Hoofdcategorieën

Dual-coreprocessors kunnen kosten software verhogen

Door Wouter Tinus, dinsdag 14 september 2004 16:01
Bron: Informationweek, submitter: cyuen, views: 16.550

De discussie over softwarelicenties en dual-coreprocessors is niet nieuw, maar ook ver van uitgevochten. Intel en AMD werken beide aan chips met twee aparte cores, en het lijkt onvermijdelijk dat deze over enkele jaren de hele markt zullen domineren. Bij veel high-end software worden de licenties echter per processor verkocht, en als het aan bedrijven zoals IBM ligt dan zal een dual-coreprocessor gewoon als twee processors gaan tellen bij het berekenen van de prijs. Intel vindt dat onrealistisch; voor hen is dual-core gewoon een manier om extra performance te winnen, net zoals in de loop der jaren vele andere technieken zijn toegepast. AMD is het daarmee eens en voegt er aan toe dat het gewoon niet eerlijk zou zijn om de klanten ineens twee keer zoveel per processor te laten betalen.

Oracle, een andere softwaregigant, begrijpt dit standpunt maar reageert erop door te zeggen dat in de praktijk configuraties met één core per processor vervangen zullen worden door systemen met de helft minder dual-coreprocessors. Ook zij zijn dus van plan om de dual-coreprocessor als twee aparte processors te berekenen. Een derde speler, BEA, is wat schappelijker en voegt geen 100% maar 25% aan de prijs toe voor de tweede core. De grote vraag die tot nu toe onbeantwoord is gebleven is wat Microsoft zal doen. In een verklaring richting InformationWeek vertelt het bedrijf dat ze van een tweede core in principe net zoveel performancewinst verwachten als van een tweede processor, en dat er dus een flexibel licentiemodel zal moeten komen. Intel blijft ondertussen lobbyen voor een gunstige uitkomst van het debat voor de consument, zodat de softwarekosten geen domper worden op de populariteit van dual-coreprocessors.

Volgende 16:12
Vorige 15:50

Reacties

«  1  2  3  4  »

Dat zou mooi zijn, je hebt tegen die tijd niet eens meer de keus om een single core processor te kopen, dus kan je niet anders dan dubbel betalen voor een dual core. Dit zou veel consumenten afschrikken denk ik en daarbij is het ook nog eens zo dat op deze manier de processor fabrikanten misbruik zouden maken van hun positie, ik sta dan ook volledig achter het standpunt van Intel.

Is het niet zo dat sommige software helemaal niet profiteert (of zelfs langzamer werkt) op dual processor systemen? Lijkt me dan logisch dat er niet meer in rekening gebracht wordt.

Als de software echter voor meerdere processoren geschreven is (en dus ook beter zal werken op meerdere cores), lijkt het me niet gek dat de softwarebedrijven deze extra inspanning willen terugverdienen.
En natuurlijk: een softwarebedrijf kan best besluiten deze techniek 'cadeau' te geven, maar uiteindelijk moet het terugverdiend worden en betaalt de koper.

[Edit]
@R4C00N_SL4Y3R
Tuurlijk: software draait als 1 of meerdere threads, maar als de ene thread op de andere moet wachten dan is de applicatie duidelijk niet geoptimaliseerd voor multi-processor systemen.

Server software die niet gebruik kan maken van meerdere processors is uitermate zeldzaam.

Aangezien dual/multi-core processors de komende jaren een server aangelegenheid zal blijven is dat niet echt een argument IMO.

En er zit geen verschil in een programma geschikt maken voor 2 of voor 4 processoren. Dus het zou dan weer onlogisch zijn dat je voor 4 processoren meer moet betalen, omdat het softwarebedrijf daar geen extra moeite voor heeft moeten doen.

Aangezien dual/multi-core processors de komende jaren een server aangelegenheid zal blijven is dat niet echt een argument IMO.
Niet dus. Intel heeft zelfs al jaren HT (heeft weliswaar geen consequenties voor licenties).

Niet dus. HT is echt wel iets anders dan een dual/multi-core systeem. Bij dual/multi-core heb je ook echt fysiek iets "extras" in je bak zitten.
Overigens is de PowerMac lijn van Apple volledig dual-processor (m.u.v. de iMac), dus het is niet alleen een server aangelegenheid.

HT is een (deels mislukt) kunstje om met een op kloksnelheid geoptimaliseerde architectuur toch nog goeie prestaties neer te zetten. Het heeft niets met meerdere cores te maken, alleen maar met de verdeling over meerdere pipelines, pipelines die op zich al vanaf de pentium pro in elke processor zitten.

Dat is allemaal wel zo, maar software moet multithreaded zijn om er gebruik van te kunnen maken. De intrede van HT-cpu's heeft het voor een aantal developers zinvol gemaakt zulke apps te schrijven, welke ook weer nut hebben op dualcore cpu's. Oftewel, multithreaded is coming your way en niet alleen op server.

Nee.

Voor desktoptoepassingen heb je misschien nog programma's die niet multithreading zijn (meer dan 50%, denk ik) maar in serveromgeving overleven die dingen niet...

Let op, multithreading betekent niet dat het alleen werkt op een bepaald aantal processors of dat het niet werkt op eentje ofzo. Process threads zijn zowat de kleinste delen van een programma die je redelijk praktisch aan één processor kan geven. Maw, met een multithreading apps met bv vier concurrent threads krijgt:
een processor: vier threads
twee processoren: elk twee threads
vier processoren: elk een thread

Daarom ga je als je serversoftwaresource (scrabble anyone?) gaat opzoeken (sourceforge.net, freshmeat.net) altijd zien dat die dingen met child processes werken ~> zeer goed schaalbaar. Bv Apache, als jij 100 anvragen hebt die nu lopen, krijg je met 4 processors veel meer requests/s dan met een processor.

Ik denk dat het genuanceerder ligt. Wanneer je een dual core machine koopt met 1 processor dan kan je gewoon een software licentie kopen voor 1 processor. Die zal gewoon maar op 1 core draaien zoals nu ook het geval is bij Oracle, Progress, MSSQL en een groot aantal andere fabrikanten. Wil je de tweede core gebruiken dan koop je gewoon een tweede licentie.

En voor per seat/user licenties maakt het allemaal niets uit.

Bijna alle fabrikanten geven de keuze voor cpu/user/seat licentiering. En voor OS zoals Windows 2000/2003 maakt het ook allemaal niet uit. Ik denk dat het gewoon een stemmingmakers verhaal is van Intel.

dit zou opgaan wanneer de OS niet automatisch de task verdeeld over meerdere cpu's wat denkelijk wel gebeurd. daardoor is dit ook niet echt mogelijk
toch zie ik dit zowieso niet echt als een probleem dual cores zullen in de eerste instantie alleen voor bedrijven bedoeld zijn en dan heeft de consument hier weinig mee te maken. en voor bedrijven snap ik best dat het realistisch is om per core te betalen
verder de vraag 'wat MS gaat doen' is denkelijk net zo min relevant aangezien het merendeel vd servers op unix/linux gebaseerd zijn en dat het daar ook niet voor boeit

We hebben het over MS en ja hoor door komen de linux verhalen ook weer aan. Wanneer houden we daar nu mee op.
On Topic
MS Windows server ondersteund 4 proc als dat dus 2 dual cores worden kan je dus geen quad meer bouwen zonder een enterprise licentie te kopen.

Kortzichtige opmerking. Ondanks dat MS wil laten geloven dat Windows een onlosmakelijk deel van een computer is, draait het merendeel van de aparaten in de wereld op non-MS systemen. Het maakt dus weldegelijk uit wat de policy van non-MS systemen is ten aanzien van dual-core processors.

We kunnen allemaal een voorkeur hebben voor een bepaalde smaak Operating System, maar het categorisch verwerpen van commentaar op/over OSen, die niet met je voorkeur overeenstemmen, is pure struisvogelpolitiek. GNU/Linux, Free/Net/OpenBSD en de proprietaire Unices zijn een deel van het computinglandschap en blijven er deel van uitmaken.

De Open Source server Operating Systems zullen dual core processors zonder licentie wijzigingen gaan ondersteunen. Het enige wat er misschien zal wijzigen zijn de individuele commerciele support contracten. Dit is weldegelijk een item om even bij stil te staan.

nou gelukig rekenen die ratten niet het aantal transistoren die er in je CPU zitten

echt zo van dit Software paket kost ¤0.001 per transistor.

dit gebeurt toch ook niet. nee maar als je Duel Cpu en Duel Core Cpu heb dan ga je meer betalen

Dus als je Hyper Treading gebruikt ga je zeker ook 2× zoveel betalen,

Weer eens zware stierenscheit

Oracle, een andere softwaregigant, begrijpt dit standpunt maar reageert erop door te zeggen dat in de praktijk configuraties met één core per processor vervangen zullen worden door systemen met de helft minder dual-coreprocessors

Als ik het verhaal goed begrijp winden ze de extra kosten gerechtvaardigd omdat de dual core setup sneller is dan een singel core.

Wat is dan het standpunt als ik een quad 1.5 Ghz systeem vervang voor een dual 3.0 GHz systeem?

Dit is zeker zo bij ons op werk.. er heerst nu debat met de Ministry of Software omtrent hoeveel cpus er nu wel of niet inzitten in die servers en hoe dat dadelijk moet worden verrekend...sommige apparaten zijn per seat andere per CPU... Op de desktop valt het mee omdat die desktop licentie allemaal 2-cpu XP-Pro zijn, maar ik zit te miepen dat ik eigenlijk ee (fysisch) dual nodig heb en dat zal dan wel of niet werken met XP-Pro 2 cpu licence... ach ja maar ik miep ook op m'n werk dat ik een *nix bak wil en daar luisteren ze ook niet naar...dus ik blijf maar zeiken he...

Dual HTT cpu's zijn nog steeds 2 'echte' CPU's en als zodanig legaal voor XP Pro.

fijn dat het "legaal" is maar werkt het dan ook? dat heb ik zelf nog niet waargenomen. Mischien jij of andere tweakers wel? Tevens is het mij niet duidelijk hoe er wordt mee omgegan in verband met serverpark licenses, wellicht heb je daar ook ervaring mee?

ja het werkt. Als ik m'n taskmanager open krijg ik netjes 4 ipv 2 venstertjes met cpu-load etc te zien.
Tijdens de installatie en in systeemeigenschappen (op hardwarematif niveau dus) herkent Windows 2 processoren. Op softwarematig niveau herkent Windows er 4.
Maar aangezien er bij Microsoft gesproken wordt over "fysical" is dat geen probleem.
Nu stelt de vraag zich echter of een dualcore uit 1 of 2 fysieke processoren bestaat.
Als ik me niet vergis is Intel een tijdje bezig geweest (of is dat nog steeds) met 2 cores met gedeelde cache. Uiteindelijk zijn dat geen 2 volwaardige cores. Stel dat je ze zou kunnen splitsen moet je de cache aan 1 van de 2 geven.
Momenteel houden de softwaremakers het been stijf. Dan kunnen ze alsnog toegevingen doen. Maar als je meteen doet zoals BEA krijg je minder tegenwind maar heb je minder ruimte over voor onderhandelingen. Het lijkt me dus meer een uitnodiging tot debat dan een steek onder water richting intel, amd en de coonsument.

Ik vind dat ze een licentie per processor moeten rekenen, niet per core, dan blijft het eerlijk. Tenzij serverbouwers daar misbruik van gaan maken door maar 1 processor te gebruiken met meer cores, ipv meer processors met 1 core per stuk...

Of er moeten grote verschillen komen tussen Server en Desktop software. Is vast wel wat op te verzinnen.

Op een server wordt dan per core betaald, op een desktop per processor.

Microsoft zal hier denk ik niet aan mee doen. Windows en Office zijn al meer dan 300 euro, als dat 600 euro wordt denken de meeste mensen ook van lik me reet maar dan maar wat meer moeite doen om Linux te leren. We zijn natuurlijk nog steeds wel Nederlanders eej ;)

Niet tot het stopt dat je bij de NV "List en Bedrog CDfikkerij" om de hoek een kopietje van zowel Office als WindowsXP, inclusief benodigde licenties, voor 10 euro op de kop kan tikken.

Minder nieuwe aankopen? Ja. Meer overlopers? Niet noodzakelijk.

Minder nieuwe aankopen? Ja. Meer overlopers? Niet noodzakelijk.
In beide gevallen wordt er niks bij MS gekocht, wat niet gunstig is voor ze.

En ik maar denken dat de klant betaalt voor de moeite, verhoogd met een winstmarge. Ik kan me voorstellen dat multi-processor software moeilijker en anders werkt dan single-processor spul, maar bij bedrijven als IBM en Oracle telt dat blijkbaar niet. Dit lijkt meer op monopoly-winst.

De titel van dit artikel slaat dus werkelijk nergens op.

De softwarekosten zullen even hoog blijven of wellicht zelfs lager.

Want ipv dat je een dual cpu systeem neerzet, gebruik je dan 1 dual core cpu. voor dezelfde prestaties.

Heb je pech, dan moet in beide gevallen voor 2 cpu's licenties betalen. Heb je geluk dan betaal je voor de dual core maar 1 cpu licenties, of krijg je korting voor de tweede licentie.

Uiteindelijk ben je dus in geen geval slechter af met een dual core systeem.

En als je van plan was om een single-processor systeem neer te zetten? Dit kan straks niet meer omdat er alleen nog maar dual-core te koop is.

De titel "Dual-coreprocessors kunnen kosten software verhogen" is dan dus toch nog een waarheid...

Och, een beetje bedrijf dat dat soort server processoren gebruikt had toch zowiezo altijd al 2-way systemen voor hun applicatieservers.
Nu kunnen ze dan ipv een 2-way een 1-way dual core gebruiken.

Ik denk dat singlecore ook gewoon heel lang nog beschikbaar blijft. Al is het maar omdat deze voor de helft van het geld gemaakt kunnen worden, of omdat ze dan de processoren met een defecte core als "celeron" achtige kunnen verkopen met één werkende core.
Voor het echte highend zal er een Dualcore EE/FX versie zijn, voor mainstream een gewone dualcore, en voor budget een singlecore.

Sinds men is overgestapt (bij Intel, en binnekort/momenteel bij AMD) van 130nm naar 90nm zijn de kosten voor hun zeker niet gehalveerd hoor. Echter, een dual-core 90nm is wél even groot als een 130nm single core. Dus ze hebben veel meer prestatie dankzij de dual-core, maar de kosten zijn hetzelfde als een 'oude' 130nm gemaakte processor.

90nm is een stuk goedkoper om te produceren bij single core, het is echt niet zo dat alles nu opeens dual core is en dat iedereen dat maar moet gaan gebruiken...

en @ Luxx:
het duurt wel een tijdje voordat dual-core mainstream is, we krijgen eerst nog P4 >4ghz en athlon64 > 4000+ en dat is het komende jaar nog wel genoeg hoor, dual core zal heel langzaam voor de desktops komen, eerst alleen nog maar de EE/FX/andere flagships, maar ook dat duurt nog iets van een jaar ofzo. Pas in 2006 ofzo zal het richting mid-end zakken als we inmiddels ook op 65nm zitten.

Dan zal de software zelf maar moeten controleren dat ze op EEN van de cores draait. Het is toch van de gekke dat als ik straks een acht-way bak koop (stel dat ik er het geld voor heb) en een softwarepakketje wat per-cpu gelicenseerd is dat ik voor 8 CPU's moet betalen? Nee, ik koop een 1 CPU licentie en ik ga er van uit de het softwarepakket checkt dat het maar op een cpu draait en als het dat niet kan omdat dit alleen bepaald kan worden door het besturingssysteem (de applicatie heeft geen rechten om zelf z'n CPU te kiezen) dan neem ik aan dat het er voor zorgt dat het niet te veel threads aanmaakt die "per ongeluk" op een andere CPU terecht zouden kunnen komen etc. etc. etc. en anders hebben ze pech gehad....

De gedachte is leuk, maar het probleem is wat ingewikkelder. Als je nagaat hoeveel key-gens er momenteel in omloop zijn, dan krijg je ook een idee van de hoeveelheid ge'patch'te software die dan zal verschijnen.

Als de gebruiker echter wel legaal aan de gang gaat, dan ontstaat de er een interessante situatie: Indien men wil upgraden kan men zowel kiezen uit een hard- of een software upgrade (of beide ;) ;) )

Dit kan straks niet meer omdat er alleen nog maar dual-core te koop is.

Tegen de tijd dat er alleen nog maar dual/ multicore cpu's beschikbaar zijn is single-core te langzaam.

Uhm... single core blijft ook nog een hele tijd beschikbaar, en tegen de tijd dat er alleen nog maar dual core is is single core toch te langzaam voor de software die je op dat moment gebruikt.

De titel van dit artikel slaat dus werkelijk nergens op.
Dat jij het met Oracle/IBM eens bent wil niet zeggen dat de hele discussie 'nergens op slaat'. Dual-core hoeft helemaal niet te betekenen dat het twee keer zo snel is. Verschillende zaken (met name I/O) worden door de cores gedeeld. Bovendien zal een dual-coreprocessor altijd lager geklokt zijn dan een processor met één core om het stroomverbruik binnen de perken te houden.

Ik zeg niet dat de discussie nergens op slaat. Ik zeg dat de titel nergens op slaat. Ik heb beargumenteerd waarom de kosten niet verhoogd worden.
Waarom ga je daar niet op in?

Dual-core hoeft niet te betekenen dat het twee keer zo snel is, maar bij Intel en AMD is dat wel het geval.

Als IBM nou zou klagen met hun multi-core cpu's, zou het wat anders zijn.

Daar ga ik wel op in door je belangrijkste aanname onderuit te schoppen, namelijk dat een dual-core processor twee keer zo snel is als een single-core processor. Dat is niet zo. Ik kan dus beter vragen waarom jij niet op mijn argumenten ingaat.

Dan heb je wederom niet goed gelezen, want dat argument ben ik juist wel op in gegaan.
Het zijn AMD en Intel die zitten te klagen, en niet IBM.

Ergens op in gaan is niet hetzelfde als zeggen "wellus". Ik heb twee technische redenen gegeven waarom je claim niet klopt en die leg je simpelweg naast je neer door iets te zeggen in de trand van "en toch is het zo".

Het IBM-argument is sowieso zinloos omdat het niets met mijn punten te maken heeft. Bovendien gaan verschillende afdelingen van IBM echt geen strijd voeren via de media, dus logisch dat ze niet over hun eigen standpunt "zeuren". Er is verder geen enkele reden om aan te nemen dat de Power5 minder wint van dual-core dan Opteron of Xeon. Gezien IBM's jarenlange ervaring met dual-core en hun enorm sterke infrastructuur ligt het voordeel zelfs duidelijk aan hun kant. Als iemand in staat is om die 100% winst in de praktijk te halen dan is het IBM wel. Ook in dat opzicht is logisch dat ze niet zeuren. Intel en AMD zullen die verdubbeling alleen in synthetische benchmarks waar kunnen maken.

Wat een flauwekul zeg. Maar zou hier niet gewoon de eenvoudig wet van vraag en aanbod gaan gelden?

Ik verwacht niet Intel of AMD alleen maar dual-cores zal gaan produceren als blijkt dat de markt hier niet op zit te wachten. Als je nu al kijkt hoe groot de licentiekosten zijn bij bedrijven...

Ik vind het een beetje rare manier van redeneren maar aan de andere kant begrijpelijk dat ze hier wat aan willen verdienen vanwege het feit dat bedrijven nu vaker een 1 processor dual core machine kopen in plaats van een dual machine.

Aan de andere kant ook weer oneerlijk want iemand die aan een single processor genoeg heeft betaalt dus wel 2x en is dan verplicht een oudere processor te kopen, want deze komen later steeds verder achter te liggen.

Het lijkt me veel eerlijker om dit 50-50 te verdelen. Een extra processorlicense voor 50% extra prijs of gewoon een single license die maar 1 core gebruikt aanschaffen. Je bent als klant immers niks verplicht, maar dan lever je gewoon daar op in.

Aan de andere kant is dit ook weer gewoon vooruitgang in de techniek, dan zouden we ook 4GHz processorlicenties 2x zo duur moeten maken als een 2GHz licentie en dat gebeurt ook niet...

Je kunt als software fabrikant natuurlijk ook ervoor kiezen dat de software met 1 CPU-licentie maar van 1 CPU gebruik maakt, ook al zitten er meer in.

Iemand die aan één single processor genoeg heeft, betaald dan net zoveel teveel aan de hardware als aan de software. Die dual-core processor is namelijk niet dezelfde prijs als die single processor.

Dat is een beetje een non-argument want een 2GHz processor is ook goedkoper als een 4GHz processor maar qua licentie is het even duur.

2x 2GHz is dus een dure licentie en
1x 4GHz is een goedkope enkele licentie.

Dit is een beetje krom geregeld.

Ik denk dat ze van de licentie per CPU afmoeten en een soort van abonementsvorm moeten maken waarbij je betaald voor de performance (dus aantaloperaties per tijdseenheid) die je kunt halen, of mogelijk per operatie een bedrag. Net zoals je nu energie afrekent. Je betaald een verwacht verbruik per jaar en aan het eind van het jaar corrigeren ze dat. (echte rekencenters hangen vaak niet rechtstreeks aan het internet dus een real-time registratie-systeem is ook wat lastig)

Op het moment:
1 processor = 1 core
2 processoren = 2 core's
4 processoren = 4 core's
8 processoren = 8 core's
16 processoren = 16 core's
32 processoren = 32 core's

1 processor = Windows 2003 standard
2 processoren = Windows 2003 standard
4 processoren = Windows 2003 standard
8 processoren = Windows 2003 enterprise
16 processoren = Windows 2003 enterprise
32 processoren = Windows 2003 datacenter

Straks met 2 core per processor:

1 processor = Windows 2003 standard
2 processoren = Windows 2003 standard
4 processoren = Windows 2003 enterprise
8 processoren = Windows 2003 enterprise
16 processoren = Windows 2003 datacenter

Nu performance per processor = 100%
Straks performance per processor = 200%

Nu prijs per processor = 100%
Nu prijs per core = 100%
Straks prijs per processor = 100%
Straks prijs per core = 50%

Dus het maakt allemaal niet zo veel uit sterker nog:

Nu kost een 4 processor server aan licenties evenveel als straks een 2 processor server. Staks heeft een 2 processorserver performance van een huidige 4 processor server. Straks kost een 2 processor server minder dan een 4 processorserver nu.

Dus het verhaal is andersom.

Het punt is dat processors altijd sneller aan het worden zijn. Wat twee jaar geleden een 4-way systeem kon doen zal nu óók sneller met een goedkoper 2-way systeem kunnen. Toch zijn de licenties niet twee keer zo duur geworden. Dit is altijd al zo geweest, maar nu het dual-core is in plaats van een snellere FSB, nieuwe architectuur of on-die geheugencontrollers ziet men ineens wél een duidelijk excuus om de prijzen verhogen.

Je vergeet alleen dat een dual core processor lang niet altijd zo goed presteerd als een dual-processor. Vooral niet bij de opteron bv, die dual-core proc moet nog altijd met 1 geheugencontroller doen, terwijl de dual proc het met 2 apparte geheugencontrollers kan doen. En we weten allemaal dat dat een flinke performance winst geeft.

Vooral niet bij de opteron?
Welke dual-core heeft dan 2 geheugenpaden ?
De Opteron is juist vanaf het begin hiervoor ontworpen (hypertransportbussen)

Een dual opteron proc kan het met 2 aparte geheugencontrollers doen. Een dual Xeon proc doet het met dezelfde geheugencontroller.

Een opteron heeft wel iets winst van die aparte geheugen controllers tov Xeons, maar zo groot is het ook weer niet. Pas bij 4-way configuraties begin je het echt te merken.

Dus die "flinke" performance winst waar jij het over raakt die je dan bij een dual-core processor kwijtraakt valt volgens mij nogal mee. Als ze nou met een multi-core Opteron komen waar 4 cores in zitten, dan krijg je wel het grote verschil zoals je dat bij 4-way systemen nu ziet.

2003 Enterpise is max 8 proc -> 4 cores

Na een paar jaartjes werken met multiprocessor servers kan ik toch wel zeggen dat de performance nooit liniair verbetert bij het inzetten van meer processor cores en/of meerdere processoren.

Zie het als een parabool waarbij de winst per extra processor steeds meer afneemt naar mate er meer processoren worden gebruikt.

Ter illustratie:

Twee seperate 3 Ghz Xeon machines leveren hogere prestaties dan een Dual Xeon 3 Ghz machine.

Dan betekent dat simpelweg dat in die multiprocessor servers de cpu's niet de bottleneck waren.

Dat is heel vaak zo, maar er zijn wel degelijk situaties waarbij de cpu's wel degelijk de bottleneck zjin, en dan verbeterd de prestatie wel lineair met het aantal extra processors.

Zelfs thuis kun je zo'n situatie tegenkomen. Mpeg encoding is zuiver cpu gelimiteerd, en als je daar een extra processor bij zet dan zie je je performance met 98% verbeteren. Ok niet compleet lineair, maar zit er toch knap dicht bij.

Misschien ben ik gek, maar dit geldt toch alleen voor speciale software zoals database spul enzo? Alles andere software wordt dacht ik gewoon per gebruiker gerekend. Ik heb iig nog nooit meer voor programmatuur moeten betalen omdat ik een dual cpu bak heb.
«  1  2  3  4  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Volgende 16:12
Vorige 15:50
VNU Media logo Hosted by True

© 1998 - 2009 Tweakers.net - Alle rechten voorbehouden - Uw Privacy - Algemene Voorwaarden

Uitgever van: