeel vergroten, maar dat wil elk bedrijf. Maar ik zie niet gebeuren dat Apple binnen 10 jaar een marktaandeel van 85% heeft.

lhoewel ik ook vind dat bepaalde effecten van apple's beperkingen in hun licentie zeer negatief zijn (alhoewel ik persoonlijk ik het eerder zwaar nadelig vind voor software-ontwikkelaars, je ziet de laatste jaren dat steeds meer ontwikkelaars mac OS X deels ook laten vallen doordat ze door Mac-software domweg weggeconcurreerd worden en daarmee niet te concurreren valt)...

Echter hierbij moet je wel een duidelijk verschil zien, geen enkele gebruiker die geen apple _wil_ gebruiken wordt daartoe gedwongen, je kunt prima computers of besturingssystemen gebruiken en daarbij het zakendoen met apple als onderneming vermijden zonder hierbij ook mogelijk tegen compatibiliteitsproblemen op te lopen, en er is geen enkele aanleiding om te beweren dat bedrijfsstategieen van apple gericht zijn op het ontstaan van zulke compatibiliteitsproblemen (monopolie-misbruik).

Er is dus geenszins sprake van 'monopolie-misbruik'.. hooguit zou het kunnen zijn dat een voorwaarde in de gebruikslicentie geen juridische geldigheid heeft.

je ziet de laatste jaren dat steeds meer ontwikkelaars mac OS X deels ook laten vallen doordat ze door Mac-software domweg weggeconcurreerd worden en daarmee niet te concurreren valt)...
Waar je heb je het hier over? De Mac software markt gaat als een trein. Misschien niet dezelfde ontwikkelaars als op Windows (oftewel: niet hetzelfde programma maar een alternatief), maar vooral uit de stallen van onafhankelijke ontwikkelaars komt er een hoop moois.

[Reactie gewijzigd door Sijmen op woensdag 27 augustus 2008 11:12]


Mac software die door Apple geleverd wordt ja...
Deels ook Microsoft die met hun office pakket nog redelijk opkunnen tegen iWorks, ook een deal hebbn waardoor er direkt testversie van office:mac op macs wordt meegeleverd, of direkt aan te schaffen via de applestore bij levering van een mac (net als iWorks)

Adobe bv heeft een steeds slechter wordende relatie met Apple en is zelfs gestopt met versies van bepaalde vlaggeschippen (Adobe Premiere) omdat de concurentie met apple's FCP niet op te houden was en ook niet geheel eerlijk leek te zijn, FCP haalde opvallend betere prestaties.

verder zijn er niet veel 'grote' software-ontwikkelaars erg actief op het mac-platform, het is eerder een niche-markt, weinig grote commerciele pakketten.
wat wel goed loopt is een enorm breed aanbod aan opensource toepassingen of kleinere software-ondernemingen die tegen erg lage prijzen handige (kleine) apps aanbieden

Er zijn inderdaad een aantal markten waar er door derde partijen nauwelijks nog eens stuk tussen de deur is te krijgen, videobewerking is er daar één van. Maar ik zie Apple nog niet snel met een CAD pakket op de markt komen bijvoorbeeld.

Er is dus geenszins sprake van 'monopolie-misbruik'.. hooguit zou het kunnen zijn dat een voorwaarde in de gebruikslicentie geen juridische geldigheid heeft.

Tenzij je een jurist bent bij Apple/Psystar lijkt het me ietwat vroeg om te stellen dat hier geen sprake van is. Dit moet namelijk nog maar blijken in de rechtbank of dit daadwerkelijk niet zo is, en gezien het aantal rechtzaken die lopen tegen Apple jegens hun monopolie positie lijkt het mij eerder helemaal niet ondenkelijk dat er sprake is van monopolie misbruik.
Dat daargelaten is Apple sterk afhankelijk van deze bescherming. Zonder een exclusieve OS zijn Apple zijn producten enkel een mooie omhulsel, het is het OS wat het uiteindelijk compleet maakt. Het is dan ook voor hun van belang deze exclusiviteit te behouden.

ja en? je zegt alleen maar dat de zaak onder de rechter is en dat we dus niet op de uitspraak vooruit kunnen lopen en je zegt dat os x het beste operating system van de wereld is.

maar dat wisten we toch allemaal al, beetje een dooddoener zon reaktie en dan toch twee groene balkjes...

Apple heeft een monopolie op haar eigen hardware / software combinatie, iets waar ze het volle recht op hebben. Als Microsoft zelf computers zou maken, zouden ze dat recht ook hebben. (dus wees blij dat dat niet het geval is).

Als maker / eigenaar van een bepaald OS, kan en mag je altijd bepalen waar dat wel of niet op draait, het is immers jouw product. Je kunt ook niet eisen dat je pak Campina melk de melk bevat van Friese Vlag.

Is dit koppelverkoop? nee. Daarvoor zou er een overeenkomst moeten bestaan tussen bijvoorbeeld Dell en Apple, dat Dell bij iedere verkochte computer Mac OS X door de strot van de gebruiker propt.

Goed gezegd. (Alleen is het pak in het campina voorbeeld een verpakking, en een computer is dat niet. Maar de strekking blijft hetzelfde.)

[Reactie gewijzigd door Rune op woensdag 27 augustus 2008 11:19]


Je kan het ook anders zien:

Jij als leverancier gebruikt paletten van het merk A. Volgens de EULA van Campina mag jij dat niet, maar moet je paletten van merk B gebruiken, hoewel die flessen perfect op een merk A palet kunnen. Merk B is wit geschilderd en kost iets meer, maar dan kan je als leverancier uiteraard niets schelen.

Hypotetisch, natuurlijk.

Niet dat ik deze zaak me veel kan schelen, maar met vergelijkingen kan je altijd je punt bevestigen...

[Reactie gewijzigd door mieJas op woensdag 27 augustus 2008 12:06]


Alle Microsoft haters schreeuwen het uit over monopolie misbruik, maar de praktijken die Apple uitvoert is zwaar aansturen op monopolie.
Het verschil is dat Microsoft daadwerkelijk een bijna-monopolie heeft (en volgens de EC ook daadwerkelijk misbruik gemaakt heeft van de marktkracht die MS heeft op de markt van o.a. besturingssystemen), Apple heeft dat op dit moment niet en is daar gelukkig/jammer genoeg nog enig

Bij de muziekspelers heeft Apple wel een enorme marktkracht, maar ook daar is [mijns inziens] nog voldoende concurrentie.
Anderzijds zou, als Apple dit verliest, het nog eens goed uit kunnen pakken voor Apple. Wanneer het marktaandeel stijgt van OSX, zullen er meer schaapjes over de dam gaan qua aanschaf van een Mac.
Dat heeft men eerder geprobeerd, hoewel het daarbij niet alleen om het vrijgeven van het OS ging, maar ook de complete computer gekloond mocht worden. Dat heeft toen bijna geresulteerd in de ondergang van Apple. De marktsituatie is nu anders, maar ik denk niet dat men snel over zal gaan tot het vrijgeven van Mac OS X op andere dan Apple computers.

Ik begrijp dan ook niet waarom Apple MacOSX los verkoopt als het toch alleen maar op Apple hardware mag draaien. (En het is te verwachten dat als de software, die los verkocht wordt, op andere hardware kan draaien, dat het dan ook gebruikt wordt op andere hardware.) Mijn hoop is dat Psystar gelijk krijgt.

snap je niet dat mensen soms een nieuwe versie van os x nodig hebben voor hun mac dan?

Ik begrijp dan ook niet waarom Apple MacOSX los verkoopt als het toch alleen maar op Apple hardware mag draaien.
Voor mensen die hun Apple willen "upgraden" naar een nieuwere versie van MacOS.

Ik begrijp dan ook niet waarom Apple MacOSX los verkoopt als het toch alleen maar op Apple hardware mag draaien.
Nu weet ik niet zoveel van Mac OSX af, maar wat dacht je van 'updates'? Hetzelfde dat je Vista los kan kopen om je iets oudere computer die XP draait van een nieuwere versie van het OS te voorzien.

Je kan toch een oude mac hebben waarop je een nieuwe osx wil draaien?

Hoe kan ik anders OSX 10.5 op mijn Mac zetten als hij destijds met 10.4 geleverd is?

Ik begrijp dan ook niet waarom Apple MacOSX los verkoopt als het toch alleen maar op Apple hardware mag draaien.
Heel eenvoudig, Apple verkoopt Mac OSX los om gebruikers met een oudere versie een upgrade mogelijkheid te bieden.

Stel je hebt een oudere Mac met een oude versie van MacOS. Dan wil je misschien wel een nieuwe OS versie kunnen kopen en installeren.

Ik heb in het verleden wel eens een 2e hands Imac gekocht (2000) waar nog netjes OS8 op draaide. Na de aanschaf bleek dat de CD van OS8 dusdanig beschadigd was dat ik die niet meer kon gebruiken. Toen heb ik OS9 gekocht. Los natuurlijk. Dus dat ze het los aanbieden is vrij logisch.

Gelukkig staat er nergens dat je ook ondersteuning moet bieden voor andere apparatuur als je software schrijft, anders zouden we dagelijks rechtzaken hebben. Stel je voor dat je de Nvidia drivers wel handig vind maar de kaart is te duur (want daar gaat het toch om) dan zou je Nvidia natuurlijk niet kunnen verplichten hun drivers om te schrijven naar een andere kaart.

Apple verkoopt OS X los, zodat bestaande gebruikers kunnen upgraden naar een nieuwe versie. Men kan natuurlijk ook een upgrade leveren die alleen werkt als er al een OS X geinstalleerd is, maar tot op heden vond men dat niet noodzakelijk.

Er is een kans dat men daar wel toe over (moet) gaan en of dat echt fijn is voor de gebruiker? (Problemen ivm een bestaand instabiel systeem bijvoorbeeld)

de grote kracht is juist dat Apple kan garanderen dat het op de machines werkt, dat zou hiermee verloren gaan. Dan zal de prijs van een losse OSX ook wel omhoog gaan. (de huidige zijn licentie technisch gezien updates)

De grote kracht voor Apple is juist dat ze woekerwinsten maken op de hardware en de software er maar bijdoen. Als ze concurrentie krijgen op hardware gebied verliezen ze marktaandeel in hun meest winstgevende marktsegment, de hardware.

En derden kunnen best drivers schrijven voor MacOS, dat gebeurt voor Windows (en in sommige gevallen voor Linux) ook. Dat Apple geen drivers van anderen ondersteunt is logisch, maar niet ondersteunen is iets anders dan actief tegenwerken.

Kennelijk nooit op een Mac gewerkt he...

Wat is dat dan nu weer voor een raar verhaal dat derden geen drivers mogen ontwikkelen voor de Mac? Ik heb genoeg randapparatuur in mijn studio staan en die drivers zijn echt geen van allen ontwikkeld door Apple maar netjes door derden.

Ik snap ook even niet waar die fabel vandaan komt dat je Apple geen hardware ondersteund, het zijn de levernaciers van de producten die met niets nieuws voor Apple op de markt komen.

En waarom komen ze met niets nieuws op de markt: Omdat ontwikkelen voor Apple de moeite niet loont omdat de Microsoft markt gewoon ontelbaar veel groter is!

woekerwinsten? de macpro isniet duurder dan andere a merken als je de zelfde hardware er instopt. Echter apple heeft geen Buget lijn, daardoor onstaat de gedachte mischien?
«  1  2  3  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Volgende 10:54
Vorige 10:00
VNU Media logo Hosted by True

© 1998 - 2009 Tweakers.net - Alle rechten voorbehouden - Uw Privacy - Algemene Voorwaarden

Uitgever van: