Hoofdcategorieën

ATi komt met HDTV Wonder voor 16:9 tv-uitzendingen

Door Steve Lersberghe, woensdag 18 februari 2004 15:00
Bron: ATi, views: 17.796

ATi heeft een persbericht de deur uitgedaan waarin verteld wordt dat het bedrijf een HDTV Wonder-kaart op de markt gaat brengen. Zoals de naam van het product al doet vermoeden, zal deze uitbreidingskaart voor de Radeon-serie het mogelijk maken om High-Definition TeleVision (HDTV) te ontvangen op de pc. HDTV-televisies geven ongeveer vijf maal meer pixels weer dan gewone televisies, wat een veel betere beeldkwaliteit als gevolg heeft. Bij ATi's nieuwe kaart zou de prijs het grote voordeel moeten zijn, aangezien het zo niet langer nodig is om een dure televisie te kopen die HDTV ondersteunt. Wie na het lezen van deze informatie meteen naar de winkel wil hollen zal echter bedrogen uitkomen: voorlopig zal de kaart enkel in de Verenigde Staten verkocht worden, met ondersteuning voor de aldaar geldende beeldstandaard NTSC.

ATi logo (middelgroot, bijgeknipt)De keuze om het product eerst in de VS te laten verschijnen is niet bijzonder vreemd, aangezien HDTV er al redelijk wijdverspreid is: veel populaire programma's in de States worden behalve in het gewone formaat ook in het 16:9 HDTV-formaat uitgezonden. Op het Intel Developer Forum (IDF) geeft ATi tevens een aantal presentaties rond HDTV. Hier zal waarschijnlijk dieper op ingegaan worden in het verslag van de eerste dag van IDF. Een overzicht van alle IDF-verslaggeving is op deze pagina te vinden.

Volgende 16:41
Vorige 14:48

Reacties

«  1  2  »

nu nog hdtv in nederland.. upc kom is met een abo om dit binnen te krijgen

Naar mijn weten kun je het via een schotel wel binnen krijgen. K'zou het niet weten of het ook werkt icm deze kaart :)

Klopt, er is welgeteld 1 zender die HDTV uitzend in europa

euro1080

met 1080 beeldlijnen....
af en toe zenden de duitsers nog wel een HDTV progamma uit, maar niet zo vaak.

NED1-3 RTL etc. zijn nog niet in HDTV te ontvangen (ook niet op de satelliet dus).

Maarja, in de VS waren ze ook wel toe aan een nieuwe standaard gezien de beroerde kwaliteit van NTSC op 4:3.

Europa gaat wat HDTV betreft niet voor 8VSB maar voor DVB. Via digitenne zijn alle nederlandse zenders al in DVB te ontvangen. Aanvankelijk zal dit in PAL-resolutie uitgezonden worden (720x576). Via RGB op de SCART-aansluiting heeft dat flink beter beeld dan analoge televisie.

Op den duur zal men televisies gaan maken die ook met andere (hogere) resoluties overweg kunnen en de uitzendingen daaraan aanpassen. Voordeel van deze aanpak (naast ook nog technische superioriteit van DVB) is dat men onbeperkt compatibiliteit kan handhaven met oude televisies; het is voor een decoder altijd nog mogelijk een conventioneel analoog PAL signaal op de composietlijn van de SCART-aansluiting te zetten.

8VSB is ten dode opgeschreven. In de V.S. kikt men erop en de HDTVs gaan daar al over de toonbank. De V.S. is echter het enige land dat 8VSB gaat invoeren. DVB heeft daarentegen al tientallen landen veroverd.

NTSC is ook bagger maar bestaat ook nog steeds. VHS bestaat ook nog maar was toch vele malen slechter dan Betamax en video 2000.

Eerst maar eens zien dat DVB doorbreekt voordat we beginnen met het afschrijven van 8VSB

Hoeveel TVs waren er nog ook al weer die DVB op hogere resoluties ondersteunden? En die tientallen landen, bedoel je daarmee Europa? De USA mag dan slechts 1 land zijn er wonen toch nog aardig wat mensen.

Tot slot digitenne. Werkt het al buiten Amsterdam? Rotterdam hadden ze de laatste keer dat ik keek nog niet gehaald.

Kijk maar eens op deze site http://www.dvb.org/index.php?id=228

Zoals je ziet zijn vele landen al begonnen met het uitrangeren van analoge televisie. Op satelieten doet men al niet anders meer dan DVB. Voorlopig zijn het alleen de kabelboeren die analoog blijven uitzenden. Maar ja, die hebben dan ook een aanbod dat geen hond interesseert.

Wat betreft de invoering van DVB in .nl: http://www.nozema.nl/radiotv/Techniek/VanAnaloogNaarDigitaal.html

Nog 2 jaartjes wachten dus voor het in het hele land te krijgen is.

Met DVB heb ik geen problemen, eerder met het feit dat ze ook digitaal gaan opnemen, terwijl de camara's er nog niet klaar voor zijn, of dat ze de bandbreedte beperken. Bij snelle acties oid zie je gelijk van die blokken.
Bij sommige zenders op de schotel, geen digitenne, zie je bij films elke keer duidelijk dat het hapert. Ontvangst van de schotel, dus goed afgesteld, is verder uitstekend.

DVB is geen tegenhanger van ATSC (De digitale HDTV standaard in Amerika). HDTV is een manier om een hogere resolutie te krijgen. DVB is slechts een manier om een bestaand PAL of NTSC televisiesignaal digitaal te verzenden. Het signaal wordt pas thuis bij de gebruiker omgezet naar analoog, in plaats van in Hilversum. Het is dus veel minder onderhevig aan externe invloeden en de kwaliteit is veel beter.

DVB is wel een tegenhanger van ATSC, omdat het hier een uitzendstandaard betreft. Op dit moment ondersteund DVB alleen PAL resolutie, maar men plant om ook HDTV resoluties te gaan ondersteunen. Voor ATSC geldt dat het ook Standaard Definitie (NTSC-resolutie) e.d. ondersteund, om precies te zijn ondersteund ATSC 19 verschillende formaten. Paar voorbeelden: 480p, 480i, 720p, 1080i,

Via digitenne zijn alle nederlandse zenders al in DVB te ontvangen. Aanvankelijk zal dit in PAL-resolutie uitgezonden worden (720x576). Via RGB op de SCART-aansluiting heeft dat flink beter beeld dan analoge televisie.
(hoewel ik me afvraag of iemand nog naar een oude news posting kijkt, toch maar even wat commentaar)

Wat je zegt is gedeeltelijk waar, via RGB en SCART kun je een zeer goede kwaliteit halen. Echter, het probleem bij digitenne is dat ze een -=*gruwelijke*=- hoge compresse gebruiken. Je beeld is dan wel nagenoeg vrij van analoge ruis en artifacten als color bleeding enz, echter de digitale ruis (compressie artifacten) zijn in een dergelijke mate aanwezig dat het beeld als geheel toch nog slechter is als een goede analoge uitzending.

Triest maar waar...

ATi blijft het goed doen,
Ik zelf verwacht dat binnen een paar maanden ( lees 4-5 ) Deze kaar ook in de Europese markt zijn ronde zou doen.

Als deze kaart er dan ( eindelijk ) is zal het een hele fijne optie zijn in de PC markt, en Voor de pc markt om HDTV gewoon op de monitor te krijgen.

Hopelijk komt het snel. Ati doet een goede ronde, alhoewel ben ik nog benieuwd wat precies allemaal hier in nederland / europa HDTV optie gaat krijgen.

Wat zou je met die kaart willen doen? Er is geen enkele zender in Europa die ATSC uitzendingen uitzendt.

het is "meer DAN".

en niet "meer als".

Ik kan me af en toe zo ergeren aan het taalgebruik op de FP. |:(

en het is miereNneuker i.p.v. miereneuker!

Sommigen onder ons typeren zichzelf graag :)

Je hebt groot gelijk. Tweakers.net meent een nieuwssite te zijn, dus moet er net als bij een echte nieuwsorganisatie naar worden gestreefd 0 fouten te maken in grammatica en spelling.
En dat er dan weer van de kinderachtige figuren zijn die jouw behulpzame post belachelijk maken... ach ja, het zal de leeftijd wel zijn.

Klagen hierover kan je hier. (kan trouwens al enige tijd hoor...)

Zeg dat ook dat de FP je ergert en niet dat je jezelf ergert ;)

Het is heel leuk dat ze zo'n kaart aankondigen.
maar ik zoek al maanden een Tv wonder pro
en die is nergens in nederland verkrijgbaar.

deze zal ook hier wel niet verkrijgbaar worden

HDTV is in Nederland zoiezo al te ontvangen via een speciaal HDTV promotie kanaal, en dat wordt idd via de satelliet utgezonden.
Kabel zal snel volgen, maar ik betwijfel ten zeerste hoelang het gaat duren voordat het standaard is..
Als je bv DigitaleTV van @home pakt, waarbij vele kanalen digitaal verzonden worden op minimale beeldkwaliteit, dan heb ik liever die 30 kanalen extra (met 5x discovery) dan weer terug te moeten naar een beperkt aanbod, hetzij wel HDTV.

Bijkomend feit is overigens dat amerikanen verhoudingsgewijs grotere TV's hebben (dat is daar gewoon mode) en daarom ook sneller drastisch voordeel uit HDTV halen.
Ga me niet wijsmaken dat het onzettend opschiet om HDTV op een 30 cm scherm te toveren ;)

Is niet van @home maar van Essent en het heet TVhome

mede om die reden ben ik van de kabel afgestapt, op de satelliet is voldoende bandbreedte voor HDTV en tweede reden : Ik beslis zelf wat ik kijk...

Digitenne was voor mij een leuk opstapje, maar HDTV is het einde...
Het boeit mij echt niet wat ze uitzenden op dat kanaal, alles is mooi om naar te kijken....

En als je het gezien hebt, wil je geen analoge TV meer.

Grotere schermen is niet de enige reden dat ze in de VS eerder de voordelen van HDTV zullen inzien. De standaard die ze daar hebben levert veel slechtere beeldkwaliteit op dan het systeem dat in Europa standaard is. Als je wel 'ns in de VS TV kijkt, zul je zien dat dat verschil niet alleen door audio/video freaks te zien is, het is echt erbarmelijk slecht.

/* offtopic: ik ben waarschijnlijk de enige in Nederland die daadwerkelijk nog een 30cm TV heeft.

Precies, daar dacht ik ook al aan. Je bedoelt NTSC (VS) versus PAL (EU)?

NTSC wordt ook wel eens schertsend Never The Same Colors genoemd. :+

Bijkomend feit is overigens dat amerikanen verhoudingsgewijs grotere TV's hebben (dat is daar gewoon mode) en daarom ook sneller drastisch voordeel uit HDTV halen.
Dat is daar gewoon mode? :Z
Mode is een trend dat weer voorbij gaat. Dit is het amerikaans standaard..."Living Large", dus het is zeker geen mode! Big Houses, Big Hamburgers, Big Muthas....

In tegenstelling tot anderen hier, denk ik niet dat deze kaart gauw in Europa op de markt zal verschijnen. HDTV is in Europa nog helemaal nergens te ontvangen, op een aantal testuitzendingen op de sateliet na.

ze moeten toch ergens beginnen... als de tv's niet opschieten, misschien dan via tweakertjes die het showen aan kleine neefjes die ouders overhalen.. euh :+ punt blijft inderdaad dat er weinig uitzendingen zijn, maar ze ZIJN er wel :)

HDTV-televisies geven ongeveer vijf maal meer pixels weer als gewone televisies,
Pixels? gewone televisie's zijn toch anoloog? daarbij heb je dus geen pixels/resolutie's

onee, kijk eens heeeeeeeeeeeel dicht op je beeldbuis... hatsiekiedee, je ziet een samenstelling van rood, groen en blauw welke samen één pixel vormen

tv's hebben ook pixels 740x640 geloof ik

bij PAL D1 word gebruik gemaakt van 720x576 pixels om precies te zijn.

sorry, maar DVD's hebben 720*576.
PAL televisies gebruiken volgens mij nog steeds 625 beeldlijnen

kijk hier maar:
http://www.ee.surrey.ac.uk/Contrib/WorldTV/compare.html

dat is niet waar, je verward beeldlijnen met scanlijnen.
van de 625 scanlines worden er 49 verwijderd (BLANKING) op beeld. In deze 49 lines zitten o.a. syncing en timing, VITC en teletekst.

Alleen omdat iets analoog is betekent het niet dat het geen pixels heeft.
Een CRT monitor is ook analoog, maar die heeft toch ook gewoon pixels?
Zelfs een analoge foto bestaat uit 'pixels', maar dat ga ik hier nu niet uitleggen ;)

Jongens jongens. De resolutie van een PAL televisie is 320x240. In de analoge svhs stand is 720x576 en dit is idd ook de resolutie van een digitaal pal signaal (DVD).
Analoog bestaat niet uit pixels, maar een benadering van pixels. Daarom zijn de overgangen altijd natuurlijk, wat bij digitaal dus niet het geval is. Een analoge photo bestaan trouwens niet uit pixels, maar uit lichtgevoelige korrels. Dat is niet helemaal hetzelfde.

HDTV is 1920x1080, als ik de promo stream opneem op mijn dreamboxje en afkijk op de pc (momenteel enige medium dat beeld toont met afspelen van HDTV)

Je kunt het vergelijken met de aankomende generatie HDVD, deze worden volgens mij ook 1920x1080 om de concurentie aan te gaan met HD-SVHS, welke 1200 beeldlijnen heeft ipv 625.

Rare PAL televisie heb jij. 320x240 is een NTSC resolutie.

Een televisie signaal bestaat uit twee 'fields', waarvan er 50 per seconde op het scherm worden getoverd. 2 fields worden geinterlaced naar een frame. PAL is dus 25 frames per seconde.

Een field heeft een verticale resolutie van 288 lijnen, een frame heeft dus 576 lijnen. De horizontale resolutie is theoretisch oneindig. Het is immers een analoog signaal. De lengte van het actieve gedeelte van een beeldlijn is 52us. De sampling rate van een TV encoder kan verschillen. De resolutie staat dus niet vast.

In de praktijk heeft het echter wel een horizontale resolutie, omdat het beeldmateriaal meestal digitaal met een bepaalde resolutie opgeslagen is. DVD beeldmateriaal is meestal 720 pixels met een actieve grootte van 702 pixels. 18 pixels vallen dus buiten het actieve gedeelte van 52us. 702 pixels in een gebied van 52us levert een samplingrate op van 13,5 MHz.

Als je bijvoorbeeld een VCD kijkt, met een resolutie van 352 x 288 pixels, wordt ieder veld twee keer met de zelfde informatie gevuld. Je krijgt effectief een 576 pixel frame, met om de beeldlijn nieuwe informatie. Horizontaal worden 351 pixels in het actieve 52us gedeelte geperst, met een samplingrate van 6.75 MHz.

De PAL standaard heeft dus niet een bepaalde resolutie, maar heeft slechts een vaste verticale resolutie. Ook heeft PAL in de praktijk een horizontale resolutie, maar deze staat niet vast en kan afhangen van het bronmateriaal. Veel voorkomende horizontale resoluties zijn 768, 702 (720,704), 468, 383+1/2 (384), 351 (352). Deze getallen zijn de analoge getallen met tussen haakjes de bijpassende digitale resolutie.

@Niels Leenheer

100% correcte en zeer informatieve samenvatting!

Zou toch mooi zijn als zoiets in europa uit zou komen, ken je meteen je tv verkopen en alles op je pc gaan kijken :P

Dat zou wel mooi zijn op me pa's plasma tv van bijna een meter in doorsnede :9, met vga input :*), dus ff een radeon 9900 :P Pro AIW kopen. Het gaat al super met bijv wmv9 hd :).

Jammer dat HDTV hier zo snel niet zal doorbreken, weten jullie nog dat ze zeiden dat 16 : 9 er aan kwam, 10 jaar geleden? Het is er wel, maar bij maar weinig zenders/programma's. Ik heb nog geen verkoper over HDTV gehoord (de meesten weten niet eens wat het is |:( ) dus het duurt nog wel 15 jaar :Z :P

/edit: typo

/edit2: @gekke dirkie, ehm, jawel hoor, hij kan 1024x720 aan, das 720p dus.....

Jammer dat jouw plasma TV de extreem hoge resolutie van HDTV niet aankan.

Edit: Maar 'echte' HDTV doet 1920 x 1080.

Was hdtv niet resoluties tot 1920x1440 ??

Jammer dat HDTV hier zo snel niet zal doorbreken, weten jullie nog dat ze zeiden dat 16 : 9 er aan kwam, 10 jaar geleden?
Dat zeiden ze niet, ze zeiden dat Breedbeeld er aan kwam, en breedbeeld is NIET 16 : 9. Breedbeeld is maar een tussenstapje, er was namelijk afgesproken om met hdtv te wachten, maar sommige fabrikanten wilden toch met iets nieuws komen, dus introduceerden ze Breedbeeld. Is (geheel terecht) nooit iets geworden hier.

Tenzij je natuurlijk een DVD speler hebt. Dan is breedbeeld toch echt een must have.

Een kennis van mij heeft UPC digital in zijn woning.
Het beeld ziet er net zo uit als van een DVD.
Zou dit ook niet een vorm van HDTV zijn

Nee, een DVD is ook gewoon PAL/NTSC helaas. Daar komt niks geen High-Definition aan te pas.

Nee, dat is gewoon PAL beeld met een gewone PAL resolutie, alleen digitaal doorgegeven. Daardoor ziet het beeld er net uit als bij DVD (mits de compressie niet te hoog is), alleen als het signaal te slecht wordt heb je, anders dan bij een analoge kabelaansluiting, helemaal geen beeld meer. Het is dus of hele goede kwaliteit, of helemaal niks.
Nu zal dit bij digitale kabelaansluitingen niet zo erg zijn, maar bij iets als Digitenne, dat door de lucht gaat, zal je er meer last van hebben.

je zal alleen in het ergste geval geen beeld hebben. Net als bij digitale tv nu wordt het beeld opgedeeld in blokken, zodat er bij een slechte verbinding af en toe wat blokken stil blijven staan of wegvallen.

bij digitenne ook nauwelijks, maar bij satteliet/schotel opstellingen merk je het wel heel erg.
«  1  2  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Volgende 16:41
Vorige 14:48
VNU Media logo Hosted by True

© 1998 - 2009 Tweakers.net - Alle rechten voorbehouden - Uw Privacy - Algemene Voorwaarden

Uitgever van: