Er is een reden voor dat die pakketten zo duur zijn. De doelgroep is namelijk het bedrijfsleven. Voor bedrijven is dit soort software gewoon een productiemiddel, die net als andere productiemiddelen geld kosten (machines, mensen, stroom, gebouwen kosten ook allemaal VEEL geld). De kosten van softwarelicenties zijn voor veel bedrijven dan ook marginaal. Daarom is het ook niet relevant of microsoft zijn software voor 250 of 50 euro verkoopt. Ze zullen geen pakket meer verkopen aan het bedrijfsleven als ze de prijs verlagen.
Voor thuisgebruik zijn dit soort bedragen echter een ware aanslag op de portemonnaie. Als ik voor alle software die ik op mn. HDD heb staan de retail prijs had moeten betalen dan was is al 10x failliet geweest.
En dan kan je natuurlijk zeggen : "dan gebruik je het toch niet? Er zijn alternatieven".
Ja tuurlijk zijn er alternatieven. Ik zou ook linux met gcc kunnen installeren en alles in vi kunnen coden, maar wat heb ik daar aan als op mijn werk Visual Studio gebruikt wordt onder windows?
Je moet maar eens kijken hoe een sollicitatie gesprek gaat.
"Waar heb je ervaring mee? Windows? oh nee, linux, nou ja, vooruit. Visual Studio? Nee? oh vi en gcc, tjsa jammer. Ervaring met office? Ja? Oh, openoffice, nee dat bedoelen we natuurlijk niet...
Nee jammer meneer, dan gaan we toch liever voor die andere kandidaat die al wel ervaring heeft met de door ons gebruikte producten. Dat scheelt nou eenmaal inwerktijd weet u... Jammer maar helaas"
En wat denk je? Die andere kandidaat heeft wel alles legaal gekocht? Tuurlijk niet, kan 'ie ook niet betalen. Je NAAIT jezelf dus op een verschrikkelijke manier als je niet met de "standaard" leert werken. Gewoon omdat de rest van de wereld schijt heeft aan licenties en dat ook doet. Werkgevers verwachten dat zelfs van je. En die willen echt niet voor jou die kosten betalen hoor. Dan zeggen ze "ja, maar piet heeft het illegaal geinstalleerd. Dat kost ons niks. Doe jij dat dan ook maar. Mag niet, maar da's toch jouw risico"
Alweer genaait
Als software fabrikanten ooit het licht gaan zien en pakketten die in principe bedoelt zijn voor zakelijk gebruik ter educatie voor een
schappelijke prijs aan particulieren aanbieden ga ik meteen overstag. Software die expliciet voor particulieren bedoeld is, zoals spellen, koop ik ook echt wel. Maar Microsoft/Adobe/Oracle hoeven van ons echt niet rijk te worden. Sterker nog, dat KAN niet eens, zoveel geld hebben we gewoon niet. Dat weten en snappen ze ook allemaal best wel, daar is hun strategie ook op gebaseerd (ook al zullen ze dat natuurlijk never nooit toegeven)