Hoofdcategorieën

HP stopt ontwikkeling Alpha-processor

Door Yoeri Lauwers, vrijdag 20 augustus 2004 11:36
Bron: Tech Newsworld, submitter: silentsnow, views: 10.535

HP heeft aangekondigd de Alpha-processorlijn stop te zetten. Maandag zal de laatste versie van deze chip voorgesteld worden. Met de EV7z op 1,3GHz komt er een einde aan wat ooit een van de krachtigste processorfamilies was. Deze laatste Alpha-chip zal gebruikt worden in de HP GS 1280-server die tot 64 processors kan bevatten. Overigens worden Alpha-servers wel nog tot 2006 verkocht en volledig ondersteund tot 2011, maar sinds de fusie met Compaq concentreert HP zich vooral op andere platformen.

De eerste Alpha-chip werd voorgesteld in 1992 en haalde een recordsnelheid van 200MHz. Ook de eerste processor die in 1999 de 1GHz-grens haalde was een Alpha-cpu. Hoewel Microsoft een NT-versie voor de Alpha-processor ontwikkelde, bleef het echter moeilijk om software voor dit platform te vinden en vanaf 1999 werd Windows NT voor de Alpha-architectuur niet langer geleverd. Een jaar eerder, in 1998, had Compaq Alpha in handen gekregen toen het Digital kocht en zo kwam het uiteindelijk in handen van HP.

Alpha Processor
Volgende 12:57
Vorige 09:20

Reacties

«  1  2  »

Komt er dan een alternatief van HP's kant voor op de server markt?

HP heeft z'n eigen PA RISC (maar die wordt ook afgebouwd) en de Itanium.

HP noemt de opvolger de intergrity server. Deze zijn uitegevoerd met Itanium Processoren. Alleen ze lopen nog niet zo goed in de verkoop. En openVMS is al gedeeltelijk gepoort naar dit platform. HP UX draait er ook al op.
Dus dat moet de toekomst worden.

HP Heeft natuurlijk zijn eigen PA-RISC processorlijn, maar ik meen dat ze zich in de toekomst toch op Itanium 2 willen concentreren.

Wellicht dat de AMD 64 ook nog goede kans maakt. Dat durf ik echter niet te zeggen.

Als ze in de servermarkt blijven willen zullen ze wel moeten.

Snel die opteron in 't arsenaal.

Ik vind het wel jammer, ik heb zelf met alpha cluster gewerkt, en ik vind het een zwaar mooi platform. Goeie toelie! zonde dat het niet verder ontwikkeld gaat worden. Misschien speelt AMD wel een rol speelt omdat zij hun vinger steeds dieper in de server markt-pap (willen) drukken....

Daar is de processor natuurlijk maar een klein onderdeeltje van. Het merendeel van de functionaliteit zal zeker in de andere high-end producten terug te vinden zijn. Het was/is in ieder geval z'n tijd ZEER ver vooruit.

Een jaar eerder, in 1998, had Compaq Alpha in handen gekregen toen het Digital kocht en zo kwam het uiteindelijk in handen van HP.

Dus als iemand nog interesse heeft mag die het kopen :?

Een gedeelte van het ontwerpteam was tijdens het Compaq-tijdperk al naar AMD gegaan.

Wat over bleef heeft HP verkocht aan Intel, en die gaan natuurlijk geen Alpha's maken.

Compaq kocht in 1998 digital equipment corporation over. En daarij dus ook hun alpha cpu. En nu later, weet niet meer wanneer precies, is hp met compaq gefuseerd en heeft dus hp ook zeggenschap gekregen over de alpha cpu. Het is dus niet zo dat de alpha cpu even wordt doorverhandeld.

Volgens mij heb ik nog ooit een disney vliegspelletje zitten spelen op zo'n aparaat. (Digital Multia als ik me niet vergis)

Wie zegt dat HP het wil verkopen? Alpha moest net als PA-RISC plaatsmaken voor Itanium. Er is überhaubt weinig meer van Alpha over om te kopen. Alle techiek (patenten e.d.) is al overgedragen naar Intel, en de belangrijkste mensen achter de glorieuze EV6 en de ambiteuze EV8 werken werken nu aan toekomstige Itaniums.

Sinds de overname was het wel duidelijk dat de Hp-Microsoft-Intel relatie zou gaan zorgen voor een uitfasering. Jammer.

Een jaar eerder, in 1998, had Compaq Alpha in handen gekregen toen het Digital kocht en zo kwam het uiteindelijk in handen van HP.
En is ondertussen al sinds 2001 in handen van Intel:

http://www.tweakers.net/nieuws/17366

Het lijkt nu wel of de Alpha een enorm succes is geweest. Echter waren er enorme start-problemen.

Niet alleen was het niet zo eenvoudig om er software voor te maken, de compilers waren niet zo dik gezaaid, ook was er een enorm warmte probleem. De bijnaam voor de Alpha was "straalkacheltje".

En is ondertussen al sinds 2001 in handen van Intel:

Da's niet helemaal juist... Intel mag bepaalde technieken gebruiken, en in ruil daarvoor hebben ze (en HP eerder ook al) de CPU moeten bakken in hun fabs... maar de CPU is nu nog altijd van HP door de overname van Compaq, enz...

Dat klopt. HP zal de patenten behouden (lijkt het), maar de ontwikkeling is stop gezet en een deel van het personeel is overgenomen door Intel.

Hoelang zou het duren voordat Itanium de handoek ook in de ring gooit ?
Ik denk dat het niet blijft duren met Itanium.

HP wil zich juist gaan concentreren op één lijn,namelijk de Itanium. Intel gelooft ook nog altijd volledig in de Itanium. En als je benchmarks bekijkt wordt de Itanium relatief steeds sneller. Ook wordt er langzaamaan steeds meer stoftware voor de Itanium beschikbaar. Kortom, de Itaniums zijn tot nu toe geen doorslaand succes, maar ze beginnen er net te komen. Het allerstomste wat Intel/HP kunnen doen is om NU het Itanium platvorm te laten vallen. De inversteringen zijn al enorm, en er begint net iets van terug te komen.

De Itanium architectuur (VLIW = very long instruction word) zit toch beter in elkaar dan de meesten denken, het is mogelijk om 6 instructies per clock uit te voeren. Verder brengt Intel vrijwel elk jaar een verbeterde versie van de core uit. Compilertechnologie verbetert ook continu, daar zal de Itanium een groot voordeel van hebben.
De periferie is natuurlijk ook erg belangrijk, stel je eens een Itanium voor met geintegreerde memorycontroller en hypertransport, zou daarmee best de concurrentie met de POWER series aankunnen.

Ik vind het wel mooi om tezien dat zo'n oude architectuur zolang zo snel en krachtig kan blijven. Want als in 1992 de eerste werd voorgesteld en nu in 2004 pas de laaste is dit denk ik een van de langstlopende /werken en nog steeds in gebruik zijnde architectuur terwijl de architectuur van bijv. de pentium en de athlon al heel wat keren drastisch veranderd zijn (weet niet hoe dat met deze proc zit maar heel zal uiteraad ook wel wat aan veranderd zijn in de loop der tijd).
Zonde maar mischien ook wel begrijpelijk het doorontwikkelen en blijven ondersteunen van dit soort hardware kost gewoon enorm veel geld .

Aha omdat de Pentium opgevolgt werd door PII, III en IV en de alpha alpha bleef heten is er nauwelijks wat veranderd in een deccenium, juist :+

Ben een fan van geen kenner, maar ik heb de alpha leren kennen als HET megahertz monster met bijna enge prestaties vergeleken met om het even welke concurrent. De bijna enge prestaites zijn tot op de dag van vandaag gebleven maar een megahertz monster is ie al heel lang niet meer.

Jammer het was de enigste highend processor waar meerdere keren consumenten mamaplanken voor gebouwd zijn, de laaste keer had dat erg veel te maken met het feit dat Samsung die dingen bakte voor Compaq. Ik ben heel erg gespits op prijs / performance, dus uiteindelijk werd het m niet, maar heb serieus overwogen een alpha plank + proc aan te schaffen.

Die snelheid was wel afhankelijk van de geschiktheid van de toepassing. Voor bv koetjes waren ze in verhouding retetraag.


Werk al ruim 5 jaar met de combi ALPHA & VMS. Tot nu toe zeker het meest stabiele platvorm dat ik heb meegemaakt. Daar kan een UNIX-doosje niet tegen op......

Wat een onzin, je hebt geen idee waar je het over hebt. VMS is nog steeds op zeer veel plaatsen in gebruik en groeit zelfs. Het is inmiddels naar Itanium geport en draait als een speer. Geen problemen met security, disaster tolerance, enz.

Om even op AMD / Itamnium in te gaan: Itanium is de toekomst voor high-end. De performance is steeds vaker superieur, en AMD is goed voor low-end omdat dit platform niet scaled boven 8 cpu's.

VMS Forever! (ok, ik geef toe, ik heb een vooroordeel omdat ik voor VMS engineering werk en er een goede boterham mee verdien:-))

In '93 werkte ik bij een niet nader te noemen pjoeterbedrijf (Fobisch). Toen (of zo'n 200MHz beest naar het filiaal laten komen. (stond er één in Groningen :o )
Wat waren we trots... :P
En wauw: Met NT 3.1!

Inderdaad.. de eerste 64bit voor de consument.

kmoet hier toch ff een ;( laten.....
Alphasystemen waren/zijn retesnel en met name gebruikt voor realtime omgevingen (productielijnen met robots etc). Complexe CAD/CAM berekeningen/tekeningen werden/worden vaak op Alpha's gedaan. Itanium heeft zich nog te bewijzen als volwaardige opvolger. Wat ik jammer vindt is dat mensen hier denken dat de AMD-64 a) een echte 64-bits cpu is en b) de vervanger voor alpha kan zijn.
Alpha's draaien op openVMS en Tru64. OS-sen die niet gericht zijn op KA omgevingen. Hiervoor heb je windows en linux. De nieuwe Itanium gaat bijna alle grote OS-sen ondersteunen met volledig 64-bits architectuur.

Wat ik jammer vindt is dat mensen hier denken dat de AMD-64 a) een echte 64-bits cpu is
x86-64 biedt een 64 bit flat memory model, 64 bit integer arethmic en 64 bit floating point arethmic. Kun je mij misschien uitleggen hoe het geen 64 bits architectuur is?

En nee, dat x86-64 CPU's een 32 bit subset van hun instructies kunnen uitvoeren (namelijk de i386 instructies) is geen argument; de Alpha kent ook 32 bit versies van haar instructies (net als veel andere 64 bit architecturen overigens).
... en b) de vervanger voor alpha kan zijn. Alpha's draaien op openVMS en Tru64.
Natuurlijk kan het dat. De Opteron/Athlon64 heeft niet die snelheids-voorsprong die de Alpha destijds had, maar de snelste Opteron is nu sneller dan de snelste Alpha, en dat verschil zal alleen maar groter worden.

En voor wat betreft die software... Dan moeten ze die maar porten. De Alpha sterft uit, en een andere architectuur (mogelijk x86-64, mogelijk een andere) neemt het over. We hebben high-level languages om makkelijk op verschillende architecturen te kunnen werken.

Begrijp me niet verkeerd, de Alpha was inderdaad een zeer mooie CPU, en dat er om politieke redenen euthanasie is gepleegd is jammer, maar het is nou eenmaal zo. En pruilen en x86-64 nep-64-bits noemen brengt de Alpha niet terug.
«  1  2  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Volgende 12:57
Vorige 09:20
VNU Media logo Hosted by True

© 1998 - 2009 Tweakers.net - Alle rechten voorbehouden - Uw Privacy - Algemene Voorwaarden

Uitgever van: