Hoofdcategorieën
Device Settings

Sterke stijging wereldwijde pda-verkoop

Door Harm Hilvers, zondag 8 mei 2005 00:43
Bron: Gartner, views: 19.709

De wereldwijde verkoop van personal digital assistants (pda's) is in het eerste kwartaal van 2005 uitgekomen op 3,4 miljoen stuks, een groei van 25 procent ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder, zo schrijft onderzoeksfirma Gartner. De gemiddelde verkoopprijs van een pda is gestegen met 15 procent naar 406 dollar, wat de hoogste prijs is sinds 2000. Volgens Gartner is deze hoge prijs met name veroorzaakt door dure pda's met functies voor draadloze netwerken of belfuncties, geen smartphones. Handhelds met deze functies aan boord maakten iets meer dan 55 procent uit van het totale aantal verkochte pda's. Volgens Todd Kort, analist bij Gartner, is deze toename niet zo heel raar. Steeds meer gebruikers willen ook als ze onderweg zijn kunnen e-mailen, verder willen ze graag een relatief groot scherm en een QWERTY-toetsenbord; allemaal functies die de duurdere pda's vaak hebben.

BedrijfQ1 '05 VerkoopQ1 '05 Marktaandeel (%)Q1 '04 VerkoopQ1 '04 Marktaandeel (%)Q1 '05 - Q1 '04 Groei (%)
RIM711.00020,8405.00014,875,6
palmOne614.75018,0834.59130,5-26,3
HP601.35217,6575.85321,04,4
Nokia340.0009,9-0,0N/A
Dell217.0006,3163.2506,032,9
Overige935.01027,3757.37827,723,5
Totaal3.419.112100,02.736.072100,025,0
Aantal verkochte pda's wereldwijd
OSQ1 '05 VerkoopQ1 '05 Marktaandeel (%)Q1 '04 VerkoopQ1 '04 Marktaandeel (%)Q1 '05 - Q1 '04 Groei (%)
Windows CE1,573,06246.01,100,00840.243.0
RIM711,00020.8405,00014.875.6
Palm OS684,75020.01,119,71440.9-38.8
Symbian340,0009.9-0.0N/A
Linux27,3000.834,8001.3 -21.6
Overige83,0002.476,5502.88.4
Totaal3,419,112100.02,736,072100.025.0
Gebruikte besturingssysteem op verkochte pda's
Volgende 11:06 Intel verwacht dubbelcijferig groeipercentage in 2005
Vorige 21:41 Update Tiger moet problemen verhelpen
Advertentie

Reacties

«  1  2  »

Denk persoonlijk dat GPS navigatie een grote rol heeft gespeeld ook.

Dat zou inderdaad goed kunnen. Ik ken alleen maar mensen die er een hebben om te navigeren

Dat zou inderdaad goed kunnen. Ik ken alleen maar mensen die er een hebben om te navigeren.

De zakelijke toepassing neemt ook steeds meer toe. Neem de supermarkten, steeds meer supermarkten gebruiken een PDA om te bestellen i.p.v. zo'n ouderwetse handterminal. En natuurlijk wordt het al zolang gebruikt in horecawereld, die zijn inmiddels vast hun systemen alweer aan het vervangen :Y)

Niet echt. RIM is de grote groeier en wie 1 navigatiesysteem voor de blackberry kent.........

Edit: Even wat verduidelijking
Naast de grote groei van RIM is Nokia voor het eerst opgenomen. De enige toestellen van Nokia die in aanmerking komen zijn volgens mij de 9300 en 9500. Maar Nokia verkoopt al jaren dat soort toestellen. Denk aan de 9210 Maar daar komt dus wel de heft van de groei vandaan. De andere helft is dus RIM. Laat ook de Blackberry een "smart phone" zijn. (En het huidige succesnummer 7700 is veel meer een telefoon dan PDA. Maar dat terzijde)

De groei in dit onderzoek is dan ook vrijwel volledig op het conto van Smartphones te schrijven. Ik neem aan dat ze de volgende keer ook de SE 910 meenemen. Nog meer groei. :)

De PDA only markt is hoogstens stabiel en krimpt in werkelijkheid waarschijnlijk. Palm One leeft namelijk zo'n beetje van de Treo (Smartphone) en bedrijven als HP en T-Mobile brengen ondertussen ook steeds meer Pocket PCs met GSM functies uit.

GPS zorgt dus nog wel naar een vraag voor de PDAs maar is niet de reden voor de "groei" Dat komt meer omdat er steeds meer Smartphones worden meegenomen in het onderzoek. En dat de markt voor smartphones groeit is redelijjk bekend.

Dat is voor Europa zeker waar. Er is vorige week ook een onderzoek van IDC gepubliceerd, dat dit stelt:
GPS drives Euro PDA shipments

Europeans continue to buy PDAs, despite growing interest in smart phones, and there's one clear reason why, market watcher IDC said today: GPS.

Yes, satellite navigation systems are continuing to keep the pureplay PDA market buoyant, as more and more vendors follow the example set by Germany's Medion over a year ago and begin to bundle GPS receivers and route-planning software with their handhelds.
Ik ken ook alleen maar mensen die een PDA hebben omdat ze hem als navigatiesysteem gebruiken. De andere functies (agenda, wifi, e.d.) zijn "nice to have" maar leiden op zichzelf niet tot de aankoopbeslissing. Zelf heb ik zo'n bundel met tomtom en GPS gekocht, van Dell.

Dat is een zorgwekkende daling voor Palm! Een halvering(!) van het marktaandeel met als resultaat dat concurrent Windows CE nu al meer dan het dubbele marktaandeel van Palm heeft. Interessant dat MS dat heeft gerealiseerd in een markt waarin ze een zware achterstand hadden.

Interessant ook om te zien dat Linux marktaandeel daalt. Werd er enkele jaren geleden niet een grote doorbraak voor Linux voorspelt op dit gebied?

Wat palmOS betreft 1 woord Sony. Ik denk dat de move van Sony om met Palm PDAs te stoppen het OS geen goed heeft gedaan en indirect de concurrent PalmOne ook niet.
Let trouwens wel op het verschil tussen Palm One (Hardware) en Palm Source (Software) Twee verschillende bedrijven!

Wat Linux betreft. Linux wordt altijd overal een grote toekomst voorspeld. En inderdaad OSen als BSD en Linux hebben een groot potentieel. Maar dat potentieel wordt vaak nogal slecht benut.

http://tweakers.net/nieuws/32714

Hier het bericht dus dat Sony is gestopt. Maar inderdaad ik denk dat Palm het nakijken heeft, als je ziet hoe hard het marktaandeel keldert.

Nee, het is een onzinnig marktonderzoek: ze hebben de Treo 650 eruit gelaten. Alsof dat geen PDA zou zijn omdat het een GSM functie heeft.
Zie ook http://blog.treonauts.com/2005/05/gartner_says_tr.html

Je krijgt tegenwoordig bijna standaard al zo'n PDA bij een auto geleverd en welke zakenman zie je niet gauw even iets wegkrabbelen in z'n PDA.

Mensen blijven vernieuwen, tegen welke prijs dan ook.

Ik heb nog nooit van RIM gehoord eigenlijk.

RIM = Blackberry (de populairste PDA in het bedrijfsleven)

Zegt mij ook helemaal niets en na Blackberry nog steeds niet eigenlijk :?

Toch wel raar dat als dat bedrijf toch een relatief groot marktaandeel heeft ik er nog nooit van gehoord heb :)

Blackberry is een PDA die werkt in combinatie met een serviceabonnement bij een mobiele operator zoals Vodafone. Ook is het mogelijk om het te gebruiken met een BES (Blackberry Enterprise Server) die naast Microsoft Exchange staat. Een Blackberry staat (bijna) altijd in verbinding met GPRS zodat e-mail berichten en (door anderen) gemaakte afspraken direct van af de operator of BES worden gepushed naar het de Blackberry.

In eerste instantie was deze techniek voorbehouden aan Blackberry, maar nu niet meer. Er zijn nu ook Push diensten voor een gewone Palm of Pocket PC.

Het nadeel van een Blackberry is dat je geen andere software kan installeren dus TomTom is gewoon geen optie. Ik denk dan ook dat de stijging er wel uit is volgend jaar....

jammer dat er niet instaat hoe veel mensen een wince pda kopen en er linux overheen donderen.

de dedicated linux pda's zijn veelte duur tenopzichte van de niet linux pda's

Ik denk dat dat aandeel zo nihil is dat je het niet eens kunt meten...

nou dat aandeel lijkt me nbiet relevant om te meten.
Met alle respect voor alle tweakers hiero maar diegene die op dit moment de doelgroep voor pda's zijn (zakenmensen doorgaans) willen gewoon functionaliteit en geen leuke gadget. daarbij komt dat het ook nietecht zinvol is aangezien de software al geoptimaliseerd is voor de hardware. Behalve dan een experiment zie ik geen enkele nut in het instaleren van linux op mijn pda.

Eerlijk gezegt denk ik rond de 0.0001%, maar het kan ook 0.0002% zijn. :7

Waarom denk je overigens überhaupt dat veel mensen zin hebben hun dure PDA van ¤300,- om te smelten naar Linux met een flinke kans dat je helemaal niets nuttigs ermee kunt doen?

Denk persoonlijk dat GPS navigatie een grote rol heeft gespeeld ook.
en telefoon vooral dat. de PDAs met telfoon fuctie zijn een hele grote reden vooral omdat ze die met abonnament en goedkoop kunnen kopen en er dan zelf tomtom opzetten
jammer dat er niet instaat hoe veel mensen een wince pda kopen en er linux overheen donderen.
weinig en ik ben een Linux gebruiker, zelf wil ik ook eem Windows CE PDA niet om de linux maar omdat ik tomtom het belangrijkst vind. voor zover ik weet is er geen alternatief die het zo goed doet. dan maar windows CE :(

edit:
Waarom zou het niet goed zijn als er Windows CE op zou staan, leg me dat eens uit?
omdat ik een Windows CE pocket PC heb gehad en ik vind het OS matig tot slecht. simpel voorbeeld als je een app. afsluit blijft hij in het geheugen staan moet je met een enorme omweg naar het geheugen en dan de app. eruit kicken. (jaja zijn proggies voor maar dat zijn lapmiddelen) en zo is er wel meer

Waarom zou het niet goed zijn als er Windows CE op zou staan, leg me dat eens uit?

Hoe dan ook is het bizar om te zien dat er een terugloop is van linux op pda's. Waarschijnlijk omdat de ontwikkeling van linux op het pda platform niet erg opschiet. Hier zouden de grotere distibuteurs iets mee moeten. mandriva op je pda ofzo, dat werkt kwa marketing gewoon beter.

Het is ook weer heel goed te zien dat pda's van Palm heel erg aan het incasseren zijn aan marktaandeel.

Met zo'n microscopisch marktaandeel voor Linux (let op de 0.8% zijn de verkopen in Q1/2005 niet het marktaandeel wat de som is van het totaal van jaren) is het niet echt interresant om daar veel applicaties voor te ontwikkelen.

Aan de andere kant, TomTom GO is gebaseerd op Linux heb ik me ooit laten vertellen. Dat is logisch, waarom zou je voor dit apparaat met slechts 1 functie 'Navigeren' een licentie van Microsoft, Palm OS of Symbian kopen.

Ja, helaas is Sharp - volgens mij de grootste leverancier van Linux PDA's - nogal aan het zwalken. Ze hebben geprobeerd met de Zaurus serie een lijn Linux PDA's op de markt te zetten. Dat is echter nogal halfslachtig gebeurd. De verkrijgbaarheid was niet optimaal, en er is veel te weinig geïnvesteerd aan de software kant en aan het bouwen van een community rondom het platform. Wat er nu nog omheen is, krijgt eigenlijk helemaal geen ondersteuning vanuit Sharp meer. Helaas, want het had in mijn ogen een behoorlijke potentie. Ik heb zelf zo'n ding (SL-5600), en het is echt een fijn apparaat. De nieuwe modellen zijn zelfs nog beter.

Ja, ik wil een groter scherm; nee ik wil geen toetsenbord. Theoretisch gaat dat goed samen: als je geen toetsenbord hebt dan kan je het scherm met gemak groter maken. Ik wil gewoon een T5 of liever T3 met een GSM...maar dat wordt dan niet gemaakt :(

Een PDA is zeer handig, zelf heb ik een hp h5500 PDA'tje
met vingerafdruk beveiliging en alles erop en eraan, maar voor mij ontbreekt er momenteel nog 1 ding, en dat is dat je moet kunnen bellen met je pda, er staat heel veel op, dat ik eigenlijk maar zelden gebruik, en dan iets essensieel als bellen, of sms'en verwerken ze er niet in.

Moesten ze er zo nog een ontwikkelen zou je de verkoop nogmaar eens zien stijgen.

@MacD:
De meeste hebben een groot scherm, en toetsenbord is als touchscreen, en moesten ze het scherm groter maken, dan verliest de pda een van zijn troeven, en dat is dat hij klein is, en dus makkelijk op te bergen in je broekzak

@ KiLLerSmUrF,

Er zijn al PDA’s die telefoon functie hebben kijk eens even naar volgende links ;)

http://www.pocketpc-club.nl/content.php?id=2157
http://www.pocketpc-club.nl/content.php?id=3635
http://www.pocketpc-club.nl/content.php?id=3947

Ik vind dat toch meer smartphones, vooral de Qtek S100 oftewel je laatste 2 links...

KiLLerSmUrF:
Als je bij de iPAQ 55xx serie kijkt achter de batterij, zie je dat er een voorbereiding is voor een kleine SIM-kaart. Het is echter nooit actief gemaakt.

De iPAQ h63xx serie zou voor jou wel een mooie zijn:
- WiFi
- Bluetooth
- telefoon/sms
- toetsenbord te verwijderen

Weet je het weer beter meneer Goeloe? :7

Blackberry is een PDA die werkt in combinatie met een serviceabonnement bij een mobiele operator zoals Vodafone. Ook is het mogelijk om het te gebruiken met een BES (Blackberry Enterprise Server) die naast Microsoft Exchange staat. Een Blackberry staat (bijna) altijd in verbinding met GPRS zodat e-mail berichten en (door anderen) gemaakte afspraken direct van af de operator of BES worden gepushed naar het de Blackberry.

In eerste instantie was deze techniek voorbehouden aan Blackberry, maar nu niet meer. Er zijn nu ook Push diensten voor een gewone Palm of Pocket PC.

Het nadeel van een Blackberry is dat je geen andere software kan installeren dus TomTom is gewoon geen optie. Ik denk dan ook dat de stijging er wel uit is volgend jaar....
BlackBerry is met name populair in de VS, kreeg net nog een reply op een email aan een eBay mail en die was verstuurd door een Blackberry.
Hier in Nederland loopt bijna het gehele bedrijfsleven nog trots met een Nokia 6XXX serie, gebaseerd op het ontwerp van de 6100 uit de vorige eeuw. Zelf hun agenda er op bij houden gaat geloof ik nog niet op zo'n mobiel. geeft wel aan hoe we hier achterlopen op de VS en Asie.

De opvolger van de Motorola MPX(300) (die met het ingebouwde toetsenboord), de RazrBerry, zou naast PP ook BlackBerry support krijgen.

Juist ja. Als je op een site als engadget of gizmodo al die aziatische mobieltjes met 5 megapixel camera's (met fatsoenlijke lens) en harddisk langs ziet komen, vraag je je af wat wij als europeaan hebben gedaan om onze achterstand te verdienen.

Motorola heeft de MPX300 de zwanehals gegeven wordt beweert op o.a. smartphone-club.nl (zusje van pocketpc-club.nl).

De blackberry is populair vanwege de dienst om emails gepushed te krijgen ipv dat je regelmatig moet pollen voor nieuwe email (contact maken met de mailserver).

Microsoft komt tegen het einde van dit jaar met een add-on voor de exchange server zodat ook email gepushed kan worden naar een PocketPC of Smartphone.
«  1  2  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Volgende 11:06 Intel verwacht dubbelcijferig groeipercentage in 2005
Vorige 21:41 Update Tiger moet problemen verhelpen
VNU Media logo Hosted by True

© 1998 - 2012 Tweakers.net B.V. - Alle rechten voorbehouden - Contact - Jouw privacy - Algemene Voorwaarden

Uitgever van:

Website van het jaar 2011