Hoofdcategorieën

Vista's antipiraterijplatform gaat toch pc's 'deactiveren'

Door Mick de Neeve, woensdag 4 oktober 2006 23:58
Bron: Microsoft, views: 50.828

Microsoft heeft meer informatie vrijgegeven over de wijze waarop het zijn Windows-besturingssytemen tegen piraterij wil beschermen. De technieken, die eerder bekend stonden onder de naam 'Windows Genuine Advantage', krijgen de naam 'Software Protection Platform' mee. Met de komst van Vista en Longhorn krijgen gebruikers hiermee te maken, en dienen ze binnen dertig dagen een geldige activation key in te voeren om van de volledige mogelijkheden van het OS gebruik te maken. Zo niet, dan verlaagt het besturingssysteem zich na het verstrijken van de deadline naar een zogeheten 'reduced functionality'-modus, en wordt de gebruiker er middels een tekst op zijn desktop aan herinnerd dat zijn Windows-versie 'not genuine' is. In de gereduceerde modus is verschillende geavanceerde functionaliteit afwezig, zoals Aero en ReadyBoost. Daarnaast zal Windows Defender enkel nog malware detecteren maar deze niet verwijderen. Wel heeft de gebruiker nog toegang tot kritische securityupdates.

WinXP Pirated (cropped) Na verloop van tijd - het is onduidelijk hoe lang - valt echter practisch alle functionaliteit van de computer weg, behalve de mogelijkheid om de als default ingestelde browser te gebruiken. Dan kan dan in ieder geval het activatieproces alsnog nog worden uitgevoerd, zo is de gedachte. Na een uur logt het systeem de gebruiker dan uit. Hiermee blijkt een functionaliteit die de softwaregigant eerder ontkende, het effectief deactiveren van het OS, weer door de achterdeur naar binnen geglipt te zijn. Het is echter vooral een semantische kwestie: zolang de browser het nog doet hebben we het systeem niet gedeactiveerd, zo zal het bedrijf zich verweren.

Microsoft heeft ook aangegeven dat het mogelijk is dat voorheen geldig geachte keys achteraf ongeldig kunnen blijken, bijvoorbeeld als gestolen of valse activatiecodes tijden politieacties worden aangetroffen bij softwarepiraten. De gebruiker dient in dat geval zijn Windows-versie te reactiveren. Dat impliceert dat het besturingssysteem op gezette tijden 'naar huis belt', waar afgelopen zomer nog het een en ander om te doen was: het leidde tot de beschuldiging dat de toenmalige incarnatie van Windows Genuine Advantage als spyware kon worden geclassificeerd.

XP WGA Volgens Joe Wilcox, analist bij JupiterResearch, maakt Microsoft met deze strategie 'de verkeerde beslissing op het verkeerde moment' - het bedrijf wil immers dat er snel op het nieuwe besturingssysteem wordt overgestapt. Wilcox denkt dat de aanpak gebruikers van legitieme Windows-versies een reden geeft om het besturingssysteem te wantrouwen, en de overstap voor zich uit te schuiven.

Volgende 10:36
Vorige 20:49

Reacties

«  1  2  3  4  5  6  7  8  9  »

zullen we een poll houden hoeveel tijd na de officele launch van vista dit nog werkt? lijkt me leuk.. 8-)

Zouden we niet beter een pol houden of vista op mijn oude computer überhaupt zal werken? :Y)

of een poll hoeveel mensen nu toch maar op linux over gaan?

Ik denk eerder dat men bij XP zal blijven.

Bedrijven hebben dit probleem echt niet.
Daar gaat het MS ook niet om, het zijn de huis tuin en keuken gebruikers die het zo moeilijker gemaakt wordt (vast niet onmogelijk)...

I.e. Bedrijven hebben een eigen WSUS server waar updates vandaan komen, en voor Vista zal er ongetwijfeld ook een soort van VLK versie zijn (volume license key) die die meuk niet heeft, door simpelweg de Genuine advantage tool updates niet te authoriseren in WSUS is het probleem niet aanwezig lijkt me..

:7

dat had ik bij XP: ik wilde bij 2k blijven... maar dat is intussen ook niet meer mogelijk... :'(

Zeker de helft van de grootgebruikers moet nog overstappen of zijn net (kort) overgestapt op XP. Het lijkt me duidelijk dat het nog vrij lang duurt totdat de bedrijven overstappen.

ik geloof niet dat de nu als wga bekend staane patch een los onderdeel van vista en longhorn zal zijn, en dus met de installatie en activatie al op je systeem aanwezig is, en het zal niet makkelijk zijn het er dan af te krijgen neem ik aan.

deze stappen van microsoft vindt ik overigens terecht.
andere software werkt al lang op zulke manieren.
eennieuwe versie heeft nieuwe keys oid nodig, en na 30 dagen is de trial echt "over".

Ja precies, ik begin ook al weer wat ouder te worden en minder games te spelen, ik denk dat mijn volgende pc dan toch maar gewoon een apple gaat worden in plaats van een windows bak.

Ik gok ongeveer hrmm 1 ofzo...

Kom op man, de massa is niet klaar voor linux omdat linux gewoon nog niet klaar is voor de massa! Het klinkt allemaal heel leuk en aardig als je mainstream hardware hebt. Maar oh wee als je een exotisch componentje hebt, of een nieuw stukje hardware waar nog niemand tijd in heeft gestoken om het te ondersteunen verval je al snel in een wirwar van bash commando's om iets zelf te compileren en te installeren. En dat wil ik echt mensen als bijv mijn 65 jarige vader echt niet aan doen want daar gaat die man nooit uit komen.

Met andere woorden, linux is best leuk maar om nu te denken dat mensen bij de overgang naar vista massaal op een linux distro overstappen, nee ik acht dat kans dat er grazende koeien op de maan gevonden eigenlijk groter.

En dat wil ik echt mensen als bijv mijn 65 jarige vader echt niet aan doen want daar gaat die man nooit uit komen.
Ik weet het gedonder nog toen een kennis per ongeluk die WGA tool toch had geinstalleerd, ik kon zowat een herinstallatie doen. Zelfs een officiele XP versie die niet op tijd geactiveerd is kan in een soort oneindige loop komen waar in windows beweerd geactiveerd te zijn en WGA het anders ziet. Drama.

voor pa en opa koop je dan ook een Apple machientje. Ik zie de advertenties van Apple al in de Plus! (even uitleggen, blad voor 55+ ers)

Hij heeft het in dit geval ook over Linux. Hij zegt niets over een Mac. Ik ben het overigens wel direct met je eens dat een Mac wel een goed alternatief is.

<offtopic>
hehe, wel kijk hrmmm het zit zo.. Ik heb mijn vader al eens achter mijn G4 gezet en dat was een redelijk groot succes (grote knoppen op de launchbar doen het goed in die doelgroep!) dus de kans is idd erg groot dat zijn volgende computer een mini kan worden mits ze de realArcade voor osx uit gaan brengen want anders krijg ik ruzie met mijn moeder :)
</offtopic>

Voor oudere mensen is linux ook uitstekend.
Je installeert het en met een beetje uitleg kunnen ze er goed mee op weg. Die zogenaamde ouderen spelen voornamelijk simpele spelletjes, die heb je onder linux ook. Browsen gaat goed, tekstverwerken gaat goed.
Oude hardware wordt beter ondersteund.
Je installeert het voor ze en je hoeft niet iedere 3 of 6 maanden terug te komen omdat er door wat voor een malware dingen niet meer werken dus onderhoud is een stuk minder.
Linux is perfect voor oudere mensen, zolang ze inderdaad niet die flitsende windows spellen willen gebruiken.

Een Mac is natuurlijk ook een hele goede keuze

Maar oh wee als je een exotisch componentje hebt, of een nieuw stukje hardware waar nog niemand tijd in heeft gestoken om het te ondersteunen verval je al snel in een wirwar van bash commando's om iets zelf te compileren en te installeren. En dat wil ik echt mensen als bijv mijn 65 jarige vader echt niet aan doen want daar gaat die man nooit uit komen.
Niks ten nadele hoor, maar de "oudere generatie" koopt meestal kant-en-klare configuraties. Het zijn meestal hun kinderen die met "exotische" hardware komen om de PC te upgraden, zodat zij een spelletje kunnen spelen... (ik kijk naar diverse voorbeelden uit mijn omgeving. Een vond het al bijzonder eng om bij de computerboer te informeren naar een geheugenupgrade... :+ )

denk dat de hardware ondersteuning van de huidige hardware beter is onder linux als dat hij onder vista zal zijn gezien die lompe certified drivers

Ik wacht op een "gratis" versie van Visa. Linux nee. Ik ben 64 en kom er niet uit. Al jaren niet. Mijn laatste poging was Caldera Open linux 2.3. Ow nee kortgeleden nog Suse 8.0 op 7 cd's.

WGA kan toch nog uitgezet worden als je niet in de registry wilt duiken?

of een poll hoeveel mensen nu toch maar op linux over gaan
Jij van de wc-eend community adviseert ons wc-eend begrijp ik?

Nog VOOR de officiele launch is het gekraakt denk ik.... Ik denk binnen een week of twee nadat ie "Gold" gaat en via de achterdeur bij de releasers verschijnd.

en binnen een week weer gepatched, met nieuwe updates, die net als bij je PSP alle oude gaten zullen dichten.

Komop, je weet hoe snel ze zijn met patches bij MS, minstens de eerste dinsdag van de maand, maar dan moet het wel wel meezitten :D

totdat het microsoft geld kost. kijk maar eens naar die wma perikelen. Die patches kwamen dezelfde week nog uit.

Worden bij je PSP alle gaten gedicht? Jij loopt achter...

@BlaTieBla:
No offense: Het kost Microsoft al jaren geld. Vele gebruikers hebben XP, 2000 en/of 98 illegaal gehad. Dus het lijkt me geen goede argument.

MS had nooit zoveel geld gehad als de thuisgebruikers niet gretig illegaal kopieerde..... en MS het toeliet. :>
Met enkel legale windowsversies zou het marktaandeel een stuk kleiner geweest omdat het dan minder gemeengoed zou zijn geweest.

Mwoah. De *winst*marge voor Microsoft op XP is inmiddels 95% geworden. Ze hebben een kas van tientallen miljarden. Wie is hier nu de dief?

Met de RC1 van Vista heb ik enorme problemen met het activeren nadat een harde schijf de geest had gegeven. Uiteindelijk meerdere keren opnieuw moeten installen en ik kan wachten op het moment dat er weer gemekkerd gaat worden.

Ook al zal ik Vista uiteindelijk wel aanschaffen, mooi dat ik het ga cracken, want ik zit echt niet te wachten op een gedeactiveerde PC.

is maar sedert XP dat het iets moeilijker wordt om illegaal te werk te gaan, maar tuurlijk niet onmogelijk.

t.e.m. windows 2000 kon iedereen illegaal gaan :)

Mwoah. De *winst*marge voor Microsoft op XP is inmiddels 95% geworden. Ze hebben een kas van tientallen miljarden. Wie is hier nu de dief?
Volgens mij wordt hier gewoon op een totaal legale (en uiterst slimme) manier geld verdiend hoor, dat heeft niks met diefstal te maken. Als JIJ daar je geld niet aan wil uitgeven is prima, maar stop met huilen en gebruik Linux.

Klopt, maar nieuwe tijden nieuwe rondes....
Ondertussen is MS marktleider enheeft 95% van alle gebruikers windows draaien.

Dus daarvoor hoeft MS het nu ook niet meer te doen en dus is slim om als marktleider nu te gaan incasseren.

Grote vraag is nu wel: wat gebeurt er met servers? Stel, een bedrijf heeft een mission-critical server in een afgeschermde omgeving draaien. Deze server kan dus NIET "even naar huis bellen" om de key te checken. Gaat zo'n server dan ook ineens down? Dan kan M$ flink wat schadeclaims verwachten! :Y)

Voor servers (en grote hoeveelheden PC's) zullen er gewoon VLKs komen (zoals eerder opgemerkt).
Stel, een bedrijf heeft een mission-critical server in een afgeschermde omgeving draaien. Deze server kan dus NIET "even naar huis bellen" om de key te checken. Dan zal er nog gewoon telefonisch geactiveerd kunnen worden.

Dan kan M$ flink wat schadeclaims verwachten!
Lees de gemiddelde EULA maar eens na: softwarebedrijven zijn NIET aansprakelijk voor de ellende die crashes, virussen en andere ongein veroorzaken... (vrij vertaald, maar daar komt het wel op neer).

Hun in ieder geval niet (geen dieven), jij bent toch de donateur van het zielige microsoft fonds? Dat jij 95% fooi geeft ja niet mijn schuld, niet hun schuld, zij vragen het en jij geeft het gewoon? Man je bent niet wijs :P

En linux? nee die gaat volgens mij niet de volgende markt leider worden, eerder een systeem als ReactOS (uitleg: het is een Win32 compatible open-source OS in ontwikkeling en het start mega snel op in VMware EN in het echt!)

Linux zal Wine moeten gaat implementeren op kernel niveau anders word het nooit de volgend, en moet een overgang zijn, hoe kan je anders de overkant halen zonder kleerscheuren?

De gemiddelde EULA haalt het dan ook niet de beproeving van de rechtbank

ok dan, programmeer jij dan windows Vista ultimate hé, spendeer jij maar miljarden aan research, ontwikkeling en productie, logistiek en marketing

zien of je dan nog zo blij bent als mensen het gewoon rippen.
het is toch hun recht het zo goed mogelijk proberen te beveiligen tegen hackers?

Dat Windows zo groot is geworden mede dankzij de illegale kopieën kan je natuurlijk niet voor eeuwig blijven gebruiken als argument...

Er is tegenwoordig best veel keuze, de andere OSen worden steeds volwassener en maar weinig gebruikers hebben software nodig die niet op Linux e.d. draait of geen alternatief heeft (zware CAD/CAM paketten en grafische programma's etc).

Denk het niet, Microsoft wil serieus genomen worden, dit willen ze bewerkstelligen door hun reputatie op te vijzelen, wanneer er crack of modificatie komt op elk gebied Microsoft dat belangrijk vind, Microsoft daar maatregelen voor gaat nemen.
De tijd van freewheelen is voorbij en het zal de kant op gaan op gaan van maandelijks abonnement per onderdeel (functie) wat je afneemt, alles wordt een dienst waar jij gebruik van kan maken, betaal je niet, dan heb je pech want je data (documenten, filmpjes, etc.. dat je gemaakt hebt) zal niet meer af te spelen zijn.

Verkijk je daar niet op. Het kan best nog wel eens een tijdje duren voordat de WPA van Vista is gekraakt. Sinds Vista RC1 zijn de controles op WPA naar de kernel verhuisd en de user laag daarboven heeft een aantal anti-debugger trucks meegekregen. Kraken van de WPA is nog wel te doen, maar Microsoft heeft het een stuk moeilijker gemaakt. Er is op dit moment ook nog steeds geen fatsoenlijke anti-WPA-crack voor Vista RC1 verschenen. Dus iedereen die vrolijk roept dat die crack er zal zijn voordat de RTM is gereleased zal dat denk ik nog wel eens tegen gaan vallen. Uit dit bericht blijkt nu ook nog eens dat de WPA wordt gecombineerd met de WGA. Die vorm van beveiliging zit nu nog niet in de pre-releases, dus dat zal ook nog eens uitgeplozen moeten worden.

Ik gok 2 a 3 maanden -na- RTM gekraakt. Dus ergens begin volgend jaar.

Mocht je toch weg zijn van Vista..

Welke Tweaker wil er nou onnodige zooi als key checks in ze kernel?

Kom op jongens en meisjes wie wil zulke teringzooi nou??

Iemand die zo slim is on die WPA te kraken zal ook wel zo slim zijn om te wachten todat Vista gold is voordat hij/zij het openbaar maakt.

Dat weet ik ;) Maar het valt wel op dat Microsoft sinds RC1 de WPA steeds verder beveiligt. Geen enkele Windows versie is zo goed beveiligd als de nieuwste versies van Vista. Ze hebben duidelijk wat experts ingehuurd om die klus te klaren. Dus bij de RTM zal het ook nog wel even duren voordat alle nieuwste beveiligingen omzeild zijn.

ik ben benieuwd hoe snel ze dit gaan omzeilen.
op net vind je hopen informatie hoe je die genuine-brol kunt omzeilen.

totdat dit op kernelniveau draait, en dan kan je daar in vista normaalgezien niet meer aan.

Tuurlijk wel, maakt het alleen lastiger. (Je moet dan de kernel patchen en daarbij ook nog alle DRM-meuk omzeilen.) Microsoft kan het willekeurig moeilijk maken, maar per definitie niet onmogelijk.

Pas als dingen als Palladium komen, met onomzeilbare hardware-ondersteuning voor DRM (het opnieuw bakken van je processor daargelaten), dan ben je pas echt volledig overgeleverd aan de softwarefabrikanten.

Je doet veel te moeilijk,
gewoon een windows activation server emuleren die alleen maar kan zeggen dat het goed is.

zelfs dan moet je nog het een en ander kunnen doen. Immers ik verwacht als informaticus dat mijn eigen geschreven JSos het ook nog doet op een willekeurige x86 pc ;)

@boiert: Twee woorden: zero-knowledge proof. Jij neemt aan dat je die activation server kan emuleren. Zonder zo'n server te hebben is het niet noodzakelijkerwijs mogelijk uit te vissen hoe die werkt, dus zul je toch de client-kant moeten ontleden en patchen.

Als de server alleen maar JA of NEE zou terugblaten was het makkelijk, ja...

@justice strike: Dat is dan ook gelijk een van de voornaamste bezwaren tegen die Palladium-achtige initiatieven. Maar ook dan geldt dat het best mogelijk kan zijn om WokkieTokkie-OS (tm) draaiend te krijgen zonder dat dit je meer mogelijkheden geeft om andermans software "zonder toestemming" te draaien. Of je moet alles op emulatie gooien... Lijkt me ook niet aantrekkelijk.

De bezwaren tegen dit soort "geef ome Bill de sleutels maar" concepten zijn héél erg groot; ik verwacht dan ook niet echt dat het er ooit van komt. Maar je weet nooit...

Dat is wel waar microsoft naartoe wil. Uiteindelijk zal windows een systeem worden waarmee je zelf niets meer kunt. Een soort xbox dus, iets waar ik als tweaker absoluut niet op zit te wachten.

En dit programmaatje is niet alleen op Vista beschikbaar, maar wordt onder Microsoft Genuine Validator gewoon voor XP beschikbaar gesteld. Dat de functionaliteit niet volledige gebruikt wordt wil niet zeggen dat het nooit zal gebeuren.

Als de support of XP verdwijnt binnen enkele jaren kunnen ze eenvoudig zeggen: laten we het voor de veiligheid maar allemaal uitschakelen. En we weten niet of het zo is of niet omdat het gesloten software is.

Eventjes mijn zilverpapieren hoed opzetten: Microsoft stelt bepaalde voorwaarden aan een bedrijf en als het niet meewerkt schakelen ze hun computers vanop afstand uit of een hacker vindt uit hoe het werkt en een cracker gebruikt het voor random afpersingen of gewoon als trojan.

En zoiets als de server emuleren gaat ook moeilijk gaan. Ten eerste moet je de data die geencrypteerd is gaan decoderen (niet uitermate moeilijk maar toch) en vervolgens moet je het elders in het netwerk (als transparent proxy) installeren want de huidige Windows Genuine Disadvantage Tool gebruikt zover ik weet niet meer de lokale DNS cache of hosts file.

Zolang een bedrijf mij als een dief/piraat beschouwt koop ik van hen geen product. Zou jij nog teruggaan naar je bakker om de hoek als die elke morgen zou zeggen: je bent een dief, leeg je zakken maar eens.

Das onzin...

Als je de pakketjes reserve engineerd dan zou het te doen zijn. Alleen encyptie zal het erg moeilijk gaan mken

Ja, makkie, zullen we afspreken dat jij ff zo'n server bouwt? Anders zitten we weer dubbel werk te doen en da's zonde. :-|

edit: dit had een rectie moeten zijn op "boiert", maar dat komt nu niet echt over, doe me een lol en mod maar weg.

En die hosten in, laten we zeggen Irak of noord-korea of of of.....

want de huidige Windows Genuine Disadvantage Tool gebruikt zover ik weet niet meer de lokale DNS cache of hosts file.
Da's makkelijk te omzeilen: even een oude PC als firewall schakelen en die vertellen dat requests naar de registratieserver omgeleid moeten worden naar een lokale machine (of misschien gaat iemand zoiets wel als service op internet draaien, in China of Rusland of zo).

Waarom omschakelen. Als ik een firewall gebruik (niet microsoft) en hou dat verkeer tegen hebben ze niets te doen. Mogen ze ook niet zomaar deactiveren. Wie weet zit mijn Windows zonder internet. Eenmalig activeren oke, maar naar huis bellen als dat niet lukt mag dat geen consequenties hebben. Als dat wel verplicht wordt heeft MS een groot probleem. Met een legale windows versie moet je mee werken aan microsoft (en dan wijzen naar google dat hun erg zijn).

Ik vraag me af alsof ze net als XP weer zulke problemen krijgen dat legale keys als illegaal werden bestempeld. Zal je maar netjes een windows versie kopen en na een tijdje weer nieuwe licentie kopen..

@MneoreJ.
Zero knowledge? Maya of ESA PrimaWin werkt via zo'n activatie code en zo ken ik nog wel meer software die via zo'n zelfde systeem werken. En somehow eindigen ze ook op mijn thuis computertje zodat ik door kan werken en somehow kan ik toch mn software activeren.
Om de server te emuleren is het absoluut niet noodzakelijk om te weten van te voren hoe deze functioneerd. Door genoeg pakketjes te sniffen zul je er zelf wel vanuit komen. Ik zou pas in een deuk liggen als deze licenties via plain txt gaan.

Hoe gaan ze dat in hemels naam doen met een middel tot groot bedrijf, als je een paar honderd pc's in gebruik hebt, dan wil je echt niet vanaf elke pc een website openen naar microsoft om je vista te gaan registreren.

dat omzeilen met een oude pc + firewall kan zelfs al op lokaal niveau........ tenzij die WGA ook de eigen route tabel negeert........... route help / route print ;)

het is de bedoeling dat de server geactiveerd wordt en dan gaat deze alle clients activeren, heel eenvoudig dus

dat omzeilen met een oude pc + firewall kan zelfs al op lokaal niveau........ tenzij die WGA ook de eigen route tabel negeert........... route help / route print ;)
Dan hang je een bridging firewall tussen je router en je eerste switch zodat al het verkeer wel door de firewall moet. (Of zal MS werken aan een wereldwijd draadloos netwerk?) :+

Of natuurlijk gewoon de firewall op je gateway en daar wat regeltjes aan toevoegen. Je kan toch echt niet om je gateway heen lijkt me. ;)

Who'ah, - |:(
ja ach je weet maar nooit he,

alleen euh een vista pc zonder internet, - hoe zou die te activeren zijn.

maar ach als 't te erg word kun je altijd nog op de wine manier, genuine-disadvantage-tool.exe bouwen,
ben je van 't hele gezeik af....

alleen euh een vista pc zonder internet, - hoe zou die te activeren zijn.
je moet elke maand maar 0900-vista bellen ( a 90 ct/pm )
om je nieuwe code te krijgen :+

@ n4m3l355:
Dit betekent alleen maar dat die systemen niet via een goed geïmplementeerde zero-knowledge systeem werken.

@bamboe:
Hoe gaan ze dat in hemels naam doen met een middel tot groot bedrijf, als je een paar honderd pc's in gebruik hebt, dan wil je echt niet vanaf elke pc een website openen naar microsoft om je vista te gaan registreren.
Daar zijn volume licenties voor

En dat is dus het leuke waar microsoft aan werkt: de TPM.

Met deze TPM, de trusted platform module, zal microsoft ( en ook andere softwareleveranciers, content providers etc..) de mogelijkheid krijgen om hardwarematig zijn eigen wensen af te dwingen.

De specificaties van de TPM zijn ontwikkeld door de TCG (trusted computing group), waar Microsoft een van de oprichters van is.

Met deze TPM worden een aantal nieuwe toepassingen mogelijk (of moeilijker te kraken) , te weten:
1. Trusted Boot ('veilig' opstarten, hierbij worden bios/kernel en specifieke onderdelen van OS gecontroleerd op integriteit)
2. Remote Attestation (het van afstand controleren van de integriteit van specifieke onderdelen van het OS.. Dit is voor MS ideaal om te controleren of het OS is gewijzigd).

Aangezien de integriteitswaarden in de TPM zijn opgeslagen zal het zeer lastig zijn om deze te 'kraken'. Er zijn ook verschillende varianten van de TPM beschikbaar, het verschil zit in kleine afwijkingen in de implementatie (extra's t.o.v. specificatie van de TCG.), maar ook in mate van 'kraakbaarheid' (tamper evident/tamper proof). De ontwikkelaars van de chips kunnen hier zelf een keuze in maken zolang het maar aan de specificaties van de TCG voldoet.

Windows XP maakt nog geen gebruik van de TPM, maar Windows Vista zal dit naar aller waarschijnlijkheid wel doen.

Voor meer informatie over de TCG of de TPM zie:
www.trustedcomputinggroup.org

Wel als er bij de bakker achter zijn rug om broden worden gestolen.

Als ik een brood koop krijg ik dat nadat ik betaald heb; de bakker is daarbij aanwezig.
Bij Windows, of in het algemeen software, is dat niet het geval. Je kunt makkelijker aan software komen dan een product uit een winkel stelen.
Software is sowieso al anders omdat je er een kopie van steelt en niet een product zelf. In het eerste geval ben je enkel inkomsten kwijt, in het laatste ook je productiekosten nog eens. (De broden moeten opnieuw gebakken worden voor klanten die wel netjes betalen).

En daar heb je dus weinig aan als de WGA server een hickup heeft zoals hier beschreven.

@Teddie_: Gelukkig is Vista gericht op de particuliere of zakelijke consument, en niet op tweakers.

Ik denk dat dit voor MS een verlies-verlies situatie oplevert. Als men het weet te omzeilen, dan zullen mensen dus alsnog Vista illegaal gebruiken. Mocht de beveiliging ZO goed zijn, dat men deze niet kan omzeilen, dan zullen mensen migreren naar Linux of gewoon gebruik blijven maken van XP of een ander ouder platform.
Ik denk dat deze beveiliging gewoon een standaard gebaar richting aandeelhouders, maar ook richting publiek, van we gaan het jullie niet makkelijk maken.

Waarom zouden mensen vanzelf overschakelen op Linux of bij XP blijven als het goed werkt? Als dat het geval is heeft de legale gebruiker er totaal geen last van.

Hiermee lijkt een functionaliteit die de softwaregigant eerder ontkende,het effectief deactiveren van het OS, weer door de achterdeur naar binnen geglipt te zijn.
Ach, hoe vaak hebben ze dat wel niet gedaan bij MS. Je moet maar zo zien, het wordt toch wel weer gekraakt.

Natuurlijk zal het gekraakt worden. Imo is het belangrijkste wat ze bij Microsoft proberen te berijken, het zo lastig mogelijk maken voor gebruikers om een illigale Windows te hebben.

Veel mensen willen er de tijd/moeite niet in steken om uit te zoeken hoe ze de beveiligingen van Windows kunnen omzeilen. Voor anderen blijft ¤100 een te groot bedrag om uit te geven aan een OS, dus die willen de tijd er wel voor nemen, maar een groot deel haakt af en koopt gewoon een legale versie.

Voor anderen blijft ¤100 een te groot bedrag om uit te geven aan een OS
Soms kopen diezelfde mensen dan wel weer een videokaart voor ¤ 600.

Maar meestal een Dell-alike met intergrated onboard-solution.

grote verschil is dat het ene snel is, en het andere langzaam :7

Bij videokaarten kan je nog een merk kiezen. Om met die videokaart spelletjes te kunnen spelen heb je weinig andere keus dan windows...

100 ¤ zou mij niet teveel zijn (voor een pro versie). Bezwaar is alleen dat ik hier 5 PC/Laptops heb staan, en dan gaat het toch wel heel erg in de papieren lopen.

En ik denk dat er steeds meer mensen met dat probleem komen te zitten, meerdere PC's in huis

Dat brengt me op een interessante gedachte, als een licentie over het algemeen persoonsgebonden is (behalve oem), en je hebt/gebruikt 5 PC's, waarom kun je die dan niet op meerdere systemen gebruiken?

En ik denk dat er steeds meer mensen met dat probleem komen te zitten, meerdere PC's in huis
Zijn die computers gratis dan?

Als je meerdere computers koopt moet je ook meerdere licensies kopen, punt. En anders doe je toch mooi met ons, de linux en bsd wappies, mee.

Dat gezeur ook altijd... "Ik heb 3 auto's en toch moet ik 3x verzekering en wegenbelasting lappen!"

Als je meerdere computers koopt moet je ook meerdere licensies kopen, punt. En anders doe je toch mooi met ons, de linux en bsd wappies, mee.
Kijk naar OS X daar kan het wel... .

Voor mr. Sakura:
Sorry hoor, maar hoe kun je nu zoiets roepen man? Je hebt wel 5 systemen, maar 5 * 100 euro wil je niet uitgeven? Dan moet je linux installeren en stoppen met jammeren vind ik. Als je er niet voor wil betalen, moet je het ook niet gebruiken. Je hoeft Vista namelijk niet te gebruiken heh!!

Zo logisch is dat helemaal niet. Wanneer ik iets koop, wil ik het kunne gebruiken, zoals ik dat wil. Wie is de maker van het product om mij deze beperking op te leggen? Wanneer ik een koptelefoon koop, wil ik deze ook kunnen gebruiken op mijn verschillende stereo's en computers, en dat kan ook. MS gaat dit echter tegen, omdat het buiten jezelf ook ten bate van anderen zou kunnen komen, die er van gebruik kunnen maken zonder vervoor betaald te hoeven hebben. Om dit tegen te gaan, stellen ze simpelweg dat de koper ervan ook maar beperkt moet worden in deze, met deze eigenlijk belachelijke regeling. Ik ga echt niet twee maal hetzelfde product kopen omdat ik er op verschillende plaatsen gebruik van wil maken. Doe dan iets zoals de in games met online mogelijkheden, een persoonlijke inlog functionaliteit. Maar ja, dan moet je dus wel online zijn met daarbij alle mogelijke juridische en overige praktische bezwaren van dien.

Misschien zou het een idee zijn om eerst tijdelijke CD's te leveren (die een beaalde houdbaarheid hebben), die de gebruiker in staat stellen een persoonsgebonden CD te laten branden (met eigen naamsgegevens en eigen inlog). Uiteraard kan een ander deze gegevens overnemen, maar dat de Windows niet persoonsgebonden is, maakt het toch een stuk minder aantrekkelijk (voor mij dan, of ben ik een rare in deze?).
Maar goed, wellicht is dit eveneens te kraken.

Of zou MS met de één licentie per PC simpelweg het behalen van meer omzet als doel hebben? Zou zomaar kunnnen, maar ook erg schofterig zijn.

@ Frank L
Je hebt gelijk. Wat opvalt is dat mensen vaak lopen te geilen op 'de nieuwste processor' en de 'snelste videokaart' van 600 euro (en enkele zijn ook nog bereid er dat voor te betalen) en 100-200 euro voor een besturingssysteem is te veel en dan is Microsoft een uitzuiger.

Ik kan niet wachten om Windows Vista aan te schaffen. Vista is gewoon een stuk veiliger dan XP door het hele sandbox idee en op mijn Debian draaiende PC kan ik niet al mijn applicaties draaien.

@RaJitsu
Zo logisch is dat helemaal niet. Wanneer ik iets koop, wil ik het kunne gebruiken, zoals ik dat wil. Wie is de maker van het product om mij deze beperking op te leggen? .... MS gaat dit echter tegen, omdat het buiten jezelf ook ten bate van anderen zou kunnen komen.....Ik ga echt niet twee maal hetzelfde product kopen omdat ik er op verschillende plaatsen gebruik van wil maken.
1: Lees de voorwaarden voor je het product koopt
2: Als je het op 2 plaatsen wilt draaien koop je toch ook 2 PC's of heb je die dan ook gestolen?
3: Als jij het ten bate van anderen wilt laten komen leen je je PC er toch ook gewoon bij uit? Ja maar dan kun je het zelf niet gebruiken? Nee kun jij je uitgeleende schroevendraaier op dat moment zelf wel gebruiken?

Dit kan en mag wel, maar die systemen mogen niet gelijktijdig draaien. (voor zover ik weet toch)

Je koopt een sowieso geen software, maar het gebruiksrecht van software voor één PC.

Lees de EULA, je weet wel, die lap tekst waar je altijd ongezien op "I Agree" klikt.

Voor osx mag je ook maar op 1 computer per keer gebruiken. Er zijn wel family packs die je op 5 macs mag gebruiken.

@ CyberAngel:
1: Lees de voorwaarden voor je het product koopt

Meestal zitten deze voorwaarden in de doos, de zogenaamde EULA. En de meeste fabrikanten zeggen ook: Bij het openen van deze verpakking gaat u akkoord met de voorwaarden die...
Maar, de verpakking kun je niet openen zonder de doos met inhoud te kopen. Dus, als je thuiskomt, en je de voorwaarden eindelijk kan lezen, is het eigenlijk al te laat...

Heh, die EULA's zijn in Nederland niet rechtsgeldig, omdat je er niet tijdens de koop (in de winkel) een handtekening onder hebt gezet.

Na de koop kunnen ze niet alsnog je rechten verminderen.

Nee want volgens het nederlands recht mag je zo'n product gewoon terug brengen.

Helemaal mee eens. Ik heb dan ook gewoon legale versies van XP draaien (laptop en desktop allebei legaal). (en een grafische kaart van minder dan 600 euri).

Ik kan begrijpen dat het aanlokkelijk is om dure software illegaal te gebruiken, maar 100 euro is écht niet zo duur voor zoiets complex als een OS. Veel mensen betalen zonder moeite 50 euro of meer voor een spelletje, waar ze uiteindelijk véél minder gebruik van maken. Erger nog zijn de mensen die vervolgens zélf geld verdienen met die illegale software of het gebruik ervan; hoe kan iemand dát tegenover zichzelf verantwoorden? Jij mag wél geld verdienen, maar hun niét?

Het excuus dat er geen concurentie is, slaat nergens op; je mag ook Linux neerzetten, kost je niks. Of koop dan een Mac. Zeker als je hoort dat men Windows slecht vind, is dat concurentie argument lachwekkend.

@ L0k1

Ja en 99% van zo'n EULA is niet rechtsgeldig in Nederland, so what's your point?

'slaat nergens op'

zou leuk zijn als systeem bouwers,laptop leveranciers en winkels de klant de kans zou geven om voor n bepaalde OS te Kiezen...of voor helemaal geen OS

@ JURRiE

Nee, mijn pc's waren zeker niet gratis, maar ook niet allemaal tegelijkertijd gekocht. Uiteindelijk blijven veel mensen net als ik zitten met een 'oude' pc, waar behalve gamen nog prima mee te werken is, maar met een OS wat door microsoft obsolete is verklaard!!!! Het nog wel ondersteunde OS (xp) kan prima draaien op twee van mijn oude pc's, maar ik ga toch echt niet betalen voor een nieuw OS als ik al een legale versie bij Bill heb gekocht.

Oftewel, Bill kan me wat. En ja, mijn nieuwe videokaart was 430 eurie. Maar ik kocht wel een xp licentie bij deze machine. Benieuwd wanneer Bill besluit dat ie dat niet meer gaat ondersteunen.

1: Lees de voorwaarden voor je het product koopt
Daar gaat het helemaal niet om. Het is de logica van deze voorwaarden die ik ter discussie stel.
2: Als je het op 2 plaatsen wilt draaien koop je toch ook 2 PC's of heb je die dan ook gestolen?
Feit is dat ik ook de keuze heb die PC naar die andere plaats mee te nemen. Dat is nu net het verschil.
3: Als jij het ten bate van anderen wilt laten komen leen je je PC er toch ook gewoon bij uit?
Wat ik bedoelde is dat ik het wel logisch vind dat MS dit wil voorkomen. 'Anderen' hebben er immers niet voor betaald.

Ik vind dat dat in het geval van een OS een soortgelijk systeem dient te worden geopteerd als bij een spel. Zolang je ' inlog' -gegevens overeenkomen, moet je het kunnen gebruiken. Waar dan ook, op welke computer dan ook.

Je hebt gelijk. Wat opvalt is dat mensen vaak lopen te geilen op 'de nieuwste processor' en de 'snelste videokaart' van 600 euro (en enkele zijn ook nog bereid er dat voor te betalen) en 100-200 euro voor een besturingssysteem is te veel en dan is Microsoft een uitzuiger.

Dat zijn ook de mensen die 3 of 4 pc hebben. Maar waarvan ze effectief maar 1 of 2 van gebruiken.

@Zaphod69

Die legale OEM versies van het OS zijn, in tegenstelling tot wat de meesten beweren, niet gekoppeld aan het HELE systeem wat je hebt aangeschaft. Strikt gezien is die licentie gekoppeld aan je HDD. Zet die HDD in een nieuwe kast, en het is helemaal legaal.