Hoofdcategorieën
Device Settings

Eerste veiligheidsprobleem in Vista Mail ontdekt

Door Martin Sturm, zaterdag 24 maart 2007 10:04
Bron: C|Net, views: 22.910

Tot op heden is er nog maar een enkele security update verschenen voor Windows Vista, dat sinds november verkrijgbaar is. Het lijkt er nu op dat de eerste echte veiligheidsfout in het besturingssysteem is gevonden.

Windows Mail screenshotjeEen fout in Windows Mail, de opvolger van het gratis e-mailprogramma Outlook Express, kan ervoor zorgen dat aanvallers programmacode kunnen uitvoeren wanneer gebruikers op een speciaal opgemaakte link in een e-mailbericht klikken. De mogelijkheden wat betreft uit te voeren programma's zijn wel beperkt, aangezien het uit te voeren programma reeds op de harddisk moet staan en er een directory moet bestaan met dezelfde naam. Er zijn echter bestanden in een standaard Windows Vista-installatie die aan deze voorwaarde voldoen, waaronder de client voor remote-management winrm.cmd in de System32-folder. Het grootste probleem met deze bug in Vista is dat de gebruiker geen waarschuwing krijgt. Hoewel een gevaarlijke exploit nog niet direct beschikbaar is, verwacht de ontdekker dat de fout wel mogelijkheden biedt om gevaarlijke exploits te ontwikkelen. Microsoft heeft de fout erkend en is onderzoek aan het doen naar de gevolgen en mogelijke maatregelen. Windows Mail-gebruikers kunnen het beste voorlopig geen onbetrouwbare links in e-mailberichten aanklikken, maar het risico is gezien de aard van de kwetsbaarheid beperkt.

Tot op heden heeft Windows Vista nog weinig te verduren gehad op het gebied van veiligheidsproblemen, waardoor het erop lijkt dat Microsoft gelijk begint te krijgen met zijn claim dat het besturingssysteem de veiligste Windows tot nu toe is. In de eerste 90 dagen dat het besturingssysteem verkrijbaar is, is er slechts één veiligheidspatch verschenen en twee 'high-priority' updates die niet van belang waren voor de veiligheid van het besturingssysteem, aldus Microsoft. De enige veiligheidspatch voor Vista had betrekking op Windows Defender, de anti-malwaretool van Vista.

In een deze week verschenen rapport over de veiligheid van Vista meldt Jeff Jones, de directeur van de veiligheidsafdeling van Microsoft, dat Vista het beduidend beter doet dan Windows XP en Mac OS X 10.4 wat betreft het aantal veiligheidspatches. XP werd in de eerste 90 dagen na zijn release getroffen 14 veiligheidsbugs en Mac OS X 10.4 (Tiger) zelfs door 20 bugs. Ook diverse Linux-distributies, waaronder Red Hat Enterprise Linux 4 Workstation, Suse Linux Enterprise Desktop 10 en Ubuntu 6.06 LTS doen het volgens Jones met respectievelijk 201, 111 en 100 patches, een stuk slechter, maar traditioneel bestaan Mac OS X en Linux-distributies uit meer afzonderlijke applicaties dan Windows, waardoor deze vergelijking niet helemaal eerlijk is. Overigens meldt het rapport van Jones wel dat 90 dagen weinig zegt over de hele levenscyclus van het besturingssysteem, een stelling die door Oliver Friedrichs van Symantec wordt onderschreven. Friedrichs voegt daar aan toe dat de vergelijking tussen XP en Vista ook niet helemaal eerlijk is, omdat Vista van november tot januari alleen beschikbaar was voor bedrijven die minder snel een besturingssysteem in gebruik nemen dan consumenten, terwijl de andere besturingssytemen de eerste 90 dagen voor zowel consumenten als bedrijven beschikbaar waren.

Volgende 11:15 Nvidia stopt met levering ULi-chipsets
Vorige 09:21 'Duurste Creative Suite-bundel gaat 2799 euro kosten'
Advertentie

Reacties

«  1  2  »

Waarom kickt UAC dan niet in?

Ik lees nergens dat je verhoogde rechten kan verkrijgen, dus UAC komt nergens aan te pas.

Als je middels deze exploit je rechten echter wel kan verhogen, heeft Microsoft dus met UAC een draak geprogrammeerd die z'n werk niet aan kan.

Waarom kickt UAC dan niet in?
Wie zegt dat dat niet gebeurd?

In het orginele bericht wordt er alleen verteld dat je d.m.v. de link een bestaand programma op de harddisk kan uitvoeren. Tweakers geeft als voorbeeld winrm.cmd, maar daarover wordt in het orginele bericht niet gesproken.

Ik denk dat UAC hier gewoon blijft werken, en dus ook effectief blijft. Sterker, dit lijkt me precies die situatie waartegen UAC gemaakt is.

Het grootste probleem met deze bug in Vista is dat de gebruiker geen waarschuwing krijgt.
Zolang je een programma runt wat geen admin rechten nodig heeft zal UAC niet moeilijk doen over het programma runnen.

Hoogtens (lees: hopelijk) zal die mekkeren over het zomaar starten van een programma vanuit een emailbericht.

Dat is dus die geen waarschuwing die er in het bericht staat, die er normaal wel in Windows Mail is :)

UAC kickt in als je een programma vanuit die link runt die admin rights wil of een admin-related iets wil uitvoeren (Kernel in oid)

Maar een programma dat geen admin rechten nodig heeft, is ook niet zo'n enorme grote bedreiging voor je systeem.

Windows Mail-gebruikers kunnen het beste voorlopig geen onbetrouwbare links in e-mailberichten aanklikken
voorlopig??!! :? Rare stelling

Ik heb een heel andere stelling voor wat betreft veiligheid:

"Gebruikers van welk programma of OS dan ook kunnen het beste nooit! onbetrouwbare links in e-mailberichten aanklikken"

Als iedereen zich daar nu eens aan zou houden, pas dan zal het aantal virussen af gaan nemen.

Lekker zinnig, want: "wat is een betrouwbare link?"... NIETS!

En van mij mogen ze ook een definitie geven van een 'onbetrouwbare link'. Wat een vage :r term

Define: onbetrouwbare links

En daar heb je het probleem al...

[edit:]
Te laat..

@Gepetto

Zou een OS niet zo gemaakt moeten zijn dat zoiets als dit schier onmogelijk is ? De gebruiker altijd maar de schuld geven is zo makkelijk :z

Ik vind het fijn dat ik trouwens meteen weer naar 0 (Overbodig) gemod ben, en degene die zegt dat brakke programmatuur alles mag slopen op je systeem ( jij bent verantwoordelijk voor het aanklikken, dus hoeft het programma absoluut niet retestrak geprogrammeerd te zijn) +2 (Inzichtvol) gemod word. Toppertje jongens 8-)

Een OS kan prima een browser in een sandbox laten runnnen. Sommige mensen hieronder hebben het door en anderen komen weer met kansloze vergelijkingen als huizen en auto's die je beter kunt maken als je een stukje schrijft voor de Panorama.

Dit vind ik nou echt weer zo'n onzin antwoord, Jungian. Tuurlijk moeten veiligheidsfouten opgelost worden, maar de gebruiker is ook zeker zelf verantwoordelijk. Als de gebruiker zomaar raak gaat klikken op links naar onbekende sites (de betere verwoording voor 'onbetrouwbare links'), dan zoeken ze het ook wel een beetje op.

Ik kan even geen betere vergelijking vinden, maar je snapt em wel: Met je auto kun je ook 200 rijden, maar als je dat als gebruiker doet, dan loop je enig risico dat je ergens tegenaan rijdt. Maar daar ben je zelf verantwoordelijk voor. Daar kan de fabrikant niets aan doen... Of moeten ze dat onmogelijk maken, volgens jou?

Als de gebruiker zomaar raak gaat klikken op links naar onbekende sites (de betere verwoording voor 'onbetrouwbare links'), dan zoeken ze het ook wel een beetje op.
Geen enkele site, hoe gevaarlijk ook, zou iets moeten kunnen uitrichten op de computer waarop hij bekeken wordt. Als dat wel kan, zit er een grove fout in de browser waarmee dat gebeurt.
Ik kan even geen betere vergelijking vinden, maar je snapt em wel: Met je auto kun je ook 200 rijden, maar als je dat als gebruiker doet, dan loop je enig risico dat je ergens tegenaan rijdt. Maar daar ben je zelf verantwoordelijk voor. Daar kan de fabrikant niets aan doen... Of moeten ze dat onmogelijk maken, volgens jou?
Sorry, maar dat is geen vergelijking. De reden dat een auto onveilig wordt bij hoge snelheden is fysiek: je reactievermogen en de maximale remvertraging zijn daar de belangrijkste oorzaken van.

Een browser mag gewoon nooit code uitvoeren buiten de "sandbox" waarin hij draait.

Geen enkele site, hoe gevaarlijk ook, zou iets moeten kunnen uitrichten op de computer waarop hij bekeken wordt.
Dat klinkt als: Een woning zou zo gemaakt moeten zijn, dat geen enkele inbreker binnen kan komen, wat voor gereedschap hij ook bij zich heeft.

Maar helaas zal dit, net als met een browser, nooit 100% te realiseren zijn.

@Gepetto: tuurlijk wel, alleen komt dan de bewoner er ook niet in ;)

Dat klinkt als: Een woning zou zo gemaakt moeten zijn, dat geen enkele inbreker binnen kan komen, wat voor gereedschap hij ook bij zich heeft.
Wederom een slechte vergelijking. Een browser kan controleren wat voor "gereedschap" een inbreker mee kan nemen. Gereedschap die de browser hem niet biedt, kan de inbreker ook niet gebruiken.
Maar helaas zal dit, net als met een browser, nooit 100% te realiseren zijn.
Onzin. Een 100% veilige browser is technisch heel goed mogelijk. Alle "exploits" in bijvoorbeeld Firefox zijn het gevolg van een programmeerfout. Als die programmerfout opgeslost is, is die exploit niet meer mogelijk. Natuurlijk zullen er weer opnieuw fouten gevonden worden - maar die fouten zijn het gevolg van menselijke fouten tijdens het programmeren.

Daarentegen is 100% veilig maken van een huis niet mogelijk, wederom, net als bij je vorige kromme vergelijking, het gevolg van fysieke beperkingen. (Je kunt je huis van staal maken en daardoor de baksteen-door-de-ruit methode uitschakelen, maar als de inbreker dan terugkomt met een snijbrander ben je opnieuw machteloos).

Gereedschap die de browser hem niet biedt, kan de inbreker ook niet gebruiken.
Zoals een sletel die past op de voordeur? Het is zoals Bugu hierboven zegt, je kunt natuurlijk wel alles dichtspijkeren, maar dan wordt het voor de legitieme gebruiker ook onwerkbaar.

Als je een goede e-mailclient hebt, is er geen veiligheidsgevaar door het aanklikken van een link. Dat dit niet standaard geldt in de Windows-wereld wil niet zeggen dat het een algemene waarheid is.

Een goed veiligheidsmodel maakt het alleen mogelijk dat links wijzen naar pagina's en niet leidt tot het uitvoeren van code op een systeem.

Waarom kickt UAC dan niet in?
Omdat haast iedereen UAC heeft uitgeschakeld?

Dat UAC is meer een kwestie van dat 't je een veilig gevoel moet geven.
Er zijn bijv. al 5 verschillende methoden gevonden om de UAC te omzeilen/uit te schakelen.

Windows Vista, het veiligste besturingssysteem ooit. :?
Tot op heden heeft Windows Vista nog weinig te verduren gehad op het gebied van veiligheidsproblemen, waardoor het erop lijkt dat Microsoft gelijk begint te krijgen met zijn claim dat het besturingssysteem de veiligste Windows tot nu toe is.
Nou nou, Vista is nog niet alomvertegenwoordigd.
Als dit het wel zou zijn zouden we veel meer lekken zien/ van horen.

Ik bedoel te zeggen, ik zie nu niet zo heel erg veel mensen haast ala haast naar de winkel rennen om Vista te kopen. Met XP was dat wel zo maar dat was grotendeels te danken aan het wanproduct Windows ME te heten.

Ik denk dus eigenlijk dat het te vroeg is om hierover te oordelen.

Vista is natuurlijk wel hét Microsoft OS van de toekomst. Er zijn genoeg mensen die er op de een of andere manier baat bij hebben (persoonlijk prestige, spammers, tuig etc) om zo snel mogelijk lekken te vinden.

Maar ja dat betekend niet dat Microsoft ook alle lekken kent.

Vista is natuurlijk wel hét Microsoft OS van de toekomst.
Volgens de roadmap van 2000 of 2001 zou de vervanger al er nu al zijn... En *als het goed is* is die er nu in 2009.

Dat is misschien de visie van Microsoft, maar Vista is alles behalve wat ik als toekomst zie. En volgens mij als ik het zo om mij heen hoor ben ik niet de enige die er zo over denkt. Meer en meer mensen gaan alternatieven voor Windows overwegen.

Vista is waarschijnlijk een ME versie naar de aanloop van een andere versie :)

ME sucked, iedereen kocht XP
Vista sucks, wachten op een betere.

Windows Vista, het veiligste besturingssysteem ooit. :?
Dit is geen flame, maar Microsoft heeft zelf al toegegeven dat Windows XP het ultieme in veiligheid, beveiliging en privacy is. Kijk hier maar.

En Microsoft geeft ook toe dat beveiliging maar een klein onderdeel van hun bedrijf is, zoals je in het kopje van dit artikel kan lezen.

Wat is meer veiliger? Een ouder besturingssysteem dat al 6 jaar op de markt is en waarvoor steeds minder patches nodig zijn om veiligheidsgaten te dichten, of een nieuw besturingssysteem waarvoor ze in de eerste paar maanden even geen patches kunnen verzinnen?

Bovendien is er voor hackers geen interesse op het moment om bugs te misbruiken in Windows Vista. Zelfs al buit je er één uit, dan is het te vergelijken met een bom af laten gaan in een weiland. Op de meeste computers van eindgebruikers die aangesloten zijn op het Internet staat namelijk nog steeds Windows XP geïnstalleerd.

Dit is geen flame, maar Microsoft heeft zelf al toegegeven dat Windows XP het ultieme in veiligheid, beveiliging en privacy is. Kijk hier maar.
Grapjas. Toen XP uitkwam was er nog helemaal geen Vista, dus was XP het ultieme systeem op gebied van veiligheid, stabiliteit etc.

Voor MS dan, je kunt natuurlijk niet verwachten dat ze in hun eigen product "XP is after BSD, Linux and OSX the safest and most stable system" of iets dergelijks zetten. ;)

"Ultiem" is ultiem (volgens Van Dale). Dus er is geen 'eindigheid' bepaald. XP is dus het 'einde' in beveiliging. Anders moet je een voorbehoud maken in de zin van "voor nu" of "voor Windows XP".

Ik durf te wedden dat er in de reeds bestaande, oudere Operating Systems (bijv. alle varianten van Linux/Unix en Windows) nog steeds fouten of kwetsbaarheden gevonden blijven worden. Dus wat is veilig, veiliger, veiligst?

Zoals een bekende cryptograaf reeds zei in de discussie tussen cryptopgrafie (versleutelen) en cryptoanalyse (kraken): "Je maakt wat en je kraakt wat"

Dit bericht bevat best wel wat opmerkingen (over veiligheid) die later weer genuanceerd worden. Waaronder de stelling dat Vista veiliger zou zijn dan XP.

Feit is dat nu pas de eerste computers met Vista aan de consument aangeboden worden, dus als over pak'm'beet 90 dagen vanaf nu (dat is ergens in juni) er minder dan 14 lekken gevonden zijn - pas dan is Vista echt veiliger dan XP.

Ook de genoemde vergelijking met de Linux distributies gaat mank, omdat bij Linux de fouten gevonden door ontwikkelaars gewoon publiek gemaakt worden - ik ben er niet van overtuigd dat Microsoft dit doet, sterker nog ik ben er van overtuig dat Microsoft bugs die ze zelf vinden onder water veegt.

En ook de verlijking van Microsoft met Mac OS X gaat mank, omdat XP nu eenmaal minder software in een standaard installatie heeft. Veel Windows computers worden echter wel geleverd met software van derden om dit gemis goed te maken - maar ook daar zitten weer fouten in...

Heb je dan bewijzen voor je overtuiging dat MS Vista-lekken verzwijgt of is dit anti-MS-paranoia?

1 ding is zeker, zo open als Linux, en Darwin in OSX (daar de opensource zijn en je dus alles kunt volgen) is MS niet. Je moet maar op goed vertrouwen afgaan bij MS, en ja, zeker gezien de grote belangen die MS heeft is het naief om te denken dat ze open kaart spelen.

Heb ik bewijzen voor het onderwater vegen (en oplossen van de problemen, maar dan stiekem) van bugs? Nee.

Ik wordt echter wel gesterkt in mijn overtuiging, omdat de meeste bugs die MS oplost al eerder publiek gemaakt zijn door een derde partij danwel door een derde partij gevonden zijn.

Overigens ook Apple is lang niet zo netjes als velen vermoeden, veel fouten die in de recente superpatch opgelost zijn waren al (veel) eerder bekend en zijn opgelost omdat ze publiek gemaakt werden in het kader van de Month Of Apple Bugs...

Deze link zegt genoeg: http://www.computerworld....leBasic&articleId=9013378

"Microsoft's own bug hunters should cut Windows Vista some slack and rate its vulnerabilities differently because of the operating system's new, baked-in defenses, according to the developer who is often the public persona of the company's Security Development Lifecycle (SDL) process."

MS zegt dus: "Omdat wij zeggen dat Vista veiliger is, zijn Vista bugs niet meer zo gevaarlijk als in XP."
Ik zeg: "Een bug moet op z'n indivduele risico beoordeeld worden, niet op het OS waar de bug in zit."

Ik bedoel... je hoort Mercedes toch ook niet roepen dat het feit dat de remmen het niet doen minder erg is omdat er 328 airbags in de auto zitten?

Neen, een medewerker van MS zegt dat. Leuk he selectief lezen. :Z

Niet 'een medewerker', maar 'the developer who is often the public persona of the company's Security Development Lifecycle (SDL) process.'

Over selectief lezen gesproken...

Het aantal patches zegt niets! Het aantal bekend gemaakte lekken des te meer. Als we aan de hand van patches zouden gaan meten zou een bedrijf wat nooit patches maakt voor lekken opeens veilige software maken!

Dat klopt natuurlijk wel, maar voor mijn gevoel hoor je inderdaad toch erg weinig over lekken in Vista.

Dat de sotware nog niet zoveel gebruikt wordt vind ik niet zo'n sterke verklaring. De mensen die op zoek gaan naar fouten (hackers, crackers, beveiligingsfirma's die pr willen) hebben vanaf dag 1 al Vista in huis.

Hackers en crackers hebben het al sinds dag 1 in huis. Alleen alle bugs die zij vinden laten zij nog even lekker in de koelkast staan totdat het wijdverspreid is. Dan heeft het veel meer effect om een bug te exploiteren.

Zelfde met beveiligingsfirma's die pr zoeken. Nu kan je wel gaan zoeken naar bugs en deze naar buiten brengen, maar als 10.000.000 vista's geinstalleerd zijn dan heeft het veel meer impact ( en dus pr )

Het aantal NIET bekend gemaakte lekken is zorgwekkender. De advocaat van de duivel zou zeggen dat MS er baat bij heeft om net na de introductie van Vista zoveel mogelijk lekken, gepatched of niet, stil te houden om het veilige image in stand te houden.

slechts één veilihgiedspatch verschenen

typefoutje

Had eigenlijk ook niet verwacht dat die mail client helemaal bugvrij zou zijn.
Wat ik wel een stuk minder vind is dat je nu niet meer je hotmail kunt ophalen met deze software. Daarvoor kun je dan weer Windows Live Mail Desktop voor gebruiken (welke trouwens ook uitstekend werkt).

Eerste lek en ik werk ermee :o

XP werd in de eerste 90 dagen na zijn release getroffen 14 veiligheidsbugs
Toch moet ik zeggen dat Vista inderdaad veel beter werkt, Ik krijg wel af en toe het idee dat de kernel gevangen zit in zijn eigen UAC.

Ik vindt toch dat heel veel mensen toch maar zoveel klagen over Vista zonder dat ze het zelf geprobeerd hebben (Okay, niet iedereen heeft de zelfde smaak).

Je krijgt hier en daar zoveel negatieve verhalen over Vista, Zelfs mijn collega's, en die hebben het nog niet eens uitgeprobeerd. Ik ben heel te vreden over Vista, het was het zeker de moeite waard, en als we al die lekken moeten seieus nemen, Kan je net zogoed terug gaan naar Windows 95 of lager want XP heeft ook gewoon nog een aantal bugs die nog niet ontdekt zijn.

Kan je net zogoed terug gaan naar Windows 95 of lager want XP heeft ook gewoon nog een aantal bugs die nog niet ontdekt zijn.
En 95 heeft natuurlijk geen bugs en gaten meer? |:(

Wat een opmerkelijke racties weer!
Vista is al maanden op de markt en heeft practisch geen echte security issues, daar moeten we toch blij van worden! Als ik dit bericht lees valt het me ook wel weer mee: het programma moet aanwezig zijn in een speciale directory...

Ik wil helemaal niet bashen, maar ik herinner me een bericht van een aantal dagen terug over OSX 1.3.9 met 45 security issues; de gangbare reactie op dat bericht was: "maar het is een oud OS, dus het is niets", des te erger zou ik zeggen, of gaan we dit nu ook bij iedere XP patch zeggen?

Vista is geweldig om te gebruiken, en (ook) ik hoop dat het kwa veiligheid beter zit dit keer.

Wat een opmerkelijke racties weer!
Vista is al maanden op de markt en heeft practisch geen echte security issues, daar moeten we toch blij van worden! Als ik dit bericht lees valt het me ook wel weer mee: het programma moet aanwezig zijn in een speciale directory...
Geen security issues kan 2 dingen betekenen :

- of het is een goed produkt
- of geen kat gebruikt het

Dat "geen kat" het gebruikt is natuurlijk ook maar relatief. Er zullen vast nog heel wat meer XP gebruikers zijn dan Vista gebruikers, maar gezien het feit dat elke nieuwe pc met vista geleverd (kan) worden en de gemiddelde consument in dat geval echt niet voor xp gaat stijgt het aantal Vista pc's behoorlijk rap. Linux en MacOs hebben ook maar relatief kleine aandelen in de thuis- en kantoor-gebruikers computermarkt. Dus dan is eerder de stelling:

-of het is een goed product (security-wise)
-of bugs worden (al dan niet door MS) achtergehouden

@mark_vb: Neem het voor het waard is, maar ik houdt een aantal websites bij waar ik statistieken van verzamel. Zo houd ik ook bij welke browsers en besturingssystemen onze bezoekers gebruiken. Deze laten consequent zowel meer Linux- als meer Mac OS-gebruikers zien dan Windows Vista-gebruikers. Het zijn wel technische websites, maar Linux en Mac samen halen de 15% nog niet eens, Windows Vista zit overal onder de 5%.

Ik ben het met je eens dat het aantal wel zal gaan stijgen, maar van rap is voorlopig nog niet echt sprake...

Voor wie 't wil weten, ik heb 't over de sites www.auton.nl, www.aukyla.nl en www.a-force.nl.

Als iedereen nou even het verschil opmerkte tussen 'geen security issues' en 'geen ontdekte security issues'. Nofi, maar als er in de eerste 90 dagen van een OS 200 bugs gefixed wordt dan kan dat net zo goed zeggen dat ze een betere bugfix afdeling hebben. Er is geen éénduidige conclusie mogelijk om veel verschillende redenen.
«  1  2  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Volgende 11:15 Nvidia stopt met levering ULi-chipsets
Vorige 09:21 'Duurste Creative Suite-bundel gaat 2799 euro kosten'
VNU Media logo Hosted by True

© 1998 - 2012 Tweakers.net B.V. - Alle rechten voorbehouden - Contact - Jouw privacy - Algemene Voorwaarden

Uitgever van:

Website van het jaar 2011