Hoofdcategorieën

MSI K8N Diamond nForce4 SLI-moederbord getest

Door Yoeri Lauwers, maandag 10 januari 2005 09:21
Bron: HardwareZone, submitter: The Source, views: 15.335

Kort voordat een creatieve tweaker erin slaagde een MSI K8N Neo4 Platinum-moederbord toch in SLI-mode te laten werken, hoewel ondersteuning daarvoor officieel ontbreekt, kondigde MSI de K8N Diamond-plank aan die wel twee videokaarten kan aansturen in SLI-mode. Toen al viel dit moederbord op door het uitgebreide feature-pakket, waaronder tien USB 2.0-poorten, SATA II, RAID met zowel PATA- als SATA-schijven, Gigabit Ethernet en tot slot het onboard Dolby Digital Sound. In een negentien pagina's tellende review probeert HardwareZone dan ook na te gaan of deze plank zijn beloftes weet waar te maken. Na een blik geworpen te hebben op de Creative-geluidschip wordt even aandacht besteed aan de Active MOS 2-koeling.

Active MOS 2Deze zorgt ervoor dat de condensators en andere componenten die verantwoordelijk zijn om het voltage dat naar de cpu gestuurd wordt te regelen, extra koeling krijgen, wat meteen ook betekent dat de K8N Diamond een ideaal bord voor overklokkers zou kunnen worden. Vervolgens passeert men in vogelvlucht langs de verschillende SATA-, SATA II-, FireWire- en USB-aansluitingen, allemaal met hun eigen kleurtje om deze verkenningstocht te eindigen bij de kaart waarmee gewisseld kan worden tussen SLI- en standaardmode.

Na een opsomming van de overklokmogelijkheden worden enkele punten die voor verbetering vatbaar zijn belicht. Deze hebben vooral betrekking op de layout, waarbij bijvoorbeeld een eventuele tweede videokaart de airflow voor de nForce4-chip hindert. Na deze uitgebreide introductie krijgen we elf pagina's benchmarkresultaten voorgeschoteld. Hierin wordt de K8N Diamond telkens vergeleken met een nForce4 Ultra-bord en wordt gebruik gemaakt van een Athlon 64 3500+, 1GB geheugen, een Radeon X600 XT en een Seagate Barracuda SATA-schijf. In PCMark04 valt op dat de Diamond-plank het enigszins minder goed doet dan de nForce4 Ultra-referentie. In SPECCPU 2000 zet de Diamond dan weer uiterst goede prestaties neer, maar het referentiebord weigerde deze benchmark te draaien zodat er geen vergelijkingsmateriaal beschikbaar is. Wel vermeldt de reviewer dat andere, soortgelijke borden ver onder de 1300 punten bleven in deze tests.

Aansluitingen MSI K8N DiamondNa nog enkele benchmarks, waaronder Aquamark en 3DMark03, sluit men af met een uitstekende score in Unreal Tournament 2004, waar het Diamond-moederbord telkens een paar frames per seconde meer weet te produceren dan de referentieplank. De reviewer besluit dan ook dat het vaststaat dat de nForce4 SLI-chipset hoge ogen zal gooien. De geteste MSI K8N Diamond is het eerste bord met deze chipset dat getest wordt en heeft enkele indrukwekkende prestaties weten neer te zetten. Volgens de reviewer is dit zelfs het eerste bord met dual Gigabit Ethernet, 802.11g-netwerk en Bluetooth aan boord. Bovendien zorgen zaken als de Creative Sound Blaster Live!-geluidschip voor een lagere processorbelasting.

Er zijn echter ook enkele gebreken aan dit moederbord. Zo is er op de SLI-verbinding niet aangegeven welke connector voor de primaire kaart en welke voor de secundaire kaart bedoeld is en komt een tweede videokaart in de airflow van de chipset terecht. Ook wordt het ontbreken van een PCI Express x1-slot als een gemis voor de toekomst gezien. Desondanks blijft het bord volgens de reviewer zeker en vast een aanrader voor enthousiaste overklokkers of voor gebruikers die gewoon een maximum aan snelheid en mogelijkheden willen.

3DMark 2001 benchmarkresultaten
K8N Diamond 17441
11142
nForce4 Ultra 17134
11016
Rood: 800x600 | Groen: 1280x1024

Volgende 10:35
Vorige 22:31

Reacties

«  1  2  3  »

Ik zit hier nou echt niet op te wachten op dit soort moederborden, wel SLI, maar geen 1x, 2x of 4x sloten |:(

Ik wacht toch nog maar een chipset generatie met m'n upgrade.

Jij als ATi gebruiker wacht denk ik liever op een ATi compartibel SLI mobo.. maar gezien je specs kan je huidige pc nog wel even mee ;)

Nu iig maar hopen dat er een Asus mobo met ATi SLI ondersteuning komt :Y)

Ik zou nog liever een Matrox SLI hebben, mja, de kans daarop is wel heel erg klein, of t als 2 losse videokaarten en dan 6 TFT schermen :Y)

Als je SLI niet nodig hebt gebruikt je dat tweede 'x16' slot toch voor iets anders?

De chipset heeft een totale PCIe-busbreedte van 20 kanalen, die geconfigureerd kan worden als 16+1 (+1+1+1) of 8+8 (+1+1+1+1).

Het staat nogal onduidelijk in de handleiding van het moederbord, maar als je SLI niet gebruikt kun je het PCIe x16 slot alleen gebruiken als PCIe x1. En wat al helemaal niet in de handleiding staat is dat in SLI-modus beide PCIe-slots op x8 draaien, al maakt dat met de huidige grafische kaarten geen enkel verschil.

mooi bordje, tijd om er zo eentje aan te schaffen...
vooral de moeite waard aangzien ikzelf de nvidia heb waarmee hij vergeleken wordt in 3dmark....

Voor die paar punten verschil zou ik em ook meteen halen ja... :? Ach ja, jou geld.. :D

onboard Dobly Digital Sound? Heb ik wat gemist? Ik dacht dat er een SB-Live chip op zat? :?

waarom worden er steeds nieuwsberichten gepost die gelijk aan mekaar zijn? nadat er inmiddels wel ruim 4 moedeborden met SLI getest zijn weten we wel hoe SLI gemiddeld presteert. de verschillen onderling zijn nou niet zo denderend.

post dan weer een nieuwsbericht als THG 10 van zulke moederplanken eens echt onder de loup neemt, dan krijg je ook een mooie vergelijking.

de eerste keer, misschien twee keer, is het leuk om te lezen hoe SLI presteert, maar daarna heeft het nieuwsbericht toch echt niks vernieuwends meer. ook de reacties niet: alleen maar Tweakers die "er eentje willen aanschaffen"

<div class="b4" style="position: relative; color: black; border: #C6C1B4 1px solid; width: 80%; padding: 5px; font-size: 12px;"><span style="color: C00042;">Admin-edit:</span>
Voor opmerkingen in verband met niveau, stijl, opmaak en andere zaken van een nieuwspost kan je een topic openen in Frontpage Algemeen Forum.

Reacties onder een nieuwsitem met een dergelijke inhoud worden als offtopic en ongewenst beschouwd.
</div>

Je beslist zelf of je op het nieuwsbericht klikt, zolang de frontpage niet overvol staat blijft het overzichtelijk met 10-20 berichten per dag.

Maar ik heb liever 10-20 interessante berichten.

Tuurlijk, kun je kiezen er niet op te klikken, maar iemand heeft er wel tijd aan besteed om het op de fp te zetten, en die tijd had voor een interessanter bericht gebruikt kunnen worden.

Of is het soms komkommer tijd in IT-land?

Uhm, deze review ging niet eens over SLI specifiek, bijna geen woord is er over gerept.

Maar verder vindt ik het altijd wel interessant om te lezen, alleen moet er dan bij vermelding van zulke reviews ook een kleine vergelijking zijn met eerdere reviews (ergo: moederborden dus)

Zoals je misschien niet begrijpt gaat dit nieuwsbericht niet alleen over de werking van SLI.
Het hele nieuwe moederbord wordt grondig onder de loep genomen en zaken els overklokbaarheid en extra features zoals creative sound, dual gigabit ethernet en wifi, bluetooth zegt toch alles bij elkaar wel iets meer dan alleen over het SLI principe.

De meeste mensen kunnen twee videokaarten nog niet betalen laat staan dat het slim is om nu een SLI opstelling te bouwen omdat hetzelfde bereikt kan worden met een dure kaart.

Dit nieuwsbericht en de review wijzen vooral op de volledigheid en prestaties van het moederbord. Het zou een beetje nutteloos zijn een compleet nieuw moederbord alleen op SLI te beoordelen aangezien die techniek al vele malen eerder zorgvuldig onder de loep is genomen.

Weet je zo een SLI opstelling is wel super geil :9, maar ik maak me eeen beetje zorgen om de koeling :(. Ik zou best willen zien wat de temp's zijn in een BTX opstelling. (Als dat mogelijk is).

BTX-moederborden worden nog niet verkocht dus zou alleen te testen zijn met een engineering sample.

Dit is echt een moederbord voor overclockers, of mensen met een gehoorbeschadiging. Niemand koopt voor zijn plezier een bord met een loeiende 4cm fan :)

Tweakers.net is echt een spreekbuis voor zeikerds.
Niemand leest voor zijn plezier het tig-duizendste postje over een fannetje wat draait. :(

Hierin wordt de K8N Diamond telkens vergeleken met een nForce4 Ultra-bord en wordt gebruik gemaakt van een Athlon 64 3500+, 1GB geheugen, een Radeon X600 XT en een Seagate Barracuda SATA-schijf.
konden ze niet de Asus A8N-SLI deluxe gebruiken?misschien een wat betere vergelijking :)
maar dat zal wel aan mij liggen...
En geen PCI-e 1x 2x 4x sloten, zoals al eerder gezegt is niet echt met een blik in de toekomst bedacht.
EDIT: type nummer gewijzigd

als ik kijk naar die regulateren koelingsoplossing dan valt mij het volgende op.
De heatpipe moet de warmte naar beneden afvoeren.
icht het nu aan mij of is dit inderdaad niet het meest logische?
Zou dit hele blok te verwijderen en andersom te plaatsen wezen? (en dan een wcblokje ipv fan op de heatpipe)?

Gr. S.

Warmte stijgt het liefst op dus het koelppunt kan je het beste aan de bovenkant hebben.

Met een heatpipe heb je daar zowiezo iets minder 'last' van omdat de warmte toch wel van de ene kant naar de andere kant getransporteerd kan worden.
En natuurlijk kan je de fan vervangen door een klein waterkoelblokje, zolang je maar genoeg warmte afvoert.

Weer een ventilator erbij, yeah!

Wellicht beter om de koelingscapaciteit op eens een keer op andere manieren, niet zijnde waterkoeling, op te voeren?

Lekker bord, maar eerst wil ik vergelijkende tests zien, met name die van Epox, om te kunnen beslissen. Ik heb vernomen dat helaas Asus met dit type bord weinig features inbouwd voor OC'en... gemiste kans.

Anyway, mooi bord van MSI met minderwaardige minpunten.... op de geen 1x PCI-express slot na, daar baal ik wel van ja.
«  1  2  3  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Volgende 10:35
Vorige 22:31
VNU Media logo Powered by True

© 1998 - 2008 Tweakers.net - Alle rechten voorbehouden

Uitgever van: