Juist, en dat is het hele probleem, of om Gary Edwards te quoten:
ODF is a "wrapper" of Open XML technologies, and specifically states so in the charter. MSXML on the other hand, is a wrapper of proprietary technologies.
maw, ODF is gemaakt als OpenXML standaard, terwijl Microsoft een open standaard maakte waarin al hun _gesloten_ standaarden / gedrag van hun nieuwe gesloten software (office 2003) in moesten worden verwerkt, zonder teveel prijs te geven over de gesloten software / standaarden.
Had Microsoft echt om Open Standaarden gegeven, dan hadden ze de oude office-standaarden (.doc) wel vrijgegeven, en was het hele legacy probleem al opgelost. Nu moesten alle legacy-formaten weer worden opgenomen in een OpenXML formaat, zodat iedereen die MS-OXML wil gebruiken fijn duizenden pagina's documentatie krijgt waar precies ook alle kuren / raar gedrag van Office 95 tot 2003 in zitten verwerkt als 'standaard'.
Afgezien daarvan: Microsoft is vast zo laat uitgenodigd in OASIS omdat ze niks om Open bestandsformaten gaven voor Massachusetts er in 2004 expliciet om vroeg. Microsoft-managers zeiden: We maken geen open standaarden, totdat er door onze klanten om gevraagd wordt. Toen rond eind 2004 overheden er wel om gingen vragen, hebben ze in vijf keer zo weinig tijd als OASIS een standaard uit de grond gestampt die meer dan vijf keer zoveel pagina's telt, om te proberen snel nog hun schade in te halen. Aanvankelijke MS-OXML licenties waren ook veel minder open dan de ODF licentie; maar onder druk van klanten zijn beide nu bijna gelijk.
De keren dat Microsoft aanwezig kón zijn in OASIS, ook al was het misschien laat, schitterden ze steevast door afwezigheid.
Toen rond eind 2004 overheden er wel om gingen vragen, hebben ze in vijf keer zo weinig tijd als OASIS een standaard uit de grond gestampt die meer dan vijf keer zoveel pagina's telt, om te proberen snel nog hun schade in te halen.
Onzin. OASIS is begonnen met het formaat van OpenOffice.org en Micrsoft met het formaat van Office 2003. Formaten waarvan de ontwikkeling gewoon allebei al een jaar of 5-6 oud is. Belangrijke redenen waarom de OOXML meer pagina's telt is dat er
A) veel meer voorbeelden in zitten. De ODF standaard is erg kaal qua specs.

er minder andere standaarden worden hergebruikt
C) de standaard completer en complexer is dan ODF
D) Er meer (depreciated) features in ztten om conversie mogelijk te maken van de miljarden bestaande Office documenten.
Het minder hergebruiken van standaarden OOXML is soms jammer maar heeft ook gropte voordelen omdat de MS varianten allemaal variaties zijn die bedoeld zijn voor gebruik in een Office suite en bijvoorbeeld goed rekening houden met het bijhouden van mutaties en de performance van grote spreadsheets. Het zwakke punt van deze strategie zou je de keuze voor VML kunnen noemen ipv SVG maar ik denk dat Micrsoft toch meer zal kiezen voor de DrawingML features voor het tekenen van objecten in Office documenten en dat de VML ondersteuning meer voortkomt uit de behoefte om oude documenten te ondersteunen.