Hoofdcategorieën
Device Settings

Microsoft krijgt uitstel voor meeleveren van Sun's Java

Door Jeroen P Hira, dinsdag 4 februari 2003 01:59
Bron: C|Net, views: 642

Het vierde Amerikaanse Gerechtshof voor Hoger Beroep heeft Microsoft uitstel gegeven met betrekking tot de meeleveren van Java met Windows. Eerder had Microsoft al een uitstel gekregen in afwachting van uitspraak van het hoger beroep en nu is het uitstel definitief. Hoewel definitief, Microsoft hoeft nu in ieder geval niet meer binnen 120 dagen de laatste versie van Sun's Java mee te zenden met Internet Explorer en Windows. Vooralsnog zal de 120 dagen eis bevroren worden, totdat men tijdens een volgende hoorzitting de definitieve datum zal gaan bepalen. De beide partijen hadden natuurlijk enig commentaar op de nieuwe uitspraak:

Microsoft Windows aankondiging (classic logo) "We are pleased the Fourth Circuit has stayed the court order and agreed to hear our appeal on an expedited basis," a Microsoft representative said. "It's appropriate that this matter be decided by the circuit court before we would be required to move forward with implementing the injunction."

Sun logoIn a statement sent to reporters, Sun's vice president of legal affairs Lee Patch said: "We regret the 4th Circuit Court's decision. The preliminary injunctions granted by the district court will benefit consumers and the Java community's developers, enterprises and system vendors."

Enkele uren voor deze uitspraak heeft Microsoft een update van Windows XP Service Pack 1 geplaatst, waarbij Microsoft's Java niet meer wordt geleverd, zoals in een eerder vonnis is bepaald. Service Pack 1a zal voorlopig gehandhaafd blijven tot juni 2003, wanneer Service Pack 1b misschien het licht zal zien. Dit is afhankelijk van de definitieve deadline die door de rechter zal worden opgelegd. Het verschil tussen Service Pack 1a en 1b zal zijn dat 1b de laatste versie van Sun's Java Runtime Environment (JRE) zal bevatten. Microsoft zal verder de JRE in ieder geval negentig dagen na de definitieve uitspraak van de rechter als optionele mogelijkheid beschikbaar stellen via Windows Update. Daarnaast zal het bedrijf de Java-software ook meeleveren op opslagmedia aan pc-fabrikanten en zakelijke gebruikers wanneer de 120 dagen eis van kracht gaat.

Volgende 02:41 HP en Juniper komen met nieuwe wireless producten
Vorige 00:28 Samsung bouwt krachtige smartphone chip
Advertentie

Reacties

«  1  2  »


Dit ben ik niet helemaal met je eens.

Standaard wordt deze niet bij windows XP geleverd dus kan je veel sites niet goed bekijken en krijg je de melding dat je java virtual machine moet instaleren. Als je vervolgens ja zegt op de vraaag of hij moet wordengedownload gebeurt er niets.
Ik heb zelf al een aantal mensen hiemee moeten helpen met het handmatig instaleren van service pack 1 waar java bijgeleverd is.

Je had um ook al die tijd van www.sun.com af kunnen halen :)

Iedereen heeft al JAVA? Jij verdient een first post moderatie! Tenzij je je stelling verandert in:"Iedereen heeft toch al MS-Windows geinstalleerd, dus dit kan echt niet langer, lijkt me meer een geripte patent kwestie.". :>

en terecht, je kan lang en breed discussieëren maar het blijft gewoon idioot dat Microsoft verplicht wordt ondersteuning te bieden voor de software van een ander bedrijf. Het is Microsoft's software, en zij mogen ermee doen wat ze willen, simpel toch? Niet mee eens? Download linux ofzo :Z

Ik snap best dat het schadelijk is voor de 'digitale samenleving' als alles in handen is van 1 bedrijf, maar de manier van Sun stoot me al vanaf het begin tegen het hoofd. Beetje de calimero uithangen en bij de rechter gaan uithuilen.. makkelijk hoor.

Je hebt weinig andere mogelijkheden, wanneer je opponent het grootste, meest vermogende bedrijf te wereld is en daarnaast niet bekend staat om het voeren van eerlijke concurrentie.

Als je MS wilt verdedigen, prima, maar kom dan in vredesnaam met argumenten die ergens over gaan, zeg. Het is NIET idioot dat MS verplicht wordt Sun's Java mee te leveren. Ik zal je proberen uit te leggen waarom. Java is een product van Sun. Java is - min of meer - een standaard. Als MS gewoon een volledige Java-implementatie zou hebben geschreven en met Windows zou hebben meegeleverd, zou er HELEMAAL NIETS aan de hand geweest zijn.

Het probleem is echter, dat de Java-implementatie van MS op grove wijze afwijkt van de Sun-standaard. Dit resulteert niet in incompatibiliteit van bestaande Java-applicaties met de VM van MS, maar in incompatibiliteit van nieuwe Java-applicaties met de VM's van Sun. Onlogisch? Onzin? Nee. Java-programmeurs bij bijvoorbeeld banken hebben zich de laatste jaren op dit vlak niet van hun allerintelligentste kant laten zien, door zich bij het ontwikkelen van Online-bank applicaties specifiek te richten op de MS VM. Dat geldt bijv. ook voor het CMS wat bij mij op mijn werk wordt gebruikt. Helemaal onlogisch is dit niet, want MS heeft tenslotte een enorm marktaandeel, maar het resulteert er wel in dat sommige dingen niet werken op iets anders dan de MS VM. Sun en MS zijn - zoals bekend - geen vrienden. Sun ziet zijn standaard gevaar lopen en mensen zich afkeren van Java door toedoen van MS. MS maakt lekker misbruik van zijn sterke martkpositie en is bezig met sterke klantenbinding (lees: versterking van de vendor lock-in van hun klanten). Dat Sun hiermee niet blij is, is volstrekt logisch.

Jij zegt heel 'wijs' Download linux ofzo. Daarmee sla je finaal de plank mis. Zoals hierboven omschreven heeft dat dus totaal geen zin. Het gaat niet zozeer om het meeleveren van een specifiek product van Sun, het gaat om het leveren van een standaard-comform product. Dat MS dat niet meteen gedaan, is te omschrijven met óf domheid, óf valse concurrentie, óf machtsmisbruik. Of alledrie. Mjah. Dat laatste dus.

Overigens is MS al bezig met het antwoord op deze zet van Sun. Het heet .NET/C# en is - natuurlijk - alleen beschikbaar voor het Win32-platform. Gelukkig komt er ook een open-source implementatie. Sun is ook een groot bedrijf, dat ben ik met je eens TimV, en grote bedrijven zijn vaak naar. Maar in vergelijking met MS is Sun én klein, én een stuk sympathieker én staat Sun voor de volle 100% in zijn recht. Dat die zaak zo lang duurt ligt niet aan het ongelijk van Sun, maar aan de overmatige hoeveelheid dollars die MS kan uittrekken voor dit soort dingen.

Mooi verhaal, maar ik heb 2 punten van kritiek. Ten eerste: SUN is geen heilige, en zou met een marktaandeel van 99% waarschijnlijk net zo irritant doen als MS nu doet. Ik weet nu even geen voorbeelden, maar er zijn genoeg dingen die SUN niet echt netjes heeft afgehandeld.
Ten tweede: je kan een boel van M$ zeggen, maar niet dat ze dom zijn. Dit heeft allemaal te maken met een slimme marketingstrategie. Die strategie is :r, en ben ik het volstrekt niet mee eens. Het gezamelijk Emotioneel Quotient van alle MS medewerkers is diep in de min, maar op IQ schijnen ze heel hoog te scoren. Microsoft heeft door die aggressieve marketing heel veel marktaandeel gekregen, en dat raken ze voorlopig nog echt niet kwijt, ben ik bang. Zolang mijn laptop niet werkt onder linux...

Ik beweer ook niet dat Sun een heilige is. Maar op dit moment zou ik duidelijk voor Sun kiezen, als het erop aan kwam. Wellicht zou dat in een andere situatie anders zijn, dat weet ik niet. Daarnaast is Sun op het moment een grote sponsor van tal van open-source projecten, hetgeen ik erg in ze kan waarderen. Laten we het in casu maar hierop houden: de vijanden van mijn vijanden, zijn mijn vrienden :)

Gelukkig werkt mijn laptop wel onder Linux :D

Het heet .NET/C# en is - natuurlijk - alleen beschikbaar voor het Win32-platform. Gelukkig komt er ook een open-source implementatie.
http://www.tweakers.net/nieuws/25293/

Borland heeft een licentie genomen op .NET, dus gaan ze een Delphi maken, met .NET ondersteuning. En die Delphi code kon je toch weer met Kylix compileren onder linux??? :? Er zal dan wel een nieuwere versie van Kylix gemaakt worden

.NET/C#. Wat is dat nou eigenlijk? Iedere keer weer verbaas ik me erover hoe de SUN JAVA verwarring toch telkens weer kan leiden tot de meest kromme uitspraken. C# is een 4e generatie programmeertaal die de beste eigenschappen van C++, Pascal/Delphi en Java combineert, ontworpen door Anders Hejlsberg, die ook Delphi op zijn naam heeft staan.
C# is ook de primaire taal binnen het .NET framework, een platform voor het verbinden van informatie, mensen, systemen en apparaten. .NET lijkt wel een beetje op het JAVA platform . .NET bestaat namelijk ook uit een aparte runtime, net als overigens elke andere programmeertaal die niet gecompiled wordt tot machinecode. Dit maakt het mogelijk om voor ieder willekeurig platform, zij het Windows, Linux, Symbian, whatever, een runtime te schrijven die de door .NET gegenereerde "tussentaal" (de Common Intermediate Language, CIL) kan begrijpen en kan omzetten naar machinecode voor het betreffende platform.
In tegenstelling tot Java echter, zijn in .NET het platform en de taal losgetrokken. In de praktijk betekent dat dat .NET eigenlijk niet verder gaat dan een standaardtaal voor premachine code die binnen een ondersteunende runtime wordt uitgevoerd. Iedere willekeurige taal zou voorzien kunnen worden van een compiler die de .NET CIL genereert.

Maar nu komt het allerbeste: in een actie die velen nooit hadden kunnen/durven verwachten, heeft Microsoft de specificatie voor de CIL vrijgegeven, zelfs standaardiseert onder een ECMA standaard (die gaan nou eenmaal sneller dan ISO standaarden. De ISO standaard komt nog.). Dat betekent dus dat iedereen nu een runtime en compiler mag gaan schrijven voor iedere willekeurige programmeertaal. En dat wordt gedaan ook. Borland maakt Delphi.NET, en Microsoft Research zelf heeft onder een open licentie Rotor gemaakt, een implementatie van de .NET runtime voor FreeBSD/MacOS/Windows. Iedereen mag deze implementatie downloaden gebruiken om bijvoorbeeld een Linux runtime te maken, geen probleem.

En dan komen we nog even terug op C#. Want wat wil het geval? Ook C# is een open ECMA standaard, door iedereen gratis te verkrijgen en te implementeren zonder restricties (je mag alleen de naam niet dragen als je veranderingen aanbrengt in de spec.) Dus ook C# kan beschikbaar worden gemaakt in iedere willekeurige omgeving.

Wat is er dan platformafhankelijk aan .NET/C#? De IDE uiteraard. Visual Studio.NET is en zal alleen beschikbaar zijn onder Windows. En een deel van de .NET classes. Want Windows Forms zijn GUI-elementen voor een Windowsomgeving en in die zin heeft het natuurlijk zelfs helemaal geen nut om die mee te leveren in een Linux implementatie. En verder natuurlijk de software die gebruikmaakt van .NET, maar specifiek voor een bepaald platform is geschreven.

Maar nu weer ontopic. Natuurlijk heeft Microsoft het volste recht om vraagtekens te plaatsen bij het verplicht worden software van de concurrent mee te leveren. Of mag Microsoft SUN straks verplichten een .NET runtime mee te leveren met Solaris, een OS waar tenslotte JAVA dominant is?

In tegenstelling tot Java echter, zijn in .NET het platform en de taal losgetrokken. In de praktijk betekent dat dat .NET eigenlijk niet verder gaat dan een standaardtaal voor premachine code die binnen een ondersteunende runtime wordt uitgevoerd. Iedere willekeurige taal zou voorzien kunnen worden van een compiler die de .NET CIL genereert.
Je "in tegenstelling tot Java" klopt niet.
Java wordt gecompileerd tot bytecode voor een JVM, maar het is niet gezegd dat bytecode alleen maar van gecompileerde Java source afkomstig kan zijn.

http://grunge.cs.tu-berlin.de/~tolk/vmlanguages.html

Het hoeft er van mij niet standaard in te zitten. Als ze maar net zoals bij Mozilla een plugin installer erbij leveren die je naar de sun site verwijst, is mij dat al genoeg. Voorwaarde is dan wel dat ze die MS JVM eruit slopen, die loopt achterlijk achter.

Een snelle search naar SP1-a levert me geen effectieve links op, ook niet op microsoft.com/downloads


Dit is een bestand van 2 MB.
Weet iemand waar ik de volledige netwerk install kan downloaden (ongeveer 130 MB)

Alvast bedankt.

quote van microsoft :
If you have already installed Windows XP SP1, you do not need Windows XP SP1a
wazig

Dit is omdat het enige verschil tussen SP1 en SP1a het ontbreken van java virtual machine bij 1a betreft.

Wat is nu het verschil tussen die van MS en die van SUN (ik bedoel Java)? En heeft het zin om nu al die van SUN erop te zetten? Ik heb nu de VM van MS op XP SP1. Ik moet eerlijk bekennen, kan door de bomen het bos niet meer zien...

Sun's Java zou in principe hetzelfde moeten werken als MS' VM, helaas is dit in de praktijk niet zo. Het postbank internet bankieren werkt bijv. niet met Sun's JVM geinstalleerd. Bij de postbank snappen ze het niet eens als je het over VM's gaat hebben :)

Kortom: heb je geen problemen, hou dan wat je hebt. En als je postbank internet bankieren hebt, probeer MS' VM zolang mogelijk te houden, tot de postbank de bug heeft opgelost. Met Sun's VM kun je daar momenteel geen gebruik van maken.

Ik zou dat liever omdraaien. MS JVM werkt niet hetzelfde als de Sun JVM. En aangezien Sun de bedenker van Java is lijkt het me dat MS in principe de richtlijnen van Sun had moeten opvolgen. Maar als met zoveel dingen heeft MS zich daar niet aan gehouden en expres.

Ik gebruik java 1.4.1 [oid] en ik had tot voor kort een probleem, nl het inkloppen van de tan die het niet deed. Nu doet die het weer. Dus ze hebben al wat kevers eruit gehaald. Moet nu nog testen of ik de overzichten kan neerladen.

Trouwens, volgens een collega van mij doet Girotel online het goed met 1.3 en Mozilla.

Het grote probleem met Java, is dat Microsoft een andere interpretatie heeft. Veel websites, bijvoorbeeld de postbank zoals jij zegt, hebben zich hierop aangepast. Deze ondersteunen daarom alleen de JVM van microsoft, en niet de volledige van Microsoft. Daarom ben je wel verplicht die van MS te gebruiken omdat anders een aantal pagina's gewoon niet zal werken.

Ehm, Sun JAVA werkt niet met de Postbank? Ik weet niet wat jij doet, maar ik werk al zeer lange tijd met die combinatie. En het werkt probleemloos.

Hier hetzelfde, gebruik al maanden Sun Java in combinatie met Mozilla; werkt prima met postbank internetbankieren.
Heb wel problemen gehad met IE en Sun Java, maar aangezien ik IE alleen nog maar gebruik als een website niet (goed) werkt onder mozilla, is dat niet zo boeiend.

Interessante kwestie. Zou jij minder java apps draaien omdat het niet default op windows zit zonder dat je eerst een gratis JVM installeert? En wat als het ECHT koele apps zijn? Waarom moet microsoft perse een taal van iemand anders promoten door een interpretere default mee te shippen? Ze shippen toch ook niet per default een C compiler mee? of een een flash player?

Let wel: ik ben een java programmeur in het dagelijkse leven maar snap nog niet helemaal waarom microsoft dit dan zou moeten promoten.

bvb vroeger, toen de visual basic runtime libs nog niet bij windows zaten moesten die voordat je een vb app runde ook installeren. Veel gebruikers hadden toen nog geen internet en meestal kreeg je het erop omdat het al op een of andere cd werd meegeleverd. Nu weet iedereen die meestal wel heeft, en waar begin jij voor te programmeren? De taal met applicatie's die mensen misschien niet (kunnen) installeren of een taal alsof het lijkt dat je programma gewoon werkt. Daarom dat grotere java apps ook vaak hun eigen VM meeleveren.

Simpel, als jij als software ontwikkelaar voor de keuze staat: JAVA of .NET; .NET staat op alle Windows computers (ok, op dit moment nog niet), JAVA alleen maar als de gebruiker het installeert (of jij het meelevert); dan zal jij kiezen voor .NET aangezien er, oppervlakkig gezien, verder weinig verschil is tussen JAVA en .NET. Dan gaat namelijk de grotere installed base zwaarder wegen.

Met het verplicht meeleveren van JAVA wil de rechter voorkomen dat MS als gevolg van zijn monopolie, ook in een klap een monopolie kan verkrijgen (aangevuld door alle moeite die MS zich heeft getroost om JAVA-applets te verneuken door een eigen, proprietary JAVA te maken).

is het niet zo dat sun zegt dat als je java in windows gebruikt je ook dan echt alles moet ondersteunen en niet de helft
alles of nix en geen half gebakken werk ????

zo dat je niet het zelvde probleem krijgt als met IE en netscape in het begin
website's die voor de een brouwser wel goed werkt en voor de andere niet
als dat zo is geef ik ze groot gelijk ms houd je aan de regels geld ook voor jou
staat vast in de java licens agremend die algemeen zijn

Helemaal goed, want (zoals wzzrd al zei) het is nogal belachelijk dat ik nu niet Girotel Online van de Postbank onder Linux kan gebruiken (ja kan wel, maar dan moet ik IE draaien en daar heb ik dus niet zo'n zin in). De Postbank heeft namelijk ook Microsoft Java code gebruikt. Alles gaat goed, totdat je de TAN-code invoert en op de knop drukt om alle transacties door te voeren. Dan zegt-ie ineens dat Java niet goed is gestart. En dat terwijl je niet eens in zou kunnen loggen als Java niet goed gestart zou zijn. Ik gebruik duz SUN's Java en ben mooi de dupe van Microsoft's arrogantie.

Nog even voor de mensen die vragen "waarom zou je Microsoft verplichten andermans software mee te leveren?" Let wel: Microsoft heeft wel degelijk een keus: SUN's Java of geen Java. Of natuurlijk een implementatie van een ander die WEL klopt. Of zelf eentje maken die WEL klopt. Maar geen 'gebroken' implementatie natuurlijk.

Nog even voor de mensen die vragen "waarom zou je Microsoft verplichten andermans software mee te leveren?" Let wel: Microsoft heeft wel degelijk een keus: SUN's Java of geen Java. Of natuurlijk een implementatie van een ander die WEL klopt. Of zelf eentje maken die WEL klopt. Maar geen 'gebroken' implementatie natuurlijk.
Dat is nou net NIET waar! Sun heeft eerder een rechtzaak aangespannen, omdat MS's implementatie niet volgens de regels zou zijn. MS is toen gestopt met hun eigen implementatie distribueren in Windows en via download.
Vervolgens heeft Sun weer een rechtzaak aangespannen (deze dus), omdat dat MS geen Java meeleverd. MS wordt nu dus WEL gedwongen om producten van een andere leverancier mee te leveren. Ze hebben dus geen keus.

dat bedoelt ie ook denk'k...
(voor de duidelijkheid :))

En <b>de</b> reden dat Sun dit kan afdwingen: MS is een voor misbruik veroordeelde monopolist.

Lol ik ik werk namelijk op de helpdesk waar we de klanten moeten helpen. Klopt inderdaad wat je zegt maar je kan tegenwoordig van en Active X bestand gebruik maken. Gewoon restore defaults aanklikken dan opnieuw em opstarten

Gelukkig ondersteunen we net zin's twee weken wel OS-X 10 met netscape 7.0

Tja het blijft nog steeds vreemd vinden dat ze niet betere programmeur daaro aankunnen nemen die wel zoiets in Java van Sun kunnen schrijven (al kan ik het zelf niet )


Waar het om gaat is dat MS elke keer het wiel voor de 2e keer wil uitvinden. Alleen rolt dat wiel alleen maar soepel op een Microsoft ondergrond.

Er zijn binnen dit wereldje niet voor niets standaarden gedefinieerd... Er is een standaard voor C, er is een standaard voor HTML, er is een standaard voor XML, er is een standaard voor SQL, er is een standaard voor Kerberos, er is een standaard voor HTTP, er is een standaard voor Ethernet. etc. etc.
Zo is er ook een standaard voor Java en dat is de Sun versie.

Helaas heeft MS er een handje van om standaarden om te buigen en bij te timmeren, zodat de essentie van een standaard ( platform onafhankelijkheid en gebruiksgemak ) verloren gaat. En dat alles om meer marktaandeel te krijgen en om de concurrentie de nek om te draaien.

Als microsoft dus een Java VM wil bouwen voor het eigen OS, laat ze dat dan doen conform de standaarden. Ik denk dat Sun het geen probleem zou vinden als de MS VM conform de standaarden zou werken, maar omdat de MS VM niet conform de standaarden werkt heeft Sun wel degelijk recht om boos te zijn om MS.

Ik ben het met je eens dat Amerika een raar land blijft, maar niet dat Sun kinderachtig is. Het staat volledig in zijn recht, Sun moet zijn eigen standaarden blijven beschermen.

Sun draaide het laatse kwartaal bijna net zoveel verlies als Microsoft winst draaide....Zou er natuurlijk iets mee te maken kunnen hebben....
«  1  2  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Volgende 02:41 HP en Juniper komen met nieuwe wireless producten
Vorige 00:28 Samsung bouwt krachtige smartphone chip
VNU Media logo Hosted by True

© 1998 - 2012 Tweakers.net B.V. - Alle rechten voorbehouden - Contact - Jouw privacy - Algemene Voorwaarden

Uitgever van:

Website van het jaar 2011