Channels
Powered by True

Consumentenbond klaagt Apple aan bij NMa

Door Yoeri Lauwers, donderdag 25 januari 2007 16:00, views: 20.199

De Consumentenbond is met een klacht over Apple naar de Nederlandse Mededingingsautoriteit gestapt. De organisatie pikt het niet langer dat muziek uit de iTunes-shop alleen op de iPod afgespeeld kan worden.

Het is de Consumentenbond een doorn in het oog dat iemand die een nummer gekocht heeft bij iTunes, zowat verplicht wordt tot de aanschaf van een iPod als hij deze bestanden op een draagbare mediaspeler wil afspelen. Dit staat volgens de bond gelijk aan koppelverkoop en dat is bij wet verboden. Eerder was er ook in Noorwegen, Zweden en Frankrijk al opschudding ontstaan omtrent deze handelspraktijken. Zo stelde de Noorse ombudsman Apple voor de keuze om óf iTunes - of beter gezegd: de FairPlay-kopieerbeveiliging - open te stellen voor de concurrentie, óf zich voor de rechter te verantwoorden.

iTunes 7-logoOpvallend genoeg doken vorige week berichten op over het feit dat Apple van plan zou zijn de FairPlay-kopieerbeveiliging in licentie te gaan geven aan een aantal partners. Mocht blijken dat deze geruchten op waarheid berusten, dan zou die beslissing wel eens ingegeven kunnen zijn door de dreiging van de verschillende nationale instanties. De opvallendste tegenwind voor Apple komt overigens uit Frankrijk, waar het parlement instemde met een wetswijziging die een verbod op de FairPlay-beveiliging mogelijk moet maken. Concrete maatregelen zijn er echter nog niet genomen.

Volgende: IBM verkoopt printerdivisie aan Ricoh 17:00
Vorige: Olympus 770SW breidt werkterrein compactcamera's uit 15:14

Reacties

«  1  2  3  4  5  6  »


Leesde jij dat ja?

misschien las je dat?

Ik las het zelfs net nog in het bovenstaande artikel.

Als dit nu meteen leidt tot een stevige discussie met betrekking tot DRM en als gevolg heeft de afschaffing daarvan omdat het domweg verboden wordt omdat het leidt tot koppelverkoop, dan zijn we op de goede weg... :)

Los van de workarounds die wij allemaal wel kennen en de Consumentenbond kennelijk niet :P

Wedden dat het initiatief komt van een digibeet bij de Consumentenbond? :+

mijn idee.

maar, daarentegen.. je gaat naar itunes omdat je een ipod heb en wat muziek wil.
je gaat geen ipod kopen omdat je bij itunes was leuke muziek ziet / goedkope muziek ziet.

de ipod prijs, en muziek prijs kunnen heel goed gekoppelt zijn.
bv
> ipod goedkoop omdat muziek duur is,
> of ipod duur omdat muziek goedkoop is.

Je koopt ook een HP printer omdat je nog 5 inktpatronen voor die printer hebt liggen, of je koopt HP inktpatronen omdat je een HP printer hebt. Die van Epson passen vaak niet zo hele goed.

Verder kan je bij iTunes gewoon de muziek op CD branden, dus je kunt het altijd ergens anders op afspelen. Daarnaast heeft iTunes geen monopoliepositie, maar is het gewoon een van de vele online muziekshops.

@denson:
1. Ik ken mensen die een specifieke auto uitzoeken van een bepaald bouwjaar omdat ze dan de velgen van hun oude auto mee kunnen nemen, dus je opmerking is niet eens zo hele gek. Daarnaast wil het nog wel eens voorkomen dat je in een aanbieding wat meer inkt koopt en dan ineens je printer ermee ophoudt.. zit je met een doos inktpatronen maar geen printer.

2. Er is niemand die je verplicht iTunes te gebruiken. Je kunt iedere willekeurige andere muziekservice gebruiken, en die muziek krijg je ook gewoon niet op je DRM-vrije MP3 speler.

Wat betreft iTunes zien als willekeurige muziekshop: met een beetje onderzoek weet je wat de mogelijkheden zijn. Als die mogelijkheden je te beperkt zijn koop je het gewoon niet bij iTunes. Er zijn zat muziekwinkels, zowel online als in de winkelstraat. Als een shop mij niet aan staat koop ik er ook gewoon niet. Ik heb geen ipod, dus koop ik ook nix bij iTunes. Die muziek is niet eens zo hele voordelig, ik kan net zo goedkoop een CD bij de mediamarkt uit de schappen vissen.

1. Dat jij eerst je autobanden koopt en daarna een bijpassende auto gaat zoeken staat los van het feit dat mensen itunes zien als willekeurige muziek shop en daar hun muziek aanschaffen.

2. iTunes heeft geen monopolie positie? iTunes = Apple = iPod = geen monopolie?

3. Waar heb je het over?

@ bbr
Bij het installeren van Quicktime zit tegenwoordig ook iTunes, wat zich als je niet oplet wil koppelen aan alle soorten bestanden die hij kan openen, waardoor mensen vervolgens iTunes opgestart krijgen bij het openen van bestanden, als die mensen niet weten hoe ze dat kunnen veranderen is het waarschijnlijk dat ze ermee blijven hangen en evt. gebruikmaken van de shop.

Hoeft dus niet noodzakelijk door de aanschaf van een iPod te zijn.

@Spherix.

Je kan er gewoon voor kiezen of je Quicktime stand alone will hebben of met iTunes.
http://www.apple.com/quicktime/download/win.html

@The_DoubleU:

Als je die meegeleverde nieuwe updater dan gebruikt probeert ie je alleen wel weer iTunes door de strot te drukken.

Nee, Quicktime zit bij iTunes.
Niet roepen om het roepen.

dat is ook sinds een paar maanden weer zo, het is een tijdje zo geweest dat je itunes moest installeren als je quicktime download..

OT: goede ontwikkelingen dit, ipod is een fantastich ding maar dankzij itunes heb ik er geen (iriver ftw), hetzelfde geld voor de aankomende iphone en de geintroduceerde apple/mac TV settop box, is natuurlijk belachelijk dat je quicktime/itunes MOET gebruiken om content aan te leveren.. volgens mij zijn dat soort praktijken nou net de reden waarom microsoft zo onder vuur ligt bij de EU de laatste jaren.

maargoed blijkbaar moest eerste het "hype" gehalte van apple wat tot rust komen voor men neutraal naar de vreemde praktijken van het bedrijf kan kijken (dat je moet betalen voor quicktime om full screen een filmpje af te kunnen spelen is er nog zoeen).

@ Weeraanmelden:

Of Quicktime bij iTunes zit, of iTunes bij Quicktime maar imho niet veel uit. Feit blijft dat een groot aantal mensen onbewust en ongewild iTunes op hun PC haalt. Apple weet dit natuurlijk, en doet het puur en alleen om hun product te promoten.

Dit is eigenlijk hetzelfde principe als dat iTunes nummers alleen op de iPod te draaien zijn. Wat op zijn beurt weer lijkt op de koppelverkoop van 'Windows Media Player' bij Windows.

Power corrupts; absolute power corrupts absolutely, zullen we maar zeggen :)

Ik ben naar iTunes gegaan omdat het gebruiksvriendelijk is, een grote catalogus heeft en ik per overschrijving kan betalen.

Daarna moet ik de DRM verwijderen om de muziek op men smartphone te draaien.

Wat een onzin vergelijkingen van die printers/inktpatronen en die 'je gaat naar itunes omdat je een ipod hebt'

Inktpatronen hebben een houdbaarheidsdatum. En ze zijn verbruikers artikelen / supplies.

Jullie vergeten in jullie vergelijkingen dat je volgende speler ook een ipod moet zijn omdat je anders je reeds gekochte nummers niet meer af kan spelen.

Los van de workarounds die wij allemaal wel kennen en de Consumentenbond kennelijk niet
Wedden dat het initiatief komt van een digibeet bij de Consumentenbond?
Die weten dat wel, maar zeggen dat niet (niet hardop tenminste) omdat het aanzetten tot het omzeilen van een beveiliging zou zijn.
Iets waar de CB zijn vingers niet aan wenst te branden, daarom is gekozen voor deze "workaround".

Iets meer nadenken over consequenties mag soms ook wel hier hoor.

?

Een expliciete feature van Apple's DRM is het branden van de herrie op een CD. Kun je mij eens uitleggen hoe jij dit leest als het 'omzeilen van een beveiliging'?

Iets meer nadenken per sé mag ook wel.

Dat kan wel zo zijn, maar dan moet je t dus op cd branden en weer comprimeren, waarbij je dus weer kwaliteitsverlies krijgt. Dus wil je precies dezelfde kwaliteit, dan zou je het kunnen omzetten in lossless formaat, wat heel erg weinig muziekspelers ondersteunen (voor zover ik weet). Plus dat je dan een veel groter bestand krijgt dan je hebt gedownload.

Kortom, de methode van branden en omzetten is omslachtig en levert in geval van omzetten in mp3 een matig resultaat. Dus om de muziek het gemakkelijkst en zonder kwaliteitsverlies op een draagbare speler te krijgen ben je aangewezen op de iPod, wat dus de aanleiding is van de aanklacht, namelijk koppelverkoop.

Dan klaag ik Sony aan de zijn controllers alleen op de Playstation te gebruiken zijn!

En doormiddel van een omvormer zijn ze op je pc te gebruiker :+

MP3 is een duidelijke standaard, waarvan verwacht mag worden dat je die overal kan afspelen.

Laat ik het zo zeggen als ik een mp3'tje koop wil ikdie overal kunnen afspelen.

Als ik een epson inkcartige koop verwacht ik niet dat die in een HP werken. Als ik een sony controler koop verwacht ik niet dat die op de nintendo werkt.

Het leuke is met een omvormer kan je Playstation controllers aansluiten op een GameCube/Wii

dat wil je dus echt niet. De slechte kwaliteit van de WII en juist de brilliante controller van de WIi niet gebruiken.

MP3 is een duidelijke standaard, waarvan verwacht mag worden dat je die overal kan afspelen.

Laat ik het zo zeggen als ik een mp3'tje koop wil ikdie overal kunnen afspelen.
Ja dus? De iTunes store verkoopt ook geen MP3 bestanden maar AAC bestanden.

MP3 bestaat als standaard overigens niet, het is MPEG-1 Audio Layer 3

En hoe wordt MPEG-1 Audio Layer 3 al tijden afgekort? Juist. MP3.

AAC bestaat dan ook niet. Dat formaat staat namelijk gespecificeerd in MPEG-2 Part 7 of in MPEG-4 Part 3.

ik dacht dat ze geen MP3's verkochten, maar AAC's, wat overigens ook een open standaard is.

edit: net te laat >_<

Maakt niet uit, de controllers op de PS2 en XBox enz zijn ook USB, ook een open standaard, en toch kan je ze niet rechtstreeks gebruiken op een ander systeem dan dat waar ze voor gemaakt werden.
En wat is, voor de gemiddelde consument, juist het grote verschil tussen een spelletje kopen voor je PS3, of een liedje kopen voor je iPod?

De gamecube controllers zijn óók USB.

Daar zijn een aantal verschillen tussen inderdaad.

Als je een spel voor de Xbox/Gamecube/whatever koopt dan staat er meestal met koeienletters op de verpakking of de beschrijving in de webshop dat het voor de Xbox/Gamecube/ps is.

Verder koop je een spelletje alleen om het op een console te spelen. Niet om in de auto te spelen of welk ander apparaat dan ook.

Verder zijn er technische beperkingen waardoor een PS3 spel gewoon niet op een Gamecube kán draaien.

En tenslotte, ben je je hele PS3/Xbox/etc+spellen beu omdat je een Wii hebt gekocht, dan stop je de hele handel in een doos en zet je het voor een paar honderd ¤ op marktplaats.

In tegenstelling tot:

Bij iTunes staat afaik niet in koeienletters bij iedere track dat hij qua mobiele mediaspelers alleen op de iPod kan afspelen. Via een omweg kan je het op andere Mp3 spelers krijgen ja, maar da's voor veel consumenten te moeilijk en meer een toevallige bijkomstigheid van het feit dat audioCD's geen beveiliging hebben. Bovendien moet je dan officieel gezien voor een Mp3 encoder licentie betalen (en ja, ik weet dat LAME bestaat, maar officieel moet je rechten afdragen aan MPEG).

Als ik als onwetende consument een liedje op iTunes koop zie ik niet in waarom ik, wanneer ik later een Creative Zen zou kopen en mijn iPod wegdoe, mijn muziek niet meer af zou kunnen spelen. Het is geen iPod-muziek. Nouja, het is wel iPod muziek, maar dat vertelde niemand mij!

De technische beperkingen waardoor iTunes muziek niet op andere Mp3 spelers werkt is kunstmatig gecreeërd. Het is technisch gezien nergens echt voor nodig, er is geen technische reden waarom muziek uit de iTunes store niet op veel meer spelers zou kunnen werken.

En tenslotte, ben je je hele iPod beu, kan je dan al je "gekochte" iTunes muziek meeverkopen op Marktplaats? Bij mijn weten niet, maar hier heb ik geen ervaring mee..

@W3ird_N3rd:
Je verward Nederland met de USA. Wij kennen hier geen patenten op software waardoor de patenten van MP3 hier niet van toepassing zijn. Je hebt dus helemaal niets officieel af te dragen.

Er is ook een reden dat iTunes niet vermeldt dat je een bestand alleen op je iPod kunt afspelen: het is een muziek/video beheerprogramma en synchronisatietool voor je iPod. Het maakt gebruik van Quickime om de muziek/video af te spelen. Wat jij en veel anderen bedoelen met iTunes is de iTunes Music Store welke afgekort wordt tot itms. Er zit een verschil tussen het programma en de winkel. iTunes zelf is echt alleen beheer van muziek/video en het bevat een mogelijkheid om deze met je iPod te synchroniseren (en straks is het ook de synctool voor de iPhone). De iTunes Music Store is niet gebonden aan iTunes, je kunt het ook via een webpagina bereiken. Sterker nog, de itms IS een webpagina binnen iTunes. Het gaat dan ook veelal om het kunnen afspelen van de gedownloade AAC files (welke met de DRM techniek FairPlay zijn beveiligd) op andere apparaten dan de iPod. Technisch gezien staat Apple niets in de weg aangezien ze je toestaan om een cd te branden welke naar MP3 valt te rippen waarbij de MP3's dan niet met DRM beveiligd zijn. Je kunt dus prima muziek uit de iTunes Music Store afspelen op andere MP3 spelers alleen is dat met een omweggetje. Apple belemmert dus helemaal niet het afspelen van die bestanden op andere spelers dan de iPod. De Consumentenbond kan dus alleen zeuren om het feit dat dit allemaal met een omweggetje moet gebeuren. Wat betreft de aanklacht zelf zullen ze daar een flinke dobber aan hebben om dat te bewijzen vanwege bovenstaande reden. Het gebruik van DRM is overigens meer een eis vanuit de entertainmentindustrie. Zou Apple dat niet hebben toegepast dan zouden ze ook geen iTunes Music Store hebben kunnen beginnen.

Overigens kun je nooit muziek mee verkopen met welke MP3 speler dan ook. Dat is overtreding van de auteurswetgeving.

@Evinyatar:
Je koopt een controller omdat je een extra controller nodig hebt, omdat deze beter in de hand ligt, omdat deze mooier is, etc. Er is ook geen makkelijke omweg zoals me iTunes om de boel omgezet te krijgen zodat het op een ander systeem werkt. Dat is dus vele malen beperkender dan de muziek uit de iTunes Music Store.
Overigens is het ook helemaal niet verboden om apparatuur voor een specifieke toepassing, merk, type apparaat, etc. te maken/te verkopen. Er worden ook hele specifieke spellen gemaakt voor de PS3 die je niet op de andere consoles en computer kunt spelen.

@Dreamvoid:
Bekijk artikel 52 van het European Patent Convention maar eens goed en dan met name welke zaken ze uitsluiten die patenteerbaar zijn. Een aantal zaken zijn wat dat betreft prima toe te passen op codecs als MP3. Om die reden zijn ze hier dan ook niet patenteerbaar en gelden de patenten niet. Er is echter wel enige twijfel nog dus een proefproces zal pas daadwerkelijke uitsluitsel geven. Als je echter de Europese patentwetgeving bekijkt dan lijkt het er toch echt op dat je zaken als MP3 niet kunt patenteren. BTW, zoals ik het lees zijn nou net de specifieke algoritmen niet patenteerbaar ;)
Volgende keer dus even checken voor je wat roept.

Overigens is het volgende een andere reden waarom iets als LAME bestaat en waarom je als gebruiker zijnde dus volkomen legaal een CD mag rippen naar MP3: Additionally, patent holders declined to enforce license fees on open source decoders, allowing many free MP3 decoders to develop.

Voor een mooie verzameling aan links is het wikipedia artikel over MP3 wel een aanrader en uiteraard artikel 52 van de Europese patentwetgeving.

Wij kennen hier geen patenten op software waardoor de patenten van MP3 hier niet van toepassing zijn. Je hebt dus helemaal niets officieel af te dragen.

OK, wat zijn dit dan? Volgende keer even checken voordat je zoiets roept. De softwarepatenten die hier niet toelaatbaar zijn, zijn de 'vage' dingen zoals "1-click-buying" enzo. Specifieke algoritmes zijn al jaren gewoon patenteerbaar in de EU.

heel goed uitgelegd, maar is het andersom ook niet zo? ik kan mijn microsoft, real of napster aangekochte bestanden met drm ook niet op de iPod afspelen

:7

en bij iTunes koop je m4p bestanden... latere comments zeggen AAC... de codering denk ik dan?

m4p is zover ik weet de extensie, de gebruikte compressie heet AAC.

AAC is Deel 7 van de MPEG-2 standaard en Deel 3 van de MPEG-4 standaard. "Normale" AAC bestanden zouden vziw als extensie mp4 of m4a moeten hebben maar Apple heeft een eigen extensie verzonnen (m4p = mpeg4Protected, een bestand met DRM dus).

Daarom koop je bij iTunes ook geen MP3 bestanden :P

Voor de PS2 kun je natuurlijk wel weer allerlei third party controlers kopen. En om de vergelijking door te trekken: probeer jij maar eens het laatste album van een bekende artiest via een andere online store dan iTunes te kopen en deze dan af te spelen op je iPod. Ik voorspel je dat dat lastig gaat worden.

Recentelijk heb ik een CD bij Amazon besteld die ik vrij succesvol op mijn iPod kon afspelen na de deuntjes met Lame in MP3 te transformeren. Het woord lastig kwam niet meteen in me op.

ik vind je reactie wel beetje grappig... want niemand gaat xbox, sony en wii aanklagen omdat hun games alleen op eigen consoles kunnen afspelen...

Denk maar aan Xbox360 game Dead Rising... speciaal ontworpen voor Xbox360, zogenaamd exclusive (whatever :P)

Als we ze toch gaan aanklagen, de rechtszaken zullen jaaaaaaren in beslag nemen!

Het is, in technische gezien, veel goedkoper om 1 games voor alle consoles te verkopen!

Typisch dat nl nu pas aansluit...
Zoals altijd eerst een zooitje schapen nakijken en dan pas zelf gaan lopen.
Wanneer zullen de rollen eens omgedraaid zijn??

Als het de overheid is die eraan kan verdienen. :Y)
(open deur)

Consumentenbond is geen overheid.
Dus die hebben daar 0,0 mee te maken.


Het zijn alleen jouw centjes als je lid bent van de consumentenbond.

Mocht je het niet eens zijn met de handelingen van de consumentenbond dan kan je altijd nog je lidmaatschap opzeggen.

Dus niet zeuren dat het jouw centjes zijn.

En of het achter de feite aan lopen is weet ik niet. Nog een land erbij dat bezwaar maakt tegen apples praktijken kan geen kwaad om de druk wat op te voeren.


Niet dat het voor mij uitmaakt, heb deze week nog een nano gehaald dus alles speelt op mijn speler

Wat heeft de Consumentenbond nu weer te maken met de productpolicy van Apple? Namens wie spreekt de Consumentenbond, hopelijk niet namens 'de consument' want ik ben bv. al geen lid van die club.

Hier steekt een pygmee als Tim Kuik zelfs als moreel persoon bij af. Een niet te onderschatten prestatie. De cc van deze klacht is vast naar Neelie gegaan. Pffff :r

De organisatie pikt het niet langer dat muziek uit de iTunes-shop alleen op de iPod afgespeeld kan worden.
Pertinente onwaarheid!
Apple.com
Know your rights to rock

Burn the music you buy to an unlimited number of CDs for your personal use, listen to it on an unlimited number of iPods, and play it on up to 5 authorized computers. You can also share purchased music with authorized computers on a local network by clicking “Share my music” in the Sharing panel of iTunes Preferences.
Lijkt me vrij duidelijk, je kan dus:
  • De muziek afspelen op 5 computers, met iTunes (gratis). iTunes is er voor de Mac en Windows.
  • Branden op CD.
  • Afspelen op de iPod
  • Eventueel kan je branden op CD en dan weer rippen.
Vooral dat je de muziek mag branden vind ik het tegenargument tegen dit Consumentenbond verhaal. Dat je geen andere MP3 speler kan gebruiken, jammer maar helaas, dat is vrij duidelijk. Je hoeft geen muziek te kopen bij iTunes.

De Consumentenbond moet zich niet met PC's en aanverwante zaken bezig gehouden, ze zijn al te vaak door het ijs gezakt.

Zie bijvoorbeeld:Of onderzoeken met inkoppertjes of op z'n minst betwistbare resultaten, onder ander:

Noem dan eens een andere portable player die naadloos samenwerkt met je aankopen uit de Itunes store en ook met Itunes perfect synced (overigens heeft zelfs de Ipod hier moeite mee sinds Itunes 7 :+) ? Microsoft doet het wat betreft zelfs nog beter, PlayforSure logo apparaten hebben allen de mogelijkheid om aangekochte muziek af te spelen, van inmiddels al heel wat merken..

hehe, behalve hun nieuwe Zune die weer een ander drm-schema gebruikt :+

Mijn discman kan perfect omgaan met de bestanden van iTunes, ik kan een play list gewoon naar een Audio CD branden en die zonder problemen afspelen in elke CD speler. Dat er maar 80 minuten op een audio CD passen is niet de schuld van iTunes maar gewoon een grens van het medium.

Beide bedrijven hebben een andere strategie. Apple ziet het liefst dat iedereen met een iPod rondloopt (winstmarge's op de iPod zijn best goed), zeker zolang hun marktaandeel boven de 50% is verwacht ik. Microsoft ziet het liefst dat alle mediaspelers gebruik maken van Windows Media and de bijbehorende DRM. Microsoft probeert in dat geval geld te verdienen aan de DRM (kosten de publisher betalen voor de DRM worden uiteindelijk weer doorberekend aan de consument, uiteraard). Grappig detail is overigens dat Microsoft's Zune gebruik maakt van een eigen DRM en het is niet mogelijk om PlaysForSure bestanden af te spelen op de Zune (of is dat inmiddels gefixed?).

PlaysForSure is ook gewoon vendor lock-in, gezien de WMA DRM vaak slecht toegankelijk is op Mac OS X of Linux. Je zit in dat geval vast aan het Microsoft platform.

Ben zelf overigens tegen alle vormen van DRM, koop het liefst mijn CD's en rip ze zelf wel met iTunes :)

laysForSure is ook gewoon vendor lock-in, gezien de WMA DRM vaak slecht toegankelijk is op Mac OS X of Linux.
Slecht toegankelijk? Zeg maar gerust niet toegankelijk!
Tot op heden is het niet mogelijk om WMA-DRM af te spelen onder MacOSX.

En met een Playforsure licentie komt je ook niet ver, weliswaar kun je dan de tracks afspelen, maar kopen kan dat nog steeds uitsluitend met een Windows PC.

Microsofts plays for sure is imho net zo beperkend als iTunes: In plaats dat je verplicht bent om Apple MP3-spelers te blijven kopen ben je verplicht om Windows te blijven kopen. Ik heb aan beide geen enkele behoefte.

en voor beide heb ik een pc nodig om muziek te kunnen kopen, of om het op de mp3speler te zetten. dat is nog het allervervelendst, want een pc op zich is nog duurder dan OsX, of windows vista alleen, en die online zaken zorgen er dus voor dat je altijd een combinatie van pc en operating system moet kopen. dat noem ik eigenlijk OOK al koppelverkoop (niet het pc-os verhaal, maar winkel-computersysteem) of zelfs als je alleen je eigen muziek van je gekochte cd naar een ipod of zune omzetten zorgt er alweer voor dat je een pc nodig hebt.

Niet helemaal, het idee van PlaysForSure is dat je in elk geval kueze hebt uit een hele reeks - concurrerende - fabrikanten; met Apple heb je alleen keus voor iPod.

Maar in de praktijk is PlaysForSure misschien wel slechter voor de consument wegens gebrek aan succes en dus continuitiet..

Verder eens dat ook PlaysForSure, net als andere DRM nare beperkingen oplegt aan de goede koper. Voor mijzelf onacceptabel in elk geval.

Tenzij je een Mac heb, want dan kan je het uberhaubt niet afspelen omdat de DRM door Microsoft zelf niet wordt ondersteund!

Noem dan eens een andere portable player die naadloos samenwerkt met je aankopen uit de Itunes store en ook met Itunes perfect synced
Met verschillende Archos modellen gaat dit standaard. En anders kun je bv. BadApple gebruiken om te syncen met willekeurig welke MP3 speler. (nooit geprobeerd, ik heb een Archos en dat werkt prima).

Vooral dat je de muziek mag branden vind ik het tegenargument tegen dit Consumentenbond verhaal. Dat je geen andere MP3 speler kan gebruiken, jammer maar helaas, dat is vrij duidelijk. Je hoeft geen muziek te kopen bij iTunes.
Drie feiten:
1) Apple is met de iPod vrijwel monopolist qua digitale muziekspelers.
2) iTunes is de enige online winkel waar je voor je iPod muziek kunt kopen van de grote platenmaatschappijen.
3) de muziek van iTunes kan op geen enkele andere speler worden afgespeeld.

Uit deze 3 feiten kun je afleiden dat een gebruiker van iTunes geen enkele andere optie heeft dan om steeds weer een iPod te kopen. Anders wordt immers zijn eerder gekochte muziek waardeloos. De licensie om je AAC-bestanden op cd branden omvat namelijk niet de situatie waarbij je cd's na branden weer mag rippen voor gebruik op een andere digitale muziekspeler. De conclusie dat Apple z'n machtspositie misbruikt om meer iPods te verkopen lijkt me heel helder.

Drie feiten:
1) Apple is met de iPod vrijwel monopolist qua digitale muziekspelers.
Onjuist, er zijn legio alternatieven te koop.
2) iTunes is de enige online winkel waar je voor je iPod muziek kunt kopen van de grote platenmaatschappijen.
Klopt, weet je ook waarom Apple een music store is begonnen? Omdat in het verleden alle music stores WMA-DRM gebruikten en dus niet toegankelijk waren voor de Mac gebruiker en Microsoft geen enkele intentie had om WMA-DRM te porten naar de Mac.
3) de muziek van iTunes kan op geen enkele andere speler worden afgespeeld.
Onjuist, er zijn inmiddels genoeg posts die dat verder uitleggen.

Onjuist, er zijn legio alternatieven te koop.
Er zijn ook legio Linux distro's, BSD's en OS X, toch noemen we MS ook monopolist met hun OS.
Onjuist, er zijn inmiddels genoeg posts die dat verder uitleggen.
Eerst op CD zetten en dan rippen, das geen muziek van iTunes meer, maar geripte muziek van een CD, waarbij de kwaliteit dus verder omlaag is gegaan.

't zal mij een worst wezen of de consumentenbond dit wint of niet. Ik koop toch geen muziek / games / films als het enkel digitaal is en ik er dus geen medium bij heb. Bovendien werken iTunes en DRM niet op mijn OS; wat ik overigens ook helemaal niet erg vind.

Er zijn ook legio Linux distro's, BSD's en OS X, toch noemen we MS ook monopolist met hun OS.
Ik kom maar weinig winkels tegen waar men geen Windows installed configuaties te koop aanbied. Daarentegen kan ik maar weinig winkels vinden waar linux installed configuraties te koop worden aangeboden.

Ga een keer naar de afdeling mp3 spelers en je ziet dat de keuze onbeperkt is. Ga daarna even naar de pc afdeling en je ziet plots dat de keuze zeer beperkt is als het op besturingssystemen aankomt.

2) iTunes is de enige online winkel waar je voor je iPod muziek kunt kopen van de grote platenmaatschappijen.
De iPod is prima in staat om MP3 bestanden af te spelen. Of je ze gekocht hebt, ergens gratis hebt verkregen of zelf gemaakt hebt maakt niets uit, het kan die bestanden gewoon afspelen. Je kunt dus prima bij alle andere online winkels die gewoon DRM-loze MP3's aanbieden je muziek kopen. Hetzelfde verhaal als voor de gemiddelde MP3 speler dus ;)
3) de muziek van iTunes kan op geen enkele andere speler worden afgespeeld.
De muziek van iTunes kan prima op een andere MP3 speler worden afgespeeld. In mijn iTunes heb ik alleen maar MP3 zonder restricties staan. Jij bedoelt hier de iTunes Music Store welke los staat van iTunes (muziek/videobeheer programma en synchronisatietool voor de iPod en straks ook de iPhone). Ook de muziek uit de iTunes Music Store kun je prima op andere MP3 spelers afspelen. Het vereist alleen dat je het bestandsformaat omzet door het eerst op cd te branden en deze daarna te rippen (waarna je dus restrictievrije MP3's hebt wat bij mijn weten geen enkel andere aanbieder van muziek met DRM biedt) of door gebruik te maken van die cd die je gemaakt hebt (bijv. voor in de auto). Je kunt dus het bestandsformaat zoals de iTunes Music Store die aanbiedt niet afspelen op andere MP3 spelers dan de iPod, de muziek daarentegen wel. Muziek is namelijk geen bestandsformaat zoals MP3 en AAC ;)

1) Apple is met de iPod vrijwel monopolist qua digitale muziekspelers.

Dat is niet waar. In de VS hebben ze 70% marktaandeel in "losse" mp3 spelers, maar in de rest van de wereld hebben ze niet eens de helft, en als je muziektelefoons (ongeveer 150-200 miljoen stuks in 2006 versus 40 miljoen iPods), en mp3 spelende car-hifi en dvd-spelers, etc meerekent zitten ze nog niet eens op 20%.

Waar de Consumentenbond de plank mijn inziens mis slaat is de verbinding. Ik zet namelijk mijn vraagtekens bij iTunes met bijbehorende store als belemmering.

Wie bij de iTunes store iets wil kopen moet dat converteren, op cd zetten, op z'n pc beluisteren / bekijken of een ipod kopen. Echter, die store is 1 van de vele stores, er is veel meer keuze en elk aanbod is wel ergens te vinden.

Drie vragen doen zich bij mij op:
- Hoeveel gebruikers van de iTunes store hebben geen iPod?
- Hoeveel van die gebruikers gebruiken wel regelmatig een andere mp3-speler? (dus niet een ding van een paar tientjes dat altijd in de kast ligt).
- Hoeveel van die gebruikers hebben de behoefte om muziek, gekocht bij de iTunes store, op hun mp3-speler te zetten?

Ik denk namelijk dat Apple een dergelijke zaak kan winnen. Koop je een mp3-speler, en kies je een store; of kies je een store, en koop je dan een mp3-speler?

Ik deed het eerste, iedereen die ik ken doet het eerste. Is Apple met haar 'belemmering' dan daadwerkelijk zo fout?

Dit is gewoon waardeloos. Ik verkies drmloos boven drm, vanwege de nonmedia-software in de mp3.

De organisatie pikt het niet langer dat muziek uit de iTunes-shop alleen op de iPod afgespeeld kan worden.
Stelletje nitwits.

Je kunt de muziek ook afspelen op een Mac, PC en elke willekeurige CD speler door zelf een audio-CD te branden.
Andere mp3 spelers is ook geen probleem, gewoon de gebrande CD opnieuw rippen.

En dat alles kan gewoon met iTunes.

BTW computer playback is ook niet beperkt tot iTunes.
Windows developers kunnen protected-AAC playback implementeren m.b.v. de gratis Quicktime SDK (zit standaard in OSX)

Andere mp3 spelers is ook geen probleem, gewoon de gebrande CD opnieuw rippen.
Eigenlijk geef je nu zelf aan hoe het zit. Je moet een flinke omweg maken om hetzelfde te krijgen als je géén Ipod hebt ;) De gemiddelde consument kun je beter beschouwen als minder technisch en zal derhalve bij het branden en herrippen al weer zijn afgehaakt bij deze methodiek. Inpluggen en het doen, moeilijker moet het eigenlijk niet worden, dat is de verwachting die geschept wordt en is niet de verwachting die waargemaakt wordt met andere apparaten dan de Ipod. Wat dat betreft is het zeker koppelverkoop.

Eigenlijk geef je nu zelf aan hoe het zit. Je moet een flinke omweg maken om hetzelfde te krijgen als je géén Ipod hebt
Overdrijven is ook een vak, die conversie stap stelt werkelijk niets voor, is eenmalig en het kost je +/15 minuten per 60 tracks.

dat is héél erg afhankelijk van de gebruikte configuratie, vereist nog eens extra stapel schijfruimte, de aac-->cd-->mp3 kost je dus ook nog eens een losse cd, én door de het re-encoden verlies je nog eens flink wat kwaliteit...

dat is héél erg afhankelijk van de gebruikte configuratie, vereist nog eens extra stapel schijfruimte,
Tsss 200-250MB voor 60 bestanden.
de aac-->cd-->mp3 kost je dus ook nog eens een losse cd,
Krent :), zeker nooit van CD-RW discs gehoord.
BTW branden op CD is sowieso geen slecht idee, ivm de backup.
én door de het re-encoden verlies je nog eens flink wat kwaliteit...
Kwaliteitsverlies is in de praktijk niet hoorbaar!
BTW Het gaat hier niet om de kwaliteit maar om de afspeelbaarheid!

sinds wanneer zou je een compromis moeten maken tussen de kwaliteit en afspeelbaarheid :(

sinds wanneer zou je een compromis moeten maken tussen de kwaliteit en afspeelbaarheid
wat is er mis met CD kwaliteit? Volgens mij is het kwaliteitsverlies (if any) verwaarloosbaar.

Tja, met de juiste motivatie, tijd en kennis kan je heel wat, maar zou het nou niet gewoon fijn zijn als je je legaal gekochte nummer gewoon op je legaal gekochte mp3-speler zou kunnen afspelen zonder al dat gedonder? Computers en aanverwanten zouden makkelijker in gebruik moeten worden, niet moeilijker. Als ik een fiets in Amsterdam koop wil ik er ook in Rotterdam mee kunnen rijden zonder hem eerst te moeten demonteren om hem daarna weer op dezelfde manier in elkaar te zetten.

Overigens vertrouw ik de Consumentenbond, waar je testscores kan kopen en die hun advertenties door de geteste bedrijven laten betalen, voor geen meter.

edit: blijkbaar te lang getypt, Venator had dezelfde gedachten. Om mijn bijdrage niet helemaal nutteloos te maken een linkje naar een interessante open brief aan de directie van de Consumentenbond:

http://www.hetvrijevolk.c...Ruijs_gehad_-_Walter_Etty

Geweldige brief!

Ik ben zelf ook lid van deze Consumentenbond en vindt met name de in de electronica-hoek geplaatste artikelen redelijk verbazingwekkend, zeker als het om bijvoorbeeld tv's en computers gaat. Soms (en soms wel eens wat vaker) zie je het fenomeen dat er artikelen boven een ander worden verkozen met de verkeerde argumenten, aangezien je op veel échte review websites een meer objectieve beoordeling bij elkaar kan sprokkelen en dus een beter beeld. Moet je maar eens op letten als er een selling date (Valentijnsdag, Kerst etc.) aan zit te komen, dan zie je vaak op die data geënte artikelen waar toch wel eens een luchtje aan zit. Soms is er gelijktijdig ook een redelijk omvangrijke campagne van de winnende fabrikant aan de gang, maar dit is te veel praten in samenzweringscomplotten.

Maar back on topic:

Het zou pur sang zo moeten zijn dat een stuk software, welke een groter goed als muziek hoort te managen, niet gekoppeld wordt aan een enkel apparaat of andersom. Ik heb zelf een Ipod en ik heb moeite met Apple om het feit dat ze met Itunes 7 v1 (dus niet de 14-16 releases er na die allemaal iets moesten patchen, e.g.7.0.2.16) eigenlijk een hoop verpest hebben voor de reguliere Itunes gebruiker, die vervolgens ook niet makkelijk kon uitwijken naar een alternatief (sure, Winamp met MLpod werkt ook). Er zijn zelfs Ipod's onherstelbaar verminkt door deze Itunes en Apple ving ook die mensen niet goed op (vaak nog betaalde reparaties ook!). Punt is: je koopt iets omdat je denkt dat het makkelijk werkt (iets wat Apple altijd heeft gepretendeerd) en vervolgens is bij de eerste de beste update je speler om zeep. Op dat moment ben je wel heel afhankelijk en merk je pas wat voor een manier Apple aan klantenbinding doet. In goede, maar ook slechte tijden ;) Ik zou nu het liefste willen dat ik een iRiver o.i.d. maar had gekocht, dan wist ik in ieder geval dat het met WMP en WinAmp ging werken..

Apple bindt jou dus als gebruiker erg aan Apple aangezien je weinig andere keuzes hebt als Itunes en Itunes werkt daar op zijn beurt ook wel weer aan mee. Wil je dat niet, dan moet je dus omslachtig te werk gaan, want er is geen apparaat wat Itunes aankopen wil syncen op de manier waarop dat met een Ipod gaat voor zover ik weet.
«  1  2  3  4  5  6  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Volgende: IBM verkoopt printerdivisie aan Ricoh 17:00
Vorige: Olympus 770SW breidt werkterrein compactcamera's uit 15:14

Powered by True
RSS VNU Media logo
© 1998 - 2008 Tweakers.net - Alle rechten voorbehouden
Uitgever van:
<