Hoofdcategorieën
Device Settings

Waarvoor dienen de sysrq- en de scroll-lock-toetsen?

Door Matthijs Abma, woensdag 8 oktober 2003 20:16
Bron: The Straight Dope, views: 9.076

SysRqOp de website van The Straight Dope wordt een antwoord gegeven op de vraag wat de sysrq- en de scroll-lock-knop op een toetsenbord doen. Sysrq zit onder dezelfde toets als print screen en is de de 84ste toets die door IBM werd toegevoegd aan het PC/XT-toetsenbord. De toets was bedoeld om in latere besturingssystemen te kunnen wisselen tussen de verschillende processen die op dat moment draaiden. Naast het wisselen tussen taken zou de knop ook gebruikt moeten kunnen worden om alle processen te onderbreken en de controle terug te geven aan het toetsenbord. Handig als je een proces wilt stoppen dat alle systeembronnen gebruikt waardoor je niets meer met je pc kan. Jammer genoeg is dit in vrijwel geen enkel besturingssysteem geïmplementeerd.

Scroll-lockEen knop die vroeger nog wel eens gebruikt werd, is de scroll-lock-knop. Het doel van de knop was om de tekst op het scherm te kunnen bewegen zonder de cursor van zijn plaats te halen. Aangezien er vroeger nog geen handige scrollbalken waren en de hoeveelheid informatie die op het scherm geplaatst kon worden vaak beperkt was tot 80x25 tekens, was dit geen overbodige luxe. Op dit moment zijn er nog steeds systemen en programma's die deze toets ondersteunen. Onder Linux kan de voorbijscrollende uitvoer van een commando dat wordt uitgevoerd in een console stilgezet worden met de scroll-lock-toets. Ook onder Windows zijn er nog programma's die de knop gebruiken. In Excel kun je met de scroll-lock aan door je document scrollen zonder de actieve cel te veranderen. In het artikel worden ook nog enkele andere aparte toetsen besproken:

Pause/BreakThe Pause/Break key was used in the DOS command line environment for two different purposes. Pause could be used to pause the scrolling of text on the screen, but it also had a much more powerful function--to pause program execution in the operating system. This function still works in 32-bit DOS applications under Windows, where pressing this key while the DOS window is active can (depending on the program) pause program execution. I have several old DOS power plant analysis programs that run under OS/2, Windows NT, and Windows XP, and I can attest that the Pause key pauses execution of all of these programs. The Break key, when combined with the Ctrl key, is used to terminate DOS applications – and still does today, even in the DOS window of Windows XP. Some DOS communication programs used the Break key as a shortcut to terminate a modem connection, but that was really a function of the program, not the operating system.
Volgende 20:39 Uitgebreide test van nVidia NV38 en Detonator 52.14
Vorige 19:42 Besturingsysteem Yellowtab Zeta RC1 review
Advertentie

Reacties

«  1  2  3  4  5  »

altijd handig, weten we ook waar we die knoppen niet voor nodig zijn :P

Die pause kun btw ook gebruiken oom bij het opstarten voordat windows laat even te pausen.

om b.v. te zien wat de bios voor info geeft op dat zwarte scherm.

je moet wel snel zijn :+


Kijk jij dan maar even op je toetsenbord

correct schrijf je toch zo? :p

windowstoets-pause (gelijk eigenschappen van computer)

daarnaast heb je bij AS400 een functie om (macros)te recorden (Sys Rq) en te onderbreken met (Break)

Ctrl+printscreen is om een window te screen-shotten (dus niet je helemaal scherm)

@sjaakduhuuhl
sorry is inderdaad Alt-Printscreeen!

Nee, dat is Alt+PrintScreen. :Y)


Wat boeit dat nou, mogen hier ook niet is leuke stukjes staan ofzo :?

Nou, voor mij is dit allemaal nieuws hoor :+


T.net is niet alleen maar een nieuws site zoals NU.nl :z

Sorry maar wist jij dit allemaal al? ik iig niet.. nou ja van de pause en de scroll lock nog wel.. vanuit mijn dos tijdperk met simcity spelen waren die nog wel is nodig :P

Maar goed vrijwel geen enkel os ondersteunde de sys-rq fucntie dus er zijn er wel een paar geweest die dat deden.

Overigens de pause knop heb je in een windows applicatie ook niet meer nodig. Maar ik heb zo het vermoeden dat nog heel veel bedrijven dos pakketen in dienst hebben.. Wij draaien iig nog voor 90% op dos pakketen.

PC/XP-toetsenbord
PC-XT toetsenbord!

Ik ging al bijna denken dat ik wist waar Microsoft die naam vandaan had gejat! ;)

Sys-req (printscreen + CTRL) heeft geloof ik in X-Windows ook nog een functie. Zoiets kan ik me vagelijk herinneren in ieder geval, dat ik dat ooit gebruikt heb.

Pause/Break (met CTRL) gebruiken we allemaal nog wel eens natuurlijk.

Scroll Lock heb ik lang het lichtje van gebruikt bij een WinAmp plugin :P

Bij FreeBSD (Textmode, but who needs X on a server?) gebruik je dat om met de page-up -down toetsen door je schermbuffer te stappen. Kun je rustig nalezen wat er in sneltreinvaart voorbij kwam scrollen.

bij linux, bij het starten kun je de start procedure daarmee stoppen druk je op scroll lock, houd ie niet alleen op met scrollen, maar ook met het opstarten van nieuwe processen, dus kun je rustig stap voor stap kijken waarom er iets mis gaat, en trug lezen als het al voorbij kwam.

Bij FreeBSD in de opstart wacht hij ook rustig met xdm opstarten (you do need X on a workstation :7 ) totdat je weer 'un-scrolllock-ed', zodat je in alle rust je dmesg.boot kan nalezen.

Die Pause/Break knop werkt ook als je nog voordat je een OS laadt, handig om bepaalde BIOS-revisies o.i.d te noteren terwijl anders je systeem er in een noodvaart doorheen huppelt.

De sysrq knop had onder DOS een hele andere functie. Namelijk alle regels die op je scherm verschenen doorsturen naar de LPT1 poort, ofwel printen.

Alle regels die dan over je scherm vlogen werden dan geprint :)

-edit-
Ik bedoel dus dat alles wat over je scherm heen scrollt dat dat naar je printer wordt gestuurd, de Sysrq dus. Ook als je scherm weer verder scrollt, bijvoorbeeld bij een directory listing, dan wordt er gewoon verder geprint.

Ik ga het even proberen, ff DOS 3.3 installeren en de matrixprinter opzoeken :Y)

Om de t.net mieren**k traditie in ere te houden:

Dat was niet SysRq maar PrtScr (vandaar ook printscreen :P).

Okay het staat op dezelfde knop maar voor SysRq heb je ook CTRL nodig.

Gewone printscreen gaf gewoon een print van het huidige scherm, het was wel degelijk de sysrq die printte wat er op het scherm verscheen tijdens het typen tot je dat onderbrak.

Volgens mij was het in DOS:
SHIFT-PrntScrn voor scherm printen
CTRL-PrntScrn voor het activeren van scherm output kopieren naar de printer, (Dus als je dir type, krijg je de directory inhoud zowel op scherm als op de printer.). Nog een keer CTRL-PrntScrn zet deze functie weer uit.

Het was toch Ctrl-P?

Da's windows/office.

Zijn er geen patches beschikbaar zodat de SysRq toets alsnog geactiveerd kan worden ?

Ik neem aan dat het hetzelfde is als Alt-Tab ?

Wie programmeert dit even voor ons ?
8-)

Tuurlijk, elke toets heeft een escape-code, alleen een kwestie van een macro schrijven ofzo. (niet dat ik het onder Windows kan zo 1,2,3)

linux gebruikt 'm al jaren om een programma te onderbreken en de debugger te starten. Moet je overigens wel in je kernel aanzetten, maar dan kun je mooi wel single-step door je kernel heen lopen.

Scroll lock problemen zijn grappig als je ze op een helpdesk hoort binnenkomen :p , vooral in Excel :p.

"Al een paar dagen kan ik in mijn excel niet meer wisselen tussen velden met mijn pijltjestoetsen, mijn gans blad beweegt ! is dit een virus ?" :*)


wat denk je?
anders zit je in z'n zwart gat te kijken op je toetsenbord.. haha

Er zijn in het BIOS immers ook genoeg dingen die nooit gebruikt worden, zoals de "shadows" en zo. Die zullen waarschijnlijk vanzelf verdwijnen.
«  1  2  3  4  5  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Volgende 20:39 Uitgebreide test van nVidia NV38 en Detonator 52.14
Vorige 19:42 Besturingsysteem Yellowtab Zeta RC1 review
VNU Media logo Hosted by True

© 1998 - 2012 Tweakers.net B.V. - Alle rechten voorbehouden - Contact - Jouw privacy - Algemene Voorwaarden

Uitgever van:

Website van het jaar 2011