Hoofdcategorieën

Belgische telecomregulator wil omschakeling van gsm naar umts

Door Olaf van Miltenburg, dinsdag 3 juni 2008 17:34, views: 12.971

Het Bipt wil dat België vanaf 2013 gsm verlaat en volledig overstapt op umts. De Belgische telecomwaakhond heeft een plan gepresenteerd om de gsm-licenties van de telco's uiterlijk in dat jaar te laten verlopen.

Het Bipt geeft het advies in een ontwerp-koninklijk besluit. Het voorstel is op verzoek van de Belgische minister voor Ondernemen en Vereenvoudigen aan de telecomsector voorgelegd, en belanghebbenden hebben vier weken om te reageren. "Naar verwachting zal gsm geleidelijk door umts worden vervangen. Dit proces zal zich voor een belangrijk deel ook nog na 2010 afspelen. Door het teruglopen van het gebruik van gsm zal er steeds minder behoefte bestaan aan het spectrum", schrijft de regulator. Het Bipt stelt daarom voor om de gsm-licenties van de drie aanbieders van mobiele telefonie in 2013 te laten verlopen.

GSM logoDe licentie van Base loopt tot 2013, terwijl de licenties van Mobistar en Proximus tot 2010 en 2011 geldig zijn. De licenties zijn voor een periode van 15 jaar aangegaan en kunnen in principe stilzwijgend worden verlengd voor telkens 5 jaar, maar het Bipt stelt voor hier vanaf te zien. Mobistar en Proximus kunnen nog wel een verlenging krijgen tot 2013, maar daar zouden ze dan respectievelijk 40,9 en 32,23 miljoen euro voor op tafel leggen.

De telecomaanbieders moeten 25 aaneensluitende gsm-kanalen in handen hebben om één umts-kanaal te kunnen aanbieden. Het Bipt wil daarom de kanalen binnen de 900MHz-band herverdelen in blokken van 5MHz. Base zou in dat geval hetzelfde aantal kanalen in de 900MHz-band moeten krijgen als Belgacom Mobile en Mobistar. Nu heeft de aanbieder alleen kanalen in de 1800MHz-band. Base beklaagt zich daar regelmatig over, omdat het meer antennes nodig heeft om een goede dekking te realiseren. De Bipt gaat niet in op de gevolgen van een volledige omschakeling naar umts voor de consument. De overstap zou inhouden dat er met 2g-telefoons, die alleen via gsm-netwerken verbinding kunnen maken, vanaf 2013 niet meer in België gebeld kan worden.

GSM

Volgende 18:15
Vorige 16:54

Reacties

«  1  2  3  »

Heeft dit ook geen gevolgen voor het batterijverbruik? Mijn Nokia 6233 gaat allesinds minder lang mee als ik met UMTS aanzet.

Hopelijk is dat dus binnen 5 jaar opgelost.
Ik denk het wel, aangezien UMTS steeds meer gebruikt gaat worden en het dus de moeite wordt om er goede chips voor te ontwikkelen.

Wordt er dan ook verwacht van de gebruikers dat ze een gsm met umts hebben?

Nee, je moet een mobiele telefoon met UMTS hebben. Dat we een gsm een gsm noemen is een fout eigenlijk, GSM is namelijk een standaard voor mobiele communicatie, net als UMTS, en (onder andere) mobiele telefoons maken daar gebruik van.


In Nederland noemen we dat ook een GSM, en dáár gaat zijn betoogje niet over:
Je moet geen GSM hebben. Je moet een mobiele telefoon hebben die UMTS aan kan, maar dus expliciet GEEN GSM toestel.

Omdat deze opmerking anders behoorlijk verwarrend werkt, wordt hij door graey gecorrigeerd. chill out dus.


Vergeet de minderheid niet die altijd nen "g" op zak hebben.

@bazilfunk

dat cube dat bedoelt te zeggen zou hij ook anders kunnen zeggen

bv: Wij gebruiken in belgie het woord GSM voor de toestellen en dat zullen we ook na het omschakelen naar UMTS blijven doen

in plaats van dat geschreeuw over zeiken en mierenneuken
graey wijst de andere poster er alleen op dat GSM niet correct gebruikt is in zijn posting :)


ontopic: zoals ook in het artikel vermeld, moet je dus een UMTS compatible mobieltje/gsm hebben

Lijkt me anders wel verstandig dat men daarover duidelijk communiceert...
Anders denkt half België dat hun gsm (die toevallig ook umts heeft maar nooit is gebruikt) vanaf 2013 niet meer te gebruiken is.

ik maak me wel zorgen over auto alarm systemen die een gsm module hebben... gsm gebruikt me men voor meer dan aleen bellen.

niet allen dat maar denk maar eens aan alle gsm/gps systemen op vrachtwagen en containers, alarmsystemen enz. Dat kost me een partij geld om die dingen te vervangen.

Daarnaast slaan ze in belgië de plank weer helemaal mis. Doe dit soort dingen in europees verband en niet op eigen houtje. Leuk als je dadelijk in belgië bent met je nederlandse, duitse, spaanse of weet ik wat gsm en je niet meer kan bellen omdat ze geen gsm meer hebben.

Daarnaast vraag ik me af wat de noodzaak is om gsm te vervangen, of wil men iedereen hup aan een duurder umts abbo hebben. Je ziet juist vaak dat gsm tegen die tijd oude techniek nog voor veel mensen interessant is om te gebruiken. Kosten zijn laag en je kan dan goedkoop bellen. Maar nee hup in belgië jagen ze de burger weer op kosten.

Wel lullig voor de belgen dat ze het een GSM genoemt hebben, ik neem aan dat ze consequent zijn en straks dus aan een nieuwe naam gaan wennen: een UMTS. :)
Scheelt in ieder geval met verklein woorden want GSMetje is toch een lastiger woord als een UMTSje.

Dat lijkt me logisch. Alleen word daar door het Bipt nu nog geen melding over gemaakt.

De overstap zou inhouden dat er met 2g-telefoons, die alleen via gsm-netwerken verbinding kunnen maken, vanaf 2013 niet meer in België gebeld kan worden.
Na dit citaat hebben de gebruikers geen keus vanaf 2013. dus heb je dan nog een mobiel zonder umts, dan heb je dus een probleem.

met de snelheid waarmee gsms verwisselt worden, lijkt het me sterk moest er dan nog iemand rondlopen met een gsm die geen umts aankan. Das nog vijf jaar weg...

Daar ben ik toch niet zo zeker van, de jeugd & werkende mensen wisselen misschien wel regelmatig van model ja, maar oudere mensen blijven vaak trouw aan hun toestel (zolang het werkt, werkt het). Mijn grootmoeder bijvoorbeeld van 78 gebruikt nog steeds haar Nokia 3310, een oud maar degelijk toestel. Bovendien heeft ze 2 nieuwe batterijen liggen voor als de huidige het niet meer zou doen, want als je degelijk omgaat met een GSM is de grootste slijtage nog steeds de batterij.

Dat is niet zo handig. Die batterijen gaan maar 3 jaar mee. En dan maakt het niet uit of je ze gebruikt of niet.

met de snelheid waarmee gsms verwisselt worden, lijkt het me sterk moest er dan nog iemand rondlopen met een gsm die geen umts aankan. Das nog vijf jaar weg...
Mijn speciaal aangepaste gsm kost wel wat meer dan de gewone gsm waar de rest van de wereld mee rondloopt. Als jouw gsm meer dan 2000 euro kost zoals de mijne, zou je die ook niet zomaar wisselen.

overstap zou inhouden dat er met 2g-telefoons, die alleen via gsm-netwerken verbinding kunnen maken, vanaf 2013 niet meer in België gebeld kan worden.
Dat is lekker, moet je als Belg(en bezoekende buitenlander) een nieuw toestel gaan aanschaffen!

Als de bipt zo lekker vooruitstrevend wil zijn kunnen ze beter met de download limieten aan de slag. Op deze manier scoren ze zowel bij het publiek als bij de telecom sector niet echt goed lijkt me.

Ik denk dat de mensen die nu nog een telefoon met alleen GSM vrijwel zeker in de 5 jaar die nog te gaan is wel een nieuw mobieltje kopen, niet in de laatste plaats omdat de telefoons die alleen GSM ondersteunen intussen wel beginnen te verleppen qua accu en snelheid, lijkt me.

Ik zie de mensen die nu met koelkasten rondlopen dit over 5 jaar niet meer doen.

Belgie is zeker niet het enige land dat hier mee bezig is. In de UK wordt de veiling voor de oude GSM frequenties al georganiseerd aangezien er inmiddels veel meer vraag naar UMTS dan GSM is en er een frequentie schaarste op gaat treden.

De overheden verdienen kennelijk meer door spectrum te verhuren voor UMTS gebruik. Het enige voordeel van UMTS is dat het dataverkeer ondersteunt. Daar zijn inmiddels zat alternatieven voor met bijbehorende frequenties, dus frequentieschaarste is jeen tamelijk ongeloofwaardig argument. Er is dus geen enkele noodzaak om GSM al binnen vijf jaar de nek om te draaien en kunnen dit soort stappen alleen gezien worden als het success van de lobby groepen van de industrie (duurdere UMTS abbo's en duurdere handsets). In 5 jaar tijd miljoenen handsets afschrijven is een behoorlijke kapitaalvernietiging.

als je nu een telefoon koopt moet al heel goed zoeken naar een model dat geen umts ondersteunt.
Dus als we ervan uitgaan dat iedereen die momenteel nog geen umts telefoon heeft (waaronder ikzelf :p) binnen dit en 5 jaar wel een keer een nieuwe telefoon koopt, kunnen we zeggen dat de problemen toch miniem zijn.

Onzin, het meest populaire toestel van dit moment (Nokia 6300) heeft geen UMTS en de geplande opvolger 6300i ook niet (wel WiFi). De enige UMTS toepassingen die ik hier zie zijn modemkaarten in laptops.

GSM? Is het niet GPRS / WAP?

Nee, het gaat hier effectief over de spraak.

Nee, GPRS/WAP wordt ook gebruikt (vooral/alleen voor dataverkeer), maar GSM is de standaard die (zeker internationaal) het meest gebruikt wordt voor belverkeer etc.: GSM op Wikipedia

Ik denk dat ze dit een beetje te snel willen doorvoeren en zeker het nieuws erover. Belgie is niet de enigste provider binnen Europa, daar waar de Oosblok lidstaten net om de hoek komen kijken met GSM. Als we dan toch al willen veranderen moet het voor iedere lidstaat mogelijk en acceptabel zijn. De mensen daar moeten iets langer voor een GSM sparen en doen er gemiddeld langer mee dan de west Europeanen :)

Alsof ze in Oost-europa pas net GSM hebben? Zeker in 2013 zul je echt geen voormalig Oostblok land zonder minstens HSDPA kunnen vinden hoor.

Daar kom je meer mensen tegen zonder vaste aansluitng en met mobieltje hoor. En GSM's zijn daar een status symbool. Die dingen moeten gezien worden, die geven vaak meer uit voor een mobieltje dan dat wij doen.

Ik heb een conversatie gehoord over een toendetijd topline toestel, naja dan ga ik maar weer 3 of 4 maanden bij mijn ouders terug inwonen. Maar die wil ik...

Geeft toch aan hoe er aldaar over mobieltjes gedacht wordt, terwijl in Nederland het gros als het effe kan gaat voor dat gratis mobieltje bij abonnement x.

Poe hee, 5 jaar. En de oostblok lidstaten doen al wat langer mee, ook met op GSM gebaseerde mobieltjes.

Je wordt op deze manier geforceert om mee te gaan met de tijd, Ik kan me zoveel mensen in me hoofd halen die echt zo'n 2g-telefoon hebben.

Trouwens, lekker dat ze op 3G UTMS gaan, dat is dan 384 KB/s dat houdt in dat je niet teveel moet bellen, anders krijg je een datalimiet overschrijding en dan ben je flink de klos, of zie ik dit verkeerd?

[Reactie gewijzigd door Y-Less]


? je ziet dit verkeerd denk ik :p

dat de bandbreedte van UMTS 384 kB/s is, wil toch lmang neit zeggen dat een gewoon gesprek zoveel inneemt? Voor die bandbreedte kun je gerust wat meer dand at aan, alten we zeggen 7.1 geluid en s-video :p

Bellen zelf neemt maar iets van een 9 kB/s in dacht ik (niet zeker, miss iets meer of minder).

En dan nog: wie zegt er dat er limieten komen op dat netwerk?
Oh ja, sorry: ik was vergeten in wat voor een kutsysteem wij zitten X(

het BIPT heeft ook de analoge etheruitzendingen laten stopzetten, op zich is dat nog een begrijpelijke actie, gezien er in belgie geen kat nog gebruik van maakte.

Echter het verlaten van de GSM standaard is veel ingrijpender en lijkt me ook niet direct een stap vooruit te zijn, gezien de basisfunctionaliteit nog steeds bellen en sms'en is en daar voldoet GSM RUIM aan

Ik ken nochtans heel wat studenten die hier in Gent zich behelpen met een antenne hoor... Die moeten nu ook allemaal een decoder kopen ..

UMTS is de basis standaard. HSDPA bv is een encoding op basis van UMTS, Net zoals GPRS en EDGE gebaseerd zijn op GSM techniek. Ondersteuning van UMTS betekent dus niet dat je vast zit aan 384 KB sneller is prima mogelijk

Daarnaast heeft de databandbreedte weinig te doen met spraak. Voor spraak is veel minder bandbreedte nodig (uit mijn hoofd bij UMTS 64 kb) En spraak en data kan ook bij umts prima gescheiden berekent worden. Dus ja, je ziet het (totaal) verkeerd

ja, een ouderwetse gsm zal niet meer werken. Beetje hetzelfde alsof je nu nog zo'n oude autotelefoon aanzet.

Met het verschil dat 5 jaar geleden geen autotelefoons meer verkocht werden, maar nu nog wel (5 jaar voor de afschaffing van GSM) telefoons zonder UMTS.

En auto's met ingebouwde GSM telefoons :(
* KnetterGek voelt aan dat z'n 407 d'r uit moet als ie na 2013 nog wil kunnen bellen in België...
Gelukkig kom ik daar haast nooit :)

Nochtans een prachtig land met een goede keuken en smaak :) Om nou enkel vanwege je auto weg te blijven, neem je toch een mobieltje mee... ;)

Wanneer is ook weer het ATF-3 (NMT) netwerk uit de lucht gehaald hier in Nederland?

Wikipedia zegt 1997, maar volgens mij was het eerder eind '98 of anders begin 1999. Anyway, in de periode 1995-1997 is het netwerk nog actief in de markt gezet onder de naam Hi.
Hi werd onderin de markt gepositioneerd, lagere tarieven dan GSM en gericht op particulieren. Ik weet nog dat ik in '97 een tweejarig contract ben aangegaan, wat ik na ongeveer een jaar mocht verlaten om over te stappen naar GSM. De reden: de provider kon het contract niet uitdienen i.v.m. opheffen van het netwerk.

Wat dat betreft valt uitloopfase van 2008-2013 nog wel mee ;)

2013 is nog 5 jaar verwijderd...niet veel mensen hebben een gsm van 5 jaar oud, dus die overschakeling zal wel vlot verlopen.

Dat denk ik ook wel.

Mijn telefoon is 5 jaar oud. Werkt nog perfect, vaak zelfs nog een stuk sneller en stabieler dan nieuwe modelletjes. De batterij (de originele) gaat nog altijd een dag of 4-5 mee (niet meer dan 10 minuutjes gemiddeld per dag bellen).

Maar ja, ik ga me dr niet druk in maken als ik over 5 jaar nog eens een andere moet kopen. ^_^


Er kleven zowel voor- als nadelen aan zulk een overgang van GSM naar UMTS natuurlijk. Geen backwards compatibility is zulk een nadeel. Een voordeel is dan weer dat door het niet meer moeten ondersteunen van 'een oude technologie', de mobieltjes weer kleiner/lichter/zuiniger/etc... gemaakt kunnen worden. Eventueel zou men zelfs de uigespaarde ruimte kunnen gebruiken om nog meer functionaliteit erin te stoppen of zelfs simpelweg een grotere batterij zodat ze nog langer meekunnen op een lading.

Wikipedia Achtergrond info:

GSM
UMTS
2G
2.5G
3G
3.5/4G

Anecdote:
The technical complexities of a 3G phone or handset depends on its need to roam onto legacy 2G networks. In the first countries, Japan and South Korea, there was no need to include roaming capabilities to older networks such as GSM, so 3G phones were small and lightweight. In Europe and America, the manufacturers and network operators wanted multi-mode 3G phones which would operate on 3G and 2G networks (e.g., W-CDMA and GSM), which added to the complexity, size, weight, and cost of the handset. As a result, early European W-CDMA phones were significantly larger and heavier than comparable Japanese W-CDMA phones.

Japan's Vodafone KK experienced a great deal of trouble with these differences when its UK-based parent, Vodafone, insisted the Japanese subsidiary use standard Vodafone handsets. Japanese customers who were accustomed to smaller handsets were suddenly required to switch to European handsets that were much bulkier and considered unfashionable by Japanese consumers.

Ik mis een beetje een verwijzing naar het originele artikel van BIPT.
Meer informatie kan men hier vinden: http://bipt.be/GetDocument.aspx?forObjectID=2810&lang=nl of op http://www.bipt.be

Ik weet niet hoe dat in Belgie zit maar ik kan toch genoeg mensen aan wijzen die echt niet op de verplichte aanschaf van een nieuwe telefoon zitten te wachten. Goed het kost niet zo veel zeker tegen die tijd zal het niet meer zo duur zijn maar toch mensen verplichten over te schakelen ik weet het niet.

Daar naast wat voor voordeel heeft umts over gms als ik alleen maar wil bellen, gewoon een telefoon met 14 knopen en een mono, scherm. Het lijkt me dat het dan echt niets toevoegt.
En voor veel mensen is dat toch echt voldoende, ik heb bijvoorbeeld nog nooit een MMS verstuurd, via m'n telefoon tweakers.net of elke andere site dan ook bezocht, en dan te bedenken dat het voor mij gratis is en ik de telefoon ook nog eens voor niets krijg.

Zoveel mensen zonder UMTS telefoon zullen er niet zijn in 2013, dat handjevol mensen dat overblijft heeft gewoon pech. Simpel. Je kunt niet verwachten dat operators hele netwerken in de lucht houden omdat jij en drie anderen niet twee tientjes voor een nieuw toestel willen betalen.

[Reactie gewijzigd door Maurits van Baerle]


Wat dacht je van groepen die geen zin hebben in al die "nieuwerwetse" fratsen? Dit wordt een ramp voor de oudjes in de samenleving. Die hebben al zoveel moeite met een telefoon, laat staan dat het ding straks ook standaard duizend dingen kan...

Waarom koppelt iedereen UMTS direct aan een gsm met allerlei toeters en bellen? MOMENTEEL is dat zo, gewoon omdat UMTS vereist is voor comfortabel internetten en andere momenteel luxefuncties.
Maar als fabrikanten horen dat er hier enkel nog UMTS is, zullen die heus wel low-end UMTS telefoons maken hoor, wat denk je nu? dat ze ene heel marktsegment gaan negeren?

[Reactie gewijzigd door kiang]


Mensen die geen zin hebben in nieuwerwetse fratsen mogen ook niet met hun paard op de snelweg. Daar zijn gewoon grenzen aan. Je kunt als samenleving nou eenmaal niet altijd rekening houden met die ene allerlangzaamste. Als we dat wel deden dan hadden we nog steeds geen electrisch licht omdat er vast wel ooit iemand was die lichtknopjes niet begreep.

Oudjes zullen sowieso geen problemen ermee hebben want gaan heus niet eBay afspeuren naar een tweedehands antieke GSM telefoon. Die hebben gewoon UMTS, net als iedereen in 2013.

[Reactie gewijzigd door Maurits van Baerle]


In de tijd dat het paard een algemeen gebruikt vervoersmiddel is, waren er nog geen snelwegen. Er wordt hun dus helemaal geen mogelijkheden afgepakt. Als mensen lichtknopjes niet begrepen heeft niemand hen verboden in eigen huis kaarsjes te gebruiken, dus dat gaat ook niet op. En het punt is niet dat oudjes tweedehands telefoons van Ebay zonder UMTS gaan gebruiken, maar dat ze het toestel houden wat ze 10 jaar geleden gekocht hebben, waar ze aan gewend zijn en dat nog prima werkt.

Het argument dat operators geen heel netwerk in de lucht kunnen houden voor een minderheid, wat je hierboven noemt gaat ook niet op. Bipt is namelijk geen operator, Bipt is een soort toezichthouder. Ik zie niet in waarom die niet van de providers af kunnen laten hangen wanneer de afschaffing van GSM nodig is. Die kunnen het beste bepalen wanneer er nog voldoende vraag is. Zomaar op deze termijn een datum vaststellen waarop het 'afgelopen' moet zijn met die 'ouderwetse' (maar overigens nog prima werkende) techniek, dat vind ik raar.

Ik zie niet in waarom die niet van de providers af kunnen laten hangen wanneer de afschaffing van GSM nodig is. Die kunnen het beste bepalen wanneer er nog voldoende vraag is. Zomaar op deze termijn een datum vaststellen waarop het 'afgelopen' moet zijn met die 'ouderwetse' (maar overigens nog prima werkende) techniek, dat vind ik raar.
Persoonlijk geloof ik niet eens dat de telco maatschappijen dit zo erg vinden; sterker nog: ik vermoed dat ze erop aangestuurd hebben. Het probleem is namelijk dat men enorm aan het investeren is in het dekkend krijgen van UMTS. Hier zijn hoge kosten mee gemoeid die slechts op een hele lange termijn terug verdiend kunnen worden en daarnaast moet je een ouder netwerk operationeel houden waardoor je nieuwe netwerk nauwelijks belast wordt. Reden voor de providers om alleen de grote steden te bedekken met UMTS, kosten hoog te houden zodat ze zoveel mogelijk omzet genereren en proberen het hoofd boven water te houden.

Wel nu, dit is dus wat bipt wilt voorkomen. Bipt wilt een landelijke dekking, bipt wilt een gezonde communicatiemarkt. Door de gsm licenties in 2013 te laten verlopen verlossen zij de telco's uit een wurggreep. Door GSM niet meer te ondersteunen kunnen ze alle oude GSM apparatuur van de hand doen, besparen ze tientallen miljoenen aan licentiekosten en worden ze gestuurd UMTS landdekkend te krijgen hetgeen ze mede kunnen financieren uit deze besparingen.

Kortom: GSM is met een uitgerold UMTS netwerk een aderlating. Klant verwacht van telco dat ze gsm blijven ondersteunen. Telco investeerd daarom minder in UMTS. Bipt heeft dat nu even rechtgezet.

[Reactie gewijzigd door liberque]


Dit is hetzelfde verhaal als met het kies-systeem voor telefoons met draad. Puls-kiezen is allang in ongebruik geraakt, en in de nieuwe telefooncentrales is de ondersteuning voor pulskiezen weggevallen.

Ja, mijn grootouders hebben een nieuw toestel moeten kopen. Maar al de rest had allang een nieuw telefoontoestel.
«  1  2  3  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Volgende 18:15
Vorige 16:54
VNU Media logo Powered by True

© 1998 - 2008 Tweakers.net - Alle rechten voorbehouden

Uitgever van: