Hoofdcategorieën

Draadloze stroomoverdracht gepresenteerd op CES

Door Yoeri Lauwers, woensdag 17 januari 2007 20:07
Bron: Ars Technica, views: 35.325

Op de Consumer Electronics Show hebben verschillende fabrikanten een demonstratie gegeven van draadloze energieoverdracht. De technologie is al langer in ontwikkeling, maar nu hebben bedrijven de eerste commercieel haalbare producten voorgesteld.

Draadloze technologieEcoupled stelde zijn elektrisch pad voor dat geschikt is voor het opladen van batterijen door de toestellen met batterij er gewoon op te leggen. Eerder werd door het bedrijf SplashPower al een dergelijk systeem gepresenteerd. Bij dergelijke apparaten wordt de energie overgedragen via inductie, vergelijkbaar met het principe dat al langer in elektrische tandenborstels toegepast wordt. Het bedrijf Powercast stelde echter een innovatievere technologie voor en won daarmee ook de 'Best of Show for Emerging Technology'-award op de CES. De Powercast-demonstratie toonde een zender en een bijhorende ontvanger. Deze laatste kan in draagbare apparaten verwerkt worden, waarna het volstaat om het toestel binnen bereik van de zender te brengen om het van energie te voorzien. Het feit dat het systeem alleen geschikt is voor toepassingen die weinig energie vereisen, zoals mobiele telefoons, pda's, gamecontrollers en hoorapparaten wijst erop dat de Powercast-technologie vergelijkbaar is met het op elektromagnetische golven gebaseerde systeem dat wetenschappers vorig jaar presenteerden.

Volgende 20:22
Vorige 19:50

Reacties

«  1  2  3  4  5  »

Als we nu dus aan elke GSM paal zo'n ding hangen hebben we over een paar jaar geen batterijen meer nodig in telefoons :Y)

Alleen handig als je elke keer in zo'n paal wilt klimmen... de techniek werkt alleen als de apparaten zeer dicht bij elkaar zijn...

Klinkt als dezelfde techniek om een electrische tandenborstel op te laden...daar zijn (in elk geval bij de mijne) ook geen contacten aanwezig...

Bij dergelijke apparaten wordt de energie overgedragen via inductie, vergelijkbaar met het principe dat al langer in elektrische tandenborstels toegepast wordt.
Echt?

Inductie
Spuit 11
Dit systeem is enorm simpel, en bestaat al heel lang, je kan het zelf toepassen op je muis, nooit meer opladen door ergens in te zetten, en nooitmeer batterijen switchen, gewoon fulltime opladen die hap.

Het bedrijf Powercast stelde echter een innovatievere technologie voor en won daarmee ook de 'Best of Show for Emerging Technology'-award op de CES. De Powercast-demonstratie toonde een zender en een bijhorende ontvanger. Deze laatste kan in draagbare apparaten verwerkt worden, waarna het volstaat om het toestel binnen bereik van de zender te brengen om het van energie te voorzien.
Hieruit concludeer ik dus dat ze geen inductie gebruiken (of tenminste niet in de vorm waar iedereen direct aan denkt), maar een andere techniek die kennelijk over langere afstanden werkt. Ditzelfde wordt een paar regels later trouwens ook al geconcludeerd.

http://nl.wikipedia.org/wiki/Kristalontvanger

Draadloze energieoverdracht, ouder dan ikzelf ben gok ik.

das geen energieoverdracht, das dataoverdracht..
iets compleet anders..

1e? wat dacht je van bliksem ;)

Als je goed naar het diagram had gekeken had je gezien dat de ontvanger zonder batterijen of wat dan ook werkt, maar de energie van het signaal zelf gebruikt om de koptelefoon aan te sturen. Het is niet echt de meest efficiente manier van energie overdracht, gezien de kwadratenwet:
OntvangenIntensiteit = VermogenBron/(4*pi*afstandOntvanger^2)
OntvangenVermogen = oppOntvanger*OntvangenIntensiteit

Toch is het erg geschikt voor sommige toepassingen, zoals RFID waar het succesvol wordt toegepast.

"das geen energieoverdracht, das dataoverdracht..
iets compleet anders.."

Waarom heeft een gsm mast dan nog energie nodig? :+

Een golf heeft energie nodig, om door een kabel, of door de lucht te gaan,... anders is er geen golf

das geen energieoverdracht, das dataoverdracht..
iets compleet anders..
Oh ja ? En waar komt dan de {b}energie[/b] vandaan voor de hoofdtelefoon?

In het geval van de kristal ontvanger pikt de antenne (een lange draad omdat het uit de langegolf/middengolf tijd stamt) zoveel mogelijk radioenergie (electromagnetische golven) uit de lucht op. De spoel en de condensator zorgen min of meer voor afstemming op een bepaalde frequentie, al was het in die tijd meer zo dat "de sterkste zender" alleen hoorbaar was. De diode zorgt voor de juiste detectie zodat de energie gelijkgericht wordt waarna alleen de omhullende van de AM modulatie overblijft in de vorm van hoorbaar geluid.

Wat mij betreft het perfecte (doch primitieve) voorbeeld van draadloze energie overdracht.

Ja nu wellicht, vroeger had je infrarood en kon hij maximaal 1 meter afstand overbruggen en de hoek mocht niet meer dan 25 graden zijn...

Nu hebben we bluetooth en wifi en UMTS en allemaal draadloze oplossing die steeds 'draadlozer' worden en grotere afstanden kunnn overbruggen.
Ik ben er van overtuigd dat het met dit uiteindelijk ook zo zal gaan.... vroeg of laat ;)

Daar zullen ze mobiele aanbieders blij mee zijn, alsof de stroomrekening nog niet hoog genoeg is ;)
nieuws: '3G-netwerken zijn stroomvreters'

je hebt dan nog steeds batterijen nodig, die moeten namelijk worden opgeladen.

En als je er tedicht bij komt krijg je zeker een tumor ofzo.. ik weet het nog niet.......

Het gaat gewoon om een inductiespanninkje hoor, geen hoogfrequent megawatt signaal ofzo. Een trafo werkt op hetzelfde principe, en ik heb nog nooit iemand een tumor zien krijgen vanwege een PC voeding ofzo.

GSM antennes en signaal werken ook zo, en toch heb ik mijn twijfels erbij of het wel erg gezond is :o

Al die straling door je heen is geen bijzonder fijn idee

Op plekken waar in Nederland het meeste Radongas uit de grond komt door verval van Uranium en Thorium zijn de minste doden door longkanker per inwoner per jaar. Misschien is het wel gezond?
En dan is deze straling ook nog iets schadelijker...

Dat komt omdat kankercellen heel zwak zijn.. en dat kleine beetje straling dus kankercellen zouden kunnen doden.

Het zou best niet eens zo raar zijn om mensen met kanker bijvoorbeeld naar een soort plek voor een tijdje gaan waar een constante niet_gevaarlijke straling is zodat de tumor verdwijnt.

Of je koopt gewoon héél vee WIFI én die draadloze stroomoverdracht stations :+

Kankercellen zijn helemaal niet erg zwak. Was het maar zo, dan zou je kanker stukken makkelijker kunnen bestrijden

Wat betreft het vermeende positieve effect van radioactive straling. Er wordt gesuggereerd dat een beetje extra straling het reparatie en afweer systeem van het lichaam extra activeert, en daardoor dus invloed op kanker heeft.

Gaat regelrecht in tegen de klassiek doctrine die er vanuit gaat dat ieder beetje radioactieve straling schadelijk is.

Kankercellen zijn wel degelijk "zwakker" dan gezonde cellen, daar berust het principe van de bestraling bijvoorbeeld op... Je brengt flinke schade toe aan cellen, die de "gezonde" cellen wel kunnen repareren (een niet letale dosis dus), en de kankercellen niet (voor hen dus wél letaal).
Erg zwak is echter wel te sterk uitgedrukt...

Wikipedia:
"Although radiation damages both cancer cells and normal cells, most normal cells can recover from the effects of radiation and function properly." Bij chemotherapie staat ook iets van die strekking.
Kankercellen blijken dus vooral een minder zelfherstellend vermogen te hebben dan niet-kankercellen.

@xbasiex:
http://209.85.129.104/sea...&hl=nl&gl=nl&ct=clnk&cd=1:
"Overall, these results suggest that cumulative radon exposure is a significant risk factor for lung cancer in women."
http://www.radonseal.com/radon-health.htm:
"Whenever you breathe in air containing radon, it increases your risk of getting lung cancer."

en ik heb nog nooit iemand een tumor zien krijgen vanwege een PC voeding ofzo.
Bij een klassieke transformator zit het magnetische veld in de (ijzeren) kern. Doordat de magnetische permeabiliteit van lucht veel hoger is bevindt zicht slechts een kleine spreidingsflux in de omgeving. Bij dit ontwerp bevind de flux zich in de lucht er om heen (de lucht werkt als kern), de gevolgen hiervan kunnen dus heel anders zijn.
GSM antennes en signaal werken ook zo
GSM antennes hebben een veel kleiner vermogen.

Klein verschilletje met een PC voeding is dat het magnetisch veld in een travo (transformator) zo klein mogelijk gehouden wordt, omwille van het rendement.
Dus om je travo hangt maar een klein bolletje die snel zwakker wordt naarmate je er verder vanaf gaat.
Van deze techniek is het juist de bedoeling dat de kracht verder komt.

En even over tumoren/hoofdpijn/slapeloosheid etc: Mijn wekker (met stekker en dus travo) is al naar de grond verhuisd vanwege hoofdpijn en slapeloosheid, en me WiFi gaat 's nachts ook uit.
Noem me maar een aansteller of mietje of gek die zich dingen inbeeld, ik heb het wel vaker gehoord van mensne die hoofdpijn kregen van iets en dat het weg was toen de wekker ergens anders stond. (en die hadden nog nooit van inductie gehoord)

GSM is al niet alles, WiFI en UMTS is de pest.

Sommige mensen hebben gewoon te veel ijzer in hun bloed :)

Noem me maar een aansteller of mietje of gek die zich dingen inbeeld, ik heb het wel vaker gehoord van mensne die hoofdpijn kregen van iets en dat het weg was toen de wekker ergens anders stond. (en die hadden nog nooit van inductie gehoord)
En voila de reden dat je het ook doet (en dat het werkt, geruststelling). Pure onderbuikgevoelens. Niets mis mee zolang het voor jezelf helpt, maar ga andere mensen er ook niet onnodig bang mee maken.

Of je helpt andere mensen van hun slaap problemen af.

Het kan waar zijn of het kan gewoon een placebo effect, heb zelf wel vroeger last gehad van een elektrische wekker maar dat was omdat ik hem echt hoorde zoemen.

Het gaat gewoon om een inductiespanninkje hoor, geen hoogfrequent megawatt signaal ofzo
weet jij wat de grootteorde is van de spanning waarop onze hersenen signalen doorsturen en ontvangen? van ook maar een klein spanninkje

als het systeem gebaseerd is op elektromagnetische golven denk ik niet dat er een verhoogte kans is op tumoren, aangezien elektromagnetische golven (bijna) overal wel aanwezig zijn, denk maar aan radiogolven
Maar er zijn ook zeker gevaarlijke elektromagnetische golven, de vraag is dan ook welke golflengte er gebruik word

Wel eens gehoord van zonlicht, is toch echt elektromagnetische straling en behoorlijk kankerverwekkend ;-)

elektromagnetische straling kan zeer schadelijk zijn, afhankelijk van frequentie en sterkte

Ja precies, en zo'n pad heeft een niet zo'n groot oppervlakte dat houd dus in dat er meer stroom op een kleinere oppervlakte verspreid.. én dus een hogere concentratie, wat mij wel schadelijk lijkt.

Ik weet niet.. ik vind het nog een beetje een eng idee..

Inderdaad. Als je je dan toch druk gaat maken om straling en tumoren, stop dan eerst eens met zonnen en roken. Als er iets kanker verwekkend is is dat het wel.

Ja, sterker nog: als je de afgelopen 5 jaar in de buurt bent geweest van een lokatie waar volgend jaar zo'n draadloze stroomgeval komt te staan, krijg je nú al kanker, aids en gigantisch kromme tenen. Dus snel terug in je loden kist in de grond.. :P

Ik neem aan dat het om deze resonatie-technologie gaat: nieuws: Wetenschappers werken aan draadloze energieoverdracht (die vreemd genoeg niet bij de gerelateerde posts staat). Zomaar wat blaten dat je van een nieuwe technologie vast kanker krijgt, slaat nergens op. Als je betovergrootvader er ook zo over dacht, zat je nu nog bij een olielamp, want elektrisch licht: daar wordt je vast blind van!

Als je wat meer achtergrondinfo wilt lezen kun je altijd bij wikipedia terecht: http://en.wikipedia.org/wiki/Wireless_energy_transfer

kan voor grappige toestanden zorgen.
'k zie opa en zijn kleinzoon al zitten voor de zender. De een met z'n oorapparaat en de ander met z'n gamecontroler.

en opoe met haar vibrator. :)

Volgens mij bestaat dat al, en heet dat 'schok' :+

Even serieus: Ookal zat het eraan te komen, is het een dikke vooruitgang! Niet zozeer voor mobieltjes, maar denk eens aan draadloze speakers, afstandsbedieningen, muizen, toetsenborden, bluetooth-setjes, opladers voor mobiele telefoons in auto's.. Allemaal draadloos, geen geklooi meer met laders of batterijen :)

Volgens mij ben jij nu een stap verder als de werkelijkheid op dit moment.
Het is de bedoeling dat je de apparaten op de inductie lader legt!
Dus draadloze speakers hebben niet zo veel zin omdat je ze op de lader (dus met een draad) moet zetten. Dan kan je beter gelijk de draad in de speaker drukken.
Dat gelt ook voor het laden van mobieltjes in de auto.
Als je deze los in de auto op de lader moet leggen dan vliegen ze de auto door!

@ ronny:

The_Zeroorez heeft wel degelijk een punt. In de tekst staat ook het volgende:
De Powercast-demonstratie toonde een zender en een bijhorende ontvanger. Deze laatste kan in draagbare apparaten verwerkt worden, waarna het volstaat om het toestel binnen bereik van de zender te brengen om het van energie te voorzien.
Dit houdt dus in, dat een draadloze muis, speakers, afstandbediening, BT headsetjes e.d. wel degelijk op deze manier van energie voorzien kunnen worden. Of de techniek al klein en verfijnd genoeg is, om in dergelijk kleine apparatuur geplaatst te worden is punt twee. Maar wat niet is, kan nog komen ;).

Maar een zinnige toepassing in de auto zou zijn als je op je telefoon tomtom draait.Deze kun je nu in een houder zetten. De houder is zo geplaatst dat deze je telefoon dichtbij (genoeg) het 'oplaadvlak' plaatst.
Nu kan je telefoon met tomtom tenminste dagen aan blijven staan zonder een extra laadsnoer aan te sluiten.
De rest van de communicatie gaat wel via bluetooth.

gast, lijkt het je niet beter om dan gewoon een connector in die houder te plaatsen? (als je hem toch in die houder zet....)

Overdracht van energie door middel van RF is altijd problematisch omdat het vermogen afvalt met de 2 de macht van de afstand (wetten van Friis)

Reactie op surge_me.
Je bedoelt waarschijnlijk afstand tot de macht 2.

Gelukkig heeft niemand het over 'energie verspilling'. :'(

Bij inductie gaat namelijk best veel energie verloren!

Voor een klein apparaat geen probleem, maar miljarden apparaatjes bijelkaar zijn weer miljarden wattjes extra

Er bestonden al muizen die op inductie oplaadden.

Overigens wel grappig dat even googlen al een idee van 2004 oplevert:
http://www.paraesthesia.c...mments.php?id=639_0_1_0_C

Grappig dat je alleen luxe-producten noemt, en bijvoorbeeld niet de pace-maker.
Verwend nest ;)

Ik meen dat het vervangen van de batterijen van een pace-maker nog een bijzonder riskante ingrijp is, waar mensen met een pace-maker enorm tegen op zitten.

moeten ze daar ook gewoon een plugje instoppen, dat als je naar bed gaat 1 keer per jaar even de stekker er in en opladen maar. :)

frickY, je hebt een punt. maar ik vraag me af of iedereen dat wil, dan komt iedereen weer aan dat is slecht voor je gezondheid dat wil ik niet.

Wat heeft Wacom dan al een hele tijd?
Ik heb hier een tekentablet met een muis en pen zonder batterijen. :)

Werkt dat ook op 10 cm afstand of is het gewoon inductie, net als in een electrische tandenborstel? Logischer zou ik nog vinden dat het aanraakgevoelig is of in ieder geval gevoelig voor bijvoorbeeld een magneetje wat in het uiteinde van die pen en in die muis is geplaatst. 'Dure' oplossingen als draadloze stroomoverdracht zijn voor deze toepassing totaal overbodig.

1 inch op mijn tablet ongeveer gebeurt ook via inductie, andere manieren ken ik niet

Volgens mij gaat het hier inderdaad om een magneetje dat in de pen is geplaatst. Ik heb zelf ook een Wacom tekentablet (ik gebruik dit ter vervanging van mijn muis), en ben hier zeer content mee. Zeker gezien andere tekentabletten waar een zeer zware pen bij zit vanwege het toevoegen van batterijën aan de pen.

In een wacom pen zit geen magneetje! Er zit een spoel in, een variabele condensator, en nog wat zooi. Hij krijgt stroom via een spoeltje, anders zou je ook geen drukgevoeligheid hebben! En zo'n pen kan ook knopjes registreren, en een ID zenden. Dus het is niet simpel een magneetje :P

Degene die voor mij nou ook alle (voeding)kabels in een computer kan vervangen door draadloze energie/data-overdracht mag van mij echt heilig worden verklaard.

Lijkt me echt heerlijk....op je gemak een computer in elkaar zetten in 5 minuutjes :+

Even draadloos energie bij de buurman aftappen voor mijn plantjes op zolder.

Blijkt je buurman pas Norton Power Security Suite 2009 geinstalleerd te hebben :+

En dan nu maar hopen dat het één standaard wordt en niet van elk apparaat een bijbehorend oplaadmadje. Straks zit ik nóg met m'n nachtkastje vol madjes; dat lost natuurlijk niet veel op.

Probleem bij elke vorm van overdracht is het rendement van de overdracht, energie is een kostbaar goed en een overdracht moet dan ook een hoog rendement hebben, veel verlies is niet acceptabel. BTW het rendement tussen de electriciteitscentrale en thuis is ongeveer 92% maar daar zit een compleet hoogspanningstraject tussen.

Als alternatief voor batterijen denk ik dat het nog wel eens voordelig zou kunnen uitpakken. Het produceren van batterijen kost namelijk zeer veel energie.

Dat mist de pointe een beetje, he. De bedoeling is om dingen te kunnen heropladen zonder connectoren in te moeten pluggen --- heropladen, dus er zit al een batterij in.

Als het om het uitsparen van een batterij gaat, dan moet er constant contact/naburigheid zijn, en dan had je er evengoed/goedkoper een gewone stroomkabel ingestoken.

Niet noodzakelijk. Als je even naar de toekomst kijkt, zou het bijvoorbeeld niet meer nodig zijn dat draadloze telefoons (of, nog later, GSMs) over een batterij beschikken (of een veel minder grote), aangezien zij uit hun aard bedoeld zijn om te werken binnnen bereik van een zender. Bij je gsm abbo zou je dan meteen de stroomvoorziening van je mobiel bij kunnen regelen. :)

Volgens mij is het vergelijkbaar met van die chips in huisdieren, of scooters (Datatag). Daar zit een spoeltje in, die genoeg stroom levert om de gegevens uit te zenden. Die chips lees je met een scanner, die volgens mij electromagnetische straling uitzendt, waardoor er dus stroom in dat spoeltje gaat lopen.

Dan is het toch gewoon inductie zou ik denken, maar dan op grotere schaal.

Dat soort chipje willen ze ook in je paspoort en OV-kaart gaan stoppen.

Het heet RFID by the way.

Dan is het toch gewoon inductie zou ik denken, maar dan op grotere schaal
Het valt allemaal onder de noemer 'elektromagnisch veld" (al dan niet draaiend).
Nicola Tesla heeft "wireless power transmission" allemaal al eens gedaan zo'n vette 125 jaar geleden. En het zag er veel spectaculairder uit:
http://video.google.nl/videoplay?docid=956328325858405664
kijk vanaf ~25:00 min.
«  1  2  3  4  5  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Volgende 20:22
Vorige 19:50
VNU Media logo Hosted by True

© 1998 - 2009 Tweakers.net - Alle rechten voorbehouden - Uw Privacy - Algemene Voorwaarden

Uitgever van: