Hoofdcategorieën

Japanse recorder legt luchtjes vast

Door Caroline Schröder, zaterdag 15 juli 2006 11:41
Bron: New Scientist, views: 21.993

Japanse wetenschappers in Tokyo zijn bezig met het ontwikkelen van een apparaat dat geuren kan vastleggen. De bedoeling is dat het apparaatje bijvoorbeeld op een cake gericht wordt, waarna het de geur van cake analyseert om die in een later stadium te reproduceren. Het apparaat zou onder meer kunnen worden ingezet om het online winkelen te verbeteren. Online kopers van verse waren kunnen er straks eerst aan ruiken, alvorens de goederen in de virtuele boodschappenwagen te stoppen. Ook militaire artsen en hun patiënten zouden er baat bij kunnen hebben doordat artsen op deze manier in een vroegtijdig stadium een diagnose zouden kunnen stellen. Experimenten met geur zijn niet nieuw; diverse bedrijven probeerden eerder aroma's te produceren die computerspellen of televisieprogramma's een extra dimensie moesten geven. Volgens Pambuk Somboon van het onderzoeksteam uit Tokyo mislukten die pogingen omdat het aantal aangeboden geuren te beperkt was.

Het menselijk reukorgaanSomboon en zijn team besloten het produceren van geuren te laten voor wat het was en richten zich op het vastleggen en later reproduceren van een bepaald luchtje. Mensen hebben 347 geursensoren, waardoor er een hoop biochemische producten aan het apparaat ten grondslag moesten liggen. Het geursysteem bevat vijftien elektronische neuzen die een bepaalde geur moeten herleiden tot een digitaal recept dat uit 96 verschillende chemische ingrediënten kan bestaan. Tot dusver heeft het apparaatje met succes de geur van appel, banaan, citroen, meloen en sinaasappel geregistreerd en gereproduceerd. Het systeem wist zelfs een groene van een rode appel te onderscheiden.

Volgende 13:26
Vorige 11:40

Reacties

«  1  2  3  »

Nou dat is niet verkeerd wat ze hebben gerealiseerd tot nu toe! ik sta perplex. Strax kunnen we Oblivion oid spelen met geuren. Nou daar zal je niet vrolijk van worden als je zo'n cave met rottende lijken bewandelt :D En oh wat een verademing als je dan uit de grot komt en de geur van bossen en bloemen je tegemoet komen, heerlijk!

En ergens lijkt mij het toch fantastisch als dit ooit tot de mogelijkheden zou behoren. Hoe ranzig de luchten ook zijn, maakt het iig wel erg realistisch en waan je je nog meer in de desbetreffende wereld. En je kan het natuurlijk altijd uitzetten als je kotsmisselijk begint te worden :)

Maar de geur van benzine en verbrand rubber lijken mij ook niet verkeerd tijdens een potje sim racen :)

dit lijkt me nogsteeds vet cool ja, alleen moet je niet het ding meteen uitschakelen bij een vieze geur want anders blijft hij hangen :+

toch heb ik al jaren geleden iets daarover in een PC magazine gelezen "I-scent" was dat volgens mij.


maar helaas voordat zo'n apparaat te krijgen is en het normaal ondersteund wordt door games duurt nog wel even.

zal wel net als dat phisycs kaartje zijn

Lange tijd terug heb ik dit al gehoord. Over de mogelijkheid dat er geurproducerende machines zouden komen.

Situatie: Je kijkt naar een bloem op je beeldscherm en je krijgt die geur voorgeschoteld als je aan het beeldscherm ruikt :+. Klinkt voor mij nog een beetje onrealistisch. Het wordt wel een nieuwe uitdaging voor hackers om het systeem zo te kunnen doorgronden dat je de meest (gore|exotische) geuren door kan krijgen.

Je zal maar een drol op je beeldscherm hebben :+

Komt je vrouw binnen: "Hey, heb je weer haring gehad? het ruikt hier naar vis" :P

"Nee schat, jij bent hier degene die beter even haar gulp dicht kan doen"

geur is er dus al.
Nu nog het fysieke object re-creëren en we enteren de replicator-era.... :)

Nou nee, niet bepaald. De recorder kan dus geuren vastleggen, maar niet reproduceren...

"Tot dusver heeft het apparaatje met succes de geur van appel, banaan, citroen, meloen en sinaasappel geregistreerd en gereproduceerd"

Jawel hoor :P

Ik verbaasde me over de zin: Ook militaire artsen en hun patiënten zouden er baat bij kunnen hebben doordat artsen op deze manier in een vroegtijdig stadium een diagnose zouden kunnen stellen.

Maar na het lezen van de bron word het me duidelijk: The device could be used to improve online shopping by allowing you to sniff foods or fragrances before you buy, to add an extra dimension to virtual reality environments and even to assist military doctors treating soldiers remotely by recreating bile, blood or urine odours that might help a diagnosis.

Om je een concreet voorbeeld te geven: urine van suikerpatienten heeft vaak een typische aceton-geur. Da's misschien niet genoeg om de diagnose 'diabetes' mee te stellen, maar het is een belangrijke hint voor een arts voor verder onderzoek.

"urine van suikerpatienten heeft vaak een typische aceton-geur."

FOUT! Ten eerste de aceton geur komt uit de adem, en ten tweede moet deze ernstige problemen hebben met de suikerregulatie wil deze typische geur tevoorschijn komen (ketoacidose).

Chinese dokters ruiken ook altijd aan je adem.

"Online kopers van verse waren kunnen er straks eerst aan ruiken"
Verse waren online kopen? Voor parfum kan ik voorstellen dat dit soort geurproducerende apparaten handig zijn maar voor aan bederving onderhevige "verse waren"? :? |:(
Verder staat niets de verkopers dan in de weg om een hele aangename geur te sturen in plaats van een rottende geur... :z

Er zijn ook vergevorderde medische onderzoeken die de adem van patienten analyseren.Dit gebeurt dmv neurale netwerken die bij ieder ziektebeeld de afwijking van stoffen in de afvalgassen kunnen bepalen en leren.Bijna iedere ziekte heeft een specifieke afwijking in het "adembeeld".Straks hoef je alleen maar ff in een apparaat te blazen en dan vertelt de electronische doctor wat je hebt (verre toekomst) :)

Had ik (heel toevallig) gezien op TV. Ging met een mondkapje, een kastje en een PDA er aan. Ik weet alleen niet of je dat neuraal netwerk zomaar naar een ander kastje kan kopieren. Misschien als het dezelfde sensor heeft ofzo.
Een globaal netwerk zou ook wel handig zijn. Ben je gelijk up-to-date qua ziektes en kun je wellicht epidemieen voorkomen. (daar waar je slecht symptomen kunt zien maar wel ruiken bijv.)

Online kopers van verse waren kunnen er straks eerst aan ruiken, alvorens de goederen in de virtuele boodschappenwagen te stoppen

Nou, ik zou daar dus echt geen waarde aan hechten, want ga er maar vanuit dat je zwaar genept wordt...

En als er zou eens een wet komt dat de geur maar een aantal procent mag afwijken?
En dan hebben we het nog niet eens over de smaak :)
Ik ruik liever aan zeep(achtige substanties) dan dat ik het opeet.

Ligt het aan mij of was dit pas nieuws als het ding NIET uit Japan kwam :+

Zou je met zo'n recorder ook kunnen testen of groente en fruit rijp, overrijp, of nog lang niet rijp is zonder het te testen object daadwerkelijk aan te raken? Dat scheelt een hoop gevoel en geknijp op de markt en je zou zelfs een automatische sorteerder kunnen maken voor in de supermarkt zodat overrijp spul er uit gehaald wordt en de meest rijpe exemplaren vooraan komen te liggen.

Ademtest bij de politie:

"Meneer u hebt te veel gedronken...

EN WT* HEBT U GEGETEN?!?!?" :+
«  1  2  3  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Volgende 13:26
Vorige 11:40
VNU Media logo Powered by True

© 1998 - 2008 Tweakers.net - Alle rechten voorbehouden

Uitgever van: