Ben blij dat je als waarschuwing begint met een ongeldige redenatie (je wijst de zogenaamde onjuistheden immers niet aan), dan weten in ieder geval waar jij staat.
Dan nu inhoudelijk: jij beschrijft de productie van een speciaal geselecteerd gezelschap, namelijk de uitverkoren muzikanten door de maatschappijen waar ze mee hebben besloten een tophit te 'produceren' (de industrie waar ik al aan refereerde).
Ik zal je lijst puntsgewijs afwerken:
-studio/studiohuur, zeker, is niet omheen te komen. Echter, op een CD is dat natuurlijk nog geen cent.
-huur studiomuzikanten. Een artefact van commercieele muziek. Echte bands hebben dat niet nodig.
-songwriters, geldt ook bovenstaande.
-afmixers, huis- tuin en keukensoftware kan dat steeds beter tegenwoordig. bovendien leveren de afmixers vandaag de dag vaak een beroerde dynamisch gecomprimeerde sound af, dus of dat nu reclame is? Als afmixer kan ik je vertellen dat je in ieder geval geen percentage krijgt, dus is ook weer minimaal doorberekend in de CD.
-CD drukkers: je maakt een grapje? Als er 1 onderdeel bijna niets kost aan een CD is het de CD. Bij een beetje volume is dat nog geen 10 cent, incl. doosje. Bovendien heb je er met downloaden niets mee te maken.
-Artwork: alweer: geen percentage, en nauwelijks effect op de CDprijs
-Promotie: tsja, artefact van de 'industrie'. Juist datgene wat we niet moeten willen, want je weet niet zo goed als ik dat het een eufemisme voor indoctrinatie: radio en TV volspammen omdat we de uitverkoren muziek massaal kopen. Goede muziek verkoopt zichzelf.
Bij elkaar regent dit nauwelijks door tot in de albumprijs, het gros gaat naar de verkoper (detailhandel) en de winst (dus minus bovenstaande kosten) van het label. Zo is het gewoon, vraag maar na.
Bovendien geef je zelf al aan, al deze dingen die bij een CD komen kijken, profiteren ppur van de kwaliteiten van de muzikant.songwriter. Ze parasiteren als het ware, want in principe zijn ze natuurlijk niet nodig voor de ontplooiing van het creatief potentieel waarnaar ik als muziekmaker/koper naar op zoek ben.
Ga eens praten met de kleinere succelvolle bands. Die produceren vaak zelf, met de steeds betere huistuinkeuken software die daarvoor is,studio's zijn ook echt niet zo duur en online zetten, tegen betaling, kan iedereen.
[Reactie gewijzigd door Brent]
Historisch gezien was het natuurlijk niet altijd zo.
In een vorig stuk over BREIN heb ik het geloof ik al eens aangegeven maar in dit licht zal ik het nog iets anders doen.
Toen de grammofoonplaat populair werd, waren uitgevers/producenten noodzakelijk om muziek op zo'n plaat te krijgen en zo'n plaat was weer onmisbaar om succes te krijgen. Het was een hele procedure en die was onmogelijk te bekostigen voor een artiest. Je ziet dan ook dat een platenlabel een artiest bij de arm neemt en begeleidt.
Met de CD was het een beetje hetzelfde. Toen het internet opkwam, zag men dat in eerste instantie helemaal niet als probleem. Een CD was 500 of 600 mb en toen we allemaal nog met 33k6 of 56k modempjes of voor de luxere surfers met 64k surfen, was het delen ervan duur en onzinnig. Je kon voor de telefoontikken de CD bijna kopen. Het werd pas vervelend toen Fraunhofer kwam met een eenvoudige MP3 encoder. Ineens was een CD nog "maar" 60-100mb. De snelheden gingen omhoog, Kabel, ADSL, UMTS, HSDPA, noem het maar op.. en ineens was internet WEL een serieus probleem.
En toen... deed de muziekindustrie niks. Ja, toen duidelijk werd dat het een probleem was, werd er voornamelijk hard geschreeuwd, gehuild, venijnig gewezen naar alle schuldigen en vooral geen lering getrokken. Het was de schuld van de aanbieders, de softwareproducenten, de internetproviders, de downloaders, de hosters, weer de aanbieders, weer de hosters, weer de eindgebruikers.. etcetera..
Diverse belangenverenigingen werden opgericht om paal en perk te stellen aan het misbruik van de rechthebbenden. De discussie heeft diverse draaien gehad. Gedurende een aantal jaren loopt nou de verkoop van "de CD" als muziekdrager al terug. Logisch.. hoeveel CDspelers worden er dan nog verkocht? Anders gevraagd: hoeveel cassettebandjes zou mediamarkt nog verkopen met voorbespeelde muziek? En hoeveel afspelers zouden ze nog verkopen? Zeer weinig. Voorbespeelde cassettes hebben ze helemaal niet meer en afspelers alleen nog in geintegreerde minisets. Hoe komt dat? Naja, de CD kwam, betere kwaliteit, minder storingsgevoelig, men wilde CDs.. En waarom wil men nu geen CDs meer maar MP3s? Makkelijk toch? De spelers zijn zo groot als je duim, de kwaliteit is in doorsnee net zo goed zo niet beter dan van CD en je hoeft geen medium meer mee te sleuren.
Het lijkt mij evident.. het gros van de muziekindustrie heeft gewoon de boot gemist. Ze leuren nog met media van "gisteren". Ze zijn door de techniek ingehaald. Een techniek die het uitwisselen, helaas voor de industrie, nog vele malen makkelijker maakt dan het kopieren van de CD op cassette of op CD-R. Wie zet er nou nog een plaatje op? Zelfs onze nationale radiostations draaien zelden nog plaatjes of CDs. Alles is digitaal in grote archieven opgeslagen. Muziek komt uit de computer.. en dat willen de belangenorganisaties nou juist tot hun grootste vijand verklaren..
Natuurlijk zijn er ook goede alternatieven.. open disk initiatieven, eigen producties, etcetera. Opvallend in deze hele discussie is altijd de afwezigheid van de intellectuele eigenaar, oftewel, de artiest. Leden van de belangenorganisaties zijn altijd de platenlabels en andere rechtenkasseerders, maar zelden tot nooit de artiest zelf.
En wat is de trend? De artiest produceert zelf, in zn achterkamerstudio, op de computer, met prima software en een uitstekend resultaat. Hij/zij is bezig met dat wat hij/zij leuk vindt, het maken van muziek. Is een nummer klaar, plopt het op de website en je fans kunnen ervan genieten. En die fans komen als de artiest een concert geeft(waar zij uiteindelijk het meeste geld mee verdienen). Niks mis mee, zou ik zeggen. Het geld komt daar terecht waar het hoort, bij de artiest.