Hoofdcategorieën

Take-Two klaagt OV-bedrijf aan voor verwijderen GTA IV-posters

Door Jurian Ubachs, dinsdag 6 mei 2008 10:55
Submitter: Iva_Bigone, views: 20.034

Uitgever Take-Two klaagt de Chicago Transit Authority aan. Het bedrijf achter het openbaar vervoer heeft reclameposters voor GTA IV uit het straatbeeld verwijderd. Volgens Take-Two is dat in strijd met gemaakte afspraken.

GTA IV ReclameTake-Two claimt een reclamecampagne van 300.000 dollar te hebben afgesloten, waaronder een postercampagne aan de zijkanten van bussen en in bushokjes. De billboards zouden volgens de afspraak zes weken blijven hangen: van een week voor de release van GTA IV tot begin juni, maar zijn volgens de uitgever al voor het einde van april verwijderd. Take-Two daagt het bedrijf daarom voor de rechter wegens inbreuk op de vrijheid van meningsuiting en contractbreuk, zo meldt Reuters. De uitgever wil de Chicago Transit Authority dwingen de campagne alsnog af te maken en eist een schadevergoeding van tenminste 300.000 dollar.

De Chicago Transit Authority verwijderde de posters naar aanleiding van een nieuwsuitzending van Fox News, waarin kritiek werd geuit op de posters; gezien het gewelddadige karakter van GTA IV en het feit dat Chicago te maken heeft met een golf van gewelddadige misdrijven, vond de nieuwszender het ongepast dat de posters bleven hangen. Kennelijk was het OV-bedrijf het daarmee eens, want de posters werden verwijderd.

Volgende 11:20
Vorige 10:33

Reacties

«  1  2  3  »

Tja, Take-Two heeft gewoon gelijk.
Het OV bedrijf mag best vinden dat het niet geschikt is in die wijk, maar daar hadden ze dan wat eerder mee aan moeten komen zetten?

Take-Two heeft inderdaad gelijk. Het is gewoon contractbreuk en de CTA had notabene dondersgoed kunnen weten dat er kritiek zou worden geuit op de posters, aangezien iedereen het als een sport beschouwt om kritiek op deze geweldige game-serie te geven. Ze hadden het dus gewoon niet moeten doen, echt typisch domheid van Amerikanen volgens mij.

Het wordt nu denk ik gewoon het geld teruggeven plus een enorme boete voor CTA, omdat zij ervoor zorgen dat Take-Two enorm veel omzet mist.

Hoe kun je nou zeggen dat het contractbreuk is zonder de contracten te zien? Wellicht staat hier iets in in de trant van "indien CTA de uiting ongepast acht, heeft zij ten alle tijden het recht deze te verwijderen", iets wat niet ongebruikelijk is.

Verder zie je tegenwoordig steeds vaker dat bedrijven rekening houden met de omgeving waarin ze opereren en niet alleen kijken naar het geld dat binnenkomt. Je kan fan zijn van GTA, een hekel hebben aan CTA of whatever, maar het "typisch domheid van Amerikanen" noemen geeft eerder het idee dat je maar wat roept (no flame intended)

Het "Vrijheid van meningsuiting" argument vind ik overigens redelijk onzinnig. In de Nederlandse Grondwet is Handelsreclame expliciet uitgesloten van deze vrijheid, om de simpele reden dat dat reclame geen mening is maar een simpel verkooppraatje

Edit: Handelsreclame is niet helemaal uitgesloten van de Amerikaanse "First Amendment", zie bijvoorbeeld deze zaak (wiki linkje voor de niet juristen)

[Reactie gewijzigd door Bram S]


Zal vast wel een clausule in het contract staan dat de poster aan bepaalde eisen moet voldoen. De GTA4 posters zouden die clausule wel eens kunnen overtreden. En dan is het helaas, jammer voor Take Two.

Dat zou zo maar kunnen inderdaad. Lastig oordelen zonder het contract inhoudelijk te kennen.
Wat me alleen wel verbaast is dat als er een morele clausule aanwezig was, waarom de posters dan in eerste instantie wel zijn opgehangen.


Feit is wel dat dit weer extra reklame is voor GTA IV. Weer in de publiciteit. Wat dat betreft doet Take-Two het goed. Zelfs zonder schadevergoeding is dit extra reklame.

[Reactie gewijzigd door Garrcomm]


Wat me alleen wel verbaast is dat als er een morele clausule aanwezig was, waarom de posters dan in eerste instantie wel zijn opgehangen
Mij niet

Het zou veel verbazingwekkender zijn als een bedrijf zelf vooraf gaat zitten oordelen. Een clausule dat ze bij klachten de posters kunnen weghalen is veel logischer.

Ik denk eerder van niet, als bedrijf ga je er van uit dat je "onverantwoorde" reclame gaat weigeren, niet weghalen. Vermoedelijk doen ze beroep op de alombekende 'door overmacht' regel.

Natuurlijk kan je die zeer breed nemen, kan je het protest van CTA als overmacht zien, of is enkel een gerechtelijk bevel overmacht???
Weer zo één van die grijze zones die je in elk land wel vindt.

Maar uiteindelijk zit het bij de Amerikanders toch allemaal in het hoofd, posters gaan niets doen aan het geweld en je kan ze ook moeilijk verantwoordelijk voor stellen.

Als het CTA gewoon een standaard contract gesloten heeft met GTA is het niet onlogisch dat er een weghaal clausule in staat. Elk product kan opeens zeer negatief in het nieuws komen zonder dat dat werd verwacht, neem bijvoorbeeld een medicijn dat een erg onaangename bijwerking blijkt te hebben. Het is dan puur afhankelijk van de clausule, bijvoorbeeld negatieve publiciteit voor het product t.o.v. publiciteit over schadelijkheid van het product. In het laatste geval kan het uitmonden in een proces waarin de schadelijkheid van spellen moet worden bepaald... allemaal speculatie dus, gewoon afwachten.


Het neigt inderdaad naar contractbreuk. Ik neem aan dat Chicago dat ook wel wist bij het verwijderen van de posters. Waarschijnlijk gaat er gewoon geschikt worden.

Vind overigens wel dat veel bedrijven zich schuilen achter de inbreuk op vrijheid van meningsuiting. Een mening hebben in reclame, met als doel donders geld te verdienen, vind ik wat vreemd.

Inderdaad afbeeldingen van fictieve misdadigers, word ik ook altijd zo crimineel van.

Lijkt me een makkelijke zaak voor take2 om te winnen.

@hieronder
De reclame is niet aanstootgevend, niet meer als afbeeldingen van fictieve mensen die niet eens een handeling verrichten. Geen aanstootgevende tekst anders als gta4.

Het voorbeeld dat jij aanhaaldt van zelfmoord komt niet overeen met de reclame.
Als er bij had gestaan nu net zoveel geweld thuis als op straat oid, dan was het niet echt tactvol.

Mensen hebben te lange tenen daar.

[Reactie gewijzigd door it0]


Daar gaat het toch niet om. Het gaat erom dat je een beetje respect mag tonen voor een wijk die getroffen wordt door geweld en het verdriet dat daarmee gepaard gaat. Dan hoef je geen virtueel geweld te gaan promoten in die wijk ook.

Het is een beetje zoals een grap over zelfmoord tegen iemand wier beide ouders zich onlangs gezelfmoord hebben. Dat getuigt van weinig tact. Als je dat niet snapt, ben je gewoon afgestompt.

Wat niet wil zeggen dat het OV bedrijf geen contractbreuk gepleegd heeft. Ze hadden dat ook wel voordien kunnen snappen.

Dat klopt inderdaad. Je mag inderdaad wel wat respect hebben hiervoor. Echter had CTA dit kunnen bedenken voordat ze het contract met Take-Two tekenden. "Ik kan zo wel meer van die zaken bedenken: ik krijg mijn project niet af voor de deadline, omdat ik met de mensen die ik heb 24 uur er dag en 7 dagen in de week moet werken en dat kan ik mijn mensen niet aandoen." "Ik kan die verbouwing niet doen, omdat blijkt dat ¤100 toch wat weinig geld was." Even twee absurde uitspraken om alleen even aan te geven, dat je een hoop dingen van te voren zou kunnen weten. In dit geval maak je reclame voor een spel dat Grand Teft Auto heet, Het is het vierde deel, dus je zou kunnen opzoeken op Internet hoe de vorige delen waren en dus een beeld kunnen krijgen van de inhoud. Je kunt de posters zien voordat je het contract tekenen of de mogelijkheid inbouwen om een veto te hebben. CTA heeft dus mogelijkheden genoeg gehad om bij voorbaat al een hoop af te schermen, maar dat hebben ze niet gedaan. Dat het intern niet goed zit bij CTA en dat een commerciële afdeling kennelijk iets kan verkopen waar het hoger management niet achter staat, dat is het probleem van het bedrijf in kwestie.

Overigens ben ik van mening dat het Take-two best goed uitkomt. Van een dergelijke reclamecompage hadden we hier nooit wat van gehoord en nu bericht waarschijnlijk zo'n beetje elke game site op het net erover. Meer media exposior kun je bijna niet krijgen.

Ja nee... alsof er op gamesites nog niet genoeg aandacht is voor GTA4, ik denk dat ze voornamelijk pissed zijn omdat ze graag de iets minder fanatieke gamers willen bereiken, u weet wel de mensen die net 4 weken op vakantie op Mars zijn geweest of in Chicago onder eens steen leven ;-)

Het gaat niet om de fictieve misdadigers. Het gaat om het product waarvoor geadverteerd word. Een geweldadig spel waarbij de bloedsporen over je auto lopen als je met je blista compact op een menigte van mensen in rijd. (Héérlijk overigens)


Het gaat om het gewelddadige aspect van de game, niet om bijna-naakte vrouwen.

Ik snap het idee wel van het vervoersbedrijf, maar ja contract is contract.

Het gaat hier over Amerika, waar een bijna-naakte vrouw vele malen erger is dan een gewelddadig tafereel.

Arme kindertjes... ;(

Euh... Als ik mij niet vergis was er in 2007 een geweldige rel in Utrecht over een halfnaakte dame op een billboard in de binnenstad die later de krantenkoppen haalde?...

Nederland...

Het is heel erg makkelijk om vingertje te wijzen, maar als je daadwerkelijk de wereld wil verbeteren, begin dan wel bij jezelf.

Take-Two daagt het bedrijf daarom voor de rechter wegens inbreuk op de vrijheid van meningsuiting
Ik vind het toch lastig om een stuk software als GTA IV als 'een mening' te zien.

* Rekcor voorziet scenario's waarin ome Bill Gaatjes Nelie Kroes aanklaagt vanwege de hoge boetes, 'Onze mening is gewoon dat wij een monopolie mogen hebben op alle software'. :+

Het is wel een mening van 1000 mensen :o dat zou je toch moeten respecteren. Ook al beslissen ze lang niet alles zelf.

Ik vind het toch lastig om een stuk software als GTA IV als 'een mening' te zien.
"Freedom of Speech" is synoniem aan "Freedom of Expression"

Lastiger vind ik het volgende:
vond de nieuwszender het ongepast dat de posters bleven hangen.
Een nieuwszender met een mening? Ondanks dat het Fox is lijkt het me dat dit slaat op de mening van de geinterviewden.

Nieuws is altijd wel bekeken vanuit een bepaald oogpunt. Objectief klinkt leuk, maar dat zal het toch nooit worden.

fox is de rechterhand van de republiekeinen en dus van Bush Jr

Fox News staat er om bekend dat het ontzettend subjectief is. 100% objectief is natuurlijk onmogelijk, maar Fox News is gewoon nieuws door een rechts-republikeinse roze bril. Denk aan de berichtgeving over drugs en abortus "zaken" die hier in Nederland plaats zouden vinden.

Maken ze ook zo'n probleem als het om een film gaat? Volgens mij niet. Ik ben bang dat er net iets te veel xenofoben op deze aarde rond kruipen.

Ik hoop dat Take-Two een mega schadeclaim kan opstrijken.

xe·no·foob (dem; xenofoben)
1 vreemdelingenhater

Lijkt mij hierop niet van toepassing.

vandale is niet erg eenduidig

xe·no·fo·bie (dev)
1 afkeer van alles wat vreemd is

xe·no-
1 ter aanduiding dat het door het grondwoord genoemde betrekking heeft op het vreemde

-foob
1 achtervoegsel waarmee wordt aangegeven dat een persoon angstig is voor het in het eerste lid genoemde


/edit
Waarschijnlijk is het woord xenofoben de laatste decennia een nieuw leven gaan leiden?

[Reactie gewijzigd door D-rez]


Het lijkt me niet meer als normaal dat je dit met je betalende adverteerder bespreekt en recht zet. Dit is gewoon onder stelen imo.

Belachelijk, de overheid moet het goede voorbeeld geven, contractbreuk hoort daar niet bij.
Ook te gek natuurlijk dat ze zich laten beinvloeden huisvrouwenzender als Fox nieuws.

Bestuur de geschiedenis van overheden maar eens, dan kom je er achter dat ze het foute voorbeeld horen te geven.

Maar lijkt me een duidelijk gevalletje contract breuk, ze hoeven geen GTA4 reclame te maken zolang ze geen geld ontvangen en geen contracten ondertekenen.

Dat is natuurlijk de vrijheid van meningsuiting van het Openbaar Vervoersbedrijf, om de posters weg te halen vanwege sociale overwegingen. Of dat nu komt door een uitzending van een nieuwszender of door eigen overwegingen, doet er dan weinig toe. Contractbreuk is natuurlijk een ander verhaal, maar dat is iets voor de advocaten van de twee bedrijven om uit te vechten voor de rechter. Het is moeilijk om uit deze informatie op te maken of het vervoersbedrijf in zijn recht staat.

ze krijgen betaalt om posters die ze van te voren hadden gezien 6 weken op te hangen. hebben ze eenmaal het geld binnen halen ze de posters gelijk weg. dat is toch wel overduidelijk contractbreuk, en zonderb ewijs dat het direct tot moord zou aanzetten ofzo zie ik geen gegronde reden om de posters er af te mogen halen.

Iedereen roept direct dat het contractbreuk is.

Dus jullie schijnen allemaal een copy te hebben van dat contract.

Wkan een van jullie het eens ergens online zetten ? Kunnen we allemaal zelf lezen of het contractbreuk is.

Niet alleen op de bussen werdt flink geadverteert door Take-Two, De volgende foto:

http://games.fok.nl/phpThumb.php?src=1209060448.6130.jpg

En waarom wordt zo'n geweldige succes nu altijd zo tegengehouden? En alles wordt dan ook gelijk op geweldigadige game geschoven.

geweldig succes? volgens mij vallen de verkopen zwaar tegen (ze zijn wel goed, maar vallen wel zwaar tegen van wat ze hadden verwacht)

Niet meer als logisch, hadden ze tegelijk een PC release geplant was het veel succesvoller geweest ;)

Ja dan had 20% die hem nu voor de Xbox360 of Playstation 3 heeft gekocht, het spel gewoon lekker gratis lopen downloaden voor de PC...

Ik had hem in elk geval gekocht, en met mij waarschijnlijk de hele rij mensen die met mij in een winkel de PC-versie van San Andreas kochten toen die uitkwam.

Heeft "volgens mij" ook een betrouwbare, en linkbare bron, anders zegt dat niet zo veel. ;)

Onzin, de verkopen zijn zo goed dat Take - Two de analisten nu al verteld dat de voorspelde verkopen vernietigd zullen worden.

Om je een indruk te geven hoe goed de verkopen werkelijk zijn ;

GTA IV has been tipped to generate $400 million in first week sales, smashing the $300 million opening week record set by Halo 3 last year.

En vanuit eeen andere branch bekeken...

"Iron Man was supposed to be one of the big blockbusters in the traditional summer movie blitz, but now, with more than half a billion dollars flowing from the movie industry into Take Two's coffers, industry watchers aren't so sure."


Bronnen:
http://www.computerandvideogames.com/article.php?id=187913
http://www.pcworld.com/article/id,145304-pg,1/article.html

Als jij mij een bron kan geven waar dit staat zal ik het lezen. Lees dit voorlopig maar even

http://kotaku.com/386010/...s-record-360-outsells-ps3
http://www.mcvuk.com/news...shes-one-day-sales-record
http://www.mcvuk.com/news...il-set-for-100m-GTA-boost <--- deze is wel overdreven. Samen met de Wii Fit gaan ze voor 100m zorgen.

Alleen de verkoop verwachtingen waren te laag.

300.000 pre-orders alleen in nederland al? Terwijl normaal een top game iets van 80.000 kopie-en verkoopt? En de tweede levering maakt het alleen nog meer!

Linkje http://www.computerandvideogames.com/article.php?id=188212
Juist Cod4, de nieuwe koning van Xbox Live moet voor een tijdje de kroon afstaan aan GTA IV. Misschien dat mensen na een tijdje weer teruggaan naar Cod4 natuurlijk maar toch!

Iedereen dacht dat Halo 3 niet te verslaan was, toen kwam Cod4. En nu dan in ieder geval tijdelijk GTA IV!

[Reactie gewijzigd door swampy]


Over dit soort dingen staan toch altijd wel bepalingen in afspraken die worden gemaakt. Zo'n advertentie bedrijf heeft ongetwijfeld algemene voorwaarden waarin staat hoe het precies zit als ze een campagne eerder willen stoppen ofzo. En wat voor korting daar dan tegenover staat. Dat hele 'vrijheid van meningsuiting' heeft er totaal niet mee te maken. Het is gewoon een zakelijke deal die onder bepaalde voorwaarden wordt uitgevoerd net zoals iedere andere dienstverlening.

Ja en blijkbaar vind Take-Two dat het OV-Bedrijf zich niet aan die voorwaarden gehouden heeft en dus klagen ze ze aan.

Dat hoort nou eenmaal ook gewoon bij de zakelijk vehoudingen tussen bedrijven. Dat is het goed recht van Take-Two.

Maar als de algemene voorwaarden in strijd met de wet zijn is het weer een ander verhaal. Iets wat hier regelmatig (lees: praktisch altijd) gebeurt. Ik ben benieuwd naar de uitslag van de zitting.

Als de CTA een overheidsdienst is (de kans daarop is groot), dan is vrijheid van meningsuiting wel van belang. Dan zou het namelijk een overheidsdienst zijn die de vrijheid van meningsuiting belemmert.
Vrijheid van meningsuiting is alleen gegarandeerd ten op zichte van de overheid, niet tussen (rechts)personen onderling.

dit is geen vrijheid van meningsuiting (als je naar de nederlandse wetgeving kijkt). Handlesreclame valt buiten artikel 7 van de grondwet.

Neemt niet weg dat er een overeenkomst is, en die is gebroken door CTA. Zij zullen moeten verdedigen waarom (veranderde omstandigheden zijn aan te voeren) en vervolgens zal Take-Two moeten aantonen welk verlies dat op heeft geleverd. mogelijk staat hierover al e.e.a in het contract.

Dan gaat de rechter eens nadenken over een schappelijke som.
«  1  2  3  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Volgende 11:20
Vorige 10:33
VNU Media logo Powered by True

© 1998 - 2008 Tweakers.net - Alle rechten voorbehouden

Uitgever van: