Hoofdcategorieën

Gelijkstroom kan mogelijk warmteprobleem oplossen

Door Yoeri Lauwers, vrijdag 3 maart 2006 11:14
Bron: C|Net, views: 32.899

Verschillende onderzoekers zijn van mening dat het gebruiken van gelijkstroom een oplossing kan bieden voor de warmteproblemen in toekomstige computers. Hoewel wisselstroom onbetwistbaar de beste keuze is voor langeafstandstransport van energie, zou het gebruiken van gelijkstroom binnen computers wel eens belangrijke voordelen kunnen opleveren. Nieuwkomer Rackable Systems is een van de grootste voorstanders van een nieuwe benadering. Grote bedrijven als Sun en IBM zijn het wel eens met de stelling dat de energievoorziening en afkoeling van computers een probleem vormt, maar geloven niet dat gelijkstroom een deel van de oplossing zal of kan zijn. Charles Taylor, systeemontwerper aan de Universiteit van Florida, is echter van mening dat het gebruiken van gelijkstroom tussen de tien en twintig procent koelere systemen kan opleveren. Hij installeerde dan ook een cluster met 200 Rackable Systems-servers, aangestuurd met gelijkstroom en stelt dat men deze configuratie anders niet van voldoende koeling zou hebben kunnen voorzien.

AC/DCSun-designer Andy Bechtolsheim stelt echter dat het om een handige marketingtruc gaat en dat gelijkstroom in werkelijkheid minder efficiënt is. Bob Sullivan, een zogeheten data center expert, benadrukt zelfs dat sommige bedrijven die traditioneel met gelijkstroom werken, zoals telecommunicatiebedrijven, de overstap naar wisselstroom aan het maken zijn omdat dit voordeliger zou zijn. Vanwege het plan om 3,3 miljoen aandelen te verkopen was het voor Rackable niet toegestaan om op dit nieuws te reageren.

Volgende 12:15
Vorige 10:36

Reacties

«  1  2  3  4  5  »

Zet de voeding in je PC alles al niet om in gelijkstroom :?

Nee, er zit een transformator in een computervoeding die de 230V omzet naar lage voltages. Zoals bijvoorbeeld 12V, 5V en 3V.

http://nl.wikipedia.org/wiki/Transformator

[EDIT]Ik las inderdaad wat te snel. "al niet om" gaf mij een ontkennende zin.

Na de transformator komt uiteraard een gelijkrichter brug.
http://nl.wikipedia.org/wiki/Bruggelijkrichter
Met buffer- en afvlak-condensatoren om een mooie gelijk spanning te krijgen.

En naar gelijkstroom.

En dat wordt gelijkgericht en afgevlakt waardoor je gelijkspanning krijgt :)

Een computer zet wisselspanning dmv een soort gelijkrichter (4diodes) gewoon om gelijkspanning hoor :P

Althans, dat is tenminste wat ik mij nog kan herinneren van elektronica :z

Yep dat heet een brugcel. Maar in PC voedingen gebeurt dat gewoon met de 220V kant, en door daarna heel snel te schakelen kan de voeding elke spanning genereren die hij maar wil. Vandaar ook de naam schakelende voeding. Een trafo voeding zou een te hoog magnetisch veld opwekken.

...en
- moeilijker stabiel te maken
- duurder
- minder efficiënt

Tuurlijk niet - heeft niks te maken met het magnetisch veld (bovendien kun je dat afschermen met mu metaal), maar alles met de grootte en (in-)efficientie van een transformator

Een snel schakelde voeding heeft wel als nadeel dat door de snel wisselende spanningnen deze meer straling veroorzaakt.

Ja, dat klopt.
En de voeding zorgt juist voor veel warmte in je systeem.

Ergens zul je het toch moeten transformeren of niet dan?
En een transformator buiten de computer is echt niets nieuws.

Zoiets is dus te doen met een externe adapter, net zoals bij de nanovoeding gebruikt word, maar op deze manier verschuif je het probleem buiten de kast, en verschuiven van problemen is nooit goed. Je zou ook je hele voeding buiten je kast kunnen hangen en dan ben je ook van het warmteprobleem af.

Je hebt gelijk.

Het originele artikel gaat niet over stroom in een computer, maar stroom in een rack of datacenter.

Als je alle voeding van het datacenter gelocaliseert zou plaatsen, zou dit ook al een stuk makkelijker te koelen moeten worden. bvb met waterkoeling, or een vrieselementje ofzo :P

Plus dat het nog een voordeel voor de noodstroom voorziening (UPC) kan zijn aangezien deze ook een gelijkstroom accu gebruiken.

In de voeding zit direct een gelijkrichter en daarachter zit een geschakelde DC-DC converter om de 310 volt (= 220v wissel na gelijkrichting) om te zetten naar de div. spanningen voor het systeem.

Ik kan dan om die redenen niet echt snappen wat de bijdrage is aan een lagere warmteontwikkeling.

Voor lange-afstand transport van stroom is (i.t.t. wat het bericht vermeld) juist gelijkstroom de beste keuze...

En dat baseer je op...

Juist niet, nooit opgelet op school? :P

Gelijkstroom zwakt onwijs af over lange afstanden, is minder betrouwbaarder, en minder efficient.

Waarom denk je dat er wisselspanning uit het stopcontact komt?

Helaas voor jou, maar gelijkstroom is wel inderdaad de beste keuze! Heb gister toevallig nog een college over gehad en ze zijn/gaan bezig met een HVDC (high voltage direct current) verbinding met volgens mij oostenrijk (of Zweden, moet eens beter opletten tijdens college).

.....waarom dan? (zou je toch moeten vertellen als het je net in een college verteld is)

Hier staat inderdaad onder "Advantages of HVDC over AC Transmission" dat het bij bepaalde toepassingen voordelen heeft. Maar ik snap nog steeds niet daaruit dat het voordelen heeft voor deze toepassing, iemand?

Ik noemde al dat ik wat beter op had moeten letten :P, laat ik nou juist gister erg slecht hebben opgelet!

AC: Ohmse + capacitaire verliezen
DC: Ohmse verliezen

Onderbouwing waarom wisselspanning bij lange afstanden niet werkt:

Lange kabels kunnen heel veel lading opslaan. Het zijn eigenlijk hele grote condensatoren. Met wisselspanning ben je eigenlijk alleen maar zo'n lange kabel aan het ontladen en opladen.

Dit is dus de reden waarom de kabel naar Noorwegen met gelijkspanning is geladen. Dan hoef je de kabel maar één keer op te laden ipv 50 keer per seconde.

Het is maar wat je onder lange afstanden verstaat.
is dat dan 600mtr 6Km of 600km?

dat niet alleen; bij elke vorm van wisselspanning heb je last van het skineffect (de lading loopt aan de buitenkant van de geleiderkern). Hierdoor verhoogt de weerstand van een geleider en krijg je dus meer warmteverliezen.

Een reden om wel wisselstroom te gebruiken is natuurlijk omdat je het makkelijk kan transformeren naar een andere spanning, en je kan electromotoren soms simpeler, soms efficienter en soms duurzamer maken.

stopcontact, wat dacht je van hoogspanningsmasten? En ja, natuurlijk is dat wisselstroom. Wat een ongelooflijk onduidelijk verhaal is dit artikel.... kunnen we niet de artikelen -1 raten?

Of je leest het gewoon niet.
Ik vond het wel weer boeiend.

Hoe kan dat nou? Dan is het toch al te laat, als je het al gelezen hebt?

Omdat bij het opwekken van stroom zoals dat nu gebeurt met turbines automatisch wisselstroom onstaat, en een omzetting naar gelijkstroom alleen maar verliezen zou opleveren?

Dat hebben ze mij nooit geleerd op school. Het punt is dat gelijkstroom veel moeilijker om te zetten naar andere voltages. Daarom is wisselstroom handiger, dan kun je in hoge voltage (minder stroom, dus minder ohm's verlies) lange afstanden afleggen.

Het hele voordeel van gelijkstroom in data centra gebruiken is dat je de voeding van de pc, die veel wamte genereerd, uit je data rekken haalt en op een centrale plek zet.

Daar kun je dan een efficiente GROTE voedng neerzetten, en de warmte wordt neit meer in je datacentrum, maar in je voedingcentrum gegenereerd. Aangezien er voor je voeding wellicht minder strenge regesl geleden voor de temperatuur kun je veel geld besparen op de airconditioning van je datacentrum. Tenslotte is elke watt die je verbruikt in je datacentrum ook een watt aan warmte die je af moet voeren met je air conditioning.

Tegenwoordig zijn goede voedingen allemaal geschakeld. Die gaan juist uit van gelijkstroom (of gelijkgerichte wisselstroom) om er vervolgens weer wisselstroom om een hogere frequentie van de maken die met een kleinere trafo omgezet kan worden in een lager voltage. Die dan weer gelijkgericht wordt. Snappie?

Je bedoedle goed pc voedingen. In transformator huisjes kom je dit nog steeds niet tegen omdat een geschakelde voeding relatief duur is t.o.v. een simpele transformator.

Affijn, in je verhaal geef je al aan dat je meer componenten nodig hebt.

Heb je enig idee van de efficientie van een goed PC voeding? Juist een goede haalt maar 76% in de gelinkte test!

Maar het *kan* wel...
In Oostenrijk staat een geweldig gelijkrichter station, dan de vervuilde (faseverschoven) russische krachtstroom gelijkricht, en weer omvormt naar wisselspanning, voordat het het Europese net ingesluisd wordt.
Daar wordt iets van 15kV bij 2kA door halfgeleiders (!) geschakeld (choppergelijkrichter heet dat geloof ik).

Hoe je dat doet? gewoon, een hele stapel thyristoren (spanning per thyristor verlagen)

Nadeel van die constructie van een voeding op grotere afstand plaatsen, is dat je vrij lage spanningen (en dus grote stromen) over lange draden moet vervoeren.
Lange draden, wil zeggen veel ruis oppikken en de ruis is in verhouding tov die lage spanning relatief sterk.
Tevens heb je dan meer verlies dan noodzakelijk, of je moet wel heel erg dikke leidingen gebruiken.

In transformatorhuisjes heb je ook geen gelijkstroom nodig, omdat de huizen wisselstroom verlangen.
Met een geschakelde voeding wek je gelijkstroom op en om daar nu weer wisselstroom van te maken is ook wat onzinnig.

Wanneer je via een transformator (op 50Hz wisselstroom) naar een mooi afgevlakte gelijkstroom zou omzetten, dan kom je ook niet aan die 75% efficientie.

Toch weer een groot probleem voor de meeste mensen is dat ze bepaalde zaken door elkaar halen.

1) stroom is altijd een gevolg van spanning.

2) stroom door een zelfde kring is op elke plaats hetzelfde, of het nu gelijkstroom of wisselstroom is speelt geen rol.

Spanning staat ergens over en stroom vloeit door iets.
Dus nooit 220V wisselstroom maar wisselspanning!


Tegenwoordig, ... al van in de eerste IBM clonen (jaren 80) , werkt men met een geschakelde voeding in pc's.
De redenen zijn heel eenvoudig, men kan op een kleine oppervlakte een voeding maken die een hoog rendement heeft > 70% en die daarom minder warm zal worden dan een conventionele voeding.

Je kan een geschakelde voeding als volgt bekijken.
Wisselspanning wordt omgezet in gelijkspanning dmv een gelijkrichter.
In de spanning die daaruit volgt plaatst men een electronische schakelaar in serie, meestal een Fet, en daarachter een laagdoorlaat filter om de spanning af te vlakken.
De Fet schakelt tegen hoge snelheid om een bepaald voltage achter het filter hetzelfde te houden.
Indien de belasting stijgt (stroom hoger) zal de Fet de schakeltijd (pulsbreedte) aanpassen om aan de uitgang dezelfde spanning te behouden.

@universe

Stopcontact = wandcontactdoos

Opletten he (op school)

@luke-san

Je hebt helemaal gelijk behalve... het is 230 volt wisselspanning (al een jaar of 10)

Waarom denk je dat elektische treinen gelijkstroom gebruiken? ;)

Dat komt door het verleden.
Gelijkspanning was veel makkelijker te regelen dan wisselspanning. Met een aantal weerstanden in serie konden de motoren langzaam op en afgeregeld worden.

Haven kranen kregen en de tram in Rotterdam krijgt 600V=.
De Metro van Rotterdam heeft 750V= gekregen. Dit omdat de open spanning (zonder belasting) binnen bepaalde waarde bleef en niet aan hogere isolatie eisen moest voldoen.
Nu wordt die gelijkspanning in het voertuig omgezet in wisselspanning om verder met triac regelingen voor goede rijeigenschappen te zorgen.

Voor lange-afstand transport van stroom is (i.t.t. wat het bericht vermeld) juist gelijkstroom de beste keuze...
Bij mijn weten is het hoogspanningsnetwerk in onze contreien wel degelijk (driefazige) wisselspanning.

Edit: gezien de andere reacties heb ik eens snel gewp't : http://en.wikipedia.org/wiki/HVDC. Inderdaad is AC efficiënter over lange afstanden zonder tussentaps.

teveel bal bla niks zinnig dus weg ermee...

Je bedoelt DC? Zo staat het in het gelinkte artikel, tenminste...

Klopt, heb ik enige tijd geleden ook gelezen. Er was een plan om een kabel aante leggen vanuit Noorwegen d8 ik. Daar over gaat gelijkstroom, omdat bij wisselstroom het "omkeren" van de spanning verlies oplevert als dat over hele lange kabels gaat (aangezien er dan een substantieel tijdsverschil is tussen het omkeren aan de bron en aan het eindpunt).
Meer info onder andere in dit artikel:
http://www.delta.tudelft.nl/archief/j36/n12/18154
Morshuis werkt met zijn promovendus Riccardo Bodega aan een Europees gesponsord project om transport van energie op lange afstand, bijvoorbeeld over de zeebodem, economisch efficiënter te maken met gelijkstroomkabels. Nu draait het hele net nog op wisselspanning. Maar volgens een EU-rekensommetje zou tien procent van het totale energieverlies tijdens stroomtransport bespaard kunnen worden bij omschakeling op een kabelnetwerk met gelijkstroom. De verkoop van stroom tussen landen onderling zou bovendien soepeler verlopen, omdat je meer energie kunt transporteren

Hmmm, uiteindelijk lijkt Thomas Edison dan toch gelijk te krijgen. Voor zover ik weet was hij altijd een groot voorstander van gelijkstroom.

Maar dankzij Tesla (die het niet met hem eens was) is de wereld verder geïnnoveerd.

Ik heb anders op school geleerd dat de wisselstroom voor lange afstanden voordeliger zou zijn, omdat geljkstroom véél meer verliest op de kables dan wisselstroom. Hoe en waarom weet ik niet meer goed.
Er is ooit al een oorlog geweest tussen wisselstroom en gelijkstroom, en juist omwille van het transportvoordeel van wisselstroom had die gewonnen. Het zou me verbazen moesten de natuurwetten op die relatief korte tijd veranderd zijn. Maar het kan natuurlijk wel dat met de nieuwe techniek andere methoden dan toen beschikbaar zijn.

Iedereen heeft gelijk
Het licht enkel aan de toepassing

Zeer lange afstanden gelijkstroom, schakeltijd verschil bij wisselstroom, zoals met die energie levering uit scandinavie naar de delft/eems geloof ik.

Hoger stromen moet je proberen te vermijden, hoe hoger de stroom hoe meer verlies.
Dus een hogere spanning, waardoor er minder stroom nodig is voor hetzelfde vermogen


Als ze hier met lage (12v 5v 0v -5v -12v) spanningen willen werken zullen ze redelijke rails/kabels moeten nemen.
Ik denk dat dat wel goed mogelijk is bij rekensystemen.
1 punt waar spanning op een rails systeem komt
En bij elke kast dit aftappen.
scheelt ruimte voor voedingen en zeker omzet-verlies. Ook in kosten door geen voeding en minder storing door een slechte voeding en signaalstoring is weg.

Nee het licht enkel aan door een schakelaar.

volgens mij zet 10-20 procent niet echt zoden aan de dijk, en als je bedenkt dat er nogal wat componenten in je pc omgebouwd moet worden... Dit lijkt me niet de toekomst.

Wat is eigenlijk het probleem met warmte als je kijkt naar de trend? is het niet zo dat processors kleiner worden -> minder elektronen gebruiken -> minder warmtegeneratie? ik denk bv aan de single elektron processor waar nu onderzoek naar gedaan wordt..

punt is dat tot nog toe er alleen maar méér en méér warmte gegenereerd wordt!
Huidige cpu's bijvoorbeeld gebruiken met gemak om en bij de 100 W, terwijl een pIII nog inet aan 20W kwam, en een 368 op 1W... Dat juist omdat het aantal schakelingen per oppervlakte zeer sterk toegenoemen is. Dat elke schakeleing 50% efficiënter is helpt je wel, maar als je 10x zoveel van die elementen op de zelfde oppervlakte zet, heb je nog steeds 5x zoveel warmte over!

als je bedenkt dat er nogal wat componenten in je pc omgebouwd moet worden...
Welke componenten had je zoal in gedachten dan? Volgens mij is er slechts 1 component in de PC-kast die gebruik maakt van wisselspanning, en dat is de voeding. En wel om van die wisselspanning gelijkspanning te maken. Dus echt heel erg ingrijpend is dat nou ook weer niet...

Het is erg raar maar stroom doet het het beste met wisselstroom op middel lange afstand. Transformator huisje --> meterkast. Maar niet als het gaat om enkele kilomers of meer dan doet het het beter met gelijk spanning.

Hoe kom jij aan deze wijsheid dan? Misschien is het leuk om bij een dergelijke reactie een bron te vermelden, zodat wij deze wijsheid ook op kunnen doen.

Kijk eens bij ABB:

http://www.abb.com/hvdc

HVDC is de techniek om verliezen over langere afstanden en de capaciteit van een hv transmissielijn te verhogen.

Waar baseer jij dat op? Ik heb bij het vak Energietechniek nu juist berekent dat dit niet het geval is. Kom eens met een berekening.

Ik heb dan geen vakken energie-techniek ofzo gevolgd, maar ik vermoed dat het enige verschil voor de langere afstand is dat er een fase verschil zal ontstaan tussen de spanning op de lijn en belasting.

Zo krijg je dus de grootste stromen bij een lagere spanning en dus meer verliezen.
De zogenaamde cos. phi factor, die je soms ook op apparaten ziet staan (electromotoren meestal)

Het klopt (ongeveer) wat hij zegt.
Bij hoogspanningslijnen is er een parasitaire capaciteit tussen de draden onderling en tussen de draden en de aarde. Als je wisselspanning gebruikt, dan verlies je hierdoor stroom. Bij gelijkspanning heb je daar geen last van, maar dat is weer lastiger te transformeren.
Gelijkspanning is beter bij een afstand groter dan 300 km.

[edit]
Voorbeeldje:
De NorNed-Kabel die van Noorwegen naar Nederland wordt getrokken zal gelijkspanning zijn.

Volgens mij heb je daar berekend dat het verstandiger is om iets op 100.000 volt tegen een lage stroom te transporteren dan iets op 12 volt tegen een hoge stroom. In dat laaste geval moeten er namelijk veel meer "coulomben" ( wikipedia ) per seconde door het draadje heen wat tot warmte verliezen zou leiden.

Wisselstroom is makkelijker om te zetten in hogere of lagere spanningen. Voor lange afstanden is een lage stroom wenselijk ivm de dikte van de draden. Hierdoor moet de spanning hoog worden. Het vermogen blijft nl gelijk; P=U*I.
Ook het spanningsverlies op die lange afstanden is zo op te vangen.
Dit geldt ook voor de schommeling in belasting. Hiervoor zit een spanningsregelig unit op de transformatoren in de schakel stations.

Gelijksspanning bij hoogspanning levert waarschijnlijk voordelen op met de isolaite. De piek van wisselstroom licht nl 1.4 hoger dan gelijkspanning bij gelijk vermogen (en amperage) -> gelijkspanning kan dus 1.4x meer vermogen transporteren maar is veel moeilijker om te zetten naar een lagere spanning.

Interessant. Wat veel mensen vergeten is dat de reden van het gebruik van hoge spanningen het kleinere transportverlies is (doordat de stroomsterkte naar beneden kan), niet persé het gebruik van wisselstroom.

Met andere woorden: je zou over de huidige hoogspanningsleidingen ook gelijkstroom kunnen sturen. De technieken om daarvan 230V wisselspanning te maken is waarschijnlijk tegenwoordig betaalbaarder dan vroeger. (Sinusgeneratoren etc.).

Tot nu toe is het vanwege de simpelheid zo geblevenr: wisselstroom uit centrale - optransformeren - naar beneden transformeren (230V). En vervolgens in je PC-voeding weer verder omlaag en naar gelijkstroom

Nee, we noemen 230Volt AC 230 volt, omdat het bij 1 ampere 230 Watt energie oplevert.
Het is slechts een kwestie van naamgeving, niet van meer of minder vermogen (integendeel dus!).
Die 230 Volt is eigenlijk Veff (effectief).

Ik snap het bericht ook niet echt, de spanning die uit je voeding in de PC komt is toch echt gelijkstroom.

Verder is gelijkstroom minder efficient omdat er meer stroom verloren gaat. Stroom die verloren gaat is energie die verloren gaat en die energie wordt vervolgens weer omgezet in bijvoorbeeld warmte energie.

In feite hebben ze ergens wel gelijk, als gelijkstroom de computer binnenkomt dan heb je minder energieverlies in de voeding en dus minder warmte die van de voeding af komt. Je zult echter of een gelijkstroom netwerk op moeten zetten of een aparte omvormer moeten gebruiken. In beide gevallen gaat er ergens ook energie verloren en die wordt ook omgezet in warmte. In feite los je het probleem dus niet op maar verplaats je het alleen maar.

Omdat een PC intern diverse spanningen nodig heeft (+3,3V, +5v, +12v, -12V, -5V) moet je toch gaan omzetten (bijvoorbeeld dmv een schakelende voeding). En of je dat nu doet vanaf gelijkspanning of wisselspanning maakt IMHO niks uit

Gelijkstroom kan je niet zonder meer omzetten naar andere spanningen (althans niet op een efficiente wijze, je kan een bron van 12 Volt wel 5 volt doen leveren, maar dan wordt er meer dan de helft van je effectieve vermogen gewoon domweg omgezet in warmte, en dat was nu net niet de bedoeling.)

Dat het transport van elektriciteit met wisselspanning gebeurt is logisch:
-De generator in de centrale levert een wisselspanning.
-De energieproducent zou wel gek zijn om deze om te zetten naar gelijkspanning, alle energie die hij verliest bij de omzetting is minder wist voor hem.

onzin, ze hadden er net zo goed een gelijkspanning dynamo neer kunnen zetten (net zoals die op je fiets), had evenveel energie opgeleverd, en ze zouden nog minder onderhoud nodig hebben ook (geen koolstof borstels nodig).

hmmm brushless = gelijkspanning?

Heb jij echt een gelijkspanning dynamo op je fiets? Heel apart....

tuurlijk, er zit toch een gelijkspanningslampje in? :+

Lijkt me wel.
Bij wisselstroomgenerators heb je sleepringen en bij gelijkstroomgenerators koolborstels (zie http://home.wanadoo.nl/hoewerkthet/tech/generator.html )

hm ik zie nergens een duidelijk bewijs dat het economischer zou zijn om elektriciteit niet te moduleren om te transporteren. geen berekeningen geen meetresultaten.

wellicht menen "Verschillende onderzoekers" deze conclusie te moeten trekken aangezien een gelijkspanning meer vermogen (oppervlak) heeft dan een wisselspanning.

Ik begrijp het artikel niet helemaal.

De huidige pc krijgt 230V wisselspanning. Dit wordt door de voeding omgezet in lagere spanningen. 3,3V, 5V, 12V gelijkspanning.

Willen ze nu een externe kast maken die 230V wissel omzet naar gelijkspanning, en de pc's voorzien van gelijkspanning zodat de voeding in de pc deze alleen nog maar hoeft te verlagen naar lagere spanningen?

Dat zou misschien de warmte bron kunnen verplaatsen.

Men werkt met een geschakelde voeding aangezien deze veel makkelijker veel vermogen kunnen leveren. Als je dit met een trafo zou moeten doen, dan heb je een enorm trafo nodig. Voordeel: Goedkoop en ligt. Nadeel: De gelijkspanning is minder schoon.

Waarom men met wissel spanning werkt: Makkelijk om te vormen naar lagere spanningen, kan veel vermogen leveren, makkelijk in transport.

Ja het gaat erom dat in de Racks geen wisselspanning meer anwezig is. Dus worden er grote externe voedingen voor gebruikt zodat die warmte die daarin onstaat niet in de racks terecht komt.

Trouwens een trafo is echt wel een stuk efficienter dan een schakelende voeding. De reden waarom er in een PC geen trafo voeding zit is dat dat een veel groter magnetisch veld opwekt dan een schakelende voeding.

Je hebt wel een enorm grote trafo nodig als je 12V 18A en 5V 30A wilt kunnen leveren hoor.

kijk maar in Hi end versterkers... Die dingen zijn ook niet te tillen...

Een ringkerntrafo heeft nauwelijks nog een magnetisch strooiveld. De echte reden achter de schakelende voedingen is gewoon kosten en omvang. Ringkertrafo's met diverse aftakkingen voor de diverse spanningen zijn kostbaar en groot (bij 400+ watt) in vergelijking met het relatief eenvoudige ontwerp van een schakkelde voeding.

we gebruiken wisselstroom omdat deze door middel van een transformator heel gemakkelijk naar boven en naar beneden te transormeren is.
- Vertrek : energiecentrale 10.000-15.000V
- hoogspanningsnet opgestransformeerd tot 150.000V
- dan dichter bij uiteindelijke lokatie naar beneden getransformeerd tot de gewenste spanning uiteindelijk.

(ga nou niet zeuren als ik me een klein beetje vergis in de correcte waarden)

Waarom doen ze dit ? heel simpel, om de draaddoorsnede menselijk te houden.

Vermogen = Spanning X Stroom

Stel je wilt 1000Watt verdelen
je zou dan 200V lijnen kunnen hebben, die op dat moment 5A vervoeren (5Ax200V=1000W)
gebruik je nu een spanning van 1000V dan heb je voor hetzelfde vermogen 1A ampere nodig op je lijn (1Ax1000V=diezelfde 1000W)

Als je nu weet dat de stroom voor de warmte en ook voor de dikte van de kabel bepalend is, dan is het logisch waarom men wisselspanning gebruikt voor lange afstanden en hoogspanningsnetten.
Door de hoge spanning is ook minder verlies btw

plus het feit dat door de weerstanden in de kabel de stoom afzwakt, niet de spanning. dus bijv 1% verlies(fictieve waarde) door weerstand in de kabel is bij 5A een stuk meer als bij 1A.
bron: natuurkunde leraar 7 jaar geleden :)

door de weerstanden in de kabel de stoom afzwakt
Ha! Ik wist het wel, er loopt gewoon stoom door die kabels :+

Je betoog pleit alleen voor het gebruik van hoge voltages voor transport, niet of DC of AC beter zou zijn.

Voor lange afstanden is DC wel degelijk beter, aangezien:

* Er zijn geen synchronisatieproblemen (2 centrales gekoppeld aan één net moeten perfect in fase zijn)
* AC geleiders zijn altijd gedimensioneerd op de piekwaarde van de stroomsterkte, DC geleiders hoeven slechts op de effectiefwaarde te worden berekend, dus dunnere geleiders.
* AC geleiders zijn onderhevig aan inductie (als een langgerekte spoel), vooral bij lange afstanden, waardoor een deel van het getransporteerde vermogen verloren gaat in blindvermogen. Grote condensatoren zijn dan ook noodzakelijk om het inductieverlies te compenseren. DC is niet onderhevig aan inductieverliezen, enkel aan ohmse verliezen.
* Slechts 2 geleiders noodzakelijk, i.p.v. 3 (AC 3-fasen). DC opstellingen met één geleider (+ ground return) zijn ook mogelijk.

Volgens mij heeft AC ook maar 2 geleiders nodig.
De derde die jij bedoeld, gaat bij je huis de grond in (je aarde)

drie fasen, DRIE - bij jou thuis komen er maar twee van de drie binnen (tenzij je een hobbiist bent, of een groot fornuis hebt, een driefasen fornuis :) )

Dit gaat over racks met meerdere servers. Ipv elke server een voeding geven wellicht één voeding die het omzet voor het hele rack :?
«  1  2  3  4  5  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Volgende 12:15
Vorige 10:36
VNU Media logo Powered by True

© 1998 - 2008 Tweakers.net - Alle rechten voorbehouden

Uitgever van: