Hoofdcategorieën
Device Settings

Correlatie tussen tv-kijken en autisme gevonden

Door René Wichers, woensdag 1 november 2006 13:06
Bron: Heise Online, views: 31.010

Uit onderzoek is gebleken dat het percentage kinderen waarbij een autistische aandoening kan worden vastgesteld, in de afgelopen decennia is verdubbeld. Michael Waldman, een onderzoeker van Cornell University, denkt nu dat deze verdubbeling te maken heeft met de toegenomen invloed van de televisie. Hij bestudeerde het vóórkomen van de ziekte in een aantal Amerikaanse staten en onderzocht bovendien de neerslagcijfers in die staten. Volgens Waldman blijkt er een statistisch significant verband tussen de twee te zijn: hoe meer het ergens regent, hoe meer autisten er gevonden werden. Dat zou kunnen samenhangen met het feit dat ouders, als het regent, hun kroost voor de televisie parkeren. De conclusie lijkt op het eerste gezicht vergezocht, maar onderzoek naar de verspreiding van kabel-tv - en daarmee de beschikbaarheid van een breed aanbod aan kinderprogramma's - bleek op precies dezelfde manier te correleren.

Dustin Hoffman in 'Rainman' 'Volgens ons is er behalve televisiekijken geen enkele andere verklaring voor de correlatie tussen neerslag en kabel-tv', aldus Waldham. Daarmee zouden die cijfers een maatstaf voor de hoeveelheid geconsumeerde televisieprogramma's zijn, en dat blijkt dus weer evenredig met het aantal autismepatiëntjes. Toch zijn er de nodige kanttekeningen bij het onderzoek te plaatsen: zo is er om te beginnen al geen wetenschappelijke overeenstemming over de precieze oorzaken van autisme, hooguit over het feit dat er meer oorzaken zijn. Waldham bevestigt dat er nader onderzoek nodig is, voordat het verband met televisiekijken bevestigd of weerlegd kan worden. Verder heeft het vele onderzoek naar de aandoening tot gevolg gehad dat er meer en accurater gediagnosticeerd kan worden, waarmee 'verborgen' autisme een stuk minder voorkomt. Waldham nam in zijn onderzoek in elk geval alvast de aanbeveling van de American Academy of Paediatricians over: tot een leeftijd van twee jaar zouden kinderen in het geheel geen tv moeten kijken, voor kinderen tussen twee en vijf jaar oud zou een uurtje of twee per dag het maximum moeten zijn.

Update (17:50uur): Titel en een zinsnede aangepast, zodat de suggestie dat het onderzoek een causaal verband heeft aangetoond, is weggenomen.

Volgende 16:39 Herfstupdate kan Xbox 360 onbruikbaar maken - Update
Vorige 11:51 Productie Halo-film 'tijdelijk' gestaakt na vertrek financiers
Advertentie

Reacties

«  1  2  3  4  5  6  7  »

Het plaatje van "Dumb and dumber" lijkt mij niet erg gepast. Rainman komt meer in de buurt. Autisme heeft niet zoveel met domheid te maken.

Rainman gaat over een autist. "Dumb and dumber" gaat over 2 sukkels zie de gelijkenis niet echt. (Ik weet nou niet of ik me als autist beledigt moet voelen hier door of juist moet laggen om de niet echt snuggere actie van de nieuws poster. Maar ik neig naar het laatste :).) Vind dit onderzoek zelf ook best well bullshit. Wat ik zelf van autistishe mensen gezien en mee gemaakt heb is dat ze wel graag (en meestal veel) tv kijken maar dat is pas nadat geindiceert zijn.

Dit zal wel weer het zelfde zijn als: je word agressive van video games etc etc.

Rain-man geeft precies de correlatie aan! Er zou dus iets in regen kunnen zitten waar mensen autist van worden. De stap van regen naar kabel TV is tamelijk vergezocht en had dan ook onderzocht moeten worden voordat dit als "conclusie" naar buiten gebracht had kunnen worden. Even kijken of TV kijken ook correlleert met autisme is zoveel werk niet. Gewoon slecht onderzoek dus.

Er zou dus iets in regen kunnen zitten waar mensen autist van worden.
Dit geloof je zelf toch niet ? Autisme is iets waar je mee geboren wordt, niet iets wat je kan oplopen !

Is dat bewezen dan?

@babyxl
jawel, maar iemand die potentie heeft om "slim" te worden heeft daar nog steeds steun van ouders en goede scholing voor nodig, nature is niet alles, nurture is ook belangrijk. Als je aanneemt dat de resultaten van dit onderzoek kloppen (wat ik betwijfel) kan je dus mensen die potentie hebben om autist te worden daar bij "helpen" door ze veel TV te laten kijken, je kunt van mensen die helemaal geen aanleg voor autisme hebben ook geen autisten maken. Vergeet overigs niet dat "autisme" geen boolean (true or false, wel of niet, waar of niet waar) is, autisme is een verzameling van bepaalde kenmerken die er in meer of mindere mate kunnen zijn, TV kijken zou die dus theoretisch kunnen versterken.

De onderzoeker beweert nergens dat televisie kijken tot autisme lijdt. Echter er is een correlatie tussen regen - televisie kijken - én autisme.

De meest simpele verklaring is:

Minder sociale interactie leidt tot een grotere achterstand waardoor de aanwezige autistische kenmerken sterker naar voren komen. Veel zaken zijn door middel van "therapie" namelijk te verbeteren. Wanneer iemand goed begeleid (dit kan therapie zijn, maar ook spelen met vriendjes) word zal hij of zij makkelijker functioneren dan wanneer iemand niet die extra stimuli krijgt.

Ook kinderen zonder autisme zullen achterblijven wanneer ze alleen maar achter de TV hangen wanneer je dit vergelijkt met kinderen die naast TV kijken ook gaan buiten spelen en eens een goed boek lezen.

De titel van de film Rainman heeft niets te maken met regen.
Toen de autistische figuur (Dustin Hoffman) nog heel jong was, verbasterde hij de naam van zijn broer (Tom Cruise) Raymond naar Rainman, omdat hij Raymond niet goed kon uitspreken ;)

Dan zou in een homogene samenleving, er op alle plaatsen evenveel autisten moeten zijn, toch?

(Ik weet nou niet of ik me als autist beledigt moet voelen hier door of juist moet laggen om de niet echt snuggere actie van de nieuws poster. Maar ik neig naar het laatste .)
Beledigt?
Laggen?

En dan zeggen dat iemand anders niet snugger is? :P

Haha ja je hebt wel een punt :). Ben nooit goed geweest in gramatica :(.

Het is grammatica (dubbele M) :P

Zo ff snel woordenboek voor FF2.0 gedownload :), heel erg handig :).

Nee, het is spelling, met dubbel l.

@Vapo: autisten hebben vaker dislectie dan niet-autisten. Ik vond de spelfouten van WyriHaximus van toegevoegde waarde.

Dat plaatje was niet zozeer bedoeld om autisme, als wel om 'weinig constructieve' televisieprogrammering te illustreren. Nu je het zo zegt: het kan inderdaad als tamelijk beledigend voor autisten worden gezien, maar dat was zeker niet de opzet. Ik zal eens zoeken of er wat beters te vinden is.

[edit] Zooo, Dustin Hoffman to the rescue :) 'Rainman' past natuurlijk ook een stuk beter bij het neerslagonderzoek ;)

Autisme heeft niet zoveel met domheid te maken.
Inderdaad, iemand die autistisch is heeft niet automatisch minder intelligentie. Intelligentie kan meestal zeer snel worden achterhaald door gedragskenmerken. Volwassen mensen die voortdurend lachen om dingen die helemaal niet grappig zijn, hebben per definitie een zeer laag intelligentieniveau. Dat zijn dingen waar mensen met een normaal IQ om lachen als ze 3 jaar oud zijn. Je merkt het doordat zij bij de complexere grappen later reageren met lachen omdat ze de grap niet snel begrijpen. Wanneer iets totaal onhumoristisch wordt verteld liggen ze helemaal in een deuk. Ook vallen ze regelmatig in de herhaling qua grappen. Regel nummer 1 bij moppen is: vertel nooit meer dan 1 keer dezelfde grap omdat men het antwoord al verwacht. Bij mensen met heel weinig intelligentie zijn de grappen wel voor herhaling vatbaar omdat ze de uitkomsten telkens opnieuw verwerken in hun hersenen. Niet denigrerend bedoeld overigens, maar zuiver analytisch.

Ik ben dr een, en ik heb nooit veel tv mogen kijken van mn ouders

Regende het veel in je regio? ;)

Waarschijnlijk een hollander

ja dus

geen zorge make ik ben der ook een ma pff wete probeer er me te leven.

kijk zelden tot geen tv ik haat da ding trouwens, ma zit wel veel achter de pc dus we hebben nieuwe dader.

lol

Wees gerust, de conclusie uit het onderzoek is net zo representatief voor de algehele werkelijkheid als de meeste wasmiddelreclames. Ze hebben alleen een statistisch verband kunnen aantonen. Niet dat die "berekeningen" kloppen met de praktijk. Het is net zo makkelijk als statistisch kunnen aantonen dat als er in een periode een piek is met veel ooievaars en veel geboortes daar een verband tussen zou zitten.

Zonder daar lacherig over te doen: er is een aantoonbaar statistisch verband tussen de hoeveelheid ooievaars in een gebied en het geboortecijfer in datzelfde gebied. Een verband hoeft echter niet te wijzen op een oorzakelijk verband: het aantal ooievaars veroorzaakt niet het hoge aantal geboortes.

Het werkelijke verband is dat er een derde variabele in het spel is: stad en platteland. Op het platteland komen relatief grote gezinnen voor en relatief meer ooievaars.

De onderzoekers hier zitten met eenzelfde probleem: zij vinden een hoge correlatie tussen regen en autisme. Op zich een belachelijk verband. Vervolgens proberen zij te bedenken waar dat verband vandaan komt. De kans is klein dat er een derde factor is die zowel regen als autisme veroorzaakt. Zij proberen dus een verband te vinden tussen regen en een derde factor en diezelfde derde factor en autisme. Nu blijkt dat er sterke correlatie is tussen regen en televisiekijken. Als dit wordt ingevuld: "veel regen -> veel televisie -> grotere kans op autisme" zijn beide relaties niet bepaald onberedeneerbaar. Misschien is er dus wel een oorzakelijk verband tussen televisie kijken en de kans op autisme.

Natuurlijk bedoelen de onderzoekers niet dat alle autisme door veel televisie kijken wordt veroorzaakt.

Een ander voorbeeld:
Er werd veel meer kanker vastgesteld in de jaren 60 dan in de jaren daarvoor. Rond die tijd werd nylon zeer populair, dus dacht men dat nylon kankerverwekkend was. Later bleek gewoon dat in de jaren 60 de welvaart steeg en de industrie terug op gang kwam met meer vervuiling tot gevolg.
Het een heeft een verband met het ander maar is niet het gevolg. Een van de meest gemaakte fouten in onderzoeken.

Misschien dat de kinderen beter met een console achter de TV kunnen zitten met vriendjes.
Dan heb je nog wat sociaal contact.

Of ga gewoon buitenspelen (als het droog is), of gewoon gezellig met het gezin een gezelschapspel.

Of sloop samen (veiligheidsbril op en handschoenen aan) eens een oude pc. Leuk ende leerzaam en die glimmende harde schijf doet het goed aan de muur.

alleen autisme is niet iets wat je krijgt maar iets wat je hebt.

Ach ja... Zo werd een jaar of wat geleden toch ook nog bij 80% van de Amerikaanse kinderen ADHD 'geconstateerd'? Ouders moeten het toch ergens op gooien dat hun kinderen asociaal en onopgevoed zijn?

bull, echt authisme en ADHD gaat gepaart met duidelijk andere hersen groei en activiteiten.

Met de nadruk op echt... Weet niet hoe het met authisme is, maar zeker bij ADHD werd op een gegeven moment het bij ieder kind geconstateerd.

Idem met bijvoorbeeld RSI en whiplash. De echte gevallen zijn inderdaad ernstig... Maar helaas zijn er tien maal meer mensen die claimen er aan te lijden, terwijl ze niet veel meer dan wat spierpijn hebben. Als je maar hard genoeg klaagt, dan wordt het veel te makkelijk als een 'lichte vorm van' gediagnotiseerd...

autisme is genetisch.

Was ook sprake van enig sarcasme richting dat soort 'ouders' ;)

Ze zijn te beroerd of te incapabel om hun kinderen op te voeden, en dus gaan ze zeuren bij artsen tot er 1 is die bereid is om een valse diagnose te stellen zodat hij tenminste geen last meer heeft van de ouders. En dan hebben de ouders eindelijk een excuus om niets te doen aan het gedrag van de kinderen.

Zelfde met die ouders die MacDonalds aanklagen voor het overgewicht van hun kinderen (of hun eigen overgewicht).

Edit: En voor dit ook verkeerd wordt begrepen: Ja, het zijn echte ziektes, maar net zoals Balkenende of Zalm 99% van de tijd geen problemen hebben met liegen zijn ook sommige artsen bereid een valse diagnose te stellen als de ouders daar maar genoeg om zeuren. Zeker in de VS, waar ze te bang zijn bij een kind wat echt ziek is niet de goede diagnose te stellen en daarvoor aangeklaagd te worden. En dat gaat ten koste van degenen die echt ziek zijn, die dan minder snel serieus worden genomen.

Jaaa, maar kanker ook, iedereen heeft het. Maar bij de één wordt de ziekte wel een probleem en bij de ander komt het niet tot ontwikkeling. Zo heb je ook stimulerende effecten. Dus als hersendood kijken, wat bij de meeste tv-programma's van vandaag het geval is, tot autisme kan leiden, moet er zeker wat aan gedaan worden.

Je gaat ervan uit dat de bron gelijk heeft en dat tv kijken tot autisme lijdt, dit is echter een onderzoek en er zal eerst gekeken moeten worden of dit ook zo is. Het is niets meer dan een bevinding, mischien valt hieruit ook af te lijden dat regenslag met teveel chemische toevoegen door hoge industrie zorgt voor autisme. Vanalles kan er zijn dit is een mogelijkhied neits meer en niets minder.

Wat is dit voor onzin? Kanker is wel degelijk iets dat je krijgt. Doordat er een mutatie plaatsvindt op een cruciale plek in het DNA van die ene cel. Dat zijn in principe echt toevals treffers. Maar vaak zijn er wel een stuk of 3 toevallige mutaties nodig. En ja bij een erfelijke vorm gaat het ook om toevalstreffers. Echter kan het dus zo zijn dat er al 1 of 2 van die mutaties in het DNA zitten (die dus overgeërfd zijn), waardoor je aan 1 hit genoeg hebt. Daarom heb je bij een erfelijke vorm een veel grotere kans om kanker te ontwikkelen. Maar het is dus absoluut niet zo dat je het al zou hebben.

Autisme is een ontwikkelingsstoornis.

die al vanaf de geboort aanwezig is en waarschijnlijk genetisch word bepaalt.

Misschien gaat dat wel weerlegd worden door meer onderzoek op dat gebied.

De aarde is plat, echt waar...

Jammer dat ik dit artikel niet eerder zag want ik heb helaas een kroost dat dit heeft. Relatie Autisme en tv kijken is echt onzin, want het ontwikkeld zich namelijk al binnen 3 maanden na de geboorte. Het is een combinatie van veel factoren. Zo is er helaas de genetische aanleg. Quote: "Autisme is een complex geheel van samenhangende symptomen van immuunsysteem, maagdarmstelsel en hersenen, waarvan sommige elkaar nog onderling kunnen versterken." Bron: http://www.allergie.wur.nl/div/041020InterviewAutisme.pdf

Indirect een pleidooi voor betaalbare (c.q. gratis) kinderdagverblijven, zodat werkende/studerende ouders minder snel zullen grijpen naar de tv als babysitter, en kinderen meer interactief zijn met andere kinderen.

Meteen een reden waarom iedereen ja moet knikken als iemand zoiets zegt 8-)

zodat werkende/studerende ouders minder snel zullen grijpen naar de tv als babysitter
Als je een babysitter verward met een TV schort er volgens mij toch ergens wel iets hoor. Ja, veel kinderen worden voor de TV geparkeerd, maar dan is een van de ouders toch wel in de buurt hoor.

Ja die is goed, neem dan geen kinderen als je weet dat je geen tijd voor ze hebt :S Ja kinderen, die besteden we uit ;)

Verder vind ik het bullshit, langdurige bloodstelling aan de huidige kinderprogramma's (naja ook volwassen programma's) werkt eerder als een soort brainwash dan dat je autistisch ervan wordt.

@ cookie.... ja hoor...als het regent gelijk de kinderen naar de 'crash' ... ;)

voor kinderen tussen twee en vijf jaar oud zou een uurtje of twee per dag het maximum moeten zijn.

Hoeveel kijken ze dan als ze nog iets ouder zijn? Ik kom haast niet aan 2 uur.

Tel voor de gein es op hoeveel uur per dag je achter het internet zit. Ik kijk de laatste jaren ook nauwelijks tv hoor, 'k vind reageren op fora ed stukken leuker. Bepaal ik ook zelf wat ik zie en doe ipv naar de voorgeprogrammeerde zooi van een stel media tycoons koekeloeren...

Enige verschil vroeger en nu: Vroeger gooide men je vol met levertraan en degelijke (op)voeding, deze dagen is dat wel anders. Men wordt hooguit simplistisch gehouden door het kijken van TV. Autisme "heb je niet ineens", Je bent de lul al als je bent geboren. Het is maar net hoe laat iemand het opmerkt eigelijk..

Ik zeg: volgooien met omega3 en het komt allemaal binnen een paar maanden goed :z

-edit-
@ killer_mac: Je bent dan gewoon een geval dat geen autisme heeft, doodsimpel. TV kijken en de link met autisme is nou niet echt wat je zegt duidelijk.

Verder eens met T.J: Nu is het ook makkelijker te herkennen dan vroeger inderdaad.

Volgens mij is die verdubbeling van het aantal autisten meer te verklaren door het feit dat er tegenwoordig meer aandacht voor is en dat het daardoor sneller ontdekt wordt.

En in regenachtige gebieden/gebieden met kabel, is er meer aandacht voor autisme dan in de rest van het land? Kortom, je gaat voorbij aan de insteek van het verhaal...
«  1  2  3  4  5  6  7  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Volgende 16:39 Herfstupdate kan Xbox 360 onbruikbaar maken - Update
Vorige 11:51 Productie Halo-film 'tijdelijk' gestaakt na vertrek financiers
VNU Media logo Hosted by True

© 1998 - 2012 Tweakers.net B.V. - Alle rechten voorbehouden - Contact - Jouw privacy - Algemene Voorwaarden

Uitgever van:

Website van het jaar 2011