Hoofdcategorieën

Eerste Kamer ziet bewaarplicht niet zitten

Door René Wichers, donderdag 30 juni 2005 11:26
Bron: Het Parool, views: 18.373

Tijdens een debat in de Eerste Kamer over de bewaarplicht heeft Hans Franken, senator van het CDA en daarnaast hoogleraar recht en informatica aan de Universiteit Leiden, gisteren minister Piet Hein Donner het vuur na aan de schenen gelegd. Het Kamerlid maakte zich namens de hele Eerste Kamer zorgen over inbreuk op de privacy, kosten en effectiviteit van de voorgestelde maatregelen. 'Nederland wordt niet veiliger wanneer we de postbode verplichten tot het administreren van elke brief die hij bezorgt', aldus Franken, die waarschuwde dat diverse ondernemingen aan de financiële gevolgen van de bewaarplicht ten onder zullen gaan. Naar schatting zullen de Nederlandse access providers rond de vijftig gigabyte per seconde moeten opslaan om aan de plannen te voldoen.

50GB Blu-Ray disk Donner heeft eerder gemeld dat de privacy niet 'ernstig' wordt geschonden omdat alleen verkeersgegevens en geen inhoudelijke data wordt opgeslagen. Franken maakte korte metten met dit argument: internetadressen en gebelde nummers zouden een 'vrij volledig' beeld van iemands leven kunnen geven. Daarnaast waarschuwde de senator dat gegevens zonder problemen vervalst kunnen worden; terwijl het omzeilen van de maatregelen eenvoudig is. De opkomst van internettelefonie zou het loggen van telefoongesprekken bijvoorbeeld snel overbodig maken. Donner zei te hopen na Europees overleg een beter weerwoord te kunnen leveren, maar moest in de Kamer toegeven dat de bewaarplicht 'misschien niet doenlijk is'. Dat de bewaarplicht in de huidige vorm de Eerste Kamer zal kunnen passeren lijkt erg onwaarschijnlijk. Donner moest dan ook beloven dat Nederland zich in Europees verband voorlopig nog nergens op vastlegt.

Volgende 12:39
Vorige 10:08

Reacties

«  1  2  3  »

Eindelijk een politicus die verstand van zaken heeft en het ook op die manier naar buiten brengt. Hulde!

Nu maar hopen dat deze intelligente man zich ook kan uitspreken over software patenten.

Ik weet alleen niet op wat voor manier deze heer daar enig invloed op kan hebben.

Jammer genoeg worden de software patenten op europees niveau besproken en beslist.

Het bestaat dus toch! Een politicus met verstand van zaken!

Eindelijk een eens een verstandig iemand die zich ermee bemoeid! :)

Het zou eens tijd worden ook, helemaal met al dat gedoe dat de ISP's bijna op eigen kosten alles moeten financieren qua hardware.

Hulde aan de eerste kamer. Die hele bewaarplicht is zo'n BS. En wat moet je bovendien met die informatie behalve achteraf, nadat de "terreur daad" al gepleegt is, te kijken wat iemand uitgespookt heeft. Want die exabytes aan data on de fly analyseren gaat niet.

Uh, nee... juist om misdaad te voorkomen dus. (al dan niet achteraf om voor anderen een preventief voorbeeld te geven)

Tjsa, maar bv een terrorist laat zich niet afschrikken omdat hij misschien na zijn daad opgepakt kan worden. Of je zou die 50GB per seconden willen analyseren natuurlijk. Ik weet niet of dat haalbaar is zonder supercomputer records te verbreken.

Zo het werd tijd dat er iemand is die het eens is met de providers finally.... Was al bang dat ze buitenshuis ook elke stap die ik ging zetten wilde vastleggen ter veiligheid van nederland ofzo...

Alleen al dit: vijftig GB per seconde zegt genoeg... als je erbij verteld dat een standaard pc'tje niet eens 100MB/s haalt :p

Natuurlijk is dit op zich wel haalbaar: het verkeer is redelijk goed verdeelbaar over verscheidene snelle RAIDS ed.
Maar een bewaarplicht van 1 dag resulteert theoretisch dan al in 4320000GB aan data, oftewel veel te veel om op te slaan, zeker als je dat voor meerdere maanden of jaren zou moeten doen...

Het opslaan is nog maar een kleine moeite als je het gaan afzetten tegen wat er nodig is om ook nog daadwerkelijk iets te doen met die data. Sorteren, organiseren, indexeren, filteren.

Al tijdens de 1e dag heb je meer data dan dat je in een maand kunt verwerken, bij wijze van.

En wat dacht je van een zoekstring loslaten op al die yottabytes aan data? Echt onbegonnen werk. Technisch en praktisch onhaalbaar.

zo veel Gb is ook nog wel te doen, maar denk eens aan de kosten die het met zich mee gaat brengen. wie gaat dat betalen. de overheid of de provider?

Simpel. Als de provider het moet betalen, dan betaal je het als consument via je abonnement. Als de overheid het gaat betalen, dan betaal je het ook als consument via de belastingen. Misschien wat minder omdat er meer belastingbetalers zijn dan internet-abonnees, maar soit.

Dus: betalen doen we uiteindelijk zelf.

zo veel Gb is ook nog wel te doen, maar denk eens aan de kosten die het met zich mee gaat brengen. wie gaat dat betalen. de overheid of de provider?
4,320,000GB aan data per dag oftewel 1,576,800,000GB aan data per jaar wel te doen?? Ik geloof dat ze het zelfs 5 jaar wilden bewaren....

Ze willen ook niet alle data opslaan maar alleen de sites die we bezoeken. Dus niet de data die er op staat.

En dat is wel haalbaar. Alleen vraag ik me af of dat wel wenselijk is.

Fout: De schatting van vijftig gigabyte per seconde is gebaseerd op het alleen loggen van internetverkeer. De inhoudelijke data wordt hier nog niet eens meegerekend.

Daarvan wil ik het bewijs wel eens zien, want je haalt die 50GB nooit als je de inhoud niet logt.

Om een voorbeeldje te geven. Bij 25MB aan logdata, op een gateway van me zit 3GB aan daadwerkelijk mailinhoud. Een factor 2000 dus.

Bij 50GB/s aan logdata zou dus 100TB/s aan inhoudelijke data moeten zitten.

Nou gaan het best over grote aantallen bij providers, maar 100TB per seconde daar geloof ik helemaal niets van!
Wat voor pipelines moeten die providers dan wel niet hebben liggen?

De schatting van vijftig gigabyte per seconde is gebaseerd op het alleen loggen van internetverkeer. De inhoudelijke data wordt hier nog niet eens meegerekend.
Een plaatje dat naar je toekomt vanaf een website is wel degelijk internetverkeer. Hetzelfde geldt voor tekst, e-mail, een filmpje, muziek, enzovoort. Ik denk dat mjtdevries dus gelijk heeft.

Ik weet niet waar jij 50 GB/s vandaan haalt, maar zoals al vaker gezegd gaat het om verkeersgegevens en niet de echte informatie zelf. Die is VELE malen kleiner.

Lees de post voordat je iets gaat schreeuwen! Aan iets soortgelijks maakt die Donner zich ook schuldig volgensmij :|.

Ik weet niet waar jij 50 GB/s vandaan haalt
Eh, uit de bovenstaande nieuwspost? Uit het onderliggende krantenartikel? Van meneer Hans Franken?

Misschien eerst de post even lezen en dan pas reply-en?
Franken [...] voorspelde dat de Nederlandse internetproviders elke seconde vijftig gigabyte zouden moeten opslaan om een volledig overzicht te krijgen.
http://www.parool.nl/nieuws/2005/JUN/29/bin1.html

50GB * 60 * 24 * 365 = 26280000 GB per jaar.

waarvan 26279999,9999 nuttuloze informatie iemand een hd over voor zijn provider

En dan moet je daarin nog iets gaan vinden als er iets mis is.

:+

je hebt een reken fout gemaakt ;),

50GB per seconde en jij gaat uit van minuuten.

Dus het is nog veeeel meer, absurd eigenlijk.....

edit : Ik was eerder :Y) :Y)

Uuh, je vergeet een vermenigvuldiging

50Gb * 60 * 60 * 24 *365 = 1.576.800.000 Gb per jaar

Tis 50 GB per seconde dus keer 60 is per minuut dat keer 60 is per uur enz. :Y)

En dat moet je nog opslaan:

Ik ga uit van 300 GB HDs:
1.576.800.000/300 = 5256000 HDs

Hardeschijf = 361 x 47 x 293 = 4.971.331 mm^3

4971331 x 5256000 = 26129315736000 mm^3

Da's ongeveer 26.000 m^3 per jaar...

Rekenfouten voorbehouden ;)

En als we dan toch bezig zijn...
Voor de overdracht e.d. zal gekozen worden voor SCSI schijven. Blik op pricewatch leert ons dat 300 GB disk ongeveer 900 euri kost. Da's voldoende voor 6 seconden, dus da's per minuut al 9000 euri.
Per maand kom je dan op rond de 388.800.000 euro uit. (voor het gemak even 30 dagen genomen).
Laten we zeggen dat dit voor alle mensen in nederland geld, dan kost dit geintje dus iedereen 26 euro per maand.
Oftewel ruim 300 euro per jaar, per inwoner van Nederland... omdat een paar mensen in de EU het woord 'terrorist' hebben gehoord en er nu ook leuk mee aan het strooien zijn.

(NB, ja, er zal voor providers beslist quantum korting worden gegeven bij aanschaf van harde schijven, maar hier wordt geen rekening gehouden met: Rekken en computers om het in te hangen, ruimte om die rekken te plaatsen, stroom om die computers te laten draaien, personeel om die zooi te onderhouden... dus ga maar uit van minstens het dubbele)

En kun je nagaan hoe snel die HD fabrikanten dan wel niet moeten doorwerken om al die schijven in eerste instantie nog te maken ook!


Ik weet niet hoeveel tijd het kost om 1 HD te maken, maar reken maar dat dit soort aantallen invloed hebben op beschikbaarheid en dus ook de prijs van HD's.

En dan neem je nog niet eens de ruime mee die tussen de schijven moet zitten, wil je nog wat aan koeling doen. ;)

omg ...
Ik kan je verzekeren dat de technieken er vandaag niet eens zijn om dit allemaal op deze schaal te slaan voor waarschijnkijk 3 jaar bij de grootste Nederlandse ISPs.

Wij (LCG - LHC (Large Hadron Collider) Computing Grid) mensjes zijn bezig met Grid computing, omdat wij het Probleem hebben van extreem grote data sets die allemaal event voor event moeten worden door gerekent.
4 grote experiement zijn in de 27km lange ringvorimige ondergrondse deeltjes versneller geplaatst.
Te samen genereren ze ongeveer 10-15 PetaByte op jaarbasis. Dit moet worden gedistrobueerd over de wereld, omdat dit niet op 1 plek op een goede (snelle, effective en goedkoper) manier is op te slaan en te herdistrobueren naar de duizenden wetenschappers op de aarde die deze data analyseren.

Daarom wordt alles opgeslagen op CERN (echt alles ...) en om als wetenschapper het te kunnen gebruiken wordt het live gestreamed naar een stuk of 10-20 aangewezen centra met een snelle en grote infrastructuur o.a. naar NIKHEF/SARA.

En dit suggereert dat het probleem 100x zo'n groot probleem is!

alleen is het dan wel slim om x 3600 te doen ipv 60
het was nl 50gb/seconde en niet per minuut

dan kom je dus op:
50GB * 3600 * 24 * 365.25 = 1577880000 GB

hehe er waren mensen me voor :P

t is ook 'maar' 1504 Petabyte

dure grap...

je kunt er natuurlijk dan ook 1,5 ExaByte van maken

nm beetje te laat :P


@Chief77

Maak daar maar 1.576.800.000 GB van.
50 * 60 * 60 *24 * 365 echt niet te doen dus

Donner is zowiezo een beetje kortzichtig, want een dergelijke opslagverplichting zou dermate hoge kosten met zich mee brengen dat in het minst slechte geval potentiele concurrentie de kop in wordt gedruk. Verzonken kosten zijn een doorn in het oog van de mededingingsautoriteiten en al is deze sector al lekker vrij qua concurrentie, het zal de innovatiekracht zeker geen goed doen.
Misschien moest Donner eerst even met Mevr. Nelie-Kroes gaan praten.

Donner kan beter eerst een eigen PC aanschaffen en zich verdiepen in de materie.
Ik hoorde laatst in een interview oid. dat meneer nog steeds computerloos is en alles nog met pen en papier doet.
«  1  2  3  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Volgende 12:39
Vorige 10:08
VNU Media logo Powered by True

© 1998 - 2009 Tweakers.net - Alle rechten voorbehouden

Uitgever van: