Probleem dat veel bedrijven in de Unix-wereld hebben is dat Linux een stabiel, betrouwbaar en robust alternatief aan het worden is waar geen hoge licentiekosten aan verbonden zitten, in tegenstelling tot AIX, HP-UX, True64 etc. Je ziet dan ook veel systeembeheerders hun "wagenpark" verhuizen van Unix naar Linux en zo vele $ of € in licenties besparen, tot grote vreugde van CTO's en CIO's.
Solaris kon zich al enige tijd niet meer veroorloven dat bedrijven van hun dierbare Solaris overstapten op Linux, dus hebben ze met een open source Solaris 10 betere kansen. Je behoudt dan support- en consultancyinkomsten (aka Professional Services). HP heeft een hele afdeling in het leven geroepen om dan in godsnaam zelf maar bedrijven te helpen overstappen van hun HP-UX op Linux om in ieder geval nog enige consultancy tarieven binnen te slepen.
Maar je ziet duidelijk dat traditionele Unix bedrijven alles aan het doen zijn om het geld binnen de deuren te houden. Hetzij door Linux te gaan ondersteunen, hetzij door hun Unix open source te maken. HP heeft echter een groot voordeel qua "installed-base" tov Solaris, naar ik meen, dus voor Sun is de nood hoger. Vandaar dat Sun graag met HP in zee wil, om zo samen de markt te behouden. Sun kan zich dan gewoon "inkopen".

Even ter informatie, als we het hebben over de HP9000 met PA-RISC als processor dan zitten daar nul komma nul licentiekosten aan vast voor de eigenaar.
De licentie zit in de hardware.
Als we het hebben over Itanium dan zijn er inderdaad kosten aan verbonden voor de aanschaf van HP-UX.
Verdere jaarlijkse kosten oid zijn er niet, updates/patches ed zijn gratis te downloaden.
Wil je serieus aan de gang met een Itanium en Linux met bijv Oracle dan ben je 'gedwongen' om bijv te kiezen voor Red Hat enterprise als je support wilt hebben van Oracle.
Vervolgens zul je ontdekken dat je Red Hat per jaar moet betalen als je recht wilt hebben op updates/patches in tegenstelling tot HP-UX.
Zomaar roepen dat Linux vele malen goedkoper is dankzij licentiekosten is dan ook wel erg kort door de bocht.
Overigens ook erg vreemd dat in het bericht melding gemaakt wordt van een grote bron van inkomsten op licenties van PA-RISC.
Op PA-RISC heb je voor het OS zelf geen licenties nodig, nogmaals die zitten op de hardware.
Enige waar je voor moet betalen is extra software en voor de media als je het OS op DVD wilt hebben.
Vervolgens zul je ontdekken dat je Red Hat per jaar moet betalen als je recht wilt hebben op updates/patches in tegenstelling tot HP-UX.
Als je een beetje rondkijkt zie je genoeg repositories met dezelfde pachtes en updates die vrij toegankelijk zijn. Het verschil is dat je dan moet updaten met yum of apt-get en je verliest een deel van de functionaliteiten op het RHN.
Wil je serieus aan de gang met een Itanium en Linux met bijv Oracle dan ben je 'gedwongen' om bijv te kiezen voor Red Hat enterprise als je support wilt hebben van Oracle.
Als je serieus aan de slag wilt, moet je altijd betalen. Dus dat is ook niets nieuws.

Maar je hebt gelijk. Support en patches kosten bijna altijd geld, ook al kun je met wat zoekwerk aan gratis patches komen (dank tukkertweaker!). Je kunt bv ook CentOS kiezen, een community Red Hat versie zonder support van Red Hat maar met dezelfde sources.
Waar het mij om ging is dat het bij Linux in ieder geval
mogelijk is om het OS zonder kosten te verkrijgen, afgezien van onderhoudskosten, patches en evt support. Bij de meeste

Unix-en is dat (IMHO) niet zo. uitzondering op de regel blijkt HP9000 met PA-RISC te zijn

<quote>HP heeft echter een groot voordeel qua "installed-base" tov Solaris, naar ik meen, dus voor Sun is de nood hoger.</quote>
Erh? Andersom! In de markt voor betaalde Unix varianten heeft Solaris verreweg het grootste marktaandeel. Op grote afstand volgt HP-UX en daarna komt de rest.
Dat Sun nu ook het Itanium platform wil ondersteunen is inderdaad bedoeld om klanten weg te halen bij HP omdat alle commeciele Unix varianten last hebben van de concurrentie van Linux en dus alles doen om klanten te krijgen en te behouden. Maar dat de installed base van HP-UX groter is daar is niets van waar. Was dat maar zo. Dan ging ik onmiddelijk mijn HP-UX certificaten oppoetsen. :-)
OK thanks, dan was ik verkeerd geïnformeerd.
Sorry
* Dreams bows deep for forgiveness