Hoofdcategorieën

Testproject betalen met mobieltje in Rotterdam van start

Door Dimitri Reijerman, donderdag 2 augustus 2007 10:56
Bron: Emerce, views: 9.276

In het centrum van Rotterdam begint volgende maand een proef voor het betalen met een mobieltje. Dertig winkels en een selecte groep consumenten doen mee aan wat initiatiefnemer Payter de grootste Europese proef met mobiel betalen noemt.

PayterEen aantal winkels zal het betalingssysteem direct koppelen aan zijn kassasysteem, terwijl bij andere zaken een aangepaste terminal wordt geplaatst. De deelnemers aan het testproject hebben de beschikking over de Nokia 6131 NFC, waarin een nfc-chip is verwerkt. Tijdens het afrekenen moet het toestel in de buurt van de terminal worden gehouden, waarna een pincode ingevoerd moet worden om de transactie te voltooien. De proef in de havenstad zal zes maanden gaan duren, waarna Payter het systeem in geheel Rotterdam wil gaan introduceren. Eind 2008 wil het bedrijf het systeem landelijk gaan uitrollen.

Diverse bedrijven experimenteren al langer op kleinere schaal met mobiel betalen. Nu er meer toestellen op de markt verschijnen met een nfc-chip, kan het bedrijfsleven naar een marktintroductie toewerken. Volgens Payter worden de wachtrijen voor de kassa's korter, omdat een betalingstransactie sneller gaat. De winkelier heeft als voordeel dat er nog minder met contant geld gewerkt moet worden, waardoor de verwerkingskosten omlaag kunnen. Ook zou het systeem de veiligheid ten goede komen. Payter wil nog niet zeggen hoe hoog de kosten zullen zijn, maar het bedrijf belooft dat het prijspeil lager zal liggen dan de kostprijs van een pin-transactie. Payter is momenteel nog een onafhankelijk systeem, maar het bedrijf is met verschillende banken in onderhandeling. Uiteindelijk zou het mobieltje direct aan de bankrekening van de klant gekoppeld moeten worden. Tot die tijd zal het betalingssysteem werken op basis van het prepaid-model, zodat de mobiele portemonnee eerst van een tegoed moet worden voorzien.

Volgende 11:35
Vorige 10:45

Reacties

«  1  2  3  »

In HK bestaat al langer zo'n systeem. Daar kan je ook betalen met de octopus kaart (soort OV chipkaart. Het systeem in NL is gebaseert op het systeem in HK) in heel veel winkels. Vooral bij kleine aankopen is het heel handig. De OV kaart opladen met een saldo en kan bij aankopen gewoon ff de portomonee over de scanner halen. Je hoeft zelf niet eens de kaart uit je porto te halen of een pincode in te toetsen. Is in mijn ogen vele malen simpeler en goedkoper dan mobieltjes uitrusten met NFC chip aangezien er al 1 in de ov chipkaart zit.

[Reactie gewijzigd door vigilante888 op donderdag 2 augustus 2007 11:46]


Niet iedereen heeft een OV kaart... maar bijna iedereen heeft wel een mobieltje

Alleen niet alle mobieltjes hebben een NFC erop zitten. Dat betekend dat mensen een compatible telefoon moeten kopen. En ik durf te wedden dat een simpele kaart goedkoper is dan een mobieltje.

In Tokyo doen ze dit inderdaad ook. Vooral in het OV maar ook bij kleine kiosken, ik meen me ter herinneren dat ze daar 2 verschillende systemen gebruiken, 1 met een gsm en 1 met een pasje die ze in de portemonnee kunnen laten zitten.

Tijdens het afrekenen moet het toestel in de buurt van de terminal worden gehouden, waarna een pincode ingevoerd moet worden om de transactie te voltooien.
ik zie niet in hoe dit sneller zal zijn dan een pin transactie, maar goed.

Hij moet in de buurt gehouden worden, dat wil niet zeggen ertegen aan. Ik kan het ook niet uit de tekst halen, maar misschien moet je langs een soort poortje lopen in de toekomst. Dit is dan sneller dan je beurs pakken en dan nog eens je pinpas eruit halen.

Edit: het blijkt niet zo te gaan als in het artikel staat, dus onderstaande reactie/discussie is een beetje onzin nu ;)
Zo werkt het
Alle betalingsgegevens worden eerst veilig in de telefoon opgeslagen. Als je afrekent, hoeft je alleen maar de betaalfaciliteit van je mobiel te activeren. Vervolgens houd je de mobiel tegen de ontvangende apparatuur van de winkelier.
Zie deze link. Dus de gebruiker moet op z'n telefoon iets activeren bij elke betaling en daarom kan er gewoonlijk niks stiekem eraf gehaald worden. Een pincode invoeren is dus niet nodig (behalve misschien bij het starten van de betaalfaciliteit om betalingen na diefstal tegen te gaan)

Oorspronkelijke reactie:
Wat ik me eerder afvraag is hoe de beveiliging is (behalve pin-code). Om te vergelijken met het skimmen van pinpassen: hiervoor moet de pas gekopieerd worden én de pincode worden afgekeken (fysiek of via een technische oplossing). In dit geval hebben zijn ze met de pincodes klaar. Daarna zorg je voor een sterke 'terminal' en kan je bij iedereen geld van het mobieltje halen en in de toekomst direct van de rekening.

@hieronder:
Een pas moet je fysiek hebben ja, daarom moet de pas ook gekopieerd worden voordat je iets kunt met de pincode (die op een of andere manier afgekeken is). Waarom zou je de chip fysiek moeten hebben? Als je in een winkel kunt betalen door gewoon langs iets te lopen en dan je pincode in te voeren kan dit iemand anders toch ook. Ik heb het niet over de chip kopieren (beveiligen dmv encryptie en nooit geheime data versturen) maar de mensen geld laten betalen zonder dat ze het merken. Dus in stappen: kijk pincode af->zorg voor sterke terminal (vergelijkbaar met die in de winkel)->haal geld van de telefoon/rekening af dmv de pincode.
@hieronder alweer:
Of jij begrijpt mij niet of ik begrijp jou niet. Die telefoon is er gewoon. Ik snap best dat je zonder de telefoon geen verbinding op kunt zetten, maar wat ik probeer te zeggen dat ipv:
  • winkel met terminal->telefoon in de buurt->zet sessie op->dmv pincode bedrag accepteren
dit wordt:
  • crimineel met terminal -> telefoon in de buurt->zet sessie op->dmv afgekeken pincode bedrag accepteren

[Reactie gewijzigd door Kixtart op donderdag 2 augustus 2007 15:37]


De pinpas is passief. Dit systeem is zelfs veiliger te maken omdat je actieve encryptie kunt toepassen. Je moet de chip dan al fysiek in je bezit hebben om nog iets te kunnen. Ze zijn zeker niet "klaar" met een pincode, net zo min als je met een pintransactie "klaar" bent met een pincode -- je hebt de geheime data op de pas/chip ook nog nodig. Zoals ik zei, met de chip kun je het zo maken dat die geheime data nooit verstuurd hoeft te worden, wat veiliger is.

@hierboven:
Als je in een winkel kunt betalen door gewoon langs iets te lopen en dan je pincode in te voeren kan dit iemand anders toch ook.
Néé. Ik stel me het zo voor: loop langs met je telefoon -> beveiligde sessie wordt opgezet om de identiteit van beide partijen vast te stellen -> pincode wordt gebruikt om de transactie te bevestigen. Zonder de telefoon (of liever de chip) kan die sessie gewoon niet opgezet worden en is de pincode waardeloos, ook al heb je een terminal die wel mee wil werken aan malafide praktijken. M.a.w.: die pincode is eigenlijk het minst belangrijke element in de beveiliging; die zorgt er alleen voor dat je met een gestolen telefoon nog niets kunt.

Waar jij het over hebt is een replay attack. Die kun je met goede encryptie ondervangen.

[Reactie gewijzigd door MneoreJ op donderdag 2 augustus 2007 13:19]


Je hoeft alleen maar een terminal bij iemands jaszak te houden en je hebt verbinding met t mobiletje..

Er zijn inderdaad wat verschillen, maar of dit systeem nou echt beter/veiliger is? Je gaat er ten eerste vanuit dat de firmware van mobieltjes in orde is. Het lijkt een kwestie van tijd voordat je via de draadloze interface kwaadaardige software op een mobiel kan zetten. De malware zou dan het mobiele betalingsverkeer kunnen blokkeren of nog schadelijker aanvallen kunnen uitvoeren. Met smart card oplossingen heb je dat probleem niet.

'Volgens Payter worden de wachtrijen voor de kassa's korter, omdat een betalingstransactie sneller gaat.'

Als je alsnog een pincode moet invoeren vraag ik me af waarom dit sneller is.... ff je telefoon ergens langshalen of een pasje ergens doorheen halen, weinig verschil in tijd neem ik aan.

En waarom deze techniek goedkopen zou moeten zijn begrijp ik tehnisch gezien ook niet goed ....

Logisch dat het sneller is... bij iedere betaalautomaat moet je je pinpas er weer op een andere manier doorheen halen terwijl er niks moeilijk is aan een mobiel in de burrt van een terminal houden :p

Das wel zo natuurlijk maargoed, ik kijk altijd ff in het gleufje aan welke kant de reader zit, maar idd het zal wel 3 seconden schelen.. hahaha

Sneller dan wat? Dat staat er niet bij en sneller dan een cash geld betaling zal het wel zijn :)

Het gaat er verder ook niet zozeer om dat de techniek goedkoper is, maar dat de marges lager zijn die de 'eigenaar' van het systeem in rekening brengt. Op PIN transacties wordt nu door de banken heel veel geld verdiend omdat ze, voor het werk wat ze doen, erg hoge 'kosten' in rekening brengen aan de verkoper. Mastercard doet dat bijv. ook waardoor veel winkels deze kaart niet meer accepteren, maar enkel de kaarten die kleinere percentages inhouden.
Het succes voor een alternatieve betalingsmogelijkheden zal daarom o.a. erg afhankelijk zijn van de kosten die dit oplevert voor de winkelier.

En toch zie ik dit niet zo snel mainstream worden... Kijk eens naar de chipknip/chipper, nog steeds is er reclame voor nodig om mensen aan de chip te krijgen en de kleingeld-stroom te beperken. Verder nadeel is dat je ook weer je gsm bij je moet hebben mèt volle accu... Sta je straks mooi te shoppen, wil je afrekenen, kom je erachter dat je accu leeg is...succes!
Ook de ouderen van dagen zullen dit niet met open armen ontvangen, vrees ik...

Mooi dat het kan, haalbaar...mmmm....ik heb mijn twijfels!

Precies! Hoe is dit in hemelsnaam sneller als je eerst een pincode moet invoeren?

Is natuurlijk wel grappig, Rabobank roept het al maandag uit dat het straks mogelijk is om met RaboMobiel je mobieltje als betaal middel te gebruiken. Payter heeft dan wel een voorsprong door dit testproject.

Wel leuk dat het eindelijk in Nederland komt. Iets wat in Japan al in geburgerd is, ze betalen daar bijvoorbeeld de lokale treinen en de shinkansen (TGV achtige sneltrein) mee.

De postbank heeft dit ook al erg lang geleden geprobeerd, ook mislukt omdat niemand wilde meewerken

Niets 'nieuws' werkt in Nederland. Nederland is gewoon een heel conservatief land dat het liefst het bij de 'goede oude tijden' houdt. Een beetje a la don't fix it if it ain't broken. Pinpas werkt perfect, waarom moet ik moeite doen om over te gaan op mobiel betalen?

Rabobank heeft ook al proeven lopen.
Volgens mij met de C1000.

Payter wil nog niet zeggen hoe hoog de kosten zullen zijn, maar het bedrijf belooft dat het prijspeil lager zal liggen dan de kostprijs van een pin-transactie.
Oftewel; de banken zijn te duur.

Verder is dit systeem voor de gebruiker gelijk aan het gebruiken van een pinpas (alleen hoeft het ding niet door een gleuf).
Als het nou als een chipknip werkt, waar je op je telefoon zelf op 'OK' moet drukken, dan kan het iets van toegevoegde waarde hebben. Maar nu zie ik er niks bijzonders in. Payter wil simpelweg concurreren met het huidige pinpassysteem.

De prijzen voor de winkel zijn een ding, prijzen voor de consument zijn natuurlijk de andere manier om zo'n systeem kostendekkend te houden (lees: lekker winst te maken).

Trouw meldt vanochtend dat de consumenten (zelfs die nu meedoen aan de test!) maar liefst 2,50 per maand administratiekosten betalen en 87 cent om het apparaat op te laden.

Kijk, nu heb je vaak genoeg pinmachines waar je eerst linksom erdoor moet halen, dan rechtsom, dan sneller, dan langzamer, en dan toch weer linksom.

Nu houd je em erboven en dan werkt het (hopelijk).

Ik snap het voordeel niet zo goed.

Een mobiel is vrij duur. Zo'n chip op je telefoon zal waarschijnlijk ook kosten met zich meebrengen plus dat het alleen compatible is met X aantal telefoons. Door een mobiel als betaalmiddel te gebruiken ben je meer afhankelijk ervan waardoor als je hem kwijt raakt je helemaal de pineut bent. Daarnaast zit je met je accu die het in tegenstelling tot een pinpas leeg kan raken. Tot slot wordt het voor het dievengilde ook makkelijker gemaakt. Steel de telefoon en je hebt de hoofdprijs.

Ik ben misschien negatief, maar ik denk ook niet dat dit echt een baanbrekend concept is. Het is een leuke gimmick maar een echte toevoeging? Denk het niet zo.



De C1000 gebruikt volgens mij ook al NFC voor hun test.

Hier nog een link naar een topic op GoT

http://gathering.tweakers.net/forum/list_messages/1198482

En een Youtube video

Youtube

Hoop ook dat het dan in de EU gestandardiseerd doorgevoerd wordt... Dit is dus het nadeel met chipknip/chipper...
Woon dicht bij de grens en een groot gedeelte van de boodschappen worden daar gedaan...

Pinbetalingen zijn al gestandaardiseerd en zijn zelfs door de EC verplicht gesteld. De bankpas is daar al geschikt voor, alleen de winkels nog niet. Dit systeem is typisch een gevalletje van een oplossing dat een probleem zoekt.

Als je dan maar geen iPhone met nfc-chip koopt, anders kan elke kwaadwillende voor jou op betalen drukken. :+
«  1  2  3  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Volgende 11:35
Vorige 10:45
VNU Media logo Hosted by True

© 1998 - 2009 Tweakers.net - Alle rechten voorbehouden - Uw Privacy - Algemene Voorwaarden

Uitgever van: